Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Ponad 4 miliony zł z unijnej kasy na odmłodzenie chojnickiego kościoła
Grzegorz Janowczyk 2008-12-31
Ta wiadomość nie była zaskoczeniem dla księdza Jacka Dawidowskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Na kilka dni przed ostateczną decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego rąbka tajemnicy uchylił goszczący w Chojnicach jego wicemarszałek Mieczysław Struk.
czytaj...

Gdańsk na światowej liście top miast wartych zobaczenia
Agata Cymanowska 2008-12-31
Dorling Kindersley, międzynarodowy wydawca renomowanych przewodników, wskazał Gdańsk jako jedno z 10 miast, które warto odwiedzić w 2009 roku. Ranking opublikował brytyjski dziennik "The Times".
czytaj...

Darłowskie muzeum wzbogaciło się o cenny obraz
2008-12-30
W Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie można oglądać nowy obraz. - Jest to "Madonna z Dzieciątkiem" autorstwa Ernsta Hausmanna - mówi Jerzy Buziałkowski, dyrektor muzeum. - Obraz jest namalowany farbą olejną na płótnie i pochodzi z 1890/1900 roku.
czytaj...

Mniej pieniędzy na drogi, więcej na zabytki
Jacek Klein 2008-12-29
Bez zbędnych emocji i burzliwych obrad Sejmik Województwa Pomorskiego uchwalił przyszłoroczny plan wydatków i dochodów województwa. Niestety, trzeba było dokonać korekt w projekcie, które uwzględniają przewidywane skutki kryzysu.
czytaj...

W Sopocie odkryli nieznane wiersze wielkiego poety
Dorota Abramowicz 2008-12-29
Nieznane, bardzo odważne listy i nigdy niepublikowane wiersze jednego z największych poetów Młodej Polski, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, odnaleziono na sopockim strychu.
czytaj...

Ratusz da staroście zabytkowe spichrze
Grzegorz Janowczyk 2008-12-29
Władzom Chojnic po raz kolejny nie udało się sprzedać zabytkowych młynów przy ul. Piłsudskiego. Chętnego na zapłacenie za nie 2,2 mln zł nie było. Dla magistratu to zła wiadomość.
czytaj...

Windą na... taras wieży
Beata Gliwka 2008-12-27
Nowe życie ma przed sobą XIII-wieczna wieża zamkowa w Człuchowie dzięki unijnym dotacjom. Projekt "Skarb krzyżacki w naszych rękach - prace restauratorskie i adaptacyjne zamku krzyżackiego w Człuchowie..." po ocenie strategicznej został rekomendowany jako priorytetowy do realizacji.
czytaj...

Słupsk dostanie 700 tysięcy złotych za zniszczone kamienice
Marcin Kamiński 2008-12-27
Władze Słupska zawarły ugodę sądową z Korporacją Budowlaną Doraco, która wybudowała Galerię Handlową Słupsk przy ulicy Tuwima. W wyniku prac poważnemu uszkodzeniu uległo kilka pobliskich budynków komunalnych. Miasto zażądało za powstałe straty odszkodowania w wysokości 996 tys. zł.
czytaj...

Cenne zdjęcia na wystawę
Dorota Abramowicz 2008-12-23
Nieznane, a także już publikowane zdjęcia, filmy i dokumenty z prywatnego archiwum Henryka Majewskiego , byłego ministra spraw wewnętrznych, pomogą w reaktywowaniu pierwszej wystawy "Od Grudnia 70 do Sierpnia 80".
czytaj...

Konserwator z zarzutami wróci do pracy
Piotr Weltrowski 2008-12-23
Sopocka konserwator zabytków Danuta Z., która we wrześniu usłyszała zarzuty w związku z tzw. aferą sopocką, może wrócić do pracy. O uchyleniu zastosowanego wobec niej przez śledczych środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych zadecydował w poniedziałeksopocki sąd.
czytaj...

Pieniądze już nie tylko dla zabytków
Beata Jajkowska 2008-12-21
Do podziału jest ponad milion złotych. A czasu niewiele. Tylko do 10 stycznia składać można wnioski o dotacje do remontów budynków, które... nie są zabytkami, a ich właściciele nie czerpią z nich zysków.
czytaj...

Wykopał łyżeczki i za to upomniała go policja
Mateusz Węsierski 2008-12-19
Nawet stare dziurawe wiadro czy też łyżeczki wykonane z lichej jakości stopu - wszystko, co zostanie wykopane z ziemi, musi zostać zgłoszone u konserwatora zabytków. Boleśnie przekonał się o tym mieszkaniec Miastka, którego policja ukarała upomnieniem za to, że nie zgłosił wykopania z ziemi czterech starych łyżeczek.
czytaj...

Pamięć odtworzona po latach
Dorota Abramowicz 2008-12-19
- Jestem szczęśliwa, że pamięć wróciła - mówi wzruszona Joanna Wojciechowicz, uczestniczka strajku w Stoczni Gdańskiej, organizatorka w 1980 r. pierwszej wystawy fotograficznej poświęconej tragedii Grudnia '70. - Jestem całym sercem za tym, by wspólnie z redakcją "Polski Dziennika Bałtyckiego" odtworzyć tamtą ekspozycję.
czytaj...

Podmienione dzieła Heweliusza
Dorota Abramowicz 2008-12-16
Akcja policji i prokuratury poprzedziła aukcję, podczas której sprzedano siedemnastowieczne dzieło gdańskiego astronoma Jana Heweliusza - "Machinae coelestis". Jej skutkiem była tajemnicza zamiana książki, o którą, na szczęście skutecznie, zawalczył Gdańsk.
czytaj...

Renowacja po odlocie nietoperzy
Jacek Sieński 2008-12-18
Gdy tylko nietoperze opuszczą Twierdzę Wisłoujście, pod koniec marca 2009 roku będą mogły się tam rozpocząć kolejne prace konserwatorskie. Robót w twierdzy nie można zacząć wcześniej, ponieważ jej kazamaty są siedliskiem będących pod ścisłą ochroną tych latających ssaków. Nietoperze odlecą po przezimowaniu i w marcu będą mogły wkroczyć do twierdzy ekipy budowlane i konserwatorzy.
czytaj...

Przedwojenna willa Śreniawa stanie się przyczyną sądowego sporu
Szymon Szadurski 2008-12-16
Wyburzyć przedwojenną willę Śreniawa przy ul. Ejsmonda 2, uznawaną przez konserwatorów zabytków za obiekt cenny dla kultury, chciałby właściciel połączonego z nią Hotelu Nadmorskiego w Gdyni. Umożliwiłoby to mu dobudowanie do hotelu nowej części z urządzeniami do odnowy biologicznej i rekreacji.
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Nowa wizytówka
Marcin Torz 2008-12-26
Pięknieje nam stara Dzielnica Tolerancji. Wrocław będzie lepszy niż Kraków i Warszawa. Wrocław zyska kolejne miejsce z klimatem, którego pozazdroszczą nam mieszkańcy innych miast. Dzielnica Czterech Świątyń w przyszłym roku wypięknieje i stanie się niepowtarzalnym zakątkiem. Będzie bardziej nastrojowo, niż na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czy na krakowskim Kazimierzu. Wrocławianie mają być z niej dumni.
czytaj...

Nakryli Niemkę z "Don Kichotem"
Romuald Piela 2008-12-22
Pogranicznicy zatrzymali Niemkę, która próbowała wywieźć z Polski cenne książki. W jej bagażu, podczas kontroli na lotnisku we Wrocławiu, znaleziono dwa tomy powieści Cervantesa "Don Kichot" (niemiecki tytuł: "Don Quijote von der Mancha"), wydanej w 1884 r. Beate V. nie miała zezwolenia od konserwatora zabytków na wywóz z Polski oprawionych w skórę starych książek.
czytaj...

Naukowcy będą legalnie pracować w podziemiu
Artur Szałkowski 2008-12-19
Turyści zobaczą sztolnie pod zamkiem Książ, ale na monitorach. Prawa własnościowe do sztolni pod zamkiem Książ zostaną uregulowane. Ich właścicielem czują się gmina Wałbrzych oraz Polska Akademia Nauk, która użytkuje podziemia od ponad 30 lat.
czytaj...

Głos Wielkopolski

Jest porozumienie: mieszkańcy odzyskali synagogę
Marcin Wiśniewski 2008-12-29
Zabytkowa, niszczejąca od wielu lat, kępińska synagoga trafiła w ręce miejscowego samorządu miejskiego. Na takie rozwiązanie zgodziła się wrocławska gmina żydowska, która dotąd zawiadywała obiektem.
czytaj...

Pamiętamy o powstańcach
Leszek Adamczewski, Tomsz Cylka 2008-12-29
Choć cały region ponad rok przygotowywał się do obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, niewielu z nas wywiesiło tego dnia flagi. Za to uroczystości rocznicowe były okazałe i po raz pierwszy z udziałem najwyższych władz Polski.
czytaj...

Muzea i pomniki dla zwycięzców
Anna Kosek 2008-12-28
Mieszkańcy Kórnika oddali hołd powstańcom. W sobotnie południe odsłonięto tam pomnik Powstańców Wielkopolskich.
czytaj...

Dziennik Łódzki

Przywracają blask ulicy Piotrkowskiej
Monika Pawlak 2008-12-23
Elewacja kamienicy przy Piotrkowskiej 145 i witryna salonu jubilerskiego przy Piotrkowskiej 46 okazały się najlepsze w pierwszym miejskim konkursie "Przywróćmy blask Piotrkowskiej". Nagrody dla zwycięzców fundowało miasto, za elewację - 15 tys. zł, a za witrynę - 2,5 tys. zł.
czytaj...

Stary pałac odzyskuje blask
Wiesław Pierzchała 2008-12-17
Dawny pałac Miejskiego Towarzystwa Kredytowego z XIX wieku przy ul. Pomorskiej, jedna z wizytówek Łodzi, po latach dewastacji odzyskuje dawny blask. Pracownicy kończą odnawiać fronton, na którym efektownie prezentują się wazy i posągi kobiet (jeden z nich był w tak fatalnym stanie, że odpadła mu głowa).
czytaj...

Dziennik Zachodni

Powiat zamierza odebrać państwu podnoszący się z ruin śląski zabytek
Aleksander Król 2008-12-30
Starostwo powiatowe w Raciborzu zamierza przejąć od Skarbu Państwa Zamek Piastowski. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli na ostatniej sesji. Lada dzień stosowny wniosek trafi do wojewody.
czytaj...

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zdobyło ponad 200 tysięcy złotych na renowacje
Jacek Drost 2008-12-28
Kilka cennych cieszyńskich zabytków udało się w ostatnim czasie poddać konserwacji. Gdyby nie pieniądze zdobyte przez muzealników, którzy pisali projekty do resortu kultury czy wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeszcze długo musiałyby czekać na renowację.
czytaj...

Odnowiony Archanioł
Sebastian Reńca Sosnowiec 2008-12-26
Pierwsze dwa zabytkowe witraże w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeszły już konserwację. Jeden powstał prawdopodobnie w XIX wieku, a drugi na początku XX stulecia. Prace zaczęły się we wrześniu. Demontaż witraży trwał dwa dni.
czytaj...

Obrazy szukają ścian
Agnieszka Widera 2008-12-16
Odkąd w zamku w Nakle Śląskim powstała galeria "Barwy Śląska", tematem siedziby dla kolekcji Stanisława Trefonia, przestali zaprzątać sobie głowę przedstawiciele innych miast. Tymczasem prace artystów-samouków nadal zapełniają każdą wolną przestrzeń jego halembskiego mieszkania. - Posiadam dzieła ponad 250 malarzy. Od każdego z nich mam co najmniej pięć obrazów, a bywa że znacznie więcej, jak w przypadku Jerzego Koziołka, który na moje zlecenie namalował 130 wież wodnych. Niektórych miejsc, obiektów uwiecznionych na tych płótnach już nie ma - mówi rudzianin.
czytaj...

Bielskie tramwaje nie muszą iść na złom
Jacek Drost 2008-12-15
Zabytkowe tramwaje, stojące na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy bielskiej ul. Długiej, będą musiały zostać przeniesione w inne miejsce. To oznacza, że marzenia członków Bielskiego Towarzystwa Tramwajowego o powołaniu w mieście Muzeum Tramwajowego z prawdziwego zdarzenia spalą na panewce.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Kalisz/ Cenne znaleziska z okresu lateńskiego
PAP, 2008-12-31
Relikty osadnictwa z okresu lateńskiego, związanego z obecnością celtyckiego plemienia Bojów oraz z okresu rzymskiego i wczesnego średniowiecza, odkryto w tym roku podczas badań w dolinie Prosny w Jastrzębnikach pod Kaliszem.

Podejrzana o fałszerstwo konserwator z Sopotu wróciła do pracy
PAP, 2008-12-29
Konserwator zabytków w Sopocie Danuta Z., podejrzana o sfałszowanie dokumentu w związku z tzw. aferą korupcyjną dotyczącą prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, wróciła w poniedziałek do pracy w Urzędzie Miejskim w Sopocie.
czytaj...

Rok 2008 w architekturze i muzealnictwie
PAP, 2008-12-18
Zakupienie przez Muzeum Powstania Warszawskiego kolekcji poczty powstańczej oraz podpisanie: kontraktu na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zarządzenia na mocy którego powstanie Muzeum Westerplatte i listu intencyjnego ws. budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego - to najważniejsze wydarzenia w dziedzinie muzealnictwa i architektury w 2008 roku.
czytaj...

Milion złotych na oświęcimską wieżę zamkową
PAP, 2008-12-17
Milion złotych dotacji na renowację średniowiecznej wieży zamku piastowskiego otrzyma samorząd Oświęcimia - poinformował w środę oświęcimski magistrat.
czytaj...

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków skierowany do podkomisji
PAP, 2008-12-16
Senacki projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad nimi skierowała we wtorek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu do prac w podkomisji.
czytaj...

Pożar w zabytkowym kościele w Baranowie k. Mikołajek
PAP, 2008-12-16
Ołtarz i ambona spaliły się we wtorek rano w pożarze, który wybuchł w zabytkowym kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Baranowie k. Mikołajek (Warmińsko- mazurskie) - poinformowała PAP Małgorzata Szmit-Jeżewska, rzecznik straży pożarnej w Olsztynie.
czytaj...

Święty Roch ogołocony. Z drzew
Andrzej Kłopotowski, 2008-12-29, Białystok
Wycinka już się rozpoczęła. Zgodził się na nią konserwator zabytków, choć to strefa objęta ochroną. Powalona jest już część drzew pomiędzy kościołem a znajdującymi się u podnóża wzgórza Spodkami. Część rosła od strony ul. św. Rocha, część wzdłuż alei prowadzącej w kierunku świątyni. Wszystkie znajdowały się w obrębie kościelnego ogrodzenia, a więc na terenie objętym ochroną konserwatora zabytków. W jego rejestrze od grudnia 1975 r. figurują bowiem nie tylko kościół i plebania, ale również teren przykościelny, czyli dawny cmentarz św. Rocha.
czytaj...

Złota 9 w rejestrze zabytków
Kł, 2008-12-29, Białystok
Drewniany dom, w którym mieszkał po wojnie ksiądz Michał Sopoćko, stał się zabytkiem. - Dom jest już w rejestrze zabytków. Będziemy się przyglądać, czy nie wpisać do niego również pozostałych budynków w tym rejonie - potwierdza Andrzej Nowakowski, podlaski konserwator zabytków.
czytaj...

Choć nie zabytki, to będą chronione
Andrzej Kłopotowski 2008-12-26, Białystok
Białystok ma już listę dóbr kultury współczesnej. Powstała na zlecenie magistratu. Obejmuje wybrane obiekty powstałe po 1945 roku. Dla wielu - zbyt kontrowersyjne, by trafiły do rejestru zabytków
czytaj...

Zabytki do ewidencji wystąp
Andrzej Kłopotowski 2008-12-18, Białystok
Władze Białegostoku chcą dopisać do ewidencji zabytków kilkaset obiektów - budynków, przydrożnych krzyży
czytaj...

Powstał przewodnik po Kurpiach
Monika Żmijewska, 2008-12-17, Białystok
W Ksebkach - święty Nepomucen na blaszanej skrzynce, w Charcibałdzie - resztka kolejki wąskotorowej, a w Serafinie - wspomnienie po Janie z Kolna, który ponoć 500 lat temu pod duńską banderą miał dotrzeć do Ameryki Północnej jeszcze przed Krzysztofem Kolumbem...
czytaj...

Wypiękniały cieszyńskie perełki
Marcin Czyżewski, 2008-12-19, Bielsko-Biała
Epitafia, obrazy na drewnie, ogromna mapa Królestwa Czech i zagadkowa chińska sala znów zachwycają w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Te cenne zabytki, które udało się odrestaurować w 2008 roku
czytaj...

Hotel i muzeum Dobrej Pani w pięknym zamku
Mac, 2008-12-17, Bielsko-Biała
Zamek w Kończycach Wielkich jest jednym z najciekawszych zabytków na Śląsku Cieszyńskim. Teraz powstanie w nim ekskluzywny hotel i muzeum poświęcone słynnej dawnej właścicielce - Gabrieli von Thun und Hohenstein
czytaj...

Zamiast zabytkowego dworku będzie supermarket
Janusz Zięba, TWO gazetacodzienna.pl, 2008-12-16, Bielsko-Biała
Studenci próbowali ratować XIX-wieczny dworek przy ul. Bielskiej w Cieszynie, piszące petycje i organizując protest. Nic nie wskórali. W poniedziałek rozpoczęła się rozbiórka dworku. W jego miejscu powstanie market. - To miasto toczy jakaś choroba bezduszności, braku solidarności społecznej w sprawach elementarnych - komentuje Bogusław Słupczyński, jeden z obrońców dworku.
czytaj...

List w sprawie bielskiego muzeum tramwajów
Marek Świstun, 2008-12-15, Bielsko-Biała
To skandal, że możemy stracić taki skarb! W czasach, gdy zaczyna dbać się wreszcie o zabytki techniki, władze Bielska-Białej lekką ręką chcą się pozbyć takiej atrakcji
czytaj...

Sprawdź wiedzę o zabytkach regionu
Ds, 2008-12-17, Bydgoszcz
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy zachęca młodzież 16-,18-letnią do zgłaszania się do 5. edycji wojewódzkiego konkursu historycznego "Zabytki naszego regionu"
czytaj...

Brakuje znaków "Centrum". Trzeba je postawić
Tomasz Haładyj, 2008-12-29, Częstochowa
Częstochowa doczekała się wreszcie systemu drogowskazów miejskich - dla pieszych. Estetyczne strzałki pokazują jak dojść do zabytków, instytucji publicznych i innych ważniejszych obiektów. Zdaję sobie sprawę, że budowa takiego systemu nie jest łatwa, co może tłumaczyć popełnione błędy. Nie są na szczęście kardynalne - ale na tyle istotne, by szybko je naprawić.
czytaj...

Jedna z najpiękniejszych willi zburzona
Tadeusz Piersiak, 2008-12-29, Częstochowa
- To urzędnicy miejscy wydali na nią wyrok - mówi właściciel budynku. - Pan Zasępa mógł remontować swój dom i mieszkać w nim do końca świata i trochę dłużej - odpiera zarzuty rzecznik magistratu w Częstochowie
czytaj...

Kraków ma problem, a nas odnawiamy kamienice
Dariusz Barański, Joanna Leśniewska, 2008-12-18, Gorzów Wielkopolski
Krakowskie kamienice nie mogą być remontowane, bo zdaniem prawników estetyka nie jest zadaniem własnym gminy. Decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej może mieć konsekwencje dla miast w całej Polsce. Tymczasem w Gorzowie i w Zielonej Górze miasto z powodzeniem dotuje remonty elewacji
czytaj...

Architektura: perełki ze Wzgórza Matyldy
Dariusz Barański, 2008-12-29, Gorzów Wielkopolski
Na co dzień nie dostrzegamy syren w ornamentach Pałacu Biskupów, wymodelowanych secesyjnych okien, muszli św. Jakuba w witrażach. A w Gorzowie jest ok. 30 kamienic w stylu niemieckiej secesji
czytaj...

Kraków ma problem, a nas odnawiamy kamienice
Dariusz Barański, Joanna Leśniewska, 2008-12-18, Gorzów Wielkopolski
Krakowskie kamienice nie mogą być remontowane, bo zdaniem prawników estetyka nie jest zadaniem własnym gminy. Decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej może mieć konsekwencje dla miast w całej Polsce. Tymczasem w Gorzowie i w Zielonej Górze miasto z powodzeniem dotuje remonty elewacji
czytaj...

Bytom będzie dumny: Krystyna wychodzi z mroku
Jacek Madeja, 2008-12-26, Katowice
- To będzie symbol Bytomia - mówią o zabytkowym szybie Krystyna przedstawiciele spółki, która chce w środku urządzić hotel z restauracją. Wokół ma powstać osiedle z pełnowymiarowym polem golfowym.
czytaj...

Teraz za Nikiszowiec trzeba trzymać kciuki
Anna Malinowska, 2008-12-22, Katowice
Katowice zakończyły zbieranie dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosku w Ministerstwie Kultury. - Zrobiliśmy swoje, teraz wszystko zależy od ministerialnych speców i urzędników - mówi prezydent Piotr Uszok. Na liście pomników historii znajdują się w całej Polsce tylko 33 obiekty, w tym kopalnia w Tarnowskich Górach i Jasna Góra. Umieszczenie w tym gronie zapewnia nie tylko prestiż, ale i możliwość ubiegania się o dofinansowanie.
czytaj...

Marzenie zabrzan: Kopalnie na liście UNESCO
Jacek Madeja, 2008-12-21, Katowice
Władze Zabrza będą starały się o wpisanie górniczych zabytków na listę światowego dziedzictwa kulturowego. - Mamy unikatowy w świecie zespół kopalń - przekonują w mieście.
czytaj...

Nowe tynki i wieża w Lisowie
Jak, 2008-12-22, Kielce
Zakończyła się renowacja wieży oraz elewacji zabytkowego kościoła św. Mikołaja w Lisowie. Remont kosztował ponad 400 tys. zł. Połowę kwoty parafia otrzymała od ministra kultury i dziedzictwa narodowego ze środków unijnych na rewaloryzację zabytków. Inwestycję wspomogły też gmina Morawica, wojewódzki konserwator zabytków i Towarzystwo Rozwoju Pierzchnicy. Parafia Lisów, która przygotowuje się już do przypadającego w 2019 roku jubileuszu 900-lecia istnienia, przeznaczyła na nią 110 tys. zł.
czytaj...

Okrąglak z pl. Nowego w rejestrze zabytków
Ire, 2008-12-28, Kraków
Wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski objął ochroną konserwatorską popularny okrąglak z pl. Nowego w Krakowie.
czytaj...

Na Woli stanie murowany kościół
Olga Szpunar, 2008-12-22, Kraków
To już pewne: w miejsce spalonego kościółka na Woli Justowskiej stanie murowana świątynia. Zgodził się na to wojewódzki konserwator zabytków. - Nie mogę stawiać parafii warunków nierealnych - tłumaczy.
czytaj...

Na żółto i na niebiesko
Piotr Hamarnik, 2008-12-19, Kraków
Przechodniów na ul. św. Agnieszki straszy jaskrawa fasada jednej z kamienic. Bulwersuje ona również konserwatora zabytków, który nie wydał zgody na nowy wygląd budynku. Biznesmen, który przemalował ściany, twierdzi, że o tym, iż potrzebne są jakieś pozwolenia na remont, dowiedział się od "Gazety".
czytaj...

Czy pomnik Unii zniknie z placu?
Małgorzata Domagała, 2008-12-22, Lublin
Urzędnicy ratusza rozważają demontaż obelisku Unii Lubelskiej, tak by z remontem nie czekać do wiosny. Ich zapał studzi konserwator zabytków
czytaj...

Znowu nie uda się sprzedać zabytkowej kamienicy
Marcin Bielesz, 2008-12-16, Lublin
Ratusz odwołał przetarg na sprzedaż zabytkowej kamienicy przy ul. Grodzkiej 20. Po raz kolejny swoich praw próbują dochodzić spadkobiercy dawnych właścicieli zabytku.
czytaj...

Przespacerowaliśmy Łódź
Joanna Podolska, 2008-12-30, Łódź
W tym roku przeszliśmy razem po Łodzi grubo ponad sto pięćdziesiąt kilometrów, obejrzeliśmy kilkaset zabytków i ciekawych zaułków, zrobiliśmy tysiące zdjęć i dziesiątki filmów. Niektóre z nich można oglądać w internecie i w YouTube. Możemy z dumą powiedzieć: zarażamy miłością do Łodzi kolejne pokolenia i kolejnych... niedowiarków. Pokazujemy, że Łódź jest ciekawa i warto tu żyć.
czytaj...

Nie ma winnych zawalenia ściany zamku w Giżycku
pap, mart, 2008-12-30, Olsztyn
Prokuratura Rejonowa w Piszu z powodu braku znamion przestępstwa umorzyła śledztwo dotyczące zawalenia się ścian średniowiecznego zamku w Giżycku.
czytaj...

List otwarty konserwatorów ws. tartaku Raphaelsohnów
Gr, 2008-12-23, Olsztyn
Ocalmy zabytek w zakolu Łyny. Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w Olsztynie wyraża zdecydowane poparcie dla działań stowarzyszeń Sadyba i Święta Warmia, mających na celu zachowanie zabytkowego tartaku Raphaelsohnów i hali zajezdni trolejbusowej zlokalizowanych przy ul. Knosały 3/5 w Olsztynie i zmierzających do utworzenia w tych obiektach muzeum techniki i rozwoju regionalnego.
czytaj...

Stary tartak nad Łyną dobry na muzeum
Marcin Wojciechowski, 2008-12-16, Olsztyn
Inicjatywę stworzenia muzeum techniki w historycznym budynku w zakolu Łyny popiera wojewódzki konserwator zabytków.
czytaj...

Ścieki i deszczówka wygrywają z zabytkami
Marta Bełza, 2008-12-15, Olsztyn
Miejski konserwator znów ma dostać z budżetu mniej pieniędzy. Władze Olsztyna uznały, że ważniejsze jest dokończenie wymiany sieci deszczowo-kanalizacyjnej.
czytaj...

Opolanie ciągną do muzeum
Rozmawiała Dorota Wodecka, 2008-12-26, Opole
Rozmowa z Urszulą Zajączkowską, dyrektorką Muzeum Śląska Opolskiego Dorota Wodecka: Nie sądziłam, że w dzisiejszych czasach ludzie będą chcieli chodzić do miejskiego muzeum. Urszula Zajączkowska: To rzeczywiście niesamowite! Mamy fenomenalną frekwencję! W pierwsze dni po otwarciu 10 października odwiedziło nas 900 osób. Są dumni z tego muzeum. Twierdzą, że z przyjemnością tu przychodzą.
czytaj...

Miasto da na zabytkowe elewacje
Mariusz Lodziński, 2008-12-21, Opole
Miasto wyłoży pieniądze na remonty zabytkowych kamienic w Opolu, których właścicielami są osoby prywatne. Dofinansowanie może wynosić do 50 proc. inwestycji.
czytaj...

Nowoczesność na starówce? Czy to dopuszczalne?
Hubert Woźniak, 2008-12-16, Płock
Odważną koncepcję architektoniczną budynku, który ma stanąć na placu 13 Straconych przedstawiła Agencja Rewitalizacji Starówki. Jego wizualizacja wywołała dyskusję - czy tak można budować na Starym Mieście?
czytaj...

Między katedrą a Okrąglakiem
Sylwia Wilczak, 2008-12-19, Poznań
Ambitne i atrakcyjnie wydane kompendium wiedzy o zabytkowej i nowoczesnej architekturze Poznania - taki właśnie jest "Atlas architektury Poznania" pod red. Janusza Pazdera (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2008)
czytaj...

Młodzi będą dokumentować najstarsze nagrobki
Magdalena Ciepielak, 2008-12-18, Radom
Około 120 uczniów z 20 radomskich szkół pomoże w dokumentowaniu najstarszych nagrobków. Efektem projektu badawczego "Epitafium-21" ma być publikacja, która ukaże się jesienią przyszłego roku
czytaj...

Gigantyczna płachta bez zgody konserwatora
Katarzyna Ludwińska, 2008-12-16, Radom
Monstrualnych rozmiarów reklama sklepu komputerowego szpeci kamienicę przy ul. Żeromskiego 9. Budynek z początków XIX w. leży w strefie ochrony konserwatorskiej, choć sam nie jest w rejestrze zabytków. Przez niedopatrzenie
czytaj...

Łazienki czekają na nowego dyrektora
Tomasz Urzykowski, 2008-12-29, Stołeczna
Kto od nowego roku pokieruje Łazienkami Królewskimi? Nazwisko dyrektora być może już dziś ujawni minister kultury Bogdan Zdrojewski. Nie będzie to na pewno dotychczasowy długoletni dyrektor - prof. Marek Kwiatkowski , który w zabytkowym parku przepracował prawie pół wieku i chciał pozostać jeszcze dwa lata do okrągłego jubileuszu. Ostatnio jednak pod jego rządami Łazienki trwały w letargu (bez wydarzeń kulturalnych), a co gorsza - zaprzepaściły możliwość pozyskania unijnych pieniędzy na renowację zabytków. Obawiając się dymisji, Kwiatkowski sam złożył wniosek o przejście na emeryturę. Potem chciał go wycofać, ale minister Zdrojewski nie wyraził na to zgody.
czytaj...

Synagoga Nożyków odnowiona na żółto
Tomasz Urzykowski, 2008-12-26, Stołeczna
Warszawska Synagoga Nożyków już prawie w całości odnowiona. Jedynej działającej w Warszawie bóżnicy przywrócono historyczny kolor elewacji, dzięki któremu przed wojną nazywano ją "kanarkową".

Na tropie zaginionego karpia
Tu, 2008-12-24, Stołeczna
Co się stało z rybą z zabytkowej fontanny przed kinem Muranów? Czy padła łupem złodziei, czy może zniknęła w innych okolicznościach? - głowi się stołeczna policja
czytaj...

Burmistrz potwierdza: Słup zostaje
Tu, 2008-12-19, Stołeczna
Sprzeciw miłośników zabytków odniósł skutek. Najstarszy w Warszawie słup ogłoszeniowy nie będzie przeniesiony na Krakowskie Przedmieście. Pozostanie na swoim historycznym miejscu - na placu Unii Lubelskiej.
czytaj...

Archeolodzy odkopali fragment ulicy Przymurnej
Tomasz Urzykowski, 2008-12-19, Stołeczna
Ulicy o takiej nazwie próżno szukać na planie Warszawy. A jednak jest. Archeolodzy właśnie odkopali jej fragment w bramie kamienicy przy Brzozowej 11/13.
czytaj...

Zabytkowy basen zmienia właściciela za 4,8 mln zł
Tc, 2008-12-23, Toruń
Firma ANG Poland wygrała przetarg na zakup odkrytego basenu termalnosolankowego w Ciechocinku. Za niszczejący od siedmiu lat zabytek zapłaci prawie 4,8 mln zł
czytaj...

Kolej oddaje zabytkowy dworzec w Aleksandrowie
Tomasz Ciechoński, 2008-12-17, Toruń
Zabytkowy dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim przechodzi na własność miasta. Wartość budynku jest szacowana na 1,809 mln zł. PKP oddają go za darmo
czytaj...

Świąteczny powrót anioła do Łęgowa
Bartosz Gondek 2008-12-28, Trójmiasto
Pod belkowany sufit kościoła w podgdańskim Łęgowiem, wrócił barokowy anioł, trzymający krzyż z Chrystusem. Jego zawieszenie zamknęło tegoroczne prace rekonstrukcyjne w świątyni. W kościele, którego początki sięgają XIV wieku a swój obecny, barokowy, kształt zyskał podczas remontu w 1748 roku, odrestaurowano w tym roku prospekt organowy. Odsłonięto kryptę i - co najważniejsze, zawieszono dwa oryginalne dzwony, które udało się rewindykować z niemieckich parafii.
czytaj...

Siedem lat samowoli budowlanej
Katarzyna Włodkowska, 2008-12-23, Trójmiasto
Budka z kebabem przy kinie Cinema City Krewetka w Gdańsku została postawiona nielegalnie. - To samowola budowlana, ale przepisy wiążą nam ręce - mówią urzędnicy
czytaj...

200 ton rusztowań na Mariackim
Dorota Karaś, 2008-12-21, Trójmiasto
Największe na Wybrzeżu rusztowania otoczyły wieżę mariacką w Gdańsku. Największy ceglany kościół na świecie sypie się: cegła łuszczy się i odpada, wykrusza się zaprawa
czytaj...

Podejrzana rozbiórka na Karłowicach
Piotr Kauch, 2008-12-31, Wrocław
LIST CZYTELNIKA. Na skrzyżowaniu placu Kromera i ul. Boya-Żeleńskiego stał (do dziś) ładny (i charakterystyczny) budynek z tzw. pruskiego muru. Dawnymi czasy był tam żłobek zakładowy Aspy, później hotel, a ostatnio salon meblowy firmy Bodzio. Budynek był (z wyglądu) w niezłym stanie technicznym. Z pewnością znajdował się pod opieką miejskiego konserwatora zabytków (tak jak i całe Karłowice). I zniknął.
czytaj...

Będzie sklep meblowy zamiast zabytkowej willi
Agata Saraczyńska, 2008-12-29, Wrocław
Znika kolejny wrocławski zabytek - dawna willa fabrykancka stojąca u zbiegu ul. Boya-Żeleńskiego i Kromera. Niestety zgodnie z prawem
czytaj...

Chciała wywieźć z Polski "Don Kichota" z 1884 r.
Klub, 2008-12-22, Wrocław
Wydanie "Don Kichota" z 1884 roku w niedzielę chciała nielegalnie wywieźć z Polski obywatelka Niemiec Beate V. Uniemożliwili jej to strażnicy graniczni pracujący na wrocławskim lotnisku.
czytaj...

Jak ocalić co cenne z architektury XX wieku
Rozmawiała Agata Saraczyńska, 2008-12-18, Wrocław
Modernizm jest równie cenny jak gotyk czy barok. I choć Pałac Kultury dla osób starszych zawsze będzie przejawem totalitaryzmu, to już 20- i 30-latkowie uznają go za budowlę kultową. Rozmowa z prof. Jakubem Lewickim
czytaj...

Dawny Polmos sprzedaje zabytkową siedzibę
Mirosława Dulat, 2008-12-30, Zielona Góra
Zielonogórska firma Da-Sa kupiła od V&S Luksusowa zabytkowe budynki przy ul. Chrobrego. Ma tu powstać centrum handlowo-biurowe, a w podziemiach pojawią się puby i restauracje
czytaj...

Szkoła muzyczna w końcu przestała straszyć
Mirosława Dulat, 2008-12-26, Zielona Góra
Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej przestał już straszyć sypiącą się elewacją. Zabytkowa willa ma nowy dach, ocieplone i pomalowane ściany. Inwestycja kosztowała ponad pół miliona złotych
czytaj...

     Archiwum:
    (5) 12.2008 r.
    (4) 12.2008 r.
    (3) 11.2008 r.(.pdf)
    (2) 11.2008 r.(.pdf)
    (1) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu