Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Unijne miliony na zabytki i drogi
Kazimierz Netka, 2009-01-10 11
Ponad 30 szczęśliwców z różnych regionów Pomorskiego otrzymało wczoraj z rąk Jana Kozłowskiego, marszałka województwa, decyzje dotyczące przyznania unijnego dofinansowania.
czytaj...

Unia dała 26 mln zł na zabytki
Kamila Grzenkowska, 2009-01-08
Słynne organy w katedrze oliwskiej odzyskają dawne brzmienie. W kościele św. Jana zrekonstruowane zostaną kamienne posadzki i odnowiony cały korpus nawowy świątyni. W Twierdzy Wisłoujście zaś odwodnione i wzmocnione fundamenty fortyfikacji.
czytaj...

Konserwatorowi nie podoba się inwestowanie na cmentarzu
Grzegorz Janowczyk, 2009-01-08
Chojnicki ratusz przymierza się do sprzedania części Wzgórza Ewangelickiego. To najatrakcyjniejsze miejsce w śródmieściu miasta, przeznaczone pod inwestycje. Magistratowi marzy się na nim wielka galeria handlowa. Wszystko szło jak z płatka, problemy zaczęły się, kiedy pomysłowi przyjrzał się pomorski wojewódzki konserwator zabytków Marian Kwapiński.
czytaj...

Licytacja dla św. Katarzyny
Grażyna Antoniewicz, 2009-01-07
Prezentowaną na wystawie w Domu Uphagena akwarelę Otto Herdemertensa "Kościół Świętej Katarzyny w Gdańsku" wystawiono na internetową aukcję Allegro. Syn malarza chce, by dochód ze sprzedaży wsparł fundusz odbudowy kościoła św. Katarzyny po pożarze z 2006 r.
czytaj...

Cicha rozbiórka sąsiada Żurawia
Jacek Sieński, 2009-01-07
Wyburzanie budynku Składu Kolonialnego, dawnego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, rozpoczęły właśnie ekipy firmy Poleko Gdańsk. Ponieważ jest on adaptowaną do celów muzealnych byłą kotłownią, mającą konstrukcję żelbetową, jej demontaż wymaga zachowania szczególnej ostrożności ze względu na przyległy Żuraw Gdański. Na terenie po rozebranym obiekcie zbudowany zostanie nowoczesny Ośrodek Kultury Morskiej, nowy oddział CMM.
czytaj...

Gdzie pochować szczątki wydobyte w Malborku?
Jacek Skrobisz, 2009-01-05
Szczątki blisko 2000 osób wykopano z masowej mogiły w pobliżu pokrzyżackiego zamku w Malborku. Prace przy ich wydobywaniu trwają, z przerwami od października ub. roku. Historycy zachodzą w głowę, jak tak duży grób mógł pozostać nieodkryty przez dziesięciolecia.
czytaj...

Wieża ciśnień w Naszej-klasie
Paulina Strzałkowska, 2009-01-05
Tomasz Sienkiewicz, inicjator Społecznego Komitetu Odnowy Wieży, utworzył w internecie, na stronie portalu Nasza-klasa, specjalny profil dotyczący wieży ciśnień w Nowym Dworze Gd.
czytaj...

Będzie wygodniej oglądać rycerzy
Jacek Skrobisz, 2009-01-04
Oglądanie wielkiej historycznej inscenizacji w ramach Oblężenia Malborka będzie… wygodniejsze. Muzeum Zamkowe wraz z Urzędem Miasta Malborka pozyskało 8 mln zł z Unii m.in. na zbudowanie trybun na przyzamkowych wałach von Plauena.
czytaj...

Gazeta wrocławska

Zapomniane dzieje regionu
Zbigniew Próchniak, 2009-01-10
Oddział Wrocławski PTTK zaprasza w sobotę, 24 stycznia, na wycieczkę rozpoczynającą nowy sezon 2009 w cyklu imprez pod hasłem "Poznaj Dolny Śląsk". Tym razem trasa wyprawy prowadzi z Krobielowic poprzez Piotrowice i Kąty Wrocławskie do Sośnicy.
czytaj...

Odnaleziono pianino księżnej
Artur Szałkowski, 2009-01-09
Część łupu nazistów wróci do zamku Książ. Zrabowane mienie wytropił historyk amator. Po 68 latach spod Wrocławia do zamku Książ powróci pianino księżnej Daisy - ostatniej właścicielki obiektu z rodu Hochbergów. Na ślad instrumentu wpadł Tadeusz Słowikowski, emerytowany górnik z Wałbrzycha.
czytaj...

Minister zachwycony kopalnią
Artur Szałkowski, 2009-01-08
Wniosek o dofinansowanie projektu "Stara Kopalnia" z budżetu państwa zostanie najprawdopodobniej zaakceptowany. Prezydent Wałbrzycha spotkał się w tej sprawie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Piotr Kruczkowski przedstawił Bogdanowi Zdrojewskiemu projekt rewitalizacji zabytkowej, nieczynnej kopalni Julia, która pełni obecnie funkcję Muzeum Przemysłu i Techniki.
czytaj...

Zabytki nie dla każdego
Marcin Rybak, Magdalena Kozioł, 2009-01-07
Kontrowersje wokół przetargu na budynki w centrum Wrocławia. Czy konserwator zabytków pomogła bratu w interesach?
czytaj...

Wieże rycerskie turystyczną atrakcją
Artur Szałkowski, 2009-01-07
Dyrektor wałbrzyskiego muzeum, Marek Stadnicki, postanowił skatalogować wieże rycerskie w naszym regionie. W efekcie ma powstać fachowy przewodnik po takich budowlach.
czytaj...

Skarb w twierdzy
Romuald Piela, 2009-01-04
W największej twierdzy Europy będzie muzeum. Remont fortów ma kosztować 3 mln złotych. Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze ma już gotowy projekt techniczny adaptacji pomieszczeń twierdzy na muzeum. Wizualizacja sal ekspozycyjnych i audiowizualnej robi duże wrażenie. Nic dziwnego, remont ma pochłonąć aż 3 mln zł.
czytaj...

W Jeleniej Górze pomogą ratować ważne zabytki
RED, 2009-01-02
Od piątku w magistracie można składać wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru. Samorząd dołoży połowę potrzebnych pieniędzy. Warunki są tylko dwa: zabytek musi znajdować się na terenie Jeleniej Góry i mieć istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe dla miasta. Wnioski można składać do 30 marca.
czytaj...

Dziennik łódzki

Wagi dla tirów zamiast pomników
Monika Pawlak. 2009-01-08
Burzliwie zapowiada się najbliższa sesja rady miejskiej, tematem obrad będzie tegoroczny budżet Łodzi. Prezydent uważa, że jest on doskonały, ale radni mają wiele uwag. Dotyczą przede wszystkim pozycji "wydatki".
czytaj...

Requiem dla zabytków
Wiesław Pierzchała, 2009-01-06
Działacze Stowarzyszenia "Fabrykancka" skompletowali Czerwoną Księgę Zagrożonych Zabytków w Łodzi. Znalazło się w niej 59 obiektów, które podzielono na trzy kategorie: wołające o pomoc, przeznaczone do rozbiórki i te, które już rozebrano. W tym tygodniu działacze "Fabrykanckiej" przekażą księgę miejskiemu konserwatorowi zabytków.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Konserwator zajmie się starówką
Magdalena Nowacka, 2009-01-09
Czeladź będzie miała miejskiego konserwatora zabytków. To efekt rozmów burmistrza Marka Mrozowskiego z Barbarą Klajmon, wojewódzkim konserwatorem zabytków.
czytaj...

Zameczek Myśliwski Habsburgów w opałach
Łukasz Klimaniec, 2009-01-07
Wilgoć i pożar zagrażają Zameczkowi Myśliwskiemu Habsburgów, jednemu z najcenniejszych zabytków Wisły. Zbudowany 112 lat temu drewniany budynek, który gościł m.in. króla pruskiego Wilhelma II i feldmarszałka Paula von Hindenburga, nie ma nawet systemu sygnalizacji ognia i dymu. Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Wiśle, do którego należy pałacyk, na to nie stać.
czytaj...

Ważą się losy browaru
Piotr Piesik, 2009-01-07
Zapadły wreszcie decyzje co do przyszłości wyposażenia i najcenniejszych budynków, należących niegdyś do częstochowskiego browaru. Urządzenia, służące jeszcze kilka lat temu do produkcji piwa, zostały w większości wyprzedane i zdewastowane. To, co pozostało i udało się zachować, przejmie Muzeum Częstochowskie.
czytaj...

Będzie muzeum za duże pieniądze
Katarzyna Piotrowiak, 2009-01-05
Porażka czy sukces? - takie pytanie zadają sobie od wczoraj katowiccy radni, którzy zdecydowali większością głosów o zakupie przez miasto za 2,5 miliona złotych działki pod budowę nowego Muzeum Śląskiego. Grunt został kupiony przez prywatną osobę, kiedy się okazało, że miasto chce budować muzeum.
czytaj...

Zrównana z ziemią mozaika Bieńka znowu budzi emocje
Wanda Then, 2009-01-05
Mozaika nieżyjącego już artysty Ignacego Bieńka, która została zburzona podczas prac rozbiórkowych byłego bielskiego zakładu włókienniczego Welux w listopadzie 2000 roku, znowu budzi emocje.
czytaj...

Zamek przestał straszyć!
Jacek Drost, 2009-01-02
Mieszkańcy i turyści, którzy pamiętają zniszczoną elewację bielskiego Zamku, przecierają teraz ze zdumienia oczy. Zabytkowy budynek zmienił się nie do poznania. Już z daleka widać jego pastelową bryłę, odnowione okna i zdobienia.
czytaj...

Bazylika jasnogórska odzyska cały blask
Piotr Piesik, 2009-01-05
Ojcowie paulini z klasztoru na Jasnej Górze nie podejmują się określić dokładnego terminu zakończenia prac konserwatorskich, remontowych i modernizacyjnych w klasztornej bazylice, które ruszą jutro.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Rozpoczął się kompleksowy remont jasnogórskiej bazyliki
PAP, 2009-01-09
Ponad 30 mln zł będą kosztowały rozpoczęte w tym tygodniu, a zaplanowane na kilka najbliższych lat, prace przy remoncie i konserwacji jasnogórskiej bazyliki.
czytaj...

Resort kultury o ochronie zabytków oraz inicjatywach muzealnych na Wschodzie
PAP, 2009-01-08
Powstanie Muzeum Josepha Conrada- Korzeniowskiego w Berdyczowie na Ukrainie oraz odsłonięcie pomnika Juliusza Słowackiego w Kijowie to najbliższe projekty kulturalne na Wschodzie, planowane przez polskie Ministerstwo Kultury.
czytaj...

Kielce: instytucje kościelne mogą przystąpić do konkursu z zakresu kultury
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA, 2009-01-08
500 tys. zł jest do rozdysponowania w konkursie na realizację zadań z zakresu kultury w 2009 r. Mogą do niego przystąpić instytucje działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego oraz innych Kościołów i związków wyznaniowych, a także organizacje pozarządowe i jednostki administracji publicznej.
czytaj...

Rząd: Zmiany w przepisach dot. prowadzenia robót podziemnych
PAP, 2009-01-08
Prowadzenie określonych robót podziemnych z zastosowaniem techniki górniczej w Sztolni w Zabrzu zostanie objęte przepisami Prawa geologicznego i górniczego - przewiduje nowelizacja rozporządzenia, przyjęta we wtorek przez rząd.
czytaj...

Kampinoski Park Narodowy świętuje swoje 50. urodziny
PAP, 2009-01-07
W Izabelinie pod Warszawą zainaugurowano w środę obchody 50. urodzin Kampinowskiego Parku Narodowego (KPN). Został on utworzony 16 stycznia 1959 r. na obszarze ok. 40 tys. ha.
czytaj...

Sejmowa komisja zaakceptowała wszystkie senackie poprawki do budżetu
PAP, ab, 2009-01-06
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaakceptowała we wtorek wszystkie 27 poprawek, które do ustawy budżetowej na 2009 rok zaproponował Senat. Z ogólnej kwoty na ochronę zabytków przeznaczono 1,5 mln zł na konkretny cel - kontynuowanie remontu budynków klasztornych monasteru w Supraślu.
czytaj...

Dobiegają końca prace archeologiczne w Głogowie
PAP, 2009-01-06
Fragmenty kościołów z XIII w. i kamienic z XIV- XIX w. odkryto podczas trwających blisko 20 lat badań archeologicznych w Głogowie (Dolnośląskie). Badania mają się wkrótce zakończyć, po nich ukaże się publikacja dokumentująca prace.
czytaj...

Neolityczne odkrycia archeologów w gminie Waśniów
PAP, 2009-01-05
Na pozostałości budowli mieszkalnej i ceramikę z epoki neolitycznej natrafili we wsi Kotarszyn (Świętokrzyskie) archeolodzy, którzy asystowali przy pracach ziemnych podczas budowy sieci wodociągowej w gminie Waśniów.
czytaj...

Ładniej? PRL w przestrzeni miasta
Joanna Klimowicz, 2009-01-09, Białystok
Czy monumentalne gmachy lepiej prezentowały się w czasach PRL-u, kiedy powstały, czy teraz - oklejone reklamami i banerami? A może z czasem nabrały jeszcze wyrazu - jak wino? Na te pytania będzie mógł odpowiedzieć sobie każdy po obejrzeniu wystawy przygotowanej przez białostockich socjologów
czytaj...

Polin i wirtualne kirkuty
Monika Żmijewska, 2009-01-02, Białystok
Gdzie na Podlasiu zostały jeszcze resztki mykwy i synagog, a gdzie już nawet cmentarza żydowskiego nie sposób znaleźć, tak zarosły go chaszcze? W internecie tworzony jest portal dokumentujący dziedzictwo polskich Żydów. W budowie może pomóc każdy internauta.
czytaj...

Po zabytkowej willi została kupa gruzu
Ewa Furtak, 2009-01-08, Bielsko-Biała
Zabytkowa willa Karla Hauptiga w Bielsku-Białej przestała istnieć. W ciągu kilku dni zamieniła się w rumowisko. Mieszkańcy są oburzeni.
czytaj...

Most Sulimy-Kamińskiego przestanie szpecić
Jacek Gałęzewski, 2009-01-05, Bydgoszcz
Ta przeprawa już latem tego roku powróci do efektownej przedwojennej formy - zapewnia Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. Właśnie ruszyły pierwsze prace związane z tą inwestycją
czytaj...

Wyszła książka o historii fordońskich Żydów
Aleksandra Lewińska, 2009-01-05, Bydgoszcz
Co nabroili Jakub Wielki i Czeruluh? Można się tego dowiedzieć z książki "Żydzi w Fordonie. Dzieje, kultura, zabytki" (pod redakcją Tomasza Kawskiego, a wydanej przez Fundację Kultury Yakiza). To opowieść o ich losach, pożarach, które trawiły żydowskie domy, fajkach, w których Żydzi tytoń palili, i drewnie, które zdradza dzieje powstania ich architektury.
czytaj...

Fordon może zostać Kazimierzem Północy
Aleksandra Lewińska, 2009-01-04, Bydgoszcz

czytaj...

Cmentarz Starofarny odzyskuje blask
Dawid Maćkowski, 2009-01-02, Bydgoszcz
Kolejny nowy parkan powstanie na jednej z najbardziej znanych z bydgoskich nekropolii. Wyremontowane mają być też kapliczki stojące od strony Kanału Bydgoskiego
czytaj...

Z browaru zostaną tylko ściany. Niektóre
Tadeusz Piersiak, 2009-01-05, Częstochowa
Już wiadomo, jakie będą losy najstarszej w Częstochowie fabryki. Ocaleją tylko zabudowania od ul. Ogrodowej i te wpisane do ewidencji zabytków. W części frontowej powstanie mały browar, a na wewnętrznym placu - centrum handlowe albo budynek mieszkalny.
czytaj...

Niewiele mamy takich zabytków. Będzie remont? Iwona Sobczyk, 2009-01-04, Katowice
Mieszcząca się w zabytkowym modernistycznym budynku największa kryta pływalnia w Bytomiu została zamknięta. W fatalnym stanie jest cała konstrukcja dachu. Specjaliści przyznają, że to wina długoletnich zaniedbań, a magistrat złym stanem technicznym basenu jest zaskoczony.
czytaj...

Bytom ma trójwymiarową mapę
Iwona Sobczyk, 2009-01-04, Katowice
Między wirtualnymi budynkami w centrum Bytomia mogą na razie spacerować jedynie urzędnicy. Ale za kilka miesięcy będzie to mógł zrobić każdy. Magistrat ma też w planach stworzenie trójwymiarowej mapy dla całego miasta
czytaj...

Trwa walka o Bramę Opatowską w Sandomierzu
Mon, 2009-01-06, Kielce
Prywatny inwestor nie poddaje się i wciąż walczy o wydzierżawienie Bramy Opatowskiej w Sandomierzu. Wczoraj w urzędzie miasta uzupełnił swoją dotychczasową ofertę.
czytaj...

Krzysztoforek oprowadza po muzeum
Małgorzata Skowrońska, 2009-01-09, Kraków
Ma 12 lat, blond włosy obcięte na pazia, pyzatą buźkę, zadziorną minę, średniowieczne ubranko. Kto to jest? Krzysztoforek - najmłodszy przewodnik po Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Krzysztoforek to najmłodszy przewodnik w mieście i pomysł na to, jak zachęcić dzieci do zwiedzania miejskiego muzeum historycznego. Postać wymyślono jako bohatera kwartalnika wydawanego przez muzeum (kosztuje 4 zł i można go kupić w muzealnym sklepiku i kasach).
czytaj...

Szkieletor: ostatnie podejście
Dawid Hajok, 2009-01-08, Kraków
Gotowy jest nowy wariant dokończenia wieży. Przedstawiciele spółki TreiMorfa, właściciela "szkieletora", liczą, że tym razem koncepcja zyska ostatecznie akceptację wojewódzkiego konserwatora zabytków
czytaj...

Milion złotych na remont wieży
Dah, 2009-01-04, Kraków
Wojewoda małopolski Jerzy Miller przekazał władzom Oświęcimia milion złotych dotacji na renowację średniowiecznej wieży zamku piastowskiego.
czytaj...

Europejska galeria da wyciszenie i wiedzę
Małgorzata Skowrońska, 2009-01-02, Kraków
Muzeum Narodowe chce stworzyć Europeum - nowoczesną galerię zachodniej sztuki europejskiej od średniowiecza aż do XX wieku. - Kraków zasługuje na takie miejsce, gdzie będzie można obejrzeć dzieła największych europejskich mistrzów, a przy okazji nauczyć się czegoś o historii Europy - mówi Zofia Gołubiew, dyrektorka muzeum
czytaj...

Miejski konserwator już niedługo?
Małgorzata Domagała, 2009-01-06, Lublin
Prezydent odwołał właśnie pełnomocnika, który zajmował się organizowaniem biura miejskiego konserwatora zabytków. Władze miasta twierdzą jednak, że to nie przeszkadza w powołaniu konserwatora, a z ogłoszeniem konkursu na to stanowisko są blisko, jak nigdy.
czytaj...

Miejskie wzloty i upadki

Marcin Bielesz, Małgorzata Domagała, 2009-01-02, Lublin

Przypominamy, co przez ten rok udało się miejskim urzędnikom, a co należy im zapisać na minus.

Nikt nie dba o cenną architekturę
Wbrew zapowiedziom nie udało się powołać miejskiego konserwatora zabytków. Do dziś jest jedynie osoba pełniąca obowiązki, która ma utworzyć biuro. Do zadań konserwatora ma należeć m.in. opieka nad najbardziej wartościową architekturą z XX wieku, nie wpisaną do rejestru zabytków, jak osiedle zaprojektowane przez Oskara i Zofię Hansenów.
czytaj...

Tajemnice budynków
Marek Lewoc, 2009-01-11, Łódź
Sztuka w Łodzi. W fabryce, salonie, teatrze i kawiarni - łódzkie wnętrza XIX i XX wieku. Od 1998 r. łódzki oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki organizuje sesje naukowe poświęcone lokalnej sztuce. Owocem każdej było wydawnictwo zawierające materiały naukowe prezentowane na konferencji. Nie inaczej jest tym razem. Jubileuszowe, piąte, wydanie "Sztuki w Łodzi" to bogato ilustrowany album odsłaniający wiele tajemnic, które kryją w swoich wnętrzach łódzkie budynki.
czytaj...

Grunwald - raczej obejdzie się bez wstydu
Tomasz Kurs, 2009-01-11, Olsztyn
Oddala się groźba, że 600-lecie bitwy turyści spędzą na wielkim placu budowy. Wybrano już firmę, która złożyła najkorzystniejszą ofertę na zagospodarowanie Pól Grunwaldzkich
czytaj...

Kto nam dał prawo do niszczenia zabytków
Tomasz Kurs, 2009-01-04, Olsztyn
Średniowieczny zamek w Giżycku na naszych oczach zamienia się w kupę gruzu. Mimo trwającego rok śledztwa prokuratura nie znalazła winnego, że budowla jest w takim stanie. Czy jeśli rozsypie się do reszty, też nie znajdzie się nikt odpowiedzialny.
czytaj...

Kto nam dał prawo do niszczenia zabytków
Tomasz Kurs, 2009-01-04, Olsztyn
Średniowieczny zamek w Giżycku na naszych oczach zamienia się w kupę gruzu. Mimo trwającego rok śledztwa prokuratura nie znalazła winnego, że budowla jest w takim stanie. Czy jeśli rozsypie się do reszty, też nie znajdzie się nikt odpowiedzialny.
czytaj...

Jest szansa dla niszczejącej kaplicy
Piotr Guzik, 2009-01-07, Opole
Stowarzyszenie opiekujące się starym cmentarzem przy Wrocławskiej przejmie niszczejącą kaplicę od jej właścicieli. Po to, by ją wyremontować
czytaj...

Wieża Piastowska do remontu
Łuba, 2009-01-06, Opole
Punkt widokowy z lunetami, kiosk z pamiątkami i ogromne pieniądze na renowację jednego z najstarszych zabytków Opola. Część załatwił wojewoda. Resztę powinna dołożyć UE.
czytaj...

Historyczna wizytówka pod dziurawym asfaltem
Grzegorz Staszak, 2009-01-02, Opole
Najstarsza zabytkowa kostka brukowa na opolskiej ulicy pokryta jest zniszczonym, popękanym asfaltem. - Wielka szkoda, bo to prawdziwa perełka - mówi Urszula Zajączkowska, szefowa Muzeum Śląska Opolskiego
czytaj...

Muzeum kolebki naszego państwa
Boj, 2009-01-09, Poznań
Jubileusz 40-lecia obchodzi w tym roku Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które opiekuje się m.in. wyspą władców na Jeziorze Lednickim
czytaj...

Komiks w katedrze - Drzwi Płockie znów odkryte
Rafał Kowalski, 2009-01-11, Płock
Słynni polscy komiksiarze w poszukiwaniu inspiracji zlustrowali Płock. Nie zafascynowały ich Tumy. Ani most. Ani sama katedra. Młodych ludzi urzekły - niespodzianka - prowadzące do bazyliki monumentalne Drzwi Płockie z demonicznymi kołatkami
czytaj...

Miasto płaci na groby
Hw, 2009-01-05, Płock
Po raz pierwszy samorząd gminny znalazł pieniądze na renowację zabytkowych pomników na płockich cmentarzach. W budżecie miasta jest na ten cel 20 tys. zł.
czytaj...

Drukarnia czeka na ratunek
Małgorzata Rusek, 2009-01-07, Radom
Dach trzeba natychmiast uszczelnić, fundamenty zaizolować, a okna wymagają pilnej wymiany - to zalecenia, jakie konserwator zabytków chce dać właścicielom Drukarni Trzebińskich i to tylko po oględzinach z zewnątrz. Urzędników nie wpuszczono do środka
czytaj...

PAŹDZIERNIK
Cig, 2009-01-05, Radom
Miejskiego konserwatora nie będzie Mimo wcześniejszych deklaracji magistrat zrezygnował z zabiegów o powołanie miejskiego konserwatora zabytków. Powodem takiej decyzji były zbyt wysokie koszty przedsięwzięcia. Nadal o radomskie zabytki dba delegatura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie.
czytaj...

Wesprze społecznie konserwatora zabytków
Małgorzata Rusek, 2009-01-01, Radom
Ma wspomagać konserwatora w ochronie zabytków, będzie mógł nawet pouczyć tych, którzy łamią przepisy - Marek Puton to pierwsza prywatna osoba w Radomiu, która dostanie status społecznego opiekuna zabytków
czytaj...

Kamienica artystyczna z pomyłkami - komentarz
Ireneusz Domański, 2009-01-02, Radom
Pomysł z kamienicą artystyczną na Mieście Kazimierzowskim i pracowniami dla radomskich twórców, przydzielanymi w formie stypendiów, nie był zły. Złe jest wykonanie, bo zabrakło sensownego programu i ludzi, którzy wiedzą, o co chodzi
czytaj...

W Przemyślu muzeum jak w Londynie
Magdalena Mach, 2009-01-08, Rzeszów
Makiety samolotów, odgłosy wybuchów, ruchome elementy - tak ma wyglądać pierwsza stała wystawa poświęcona Twierdzy Przemyśl w jeszcze pachnącym świeżością Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
czytaj...

Przebojowa wystawa potrwa dłużej
Magdalena Mach, 2009-01-05, Rzeszów
Jak stworzyć wystawę w muzeum, która stanie się hitem i przez rok będzie cieszyć się nieustającym powodzeniem wśród widzów? Muzealnicy z całej Polski przyjeżdżają do Stalowej Woli, aby poznać receptę, jak przyciągnąć tłumy zwiedzających
czytaj...

Miasto zaciska pasa na zabytkach
Tomasz Urzykowski, 2009-01-08, Stołeczna
Tylko 8 mln zł przewidziano w tegorocznym budżecie stolicy na dofinansowanie remontów warszawskich zabytków. To ponad trzy razy mniej niż w zeszłym roku. - Kilku proboszczów wystąpi o dotacje i pieniądze się rozejdą - obawiają się konserwatorzy
czytaj...

Kino Ochota zostanie zabytkiem
Michał Wojtczuk, domi, 2009-01-06, Stołeczna
Konserwator zabytków chce objąć ochroną kino Ochota. Czy to pomoże temu budynkowi? Czy też uniemożliwi jego modernizację?
czytaj...

Gasną światła na warszawskich zabytkach
Tomasz Urzykowski, 2009-01-05, Stołeczna
Zapalane z wielką pompą iluminacje warszawskich zabytków po kilku latach wyglądają żałośnie. Nie działa część reflektorów, a zdarza się też, że nie świeci żaden.
czytaj...

Historyczne nazwy nie powinny być zmieniane
Tomasz Urzykowski, 2009-01-02, Stołeczna
Dekomunizację Trasy W-Z postuluje śródmiejski radny Krzysztof R. Górski z PiS - napisaliśmy wczoraj. Apeluje o usunięcie ze ściany przy tunelu trasy spiżowej tablicy poświęconej otwarciu arterii w 1949 r. Niechęć radnego wywołała utrwalona na płycie dawna nazwa alei "Solidarności": aleja gen. Karola Świerczewskiego.
czytaj...

Aleja Żeglarzy wzdłuż Wałów Chrobrego?
Ep, 2009-01-09, Szczecin
Nie chodzi nam o aleję zasłużonych. Chcemy pokazać młodzieży, że Szczecin to miasto żeglarzy, kapitanów, marynarzy, którzy mieli marzenia i je realizowali - podkreślają pomysłodawcy
czytaj...

Unijne pieniądze na komputery w katedrze
Maciej Sandecki, 2009-01-09, Trójmiasto
Zaniedbany od czasów II wojny kościół św. Jana w Gdańsku, w końcu zostanie odremontowany za unijne finanse. Nie do poznania zmieni się też Katedra w Oliwie, Twierdza Wisłoujście i siedem innych znaczących zabytków na Pomorzu. Dostaną z Unii Europejskiej w sumie ponad 56 mln zł, a to dopiero początek
czytaj...

Nowe remonty w nowym roku
Mac, 2009-01-02, Trójmiasto
Około 100 inwestycji finansowanych za unijne pieniądze ruszy w tym roku na Pomorzu. Nasz region jako jeden z pierwszych w Polsce pozytywnie przeszedł unijny audyt i może zacząć realizację projektów
czytaj...

Sopot: Zarzuty za notatkę
Maciej Sandecki, 2008-12-30, Trójmiasto
- Nie sfałszowałam żadnego dokumentu - mówi sopocka konserwator zabytków. Wszystkie zarzuty prokuratury wobec niej dotyczą odręcznej notatki, którą zrobiła po wybuchu tzw. afery sopockiej. Sąd, który właśnie przywrócił ją do pracy, stwierdził, że zarzuty śledczych, jak i sposób przesłuchania, budzą poważne wątpliwości
czytaj...

Milion złotych na remonty gdyńskich elewacji
Katarzyna Fryc, 2009-01-01 Trójmiasto
Posiadasz dom w centrum Gdyni albo w zabytkowej części Orłowa lub Oksywia? Masz jeszcze tydzień na złożenie wniosku o dofinansowanie remontu elewacji. Na zgłoszenia chętnych magistrat czeka do 10 stycznia.
czytaj...

Malarska: kolorów w mieście trzeba pilnować
Rozmawiała Beata Maciejewska, 2009-01-06, Wrocław
Kicz czy ozdoba Wrocławia? - kończąca się renowacja kamieniczek przy ul. Malarskiej sprowokowała dyskusję wśród specjalistów i zwykłych mieszkańców.
czytaj...

Gazeta Lubuska

Z unijnych pieniędzy powstało około 150 inwestycji w Lubuskiem
Piotr Jędzura, 16.12.2008
Uratowane zabytki, naprawione drogi, oczyszczalnie ścieków - to są właśnie cuda funduszy europejskich. We wtorek w Palmiarni samorządowcy dostali nagrody na wykorzystanie unijnych dotacji.
czytaj...

Międzyrzecz: Opisał dzieje najstarszego kościoła
DARIUSZ BROŻEK, 22. 11. 2008
Rozmowa z GRZEGORZEM PACZKOWSKIM, autorem monografii kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu
czytaj...

Nowa Sól: Wszystkie zabytki trafią do policyjnego spisu
Piotr Jędzura, 3.11.2008
Policja w wspólnie z konserwatorem uzupełnia rejestr zabytków z terenu powiatu. Dzięki temu łatwiej będzie ścigać ich ewentualnych złodziei.
czytaj...

Udało się odzyskać zabytki warte ponad milion złotych
24.10.2008
Do świątyń powróci wiele zabytków pochodzących z okradanych w latach 2003-2006 kościołów na terenie Lubuskiego, Wielkopolski i Dolnego Śląska.
czytaj...

     Archiwum:
    (6) 12.2008 r..
    (5) 12.2008 r.
    (4) 12.2008 r.
    (3) 11.2008 r.(.pdf)
    (2) 11.2008 r.(.pdf)
    (1) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu