Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Znaleźli unikat na polu
Sebastian Dadaczyński 2008-12-05
Sensacyjnego odkrycia za pomocą wykrywacza metali dokonali miejscowi badacze historii. Na polu jednego z rolników znaleźli części po jedynym w Europie, a może i na świecie... obwoźnym wiatraku. Skonstruował go tamtejszy mieszkaniec Franciszek Kiwacz.
czytaj...

Bunkier w kształcie kuli stanął na wzgórzu w Malechowie
Tomasz Turczyn 2008-12-03
Marian Laskowski w Bobolinie (gm. Darłowo) na tamtejszej plaży wydobył niedawno unikat - kulę bunkier z czasów II wojny światowej. Obiekt trafił na teren jego firmy w Malechowie, gdzie Laskowski tworzy Muzeum Techniki Wojskowej.
czytaj...

Zabytek łatwo kupić, trudniej go utrzymywać
Maria Sowisło 2008-12-02
Nie ma świetlanej przyszłości dla wieży ciśnień z XIX wieku, którą 12 lat temu kupił mieszkaniec Chojnic. I to za symboliczne tysiąc złotych plus VAT. Nikt wówczas nie sprawdził, czy chojniczanin ma pieniądze na remont wysokiego, mierzącego 35 metrów, budynku.
czytaj...

Odnowią rezerwat "Kręgi Kamienne"
Maria Sowisło 2008-12-02
Nowe ogrodzenie, ławeczki, tablice informacyjne, kosze na śmieci, nowa wiata dla grup zorganizowanych, utwardzenie parkingu przed bramą oraz nowy domek kustosza. Tak ma wyglądać już w przyszłym roku rezerwat "Kręgi Kamienne" w Odrach, gm. Czersk.
czytaj...

Westerplatte zabytkowe
Kazimierz Netka 2008-12-01
Ponad 60 lat od zakończenia wojny, a blisko 70 lat od jej rozpoczęcia, Westerplatte - symbol bohaterstwa żołnierzy polskich - wreszcie doczekało się właściwej ochrony. Najważniejsze obiekty i miejsca znajdujące się na tym półwyspie, związane z obroną we wrześniu 1939 roku, są pod ścisłą pieczą państwową.
czytaj...

Zabytkowy dom odzyska wygląd sprzed ocieplania
Hubert Bierndgarski 2008-12-02
Budynek przy ulicy Marynarki Polskiej 62 w Ustce odzyska swój oryginalny wygląd i charakter. Dzięki temu obiekt, wpisany do ewidencji zabytków, nie zostanie zaklejony w całości styropianem. Wszystko za sprawą mieszkańców, którzy nie zgodzili się na jego zniszczenie, oraz dziennikarzy, którzy nagłośnili problem.
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Dworzec jak malowany
Magdalena Kozioł 2008-12-05
Przygotowania do remontu idą zgodnie z planem. Zmieni się Główny, a potem Świebodzki.
Kolejowy Dworzec Główny nareszcie stanie się piękną wizytówką Wrocławia. W piątek urzędnicy miejscy i kolejarze zaprezentowali wspólnie projekt przebudowy budynku.
czytaj...

Haftowane serwetki z Dolnego Śląska zamiast tandety
Małgorzata Moczulska 2008-12-05
Ręcznie haftowane serwety, wełniane duchy gór i kapelusze, obrazy najcenniejszych zabytków rysowane ołówkiem i węglem oraz rzeźbione w drewnie postacie z dawnych legend o Dolnym Śląsku - to w tym roku najciekawsze pamiątki turystyczne z Dolnego Śląska.
czytaj...

Eksmisja z zamku
Artur Szałkowski 2008-12-02
Władze Walimia chcą usunąć PTTK z zamku Grodno. Organizacja opiekowała się zabytkiem 58 lat.
"Do 17 grudnia proszę opróżnić wszystkie zajmowane w zamku Grodno pomieszczenia i opuścić obiekt" - informację o takiej treści przesłały władze Walimia do wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
czytaj...

Głos Wielkopolski

Archeolodzy mają dowód na to, że Gniezno istniało w VIII stuleciu
Iza Budzyńska 2008-12-04
Pracownicy Muzeum Początków Państwa Polskiego podsumowali tegoroczne wykopaliska na dawnej wyspie Jeziora Świętego, znajdującego się na terenie seminarium duchownego w Gnieźnie. W czasie prac badawczych znaleziono mnóstwo dobrze zachowanych obiektów, datowanych od VIII do XIV wieku.
czytaj...

Ikona Poznania odżyje w połowie 2010 roku
Bartosz Trzebiatowski 2008-12-02
W połowie 2010 roku rozpocznie się drugie życie Okrąglaka. Wkrótce bowiem ruszy rewitalizacja 60-letniego zabytku socrealizmu i jednego z najbardziej charakterystycznych budynków Poznania.
czytaj...

Dziennik Łódzki

Dawny ratusz może wrócić do miasta
Monika Pawlak 2008-12-02
Czy dawny łódzki ratusz przy placu Wolności znów będzie należał do miasta? Dziś zdecydują o tym radni, ale zasadne jest pytanie: po co Łodzi dawny ratusz, skoro władze i rada miejska mają siedzibę przy Piotrkowskiej 104? A przede wszystkim - czy Łódź stać na wydatki związane z rewitalizacją dawnego ratusza? Ratusz stanął na placu Wolności w 1827 r., zaprojektował go Bonifacy Witkowski.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Święty Florian kontra siewierskie panny
Magdalena Nowacka 2008-12-04
W tym miesiącu ruszy przebudowa siewierskiego rynku. Oprócz nowych chodników, parkingów i zrekonstruowanej studni pojawi się też fontanna w kształcie okrągłych basenów, a zwieńczy je rzeźba. Jaka?
czytaj...

Kto uratuje sypiące się chorzowskie planetarium?
Magdalena Sekuła 2008-12-04
Nadal nie wiadomo, jaka będzie przyszłość Planetarium Śląskiego. A placówka wymaga natychmiastowego remontu i nowych inwestycji.
czytaj...

UNESCO nie zezwoliło na drogę wzdłuż byłego obozu Auschwitz
Grażyna Kuźnik 2008-12-01
Na początku grudnia na biurko wojewody śląskiego trafi kolejny wariant drogi ekspresowej S1 z Cieszyna na Śląsk.
Jego zaletą jest zgodność z zaleceniami UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury, która zadbała, aby trasa nie przebiegała zbyt blisko byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Ale ma też jedną wadę - wymaga wyburzenia w Bieruniu nowego osiedla Kopań.
czytaj...

Muzeum historii kopalni Wujek i stanu wojennego
Teresa Semik 2008-11-30
Krystyna Gzik, wdowa po zastrzelonym górniku oraz Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dokonają w poniedziałek uroczystego otwarcia w Katowicach muzeum historii KWK Wujek i stanu wojennego.
czytaj...

Obraz z XVI wieku wrócił na ołtarz
Wanda Then 2008-11-30
Madonna z Dzieciątkiem znów zachwyca wiernych. Po kilkudziesięcioletniej przerwie nad ołtarz boczny kościoła parafialnego w Zatorze wróci obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Cieszyn: msza św. odprawiana raz w roku w romańskiej rotundzie z XI-XII w.
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 2008-12-07
W Rotundzie św. Mikołaja, romańskiej kaplicy na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, odprawiono 6 grudnia uroczystą sumę odpustową. W tym najstarszym i najcenniejszym zabytku na Ziemi Cieszyńskiej liturgia celebrowana jest tylko raz w roku - w dniu wspomnienia patrona dzieci i ubogich.
czytaj...

Norblin zmienia właściciela
Michał Wojtczuk, Tomasz Urzykowski 2008-12-05, Stołeczna
Dawną fabrykę Norblina przejął amerykański fundusz inwestycyjny. Obiecuje rewitalizację starych zakładów, ale też liczy, że zbuduje tam biura i mieszkania. Konserwator i obrońcy zabytków przychylnie patrzą na nowy projekt.
czytaj...

Cmentarzy ratowanie
Jerzy S. Majewski 2008-12-05, Stołeczna
Aż dwa tysiące pomników nagrobnych zinwentaryzował Tomasz Rogala, konserwator kamienia związany z Komitetem Powązkowskim. To wszystko zdigitalizowano i teraz trafi do internetu.
czytaj...

Sejm za zwiększeniem rezerwy na wynagrodzenia pracowników służby cywilnej (krótka10)
PAP 2008-12-05
Sejm przyjął poprawkę PO do projektu ustawy budżetowej na 2009 rok, zgodnie z którą 4 mln 558 tys. zł trafi na rezerwę celową dotyczącą podwyższenia wynagrodzeń dla pracowników korpusu służby cywilnej Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków. (PAP)
czytaj...

Abp Zimoń do górników: Musimy myśleć o przyszłych pokoleniach!
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 2008-12-05,
O promocji Śląska i roztropnym spojrzeniu w przyszłość - mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec.
czytaj...

Kraków/Proces ws. nielegalnej nadbudowy; stenogramy podsłuchów pozostaną w aktach
PAP 2008-12-04
Krakowski sąd, przed którym toczy się proces w sprawie nielegalnej nadbudowy kamienicy przy ul. Szerokiej 12, zdecydował w czwartek, że nie usunie z akt sprawy stenogramów podsłuchów oskarżonych.
czytaj...

Otwarto trasę turystyczną na dolnym poziomie kopalni "Guido" w Zabrzu
PAP 2008-12-04
Liczącą ok. 1,4 kilometra trasę turystyczną na dolnym poziomie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu otwarto w czwartek dla turystów. To na razie część istniejącego poziomu 320 m, który w całości ma zostać udostępniony w drugiej połowie 2009 r.
czytaj...

Warmińsko-Mazurskie/ Drewniany kościół z XVIII wieku zabezpieczony przed pożarami
PAP 2008-12-03
W zbudowanym w 1713 roku drewnianym kościele w Rychnowie k. Grunwaldu (Warmińsko-Mazurskie) zainstalowano profesjonalny system do wykrywania i gaszenia pożaru.
czytaj...

Zabierzmy się wreszcie za plac Piłsudskiego
Michał Wojtczuk 2008-12-02
To bardzo dobry, miastotwórczy projekt - tak koncepcję zabudowy pl. Piłsudskiego opracowaną przez Forum Rozwoju Warszawy ocenia Adam Wagner. Jego pracownia od kilkunastu lat jest zaangażowana w projektowanie odbudowy Pałacu Saskiego
czytaj...

"Weterynaria" z Grochowa prawie sprzedana
tu 2008-12-03, Stołeczna
Zabytkowy zespół budynków Instytutu Weterynaryjnego przy Grochowskiej znalazł nowego nabywcę. Umowę przedwstępną podpisała we wtorek Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych
czytaj...

Lubelskie/ Celnicy udaremnili przemyt pamiątek faszystowskich i zabytków
PAP 2008-12-02
Dwie próby przemytu pamiątek faszystowskich i zabytkowych przedmiotów udaremnili we wtorek celnicy na polsko- białoruskim przejściu granicznym w Terespolu oraz na przejściu z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie) - poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.
czytaj...

Lubelskie/ Celnicy udaremnili przemyt pamiątek faszystowskich i zabytków
PAP 2008-12-02
Dwie próby przemytu pamiątek faszystowskich i zabytkowych przedmiotów udaremnili we wtorek celnicy na polsko- białoruskim przejściu granicznym w Terespolu oraz na przejściu z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie) - poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.
czytaj...

Kraków: po dwustu latach cech złotników "powrócił" do kaplicy swego patrona
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 2008-12-01
Po dwustu latach cech złotników symbolicznie powrócił do kaplicy poświęconej patronowi swego zawodu św. Eligiusza przy pl. Wszystkich Świętych w Krakowie. Krakowscy złotnicy chcą mieć w tej kaplicy msze środowiskowe, a także organizować tam wystawy swoich dzieł. Dziś, 1 grudnia, w dniu wspomnienia św. Eligiusza, franciszkanie sprawowali dla jubilerów Eucharystię w ich intencjach. Na tę uroczystość Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wypożyczyło należący niegdyś do cechu obraz patrona - św. Eligiusza, relikwiarz i tablicę pamiątkową. W kaplicy pozostanie replika obrazu sprzed 35 lat.
czytaj...

Stara Praga popada w ruinę
Marta Mazuś 2008-12-01, Stołeczna
Prascy społecznicy i miłośnicy zabytków biją na alarm: - Stara Praga popada w ruinę. Wczoraj zorganizowali spacer dla "Gazety" i opowiedzieli o autorskim projekcie ratowania pięciu kamienic na Stalowej
czytaj...

Osiek: jubileusz dwóch podbeskdzkich świątyń
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 2008-11-30
Niedzielna Msza odpustowa w parafii św. Andrzeja Apostoła w Osieku koło Oświęcimia była kulminacyjnym punktem obchodów niezwykłych jubileuszy - 450. rocznicy zbudowania tutejszego, starego, drewnianego kościoła i setnej rocznicy konsekracji nowej świątyni w tej podbeskidzkiej wsi. Mszy przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy.
czytaj...

Rzeczpospolita

Skarb w glinianym dzbanku prawie jak w banku
Krzysztof Kowalski 04-12-2008
40 tysięcy rzymskich monet z III wieku znaleźli robotnicy podczas prac ziemnych w ogrodzie w miejscowości Essonne koło Arpajon w regionie paryskim
czytaj...

Synagogi polskie
Eleonora Bergman 01-12-2008
Określenie „synagogi polskie" niemal automatycznie odnosimy do obecnego obszaru Polski. Tymczasem daty dotyczące synagog należy zawsze wiązać ze zmiennym kształtem terytorium Rzeczypospolitej, na którym je wznoszono lub niszczono.
czytaj...

Życie warszawy

Komunizm do Pałacu
Aleksandra Pinkas 04-12-2008
Znany architekt opowiada „Życiu Warszawy" o koncepcji Muzeum Komunizmu, o potrzebnych środkach na jego powstanie i dlaczego taka placówka jest niezbędna.
czytaj...

Praga nie odpuści muzeum
Natalia Bet 30-11-2008
Dziś rusza akcja zbierania podpisów pod petycją w sprawie otwarcia Muzeum Warszawskiej Pragi. Miasto obcięło pieniądze na ten cel.
czytaj...

Nasz Dziennik

Kultura w międzywojennym Lublinie
8-12-2008
W Bramie Krakowskiej - siedzibie Muzeum Historii Miasta Lublina, czynna jest wystawa poświęcona kulturze tego miasta w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ówczesne życie kulturalne, w tym rodzące się wówczas inicjatywy, można poznać przez pryzmat pochodzących z tamtych lat broszur, zaproszeń, afiszów, fotografii i innych materiałów.
czytaj...

Kto zawojuje przestrzeń kulturową Śląska
12-11-2008
Niemieckie pieniądze stanowią dzisiaj znaczny procent finansowania różnego rodzaju inicjatyw i badań na Śląsku. Ze względu tylko na samą dystrybucję kapitału można powiedzieć, że dla Niemców najważniejszym celem jest zdobycie Ziem Zachodnich. Chodzi także o zdobywanie przestrzeni kulturowej metodami niewojennymi. O stymulowanie tonu myślenia mniejszościowego, które stawia na nadawanie szczególnego znaczenia autonomicznym grupom, indywidualnym podmiotom, nieodnoszącym się do całości, a do tzw. małych ojczyzn czy regionów. Do takich wniosków doszli uczestnicy zorganizowanej na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu konferencji środowisk intelektualnych Opolszczyzny oraz Dolnego i Górnego Śląska pt. "Tożsamość i problemy Ziem Zachodnich".
czytaj...

Perła Podlasia zagrożona
30-10-2008
Z Waldemarem Rekściem, członkiem zarządu Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Związku Szlachty Polskiej, rozmawia Piotr Czartoryski-Sziler
czytaj...

Burmistrz Tykocina dewastuje Starówkę
30-10-2008
Burmistrz Tykocina Krzysztof Chlebowicz z PSL zlecił opracowanie dokumentacji na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 671. Wszystkie warianty prowadzą przez zabytkowy rynek. - Projekty mają charakter wyłącznie inżynierski, nieuwzględniający zabytkowego charakteru miasta, a ograniczenia konserwatorskie traktowane są jako przeszkody w osiągnięciu odpowiednich parametrów technicznych - podkreśla Jacek Nazarko, jeden z biorących udział w obradach w ratuszu w Tykocinie na temat modernizacji drogi wojewódzkiej nr 671.
czytaj...

     Archiwum (.pdf):
    (3) 11.2008 r.
    (2) 11.2008 r.
    (1) 11.2008 r.

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu