Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Właśnie tak zmieni się kino Polonia
Piotr Weltrowski, 2009-01-23
Wiemy już, jak po przebudowie wyglądać będzie budynek, w którym dziś mieści się sopockie kino Polonia oraz Scena Kameralna teatru Wybrzeże. O sprawie zrobiło się głośno, gdy tydzień temu członkowie samozwańczego Komitetu Obrony Kultury Sopotu przykuli się do siedzeń na widowni teatru, protestując w ten sposób przeciwko planom zburzenia części budynku.
czytaj...

Pomysł na wyspę
2009-01-23
Już samo otwarcie dla zwiedzania północnego cypla Wyspy Spichrzów byłoby atrakcją - twierdzi Jarosław Zalesiński
czytaj...

Skąd Kopernik patrzył w niebo?
Natasza Jatczyńska, 2009-01-21
Przed naukowcami nie lada wyzwanie - chcą odnaleźć we Fromborku miejsce, z którego przed wiekami Mikołaj Kopernik prowadził obserwacje nieba. W środę, na terenie przylegającym do kanonii św. Stanisława rozpoczęto poszukiwania pavimentium, czyli specjalnego podestu skonstruowanego i używanego przez Kopernika.
czytaj...

Zabytki z likwidowanych stoczni trafią do muzeów morskich
Jacek Sieński, 2009-01-21
Wkrótce ma być wyceniony i sprzedany majątek Stoczni Gdynia SA i Stoczni Szczecińskiej Nowa. Majątek ten stanowią nie tylko tereny, hale, pochylnie, doki i urządzenia produkcyjne. Są także obrazy, grafiki, rzeźby, modele wystawowe statków oraz projekty techniczne statków i inne dokumenty, mające znaczenie historyczne.
czytaj...

Wieże mają wrócić na garnuszek miast
Maria Sowisło, Paulina Strzałkowska. 2009-01-21
Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic, chce odebrać mieszkańcowi tego miasta - Markowi Janikowi - zabytkową wieżę ciśnień. Wszystko dlatego, że jakiekolwiek próby rozmów na temat wyremontowania budynku spełzły na niczym. Miasto chciało go nawet odkupić.
czytaj...

Klepsydry dla ściętych lip
Paulina Strzałkowska, 2009-01-21
Mieszkańcy Nowego Dworu Gd. są oburzeni wycinkami starych drzew w mieście. Założyli profil dotyczący sprawy w internecie, a na pniach ściętych lip umieścili nekrologi.
czytaj...

Nowe pomniki przypomną o historii
Marek Adamkowicz, 2009-01-20
Gdańsk, jak na miasto o tysiącletniej historii, nie ma zbyt wielu pomników. Co gorsza, ich przesłanie jest dość ograniczone. Najczęściej sprowadza się do przypominania martyrologii lub walki o polskość, brakuje natomiast dzieł poświęconych zasłużonym postaciom czy ważnym wydarzeniom.
czytaj...

Przeciąga się remont wieży w Człuchowie
Wojciech Piepiorka, 2009-01-19
To już pewne. W tym roku człuchowianie i turyści odwiedzający miasto nie będą mogli podziwiać panoramy Człuchowa ze szczytu wieży pokrzyżackiego zamku.
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Policja odda miastu halę Gwardii
Marcin Torz, 2009-01-23
Magistrat wybuduje policji salę do ćwiczeń. Dostanie za to zabytkowy obiekt przy Krupniczej
czytaj...

Po 60 latach bazylika odzyska witraże
Eliza Głowicka, 2009-01-21
Jest projekt witraży w kościele garnizonowym. Będą wykonane metodą znaną ze średniowiecza.
czytaj...

Głos Wielkopolski

Multimedialne muzeum nie dla Poznania
Tomasz Cylka, Paweł Mikos, 2009-01-22
Poznań na razie nie pójdzie śladami stolicy, która ma nowoczesne i multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego. Nadal będziemy unowocześniać dotychczasową ekspozycję w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która mieści się w Odwachu na Starym Rynku oraz inwestować w mniejsze przedsięwzięcia. Powód? Zbyt wysokie koszty.
czytaj...

Warszawa Kamienica przy Ząbkowskiej 13 jednak zagraża mieszkańcom
Natalia Bugalska, 2009-01-23
Mieszkańcy ul. Ząbkowskiej 13 przez kilka ostatnich miesięcy alarmowali urzędników z Pragi- -Północ o tragicznym stanie swojej kamienicy. Teraz okazało się, że budynek grozi zawaleniem.
czytaj...

Wielka szansa Włoch
Jakub Jałowiczor, 2009-01-23
Zaniedbana w tej chwili dzielnica może wypięknieć, jeśli zdobędzie środki z Mikroprogramu Rewitalizacji dla Dzielnicy Włochy Miasta Stołecznego Warszawy.
czytaj...

Weekendowe lekcje historii
Milena Bryła, 2009-01-23
Warszawscy przewodnicy zapraszają wszystkich chętnych na weekendowe wycieczki po najciekawszych miejscach w stolicy.
czytaj...

Mieszkańcy boją się Mariensztatu zabytku
Andrzej Rejnson, 2009-01-21
Nowe Miasto i Mariensztat zostaną wpisane do rejestru zabytków w drugim kwartale tego roku. Tak zdecydowała Barbara Jezierska, mazowiecki konserwator zabytków.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Stoczniowe pamiątki nie wyjadą
Akr, 2009-01-23, Szczecin
- Pamiątki ze Stoczni Szczecińskiej Nowa nie trafią do gdańskiego Muzeum Morskiego - zapewnia prezes firmy Artur Trzeciakowski. - Nie wiem, skąd wzięły się takie plotki
czytaj...

Zimowe ferie w mieście (2)
23.01.2009, Gliwice
Od 26 stycznia do 8 lutego wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum będzie bezpłatny dla dzieci i młodzieży do lat 18. Zachęcamy serdecznie do odwiedzenia w tym czasie Muzeum w Gliwicach.
czytaj...

Tychy, Muzeum Miejskie
materiały organizatorów, 2009-01-23, Katowice
Muzeum na okres ferii zimowych zaprasza do skorzystania z następującej oferty edukacyjnej:
czytaj...

Miasto dzieli pieniądze na remonty kamienic
Tomasz Kurs, 2009-01-23, Olsztyn
W tym roku wcześniej niż zwykle będzie okazja sięgnąć po dotacje na ratowanie i konserwację zabytków.
czytaj...

Musimy powstrzymać natarcie kiczu na Bydgoskie
piszą czytelnicy "Gazety” 2009-01-23, Toruń
Witold Chmielewski zaprotestował na łamach "Gazety" przeciwko postawieniu na ul. Mickiewicza kiczowatych instalacji związanych z twórczością autora "Dziadów". Apel profesora do toruńskiej inteligencji wywołał lawinę listów do redakcji
czytaj...

Prof. Chmielewski: Powstrzymać koszmar!
prof. Witold Chmielewski, 2009-01-23, Toruń
Apeluję do koleżanek i kolegów z UMK, do toruńskiej inteligencji, do artystów i twórców kultury, do światłych radnych i urzędników: dość kiczu i tandety, dość wydawania publicznych naszych i unijnych pieniędzy na takie koszmary!
czytaj...

Akcja "Wygrajmy lat 2009" - pierwsze opinie
Magdalena Kursa, Rafał Romanowski, 2009-01-22, Kraków
Zamek Królewski na Wawelu będzie jeszcze droższy! Decyzję o podwyżce biletów podjęto, mimo że już dziś jest to jedno z najdroższych muzeów w Europie! Na dodatek do Krakowa przejeżdża coraz mniej turystów. Na pobyt u nas po prostu ich nie stać!
czytaj...

Postępowanie dotyczące nieprawidłowości ws. "afery sopockiej" przekazano do Torunia
PAP, 2009-01-23
Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku przekazała Prokuraturze Okręgowej w Toruniu sprawę, w której badane są ewentualne nieprawidłowości w działaniach organów śledczych w czasie zbierania materiałów związanych z tzw. aferę sopocką.
czytaj...

Ratujmy łódzkie zabytki - Wernisaż GPO
Bartłomiej Dana, 2009-01-22, Łódź
Grupa Pewnych Osób zorganizowała w czwartek happening pod zabytkową willą Otto Gehliga .
czytaj...

Z ronda ONZ znika stara zabudowa
Grzegorz Lisicki, 2009-01-22, Stołeczna
Zamurowane okna, zabezpieczenia przed osypującym się tynkiem, a wkrótce płot - czy to już ostatnia zima stuletniej kamienicy przy Twardej 28?
czytaj...

O historii Lublina w piwnicach dawnej winiarni
Marcin Bielesz, 2009-01-22, Lublin
Renesansowe Piwnice pod Fortuną mają stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Lublina. W wyremontowanych pomieszczeniach historię miasta będą przybliżać światła, dźwięk, a nawet zapachy. Żadnych gablot i szaf z eksponatami.
czytaj...

Promocja w wykonaniu Eskadry rozczarowała
Wojciech Grejciun, 2009-01-22, Olsztyn
Radni zapoznali się z dokumentem, który ma rozreklamować miasto i przyciągnąć turystów. I czytając go... nie kryli rozczarowania. - To, ile mamy zabytków, wiemy od lat - komentowali radni. Ratusz w ubiegłym roku podpisał wartą 180 tys. zł umowę z firmą Eskadra MarketPlace z Krakowa na opracowanie strategii promocji Olsztyna. Podstawą w takim zadaniu jest znalezienie cechy wyróżniającej miasto, zbudowanie wokół niej hasła i zaplanowanie działań marketingowych. Eskadra opracowała już strategię kilku innych miast, m.in. Sopotu i Torunia. Fatalną wpadkę zaliczyli w Białymstoku, bo okazało się, że logo "Wschodzącego Białegostoku" jest podobne do znaku nowojorskiej organizacji skupiającej mniejszości seksualne. Władze podlaskiego miasta zrezygnowały ze współpracy na przeprowadzenie kampanii promocyjnej Białegostoku.
czytaj...

Zabytkowa sztolnia pod Zabrzem - za rok prace adaptacyjne
PAP, 2009-01-22
Na początku 2010 r. ruszą pod ziemią prace górnicze zmierzające do udrożnienia i zaadaptowania dla potrzeb ruchu turystycznego ciągnącej się pod Zabrzem dziewiętnastowiecznej sztolni - wynika z przygotowanego przez miasto harmonogramu robót.
czytaj...

Świętokrzyskie przeznaczy 650 tys. zł na odnowę zabytków
PAP, 2009-01-22
650 tys. zł na konserwację zabytków wyda w tym roku Świętokrzyskie. Ponad połowa tej puli zostanie przeznaczona na odnowę zabytków sakralnych - zapowiedział w czwartek w Kielcach marszałek województwa Adam Jarubas.
czytaj...

Dzielą kasę na zabytki
Al., 2009-01-22, Bydgoszcz
Do końca marca dowiemy się, jakie zabytki mają szansę na dofinansowanie remontu z budżetu województwa. 2,5 mln zł - tyle pochłonęły remonty i konserwacje zabytków w regionie w minionym roku. Zmodernizowano 20 obiektów. W Bydgoszczy na prace remontowo-konserwatorskie gmachów pod ochroną konserwatorską przeznaczono 850 tys. zł. Remontowany był kościół św. Andrzeja Boboli, synagoga i pałac w Ostromecku.
czytaj...

Odlotowy pomysł na centrum: najpierw duży park
Dariusz Bartoszewicz, 2009-01-20, Stołeczna
Marazm, nuda i brak pomysłów na centrum. Dyskusję chce ożywić architekt Krzysztof Nowak ze Stanów Zjednoczonych. W czynie społecznym zrobił nową koncepcję. Proponuje park przy Marszałkowskiej i przycięcie Pałacu Kultury
czytaj...

Chcą otworzyć kryptę rodziny Kochanowskich
Małgorzata Rusek, 2009-01-21, Radom
Kryptę z trumnami rodziny Kochanowskich w zwoleńskim kościele mogą zostać otwarte dla zwiedzających. Parafia stara się o unijne pieniądze na przygotowanie podziemi dla turystów
czytaj...

Wawel: było drogo, będzie jeszcze drożej
Magdalena Kursa, Rafał Romanowski. 2009-01-21, Kraków
Zwiedzanie zamku będzie jeszcze droższe! Decyzję o podwyżce biletów podjęto mimo tego, że już dziś Wawel jest jednym z najdroższych muzeów w Europie. W chwili kryzysu, kiedy w biurach turystycznych goście odwołują kolejne rezerwacje
czytaj...

Handlował zabytkami z nielegalnych wykopalisk
Mas, 2009-01-21, Łódź
Policjanci z komendy wojewódzkiej zatrzymali mieszkańca Wielunia, który znalazł i przywłaszczył przedmioty o dużej wartości historycznej.
czytaj...

"Kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość"
Joanna Figuła-Czech, historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, 2009-01-21, Poznań
Coraz bardziej niepokojące stają się poczynania włodarzy Poznania w kwestii obiektów, których nikt nie chce uznać za zabytek, pomnik historii czy dowód istnienia faktów historycznych.
czytaj...

Wielki remont. Archikatedra zmieni kolor
Jwr, 2009-01-21, Lublin
We wtorek rozpoczęła się renowacja elewacji lubelskiej archikatedry. W przyszłym tygodniu rozpoczną prace badawcze. - Chodzi między innymi o poznanie autentycznego koloru elewacji - mówi ksiądz Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry. Jak tylko się zakończą się badania konserwatorów, parafia ogłosi przetarg na wykonanie remontu. Pieniądze na remont kościoła pochodzą częściowo ze środków własnych parafii. Po wsparcie finansowe proboszcz zwrócił się między innymi do urzędu marszałkowskiego i do magistratu. - Pozwolenie na remont wydaliśmy w zeszłym roku. Prace obejmą m.in. remont elewacji w tym usunięcie spękań, uzupełnienie stolarki w wieżach - mówi Halina Landecka wojewódzki konserwator zabytków. Remont fasady ma zakończyć się w połowie grudnia.
czytaj...

Łódzkie/ Handlował znalezionymi zabytkami przez 20 lat - grozi mu więzienie
PAP, 2009-01-21
Do roku więzienia może grozić mieszkańcowi Wielunia (Łódzkie), który sprzedawał zabytki znalezione podczas nielegalnych wykopalisk. 52-latek handlował nimi od 20 lat.
czytaj...

Woda kapie na głowę Wałęsy
Katarzyna Włodkowska, Paweł Zbierski, TVP Gdańsk, 2009-01-20, Trójmiasto
W czasie silnych mrozów szwankuje klimatyzacja Zielonej Bramy w Gdańsku. W efekcie Lech Wałęsa na środku swojego biura, które mieści się na poddaszu bramy, ma wielką kałużę. Problem powtarza się od lat, dlatego sprawą zajął się "Patrol reporterów".
czytaj...

Bielszczanie bronią willi w Cygańskim Lesie
Ewa Furtak, 2009-01-19, Bielsko-Biała
Zburzenie zabytkowej willi Hauptiga zjednoczyło mieszkańców Cygańskiego Lasu. Zagrożone są kolejne zabytki w tej części miasta, ale mieszkańcy zapowiadają, że zrobią wszystko, by je ocalić.
czytaj...

Operacja na pamięci
Jędrzej Słodkowski, 2009-01-21, Łódź
W Atlasie Sztuki premierę miała nie tylko wystawa Wojciecha Wilczyka "Niewinne oko nie istnieje", ale także książka wydana z tej okazji przez Atlas Sztuki i Ha!art: 700-stronicowy dokument na temat żydowskich miejsc kultu i polskiej pamięci
czytaj...

Wieża wyciągowa będzie salonem piękności
Iwona Sobczyk, 2009-01-20
Na terenie dawnej kopalni Rymer w Rybniku stoi wieża wyciągowa przypominająca ceglaną basztę. To prawdopodobnie jedyna taka budowla w Polsce. W dodatku jej właściciel wyremontował ją, a teraz tchnie w nią drugie życie.
czytaj...

Za potrzebą do Trybunału?
Julia Wronikowska, 2009-01-20, Lublin
Miasto nie wie jeszcze, kiedy wybuduje miejską toaletę na lubelskim Starym Mieście. Przez dziesięć miesięcy nic się nie wyjaśniło
czytaj...

Ratuszowa komisja do spraw estetyki miasta
Marcin Bielesz, 2009-01-20, Lublin
Zmusimy właścicieli zaniedbanych kamienic do działania, ale też przypomnimy, że mogą skorzystać z pomocy miasta przy odnawianiu swojej własności - zapowiadają miejscy urzędnicy.
czytaj...

Czy eleganckie lampy przyciągną pieszych
Magda Nogaj, 2009-01-20, Wrocław
Miasto ma nowy pomysł na uatrakcyjnienie ul. Szewskiej. Wiosną deptak rozświetlić ma kilkadziesiąt szykownych lamp. - To nie rozwiąże problemu, bo tam nie ma po co spacerować - mówi Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejska konserwator zabytków.
czytaj...

Miastomania - w obronie estetyki miasta
21.01.2009
Dawniej w czynie społecznym, dziś z miłości do miasta lub obywatelskiej potrzeby działania. Zrzeszają się w nieformalne grupy, zakładają stowarzyszenia lub działają w pojedynkę. Dzięki takim, jak oni, miasto znów może stać się miejscem dla ludzi.
czytaj...

Hotel Pod Czaszką
Sławomir Sowula, 2009-01-20, Duży Format
Masowy grób 2000 ofiar II wojny opróżniła koparka - pod okiem burmistrza, prokuratorów i archeologów. Próbowali to powstrzymać internauci. - A gdyby w ten sposób opróżniano mogiłę Polaków na Ukrainie, Białorusi, Rosji? - pytają
czytaj...

Ściana biurowca zakonnic trzy metry od okien
Michał Wojtczuk, 2009-01-19, Stołeczna
Trzy metry za oknami lokatorów domu u zbiegu Kopernika i Ordynackiej wyrośnie ściana biurowca. Mieszkańcy protestują, a miejscy urzędnicy odpowiadają, że okna to powojenna samowola budowlana
czytaj...

Mieszkańcy bronią drzew wokół św. Rocha
Andrzej Kłopotowski, Grzegorz Dąbrowski, 2009-01-19, Białystok
Część parafian nie godzi się na wycinkę drzew rosnących na wzgórzu św. Rocha. Napisali list do proboszcza.
czytaj...

W Bytomiu powstaje rafa koralowa. Dla aut
Iwona Sobczyk, 2009-01-18, Katowice
O planach utworzenia w Bytomiu galerii motoryzacji słychać już od dobrych kilku lat, ale teraz wydaje się, że pomysł nabiera realnych kształtów. Jest już gotowa koncepcja aranżacji ekspozycji. Zwiedzający mają się poczuć jak marynarze podziwiający bogactwo rafy koralowej. Samochodowej rafy koralowej.
czytaj...

Po co nam ruiny Spichrzów?
Maciej Sandecki, 2009-01-18, Trójmiasto
Czy Wyspę Spichrzów w Gdańsku uda się z brzydactwa zmienić kiedyś w miejski salon? Wojewódzki konserwator zabytków uważa, że leżące tam ruiny spichlerzy trzeba pielęgnować, bo to zarejestrowane zabytki. Tyle że przez 60 lat konserwatorzy mieli te zabytki gdzieś. Osobiście za ruiny dziękuję
czytaj...

Nowa wystawa: perełki pachnące smarem
Ewa Podgajna, 2009-01-18, Szczecin
Stoi tu fiat 126 p na gąsienicach, prototypowy Smyk, który miał być produkowany w Szczecinie i harley davidson. W Muzeum Techniki i Komunikacji przez miesiąc bezpłatnie zwiedzać można wystawę z perełkami motoryzacji
czytaj...

Czytelnicy do piór Czytelnicy, do piór! Tak zapamiętałem Gdańsk

czytaj...

Wszystko o wpisaniu dźwigów stoczni gdańskiej do rejestru zabytków

czytaj...

Muzeum Warszawskiej Pragi - "W praskich mordowniach piło się na stojąco"
Jerzy S. Majewski 2009-01-14, Stołeczna
"Śledź do zjedzenia czy dyżurny?" - tak kiedyś zwracały się barmanki do gości praskich knajp. O co chodzi? Dowiemy się z nagrań mieszkańców Pragi opowiadających o swojej dzielnicy.
czytaj...

Praskie opowieści w zawieszonym muzeum
Tomasz Urzykowski, 2009-01-13, Stołeczna
W środę skreślone z planu inwestycji miejskich Muzeum Warszawskiej Pragi zaprezentuje nagrane relacje mieszkańców prawego brzegu Wisły
czytaj...

Na Pradze powstaje Archiwum Historii Mówionej
PAP, 2008-07-21
W Muzeum Warszawskiej Pragi powstaje Archiwum Historii Mówionej. Tworzymy archiwum wspomnień mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy - poinformowała Jolanta Wiśniewska, kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi.
czytaj...

Akcja Archiwum Historii Mówionej
Dziennik 2008-09-15:
Muzeum zbiera wspomnienia prażan. Nowe praskie muzeum zbiera relacje mieszkańców prawobrzeżnej części miasta. Za kilka miesięcy ich fragmenty będą dostępne na stronie internetowej Muzeum Warszawskiej Pragi.
czytaj...

     Archiwum:
    (7) 01.2009 r..
    (6) 12.2008 r..
    (5) 12.2008 r.
    (4) 12.2008 r.
    (3) 11.2008 r.(.pdf)
    (2) 11.2008 r.(.pdf)
    (1) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu