Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Ulrich von Krockow może być Polakiem - orzekł sąd
Robert Kiewlicz 2008-12-15
Będzie więcej żądań zwrotu utraconych po wojnie majątków. Taką drogę może otworzyć niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie Ulricha von Krockow.
czytaj...

Za 210 tys. zł kupiono na aukcji dzieło Heweliusza
Dorota Abramowicz 2008-12-14
Podczas sobotniej aukcji w warszawskim domu aukcyjnym Lamus Ewa Sztykiel, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, wylicytowała egzemplarz "Machina Coelestis" Jana Heweliusza.
czytaj...

Mikroklimat dla zabytków
Jacek Skrobisz 2008-12-15 12
Około 4 milionów złotych będzie kosztowała budowa i wyposażenie nowoczesnego magazynu Muzeum Zamkowego w Malborku. Konstrukcja jest już wznoszona. Na razie obiekt nie robi wielkiego wrażenia, ale docelowo powstanie w nim ok. 1000 m kw. powierzchni magazynowej na trzech kondygnacjach. Trafi tu część eksponatów.
czytaj...

Wiecha na dachu św. Katarzyny
Agata Cymanowska 2008-12-14
Konstrukcja więźby dachowej kościoła św. Katarzyny jest gotowa i niedługo rozpocznie się pokrywanie jej dachówką typu mnich-mniszka! W sobotę uroczyście zawieszono wiechę. Na tę chwilę czekano ponad dwa i pół roku. W maju 2006 świątynia straciła dach w wyniku tragicznego pożaru.
czytaj...

Poznasz mistrza po jedwabiu
Rafał Cybulski 2008-12-14
Szczątki trzech mężczyzn, które przed rokiem odkryto w krypcie północnej pod prezbiterium kwidzyńskiej katedry, to niemal na pewno wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego: Werner von Orseln, Ludolf Koenig i Henryk von Plauen.
czytaj...

Superhotel zamiast banku
Beata Jajkowska 2008-12-11
Ekskluzywny hotel i luksusowa restauracja powstać mają w dawnej siedzibie Banku Polskiego na rogu ulic 10 Lutego i 3 Maja w Gdyni. Studio Architektoniczne Arsa z Gdańska, które na zlecenie inwestora ma wykonać projekt, wystąpiło do Urzędu Miasta Gdyni o decyzję o warunkach zabudowy obiektu na cele hotelowe.
czytaj...

Pokrzyżacki zamek w Gniewie znowu trafia pod młotek
Krystyna Paszkowska, Joanna Łabasiewicz 2008-12-11
Gmina Gniew ogłasza drugi przetarg na sprzedaż Wzgórza Zamkowego. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, cena nie została obniżona - to nadal ponad 41 mln zł. Pojawili się już nowi kontrahenci zainteresowani kupnem warowni.
czytaj...

Monety idą jak świeże bułeczki
Marcin Pacyno 2008-12-11 00
Nie ma ich jeszcze na rynku, a już się sprzedają. Mowa o okolicznościowych monetach, które zostaną wydane w Bytowie i Miastku. Bytowska będzie nosiła nazwę krofey, a miastecka - rummel.
czytaj...

Zbadali mistrzów

Rafał Cybulski 2008-12-11
Dwa lata temu Bogumił Wiśniewski, specjalista do spraw zabytków w Urzędzie Miasta i ksiądz Ignacy Najmowicz, proboszcz parafii pod wezwaniem Jana Ewangelisty, wymyślili, że warto by odszukać miejsce pochówku błogosławionej Doroty z Mątów. Pod koniec XIV w. na własne życzenie zamurowano ją w kwidzyńskiej katedrze.
czytaj...

Nowe szaty Świętej Katarzyny
Agata Cymanowska 2008-12-09 23
Pod znakiem walki ze zmienną grudniową pogodą przebiegają intensywne prace przy odbudowie dachu kościoła św. Katarzyny, który spłonął w maju 2006 r.
czytaj...

Gazeta Krakowska

Dwudziestoletnia wojna o krakowskie kamienice
Marek Bartosik 2008-12-12 09
Od początku lat 90. w Krakowie kwitnie interes nielegalnego przejmowania kamienic. Oszuści zarobili już na nim miliardy złotych. Kombinatorzy zagrabili miliardy złotych. Lokatorzy sami próbują bronić swoich budynków.
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Wiemy już, co dolega Auli Leopoldinie
Jerzy Wójcik 2008-12-15
Trzeba wzmocnić strop, odnowić rzeźby i barokowe malowidła. Właśnie poznaliśmy wyniki dwóch ekspertyz Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
czytaj...

Irańczyka kuszą nasze zabytki
Marcin Torz 2008-12-12
Jest chętny na bibliotekę przy ul. Szajnochy we Wrocławiu. Pałac w centrum miasta chce kupić deweloper z Iranu.
czytaj...

Osada praprzodków pod Wrocławiem
Janusz Krzeszowski 2008-12-12
Archeolodzy znaleźli osadę sprzed 2500 lat. Leży w miejscu blisko skarbu zakrzowskiego.
czytaj...

Za Nysą można mieć kamienicę za bezcen
Janusz Pawul 2008-12-11
W Görlitz straszą puste domy i mieszkania. Wkrótce będzie można je wynająć za eurocenty.
czytaj...

Tona grozy w centrum
Małgorzata Kaczmar 2008-12-10
Na pl. Nowy Targ we Wrocławiu znaleziono bombę z czasów wojny. Gdyby wybuchła, zmiotłaby nawet część Rynku.
czytaj...

Dziennik Łódzki

Okrągły jubileusz TOnZ
Adam Kuźmicki 2008-12-10
25 lat obchodzi łódzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Jego członkowie podsumują dziś ćwierćwiecze działalności.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Sto lat krajoznawstwa na Jurze
PP 2008-12-15
Setną rocznicę powstania oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego obchodzono w Częstochowie. Zorganizowano z tej okazji uroczystą sesję, w trakcie której przedstawiono mało dotychczas znane karty historii krajoznawstwa na Jurze.
czytaj...

Wstrząs uszkodził starą kamienicę w centrum
Monika Krężel 2008-12-14
Silny wstrząs w kopalni Bobrek-Centrum poważnie uszkodził kamienicę przy ul. Konstytucji w Bytomiu. W sobotę jej lokatorzy zostali ewakuowani. Spękany dom w każdej chwili grozi zawaleniem. To już kolejny przykład w krótkim czasie, który pokazuje na jakie niebezpieczeństwa są narażeni mieszkańcy terenów górniczych.
czytaj...

Po śląsku i po góralsku
Magdalena Sekuła 2008-12-14
Po raz drugi w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyła się Śląsko Wilijo. Skansen odwiedziło wczoraj prawie 2 tys. osób. Ci, którzy stali w kikunastometrowej kolejce do parku mogli liczyć na zainteresowanie 40-osobowej grupy przebierańców "Bałamuty" ze Zwardonia, która wesołymi przyśpiewkami, poszturchiwaniem i straszeniem co młodszych umilała ludziom czas przy wejściu.
czytaj...

Sarkofag pana na Pszczynie
Sylwia Plucińska 2008-12-11
Agnieszka i Tomasz Trzosowie zakończyli konserwację sarkofagu Erdmana I Leopolda Promnica.
czytaj...

Cerkiew można już nawet odwiedzić wirtualnie
Sebastian Reńca 2008-12-11
Jedyna w Zagłębiu 120-letnia prawosławna cerkiew pod wezwaniem Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu, doczekała się swojej strony internetowej.
czytaj...

Jeden z najcenniejszych zabytków Śląska odzyskał blask
Aleksander Król 2008-12-11
Dobiegł końca remont wnętrz pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach - jednego z najważniejszych zabytków Śląska.
czytaj...

Obraz czeka na ukoronowanie
IB 2008-12-08
Mieszkańcy wsi Wąsosz w powiecie kłobuckim zaczęli przygotowania do wielkiej uroczystości religijnej w ich parafii.
Arcybiskup metropolita częstochowski, ks. Stanisław Nowak, już potwierdził, że znajdujący się w tamtejszym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła obraz Matki Boskiej Pocieszenia zostanie koronowany w maju 2010 roku. To wyróżnienie zarówno dla samego wizerunku Matki Bożej, jak i całej parafii.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Ścieki i deszczówka wygrywają z zabytkami
Marta Bełza 2008-12-15, Olsztyn
Miejski konserwator znów ma dostać z budżetu mniej pieniędzy. Władze Olsztyna uznały, że ważniejsze jest dokończenie wymiany sieci deszczowo-kanalizacyjnej.
czytaj...

Nie u nas zabytkowa przystań, tylko w Warszawie
Milena Orłowska 2008-12-15, Płock
Zbyt trudne okazało się dla ratusza odkupienie zabytkowej płockiej przystani. Cały urzędniczy aparat ubiegła grupka zapaleńców z Warszawy - część historii naszego miasta kupili za naprawdę niewielkie pieniądze
czytaj...

"Skarb z Ptolemais" - wystawa w Warszawie
PAP 2008-12-15,
Wystawę prezentującą tzw. skarb z Ptolemais, czyli odkryte w Libii przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego monety rzymskie datowane na I-III w.n.e., lub ich odlewy, można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie.
czytaj...

Robię rewolucję
rozmawiała Aleksandra Kozłowska 2008-12-15 Trójmiasto
Założenia są jasne: aktualne tematy, fotografia światowa, wideo i eksperyment filmowy, prace artystów wizualnych, którzy posługują się fotografią, choć niekoniecznie sami ją tworzą - mówi Małgorzata Zwolicka, nowa szefowa Gdańskiej Galerii Fotografii
czytaj...

Wielki sukces Szlaku Zabytków Techniki
11.12.2008, Gliwice
Wiodący przez Gliwice Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego został nagrodzony Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Uznano go za najlepszy spośród 21 produktów turystycznych zgłoszonych do ogólnopolskiej rywalizacji. W nagrodę - oprócz ważnego wyróżnienia - województwo śląskie otrzymało 700 tysięcy złotych na realizację kampanii promocyjnej szlaku.
czytaj...

Reklama zasłoni zabytek, ale zgodnie z prawem
Małgorzata Domagała 2008-12-09, Lublin
Przy renesansowym dworze zajmowanym przez lubelski Automobilklub budowany jest ogromny metalowy stelaż, na którym zawisną reklamy. Nie podoba się to konserwatorowi zabytków. - Kto do tego dopuścił? - pyta miejskich urzędników
czytaj...

Zakończono remont kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 2008-12-15
Kaplica w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odzyskała dawny blask. Podczas trwających siedem miesięcy prac konserwatorskich na ścianie kaplicy odkryto siedemnastowieczne malowidło przedstawiające anioła.
czytaj...

Awantura o pomnik marszałka Piłsudskiego
Małgorzata Domagała 2008-12-14, Lublin
Następnym krokiem będzie zburzenie zamku lub Starego Miasta - piszą Piłsudczycy z całego kraju. Ich protesty prezydent Lublina rozsyła do innych instytucji. Tymczasem generalny konserwator zabytków poparł pomysł przeniesienia stojącego na placu Litewskim pomnika marszałka.
czytaj...

Remont domu pod Gutenbergiem
Aleksandra Hac 2008-12-14, Łódź
W przyszłym roku miasto wyda na remonty zabytków ponad 2 mln zł. Odnowiona zostanie między innymi fasada eklektycznej kamienicy, z której na ul. Piotrkowską zerka wynalazca druku.
czytaj...

Zakończyła się konserwacja kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich
PAP 2008-12-15
Po siedmiu miesiącach zakończyła się konserwacja kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Podczas prac konserwatorzy odkryli XVII-wieczną polichromię z Aniołem. Dawny blask odzyskał drewniany strop ze złoconymi gipsowymi sztukateriami zaprojektowany przez Tomasza Prylińskiego.
czytaj...

Zabytkowy słup zostaje na placu Unii
tu 2008-12-14, Stołeczna
Obrońcy zabytków i mieszkańcy kamienic przy placu Unii Lubelskiej protestowali wczoraj przeciw usunięciu stąd najstarszego w Warszawie słupa ogłoszeniowego. W ostatniej chwili do pikietujących dotarła dobra wiadomość: słup zostaje. Tak zdecydował burmistrz Śródmieścia.
czytaj...

Społecznicy mają wreszcie swoją siedzibę
Marta Bełza 2008-12-14, Olsztyn
Olsztyńskie stowarzyszenia od kilku lat zabiegały o porządny obiekt na swoją działalność. W sobotę Centrum Organizacji Pozarządowych oficjalnie przejęło od miasta budynek przy ul. Szewczenki.
czytaj...

Kalisz/ XVI-wieczny graduał odżyje na festiwalu muzyki dawnej
PAP 2008-12-13
Odnaleziony dwa lata temu w Kaliszu unikatowy graduał (księga z nutami) z pierwszych lat XVI wieku odżyje za dwa miesiące podczas 31. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej "Schola Cantorum".
czytaj...

Gdańsk/ Zawieszono wiechę na więźbie dachowej kościoła św. Katarzyny
PAP 2008-12-13
Na ukończonej właśnie nowej więźbie dachowej gdańskiego kościoła św. Katarzyny zawieszono w sobotę wiechę. To symboliczny znak zakończenia najcięższych prac przy odbudowie świątyni zniszczonej w pożarze.
czytaj...

Zabytki z Waszyngtona jak nowe
kł 2008-12-11, Białystok
Dobiega końca remont elewacji dwóch kamieniczek przy ul. Waszyngtona.
czytaj...

Jest szansa na powrót niektórych byłych członków SKOZK
PAP 2008-12-11
Powołanie konsultantów merytorycznych to pomysł na ponowne włączenie do prac Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) tych osób, które w lipcu tego roku utraciły w nim członkostwo z powodu nie złożenia oświadczeń lustracyjnych.
czytaj...

Kalendarz ze skarbami Muzeum Diecezjalnego
Rafał Kowalski 2008-12-11 Płock
Tradycji stało się zadość. Drukarnia Agpress po raz dziesiąty wydała kalendarz poświęcony historii, zabytkom i kulturze Płocka. Tym razem padło na skarbiec Muzeum Diecezjalnego
czytaj...

Nagrobki na Cmentarzu Żydowskim jak nowe
tu 2008-12-10, Stołeczna
Na grób Jakuba Epsteina wrócił żeliwny obelisk, który jeszcze w lipcu leżał w kawałkach na ziemi. Jest jednym z ośmiu pomników odrestaurowanych w tym roku na warszawskim Cmentarzu Żydowskim.
czytaj...

Wojewoda zrezygnował z odwołania konserwatora
Tomasz Urzykowski 2008-12-11, Stołeczna
Barbara Jezierska pozostanie na stanowisku wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pod presją opinii publicznej wojewoda Jacek Kozłowski zrezygnował z jej odwołania
czytaj...

Bursztynowe cacko wraca do Gdańska
aks 2008-12-11, Trójmiasto
Już we wtorek będziemy mogli obejrzeć nowy eksponat Muzeum Bursztynu. Szkatułę wykonaną w Gdańsku na przełomie XVII i XVIII w.
czytaj...

Chcemy eleganckiego bruku w Oliwie
Michał Tusk 2008-12-09, Trójmiasto
Nici z zabytkowego charakteru peronu SKM w Oliwie. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, zamiast klasycznego bruku na peronie będzie betonowa kostka. Robotnicy już zaczęli ją układać. - Nie ma na to zgody - mówi konserwator zabytków. - Przyjrzę się tej sprawie - obiecuje prezes SKM
czytaj...

Czerwony spichlerz z szansą na gospodarza
Dariusz Barański 2008-12-10, Gorzów Wielkopolski
W lutym Czerwony Spichlerz zostanie wystawiony na sprzedaż. Są szanse, że zabytkowa budowla doczeka się wreszcie gospodarza. Szanse rosną, tym bardziej że nieruchomości na gorzowskim Zawarciu stają się coraz bardziej atrakcyjne, a cena za obiekt nie jest wygórowana

Do Krakusa brakuje 300 lat
Joanna Jałowiec 2008-12-12, Kraków
Znawca krakowskiej architektury, doskonały obserwator metropolii. Pisał do "Gazety" o zieleni, komunikacyjnym chaosie, szpecących szyldach, pomnikach. Na co dzień naturalnym środowiskiem jest dla niego uczelniane laboratorium. Niedawno otrzymał nagrodę Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wybitny wkład w rozwój technik budowy internetu nowej generacji. Prof. Andrzej Jajszczyk.
czytaj...

Główne Miasto: Ławeczka pojawi się przed sezonem
dor 2008-12-10 Trójmiasto
Odnowione przedproże przed kamienicą izby rzemieślniczej cieszy już oko przechodniów na ulicy Piwnej w Gdańsku. Wkrótce pojawi się na nim jeszcze kamienna ławeczka, której nie było tutaj od czasów wojny.
czytaj...

Rękopis znaleziony w wieżyczce
Aleksandra Lewińska 2008-12-12,
Staroświecka kaligrafia, litery pochylone na prawo, ozdobne zawijasy. Kilka błędów ortograficznych
czytaj...

W Chudowie odbudowano oberżę sprzed wieków
Iwona Sobczyk 2008-12-10, Katowice
Przy zamku w Chudowie powstało pierwsze w kraju muzeum, z którego odwiedzający wychodzą nie tylko z większą znajomością historii, ale i... z pełnymi brzuchami. Oberża pod św. Jerzym to stworzona pod nadzorem archeologów i historyków rekonstrukcja budowli, która stała tu w XIX wieku
czytaj...

Drugie życie Fortu 49
Dawid Hajok 2008-12-11, Kraków
Pierwszym kandydatem do Nagrody im. prof. Janusza Bogdanowskiego jest adaptacja Fortu Krzesławice. Militarny charakter odrestaurowanego obiektu zdradza dziś głównie jego nietypowa forma i lokalizacja.
czytaj...

Monastyr liczy na ratunek Senatu
jame 2008-12-10, Białystok
Głosami posłów Platformy przepadła poprawka do budżetu, umożliwiająca przekazanie 1,5 mln zł na dokończenie odbudowy supraskiego monasteru. Jak co roku wnioskował o to poseł SLD Eugeniusz Czykwin.
czytaj...

Niezadowoleni z planów przebudowy rynku
Marcin Kobiałka 2008-12-12, Rzeszów
Jeszcze niedawno władze Przemyśla chwaliły się planami przebudowy Rynku. Teraz mają problem, bo mieszkańcy chcą w referendum zdecydować, czy wizja urzędników im odpowiada. Na razie mówią jej stanowcze "nie"
czytaj...

Koniec remontu w opactwie jędrzejowskim
Marcin Sztandera 2008-12-10, Kielce 2,5 mln zł kosztowała renowacja opactwa Cystersów w Jędrzejowie. Imponująco wygląda m.in. prezbiterium, które po raz pierwszy całkowicie odnowione będzie można zobaczyć podczas świąt Bożego Narodzenia.
czytaj...

Właściciele pałaców szczuli mnie psami
Rozmawiała Aneta Augustyn 2008-12-11, Wrocław
- Do kilku pałaców nie mam już wstępu. Właściciele się obrazili, niektórzy nawet poszczuli psami - opowiada Romuald M. Łuczyński, autor wydanych właśnie "Zamków, dworów i pałaców w Sudetach"
czytaj...

Iluzjon kupiony!
Beata Kęczkowska 2008-12-11 Stołeczna
Iluzjon nie podzieli losu kin Wars i Relax. Po latach tułaczki ma wreszcie siedzibę na stałe! Budynek przejdzie kapitalny remont. Pieniądze wykłada Ministerstwo Kultury.
czytaj...

Jak powinien wyglądać Stary Rynek?
Lech Bojarski 2008-12-10, Poznań
Nie ma nagród, są tylko wyróżnienia w konkursie na zagospodarowanie płyty Starego Rynku w Poznaniu. - Czujemy niedosyt, oczekiwaliśmy więcej - kręcili wczoraj nosami jurorzy
czytaj...

Świdnica. Niezwykły projekt parafii luterańskiej
Aneta Augustyn 2008-12-12, Wrocław
W niedzielę w Świdnicy rusza projekt "Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki". Ma upamiętnić wyczyn XVII-wiecznego luteranina, który zbierał w całej Europie pieniądze na budowę tamtejszego Kościoła Pokoju
czytaj...

Poślizg na esperanto?
Andrzej Kłopotowski 2008-12-09, Białystok
Kamienica przy Warszawskiej 15 okazała się być w gorszym stanie niż zakładano pierwotnie. Wykonawca najchętniej wyburzyłby w ogóle budynek. Konserwator - i słusznie - nie chce o tym słyszeć. Może być więc zagrożony termin zakończenia przebudowy, na którym zależy urzędnikom
czytaj...

Białostocka muratorka do rejestru
Andrzej Kłopotowski 2008-12-08, Białystok
Konserwator postanowił w końcu wpisać do rejestru zabytków, niektóre budynki zaliczane do białostockiej szkoły muratorskiej
czytaj...

Madonna z Ząbkowskiej jak nowa
Tomasz Urzykowski 2008-12-08, Stołeczna
Pieniądze na remont stuletniej rzeźby dało miasto, ale inicjatywa wyszła od mieszkańców Pragi. Kilkuset z nich przyszło w poniedziałek powitać odnowioną figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem na rogu Ząbkowskiej i Korsaka
czytaj...

Freski pod banerem
kł 2008-12-09, Białystok
Pięć fresków, które znajdują się na fasadzie Teatru Dramatycznego, całkowicie przesłoniła reklama białostockiego radia
czytaj...

Rzeczpospolita

Zbudujmy muzeum Kresów
12-12-2008
To, że w Polsce nie powstało muzeum Kresów, musi zdumiewać, a jeszcze bardziej zdumiewa to, iż nie ma zainteresowania stworzeniem takiej instytucji ani zrozumienia skandaliczności, jaką jest jej brak
czytaj...

Nie można opatentować zabezpieczenia zabytku
Hanna Fedorowicz 11-12-2008
Wynalazek dotyczący sposobu zabezpieczania obiektów zabytkowych nie ma szansy uzyskać ochrony patentowej
czytaj...

Modlin za drogi dla inwestorów
Maciej Czerski 11-12-2008
Nikt nie stanął do licytacji cytadeli Twierdzy Modlin. Agencja Mienia Wojskowego chciała ją wczoraj sprzedać za 220 mln zł.
czytaj...

Okrąglak kręci poznaniaków
Dorota Słomczyńska 09-12-2008
Pracownia JEMS Architekci przywróci świetność Okrąglakowi i zmieni oblicze Biblioteki Raczyńskich – dwóch perełek Traktu Królewsko-Cesarskiego‚ turystycznej atrakcji Poznania
czytaj...

Kto zaprojektuje muzeum w Cytadeli?
Maciej Czerski 09-12-2008
Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt swojej siedziby, która ma się znaleźć w największej warszawskiej twierdzy
czytaj...

Zabytkowe samochody dostaną numery od starosty
Agata Łukaszewicz
Brak cech identyfikacyjnych pojazdu nie będzie przeszkodą w zarejestrowaniu auta. Starosta będzie mógł wydać decyzję o nadaniu cech identyfikacyjnych pojazdowi zabytkowemu, który ich nie posiadał (np. numeru silnika czy numeru nadwozia) – to jedna z senackich poprawek przyjętych w piątkową noc przez posłów. Sejm głosował nad poprawkami do kodeksu drogowego i ustawy transportowej.
czytaj...

Wielkie problemy z małymi oknami
Agata Legat , Maciej Kiełbus 08-12-2008
Przeszkodą w zagospodarowaniu niezabudowanych nieruchomości w centrach miast często są nielegalnie wybite okna w ścianach sąsiednich kamienic. Prawo umożliwia pokonanie tej przeszkody– piszą Agata Legat i Maciej Kiełbus, prawnicy z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu.
czytaj...

Norblin będzie miał nowego właściciela
Maciej Czerski 08-12-2008
Otwarte Muzeum Przemysłu, a obok nowoczesne biura i mieszkania – taką koncepcję rewitalizacji zabytkowej fabryki chcą zrealizować Amerykanie.
czytaj...

Życie Warszawy

Pikietowali w obronie słupa ogłoszeniowego
Michał Grochala 14-12-2008
XIX-wieczny mebel miejski ma zniknąć z placu Unii Lubelskiej. Nie pozwalają na to mieszkańcy – w niedzielę zorganizowali protest przeciw przenosinom.
czytaj...

Stary dworzec wodny wróci na Wisłę
Maciej Czerski , mk 12-12-2008
Zabytkowy dworzec wodny będzie udostępniony warszawiakom. Fundacja Ja Wisła odkupiła go od szwedzkiego biznesmena.
czytaj...

Iluzjon ma wreszcie okrąglak na własność
Anna Brzezińska 11-12-2008
Filmoteka Narodowa kupiła okrąglak przy Narbutta 50a, w którym od lat prowadzi Iluzjon. Wczoraj dyrektor instytucji odebrał symboliczny klucz do kina.
czytaj...

Zdopingować turystów do odkryć
Przemek Dziubłowski 11-12-2008
Dwa miliony. Tylu turystów, według statystyk, odwiedziło Warszawę w ubiegłym roku. Z myślą o nich Robert Przepiórski przygotował „Citydoping”, subiektywny przewodnik polecający w pięciu językach 100 niebanalnych miejsc w stolicy.
czytaj...

Nie ma chętnych na Twierdzę Modlin
Maciej Czerski 10-12-2008
Nikt nie stanął do licytacji cytadeli Twierdzy Modlin. Agencja Mienia Wojskowego chciała go sprzedać za 220 mln zł.
czytaj...

Matka Boska wraca na Pragę
Monika Górecka-Czuryłło 07-12-2008
Madonna z Dzieciątkiem wróciła po renowacji na ul. Ząbkowską. W poniedziałek o godz. 11 uroczysta konsekracja figury.
czytaj...

Komunizm do Pałacu
Aleksandra Pinkas 04-12-2008
Znany architekt opowiada „Życiu Warszawy” o koncepcji Muzeum Komunizmu, o potrzebnych środkach na jego powstanie i dlaczego taka placówka jest niezbędna.
czytaj...

     Archiwum:
    (4) 12.2008 r.
    (3) 11.2008 r.(.pdf)
    (2) 11.2008 r.(.pdf)
    (1) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu