Przegląd informacji z mediów


Dziennik bałtycki

Stara willa w sądzie
Szymon Szadurski, 2009-02-03
Jest już pewne, że przed sądem zakończy się konflikt władz Gdyni z zarządcami Hotelu Nadmorskiego. Uchwalony przez Radę Miasta plan zagospodarowania przestrzennego okolic ul. Ejsmonda, przy której stoi hotel, uniemożliwia bowiem jego rozbudowę.
czytaj...

Poproszą o pomoc rząd
Kamila Bucholz, 2009-02-03
Wróciła nadzieja na uratowanie unikatowego żuławskiego zabytku, jakim jest XIV-wieczny kościół w Gnojewie. Tę gotycką budowlę, której dzisiejszy stan woła o pomstę do nieba, przejęło w użyczenie na 10 lat Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku. Kilka dni temu podpisało umowę z parafią pw. św. Floriana w Szymankowie, właścicielem świątyni.
czytaj...

Fundamenty kolejnej baszty odkryto w pobliżu dawnych obwarowań Lęborka
Iwona Ptasińska, 2009-02-02
Przy okazji rozbudowy lęborskiego ratusza dokopano się do fundamentów kolejnej baszty w mieście. Archeolodzy, którzy badali miejsce inwestycji, w pobliżu średniowiecznych obwarowań Lęborka odkryli niezwykle cenny pod względem historycznym obiekt.
czytaj...

Zanim tczewski most się rozsypie
Sebastian Dadaczyński, 2009-02-02
W mieście powstała grupa inicjatywna, która zamierza założyć Komitet Wspierania Odbudowy Mostu Tczewskiego Bridge. W ten sposób chce jeszcze bardziej zwrócić uwagę na sypiący się od lat zabytek i namówić elity, by pomogły go uratować.
czytaj...

Drugi bastion do odnowy
Jacek Sieński, 2009-02-01
Kwotę ponad 4 mln zł, na restaurację Bastionu Furta Wodna Fortu Carre w Twierdzy Wisłoujście, przyznały Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska władze samorządowe województwa pomorskiego. Pieniądze te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, z funduszy Unii Europejskiej.
czytaj...

Ratusz pod szkłem
Jacek Sieński, 2009-01-29
Tafla, złożona z 80 okien, wykonanych z grubego, hartowanego szkła i osadzonych w stalowej, ramowej konstrukcji, osłoni od góry wewnętrzny dziedziniec gdańskiego Ratusza Głównego Miasta.
czytaj...

Wielki powrót małego dzwonka
2009-01-29
O tym, jak specjaliści, konserwatorzy i ekipy budowlane ratują gdański gotycki kościół św. Katarzyny, strawiony przez wielki pożar i zalany wodą w czasie gaszenia, pisze Jacek Sieński
czytaj...

Gdańska stocznia dobrem europejskim
Tomasz Rozwadowski, 2009-01-28
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odsłonił na głównej bramie Stoczni Gdańsk tabliczkę Znak Dziedzictwa Europejskiego. Oznacza to, że zakład został uznany przez UE za jeden z niewielu symbolicznych obiektów, które odegrały pierwszorzędną rolę w historii naszego kontynentu.
czytaj...

Gdzie jest zaginiony dzwon z Białogardu?
Iwona Ptasińska, 2009-01-27
Mariusz Baar z Wicka odnalazł w Niemczech, w miasteczku Juchen-Otzenrath, dzwon z kościoła w Białogardzie. Teraz zależy mu bardzo na jego odzyskaniu. Niestety, sytuacja się skomplikowała, bo odnaleziony dzwon znowu gdzieś zniknął z pola widzenia tropiciela.
czytaj...

"Tygrys" chce przejąć zabytek
Dorota Abramowicz, Robert Kiewlicz, 2009-01-25
Nowym właścicielem jednego z najcenniejszych pomorskich zabytków - Bramy Stągiewnej w Gdańsku - może się stać Jan Przywara ze Stogów, znany bardziej pod pseudonimem "Tygrys".
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Zrujnowane dolnośląskie pałace wkrótce mogą pójść pod młotek
Ryszard Żabiński, 2009-02-03
Mieszkańcy zabytków dostaną nowe mieszkania. Dzięki temu pałace zmienią właścicieli i odżyją.
czytaj...

Nowy symbol na miarę czasów
Eliza Głowicka, 2009-02-03
Będzie nowa strategia promocji Dolnego Śląska. Miś ślężański może nie być już logo regionu. Dolny Śląsk będzie miał własną strategię marketingową regionu na najbliższe pięć lat. Zarząd wyda na nią prawie 300 tys. zł. Ma być gotowa do 20 marca - wtedy zostanie przedstawiona radnym na posiedzeniu sejmiku Dolnego Śląska.
czytaj...

Perła uzdrowiska odzyskuje blask
Artur Szałkowski, 2009-02-02
Teatrowi Zdrojowemu im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, który jest sztandarowym i jedynym tego typu obiektem kultury w powiecie wałbrzyskim, nie grozi już zamknięcie.
czytaj...

Dziennik Łódzki

Kino Stylowy będzie uratowane
Wiesław Pierzchała, 2009-02-03
Wojewódzki konserwator zabytków postanowił, że do rejestru zabytków zostaną wpisane cztery dobrze znane łodzianom obiekty: willa Roberta Geyera przy ul. Piotrkowskiej 280, była elektrownia przy Białej Fabryce (ul. Piotrkowska 280a), była resursa rzemieślnicza znana jako kino Stylowy i klub muzyczny Cube (ul. Kilińskiego 123) oraz domek ogrodnika w parku Matejki.
czytaj...

Spłonął zabytkowy dworek uwielbiany przez Iwaszkiewicza
Marcin Bereszczyński, 2009-01-27
Spłonął zabytkowy dworek z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym przez lata mieszkał Jarosław Iwaszkiewicz. Ogień wybuchł w poniedziałek po godz. 21. Strażacy walczyli z płomieniami do rana.
czytaj...

Unikatowy dom Otto Gehliga zostanie uratowany
Wiesław Pierzchała, Agnieszka Magnuszewska, 2009-01-25
Rosną szanse na uratowanie wspaniałego, zabytkowego domu Otto Gehliga z 1883 roku przy ul. Tuwima 17. Obiektem, będącym połączeniem renesansu i manieryzmu, zainteresowała się Grupa Pewnych Osób, która na miejscu zorganizowała happening. W ten sposób chciała zwrócić uwagę decydentów, że konieczne jest jak najszybsze ratowanie tego unikatowego zabytku.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Zakątki przyrody pod europejską ochroną
Janusz Strzelczyk, 2009-02-03
Cztery obszary przyrodnicze w regionie częstochowskim zostały wpisane przez Komisję Europejską do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.
czytaj...

Zabytkowy budynek komisariatu się sypie
Piotr Piesik, 2009-02-02
Na frontowej ścianie budynku IV Komisariatu Policji w Częstochowie wyraźnie widoczne są cyfry 1897 dokumentujące rok jego zbudowania. Patrząc na obecny stan techniczny obiektu, można mieć wątpliwości, czy kiedykolwiek przeszedł kapitalny remont.
czytaj...

Cenne rękopisy w internecie
2009-01-29
Tysiąc niezwykle cennych rękopisów pochodzących z Biblioteki ks. Leopolda Jana Szersznika, pozycje należące do kanonu dawnego piśmiennictwa historycznego oraz strony z 39 tytułów dawnej prasy cieszyńskiej będzie można obejrzeć i przeczytać w internecie. Książnica Cieszyńska zawarła porozumienie o współtworzeniu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (ŚBC).
czytaj...

Pamiątki przeszłości pilnie poszukiwane
Magdalena Nowacka, 2009-01-29
Członkowie Inicjatywy Brama Cukermana, opiekunowie żydowskiego Domu Modlitwy przy alei Kołłątaja, rozpoczęli kolejny projekt. Po pierwszej akcji - "Hurtownia manufaktury", podczas której na murach domów w Będzinie powiesili stylizowane szyldy informujące o tym, co mieściło się tam przed laty, tym razem chcą przypomnieć dawnych mieszkańców.
czytaj...

Zabytek w opałach
Magdalena Nowacka, 2009-01-27
Kościół Świętej Trójcy na Wzgórzu Zamkowym ma szansę na renowację i zabezpieczenie przed osuwaniem.
czytaj...

Polska Times Warszawa

Nowe oblicze Starówki
Krzysztof Jóźwiak, 2009-01-28
Stare Miasto czeka najpoważniejszy remont od czasu powojennej odbudowy ze zniszczeń wojennych. W połowie lutego zostanie rozstrzygnięty przetarg na remont dwóch pierwszych piwnic staromiejskich - przy Rynku 2 i Jezuickiej 4. Powstaną tam m.in. nowe kawiarnie, pracownie dla młodzieży i klub
czytaj...

Mokotów remontuje od 11 lat źródełko przy Dolnej
Piotr Olechno, 2009-01-26
Co z remontem źródełka u zbiegu Dolnej i Puławskiej - dociekają mieszkańcy Mokotowa. Renowacja zabytkowego zdroju rozpoczęła się 11 lat temu, a źródełko wciąż straszy przechodniów wielką czarną dziurą.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Chorwackie eldorado
Joanna Grabowska, 2009-02-03
W samym centrum Rijeki archeolodzy odkryli doskonale zachowane rzymskie zabytki - m.in. fragmenty mozaiki podłogowej i pozostałości term z kompletnym systemem grzewczym
czytaj...

Miejski skansen w puzzlach
Jakub Medek, 2009-02-03, Białystok
Władze województwa zgodziły się, by w skansenie w Jurowcach powstała część odtwarzająca stary Białystok. Jak na razie znaczy to wyłącznie tyle, że cenne budynki zostaną rozebrane i w częściach trafią do skansenu. Na ich złożenie na razie nie ma pieniędzy. - To i tak sukces - cieszy się dyrektor Muzeum Podlaskiego
czytaj...

Wioski wypięknieją za unijne pieniądze
Małgorzata Bujara, 2009-02-03, Rzeszów
62,5 mln zł - tyle pieniędzy w tym roku ma trafić na podkarpackie wsie ze specjalnego unijnego programu na ich upiększanie. Dzięki temu mają powstawać świetlice, kawiarenki internetowe, oświetlone place i boiska.
czytaj...

Katedralna wieża trafi do nadzoru budowlanego
Marcin Górka, 2009-01-30, Szczecin
Wniosek o pozwolenie na użytkowanie nowej wieży katedry św. Jakuba - konieczny, by otworzyć dla turystów taras widokowy - trafi wreszcie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Urząd powinien wydać decyzję w ciągu miesiąca. Nie wiadomo jednak, czy będzie pozytywna
czytaj...

Kolejne skarby w opolskiej Katedrze
Piotr Guzik, 2009-02-03, Opole
W czasie remontu wieży południowej opolskiej katedry odnaleziono cenne dokumenty oraz mapę miasta z 1810 roku.
czytaj...

Kamienica jak sprzed stu lat
Dawid Hajok, 2009-02-02, Kraków
Po remoncie narożna kamienica ul. Radziwiłłowskiej i Lubicz nabierze dawnego blasku. Forma i detal przypominać będą te sprzed ponad 100 lat.
czytaj...

Płaska: krok w stronę ścieżki rowerowej
Andrzej Kłopotowski, 2009-02-02, Białystok
Wójt gminy Płaska przygotował dokumenty niezbędne do tego, by w ogóle mógł myśleć o budowie ścieżki rowerowej wzdłuż fragmentu Kanału Augustowskiego.
czytaj...

Nietypowej, ''krzywej'' kamienicy grozi wyburzenie
Aleksandra Hac, 2009-02-02, Łódź
Jej fasada skręca wraz z ul. Próchnika, która w tym miejscu pod kątem prostym przechodzi w ul. Lipową. Wyjątkowa kamienica może niedługo zniknąć z krajobrazu Łodzi
czytaj...

Będzie kasa na szlak cystersów
Msz, 2009-02-02, Opole
Porozumienie o przystąpieniu samorządu i organizacji pozarządowych z województwa opolskiego do projektu "Południowo-Zachodni Szlak Cysterski" podpisano w poniedziałek w urzędzie marszałkowskim
czytaj...

Kilkanaście wniosków o dotacje na zabytki
Mar, 2009-02-02, Radom
Parafie i prywatni właściciele wystąpili do prezydenta o dofinansowanie remontu zabytkowych obiektów. Do poniedziałku do godz. 16 wpłynęło 17 wniosków
czytaj...

Wizytówka Opola - Wieża Piastowska - do remontu
PAP, 2009-02-02
Wieża Piastowska - jedna z wizytówek Opola - będzie remontowana. W poniedziałek porozumienie w sprawie współpracy przy remoncie podpisali dyrektor generalny opolskiego urzędu wojewódzkiego i dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.
czytaj...

Muzeum Pragi otrzyma niższą dotację z UE
PAP, msz, 2009-02-02, Warszawa
Nowa koncepcja finansowania Muzeum Warszawskiej Pragi, zakładająca proponowane przez ministra kultury wykorzystanie niższych dotacji ze środków europejskich, została złożona w poniedziałek rano w resorcie kultury - poinformowała prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
czytaj...

Felieton. Święty spokój na "Ringu Głównym"
Dawid Hajok, 2009-02-02, Kraków
Liczba zabytków na krakowskim Rynku już dawno ustępuje liczbie zamontowanych tam kamer policyjnych. Gdzie jak gdzie, ale w sercu Starego Miasta powinniśmy więc czuć się bezpieczni o każdej porze dnia i nocy.
czytaj...

50 lat temu do Polski powrócił Szczerbiec
PAP, 2009-02-02,
3 lutego 1959 r. do Polski powróciła część skarbów dziedzictwa narodowego, wywiezionych w 1939 r. i zdeponowanych w Kanadzie. Wśród nich był m.in. miecz koronacyjny królów polskich Szczerbiec.
czytaj...

Valentino popsuł Pniewskiego
Dariusz Bartoszewicz, 2009-02-02, Stołeczn
a Podcienia Szkoły Baletowej na rogu Moliera i Trębackiej zabudowane. Luksusowy sklep Valentino zniszczył dzieło architekta Bohdana Pniewskiego.
czytaj...

Willa fabrykanta do remontu
Aleksandra Hac, 2009-01-30, Łódź
Choć ulica Moniuszki ma tylko 11 numerów, stoi przy niej 11 zabytków. W jednym z ich jeszcze w tym roku rozpoczną się prace renowacyjne
czytaj...

Ziemia opatowska i sandomierska. Od Włostowa do Klimontowa
ojciech Różycki, 2009-02-02, Gazeta Turystyka
Jadąc kolejny raz w Bieszczady, postanowiłem, że po drodze będę się zatrzymywał w miejscach, które wpadną mi w oko... Z Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszam dużo wcześniej niż zazwyczaj. Snują się jeszcze poranne mgły, ale na drodze krajowej nr 9 do Rzeszowa i Barwinka panuje już duży ruch. Pierwszy przystanek robię we Włostowie, tuż za Opatowem...
czytaj...

Plan ochroni zabytki Cygańskiego Lasu
Ewa Furtak, 2009-02-01, Bielsko Biała
Mieszkańcy Cygańskiego Lasu poprosili prezydenta Bielska-Białej o wstrzymanie sprzedaży zabytkowych willi w tej dzielnicy. Apelują też do władz miasta o pilne rozpoczęcie procedur zmierzających do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
czytaj...

Szpecące pojemniki na Wałach Chrobrego.
Weronika Bulicz, 2009-02-01, Szczecin
- To świadectwo bylejakości naszego życia - mówi Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków. W wielu miejscach Szczecina od kilku miesięcy stoją pojemniki na piach i sól. Plastikowe, w jaskrawych żółtych i czerwonych kolorach. Można je zobaczyć także w reprezentacyjnych punktach miasta i przy zabytkach. Szczególnie rażą przy Wałach Chrobrego, np. na rogu ul. Zygmunta Starego.
czytaj...

Ratujmy kościół w Gnojewie
Bartosz Gondek, Dorota Karaś, 2009-02-01, Trójmiasto
Średniowiecznej świątyni pod Malborkiem nie udało się uratować Kościołowi, ministrowi kultury i posłom. Teraz zajmą się nią hobbyści z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
czytaj...

Tysiące złotych na renowacje cennych ksiąg
Tomasz Kurs, 2009-02-01, Olsztyn
Urząd Miasta od kilku lat, oprócz remontów historycznych budynków, przeznacza też pieniądze na konserwację olsztyńskich księgozbiorów. W tym roku jest na to 100 tys. zł. To duża pomoc, biorąc pod uwagę, że w archiwach kryją się rzeczy zupełnie wyjątkowe. Na przykład w archiwum archidiecezjalnym są oryginalne rękopisy Kopernika, a w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum "Historia Troi" z 1480 roku, jedyny jej egzemplarz w Polsce.
czytaj...

Reklama miała zniknąć, a wisi nadal
Katarzyna Ludwińska, 2009-02-01, Radom
Teraz reklama na pewno zniknie - obiecał w piątek Kamil Kostkiewicz, kierowniku sklepu komputerowego mieszczącego się w kamienicy przy ul. Żeromskiego 9. Baner szpeci budynek od ponad półtora miesiąca. O sprawie reklamy zasłaniającej dwa okna na pierwszym piętrze XIX-wiecznej kamienicy informowaliśmy w połowie grudnia ub.r. Okazało się, że właściciel sklepu nie miał pozwolenia na jej powieszenie.
czytaj...

Ministerstwo Kultury wsparło konserwację zabytków gliwickiego Muzeum
Gazeta Gliwice
Zakończono konserwację ponad dwustu zabytków należących do zbiorów Muzeum w Gliwicach. Projekt konserwacji dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przeznaczyło na ten cel 50 000 zł. Wśród odrestaurowanych obiektów znalazły się zabytki ze zbiorów archeologicznych, etnograficznych, historycznych oraz sztuki i rzemiosła artystycznego
czytaj...

Kto zadba o sztukę na murach?
Dawid Hajok, 2009-01-30, Kraków
Kraków to prawdziwe zagłębie sgraffitowe w Polsce. Mimo to wiele zdobień ginie w wyniku remontów. - O sgraffitach w zasadzie się nie mówi. Ludzie widzą, że coś jest, ale nie do końca wiedzą, co to. Trzeba to zmienić - apeluje dr Monika Bogdanowska.
czytaj...

Ratusz planuje porządki przy Misjonarskiej
Kinga Smoleń, 2009-01-30, Lublin
Uporządkowanie terenu wokół dawnego browaru przy Misjonarskiej i łaźni na farbiarskiej zapowiedział w piątek zastępca prezydenta Stanisław Fic. Deklarację złożył wobec powołanej z inicjatywy "Gazety" komisji estetyki miasta.
czytaj...

Kasa na kulturę od prezydenta
Monika Żmijewska, 2009-01-30, Białystok
Będzie cykl koncertów klezmerskich w Białymstoku, kilka ciekawych przedsięwzięć teatralnych i przede wszystkim więcej pieniędzy niż zwykle na zakup dzieł artystów współczesnych do kolekcji podlaskiej Zachęty. Prezydent sypnął groszem na działania kulturalne
czytaj...

Wojewoda tnie o 123 miliony
Małgorzata Bujara, 2009-01-30, Rzeszów
Kryzys zapukał też do administracji wojewody. Wczoraj do południa miał znaleźć 123 mln złotych. I znalazł. Najbardziej ucierpi pomoc społeczna. * Konserwacja i ochrona zabytków - tu oszczędności sięgają 1 mln zł.
czytaj...

Radiostacja za milion złotych wyjdzie z mroku
Jacek Madeja, 2009-01-29, Katowice
Gliwice przygotowują się do obchodów 70. rocznicy słynnej prowokacji, która była pretekstem do niemieckiej agresji na Polskę. Miasto liczy, że uroczystości będą wielkim ogólnopolskim wydarzeniem, ale najpierw muszą uporać się z rewitalizacją terenu wokół wieży. Radiostacja w Gliwicach Wysoki na prawie 111 metrów modrzewiowy maszt to unikatowy zabytek techniki na europejską skalę
czytaj...

Wiadukt gotowy, a balustrady nie wróciły
Tomasz Urzykowski, 2009-01-29, Stołeczna
Kończy się remont południowej części wiaduktu ul. Powązkowskiej. Brakuje tylko zabytkowych balustrad. Po konserwacji miały powrócić na wiadukt, ale do dziś ich nie ma.
czytaj...

Opactwo Cystersów ze słupami w tle
Bartosz Piłat, 2009-01-29, Kraków
Tuż obok opactwa Cystersów w Mogile już za kilka miesięcy mają wyrosnąć wysokie stalowe maszty z oświetleniem stadionu Hutnika. Zakonnicy protestują, ale szanse na sukces mają niewielkie - miasto spieszy się, by Wisła i Cracovia mogły grać jesienią na stadionie Hutnika.
czytaj...

Zaopiekuje się zabytkami
Kw, 2009-01-29, Radom
25-letni Paweł Puton został pierwszym w Radomiu społecznym opiekunem zabytków. Wczoraj dostał od prezydenta specjalną legitymację.
czytaj...

Pozbył się lokatorów, potem altany
Sylwia Sałwacka, 2009-01-29, Poznań
- Kupuje kamienice, a potem pozbywa się lokatorów. Teraz rozebrał zabytkową altanę - kontrowersyjny właściciel kamienic znów działa na granicy prawa
czytaj...

Gdzie podziała się wieżyczka kamienicy?
Dah, 2009-01-28, Kraków
Neobarokowa kamienica w narożniku ul. Radziwiłłowskiej i Lubicz to budynek dobrze znany mieszkańcom Krakowa. Rzuca się w oczy zaraz po wejściu na płytę placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Pewnie dlatego wiadomość o jej rozbiórce rozeszła się po Krakowie lotem błyskawicy.
czytaj...

Na tropie trupa ze Smolnej 40
Dariusz Bartoszewicz, 2009-01-29, Stołeczna
Reklama, polityka i słabe prawo zamordowały zabytkową kamienicę przy ul. Smolnej 40. Czy się rozsypie, zanim miasto wyrwie ją Związkowi Socjalistycznej Młodzieży Polski?
czytaj...

Sandomierskie naczynia sprzed setek lat
Mon, 2009-01-28, Kielce
Kilkanaście pięknie zdobionych naczyń z przełomu XVI i XVII wieku odkryli sandomierscy archeolodzy pod płytą Rynku. To dopiero początek, bo wciąż część piwnicy, w której zostały odnalezione nie została odkryta.
czytaj...

Naukowcy pomogą uratować kościół w Będzinie
Is, 2009-01-28, Katowice
Zagrożonym zniszczeniem zabytkowym kościołem św. Trójcy w Będzinie zainteresowali się naukowcy z Politechniki Śląskiej. Wybrali go "Zabytkiem roku 2009". XIV-wiecznej budowli poświęcą cały rok. W tym czasie przygotują dokładny projekt remontu świątyni.
czytaj...

Sięgnij po pieniądze na remonty zabytków
Magdalena Ciepielak, 2009-01-28, Radom
Już tylko trzy dni zostały na złożenie do miasta wniosku o dotację na remonty obiektów zabytkowych. W tym roku do podziału są trzy miliony złotych, a wniosków na razie jedynie cztery
czytaj...

Love me tender
Andrzej Kłopotowski, 2009-01-27, Białystok
Nie będzie to opowieść o miłości. Raczej trudno bowiem zakochać się komuś, kto prowadzi złomnicę, w blisko 17 tonach żelastwa. Zabytkowego. Będzie to historia o tendrze. Zbiorniku przeciwpożarowym z początku XX wieku, który pod koniec ubiegłego roku znalazł się na białostockiej złomnicy przy ul. Traugutta. Zbiorniku, który stoi sobie na boku i czeka. Najlepiej na kupca, który będzie wiedział, cóż z nim począć. O całej sprawie opowiedział nam Maciej Michalak, sympatyk kolejowych zabytków. A było to tak...
czytaj...

Hospicjum z mozaiką
28.01.2009, Mój Ursynów
Zabytkowa mozaika z kina Skarpa - dzieło Krystyny Kozłowskiej - ma trafić do Hospicjum Onkologicznego na Ursynowie. Jej przewiezienie i zamontowanie ma kosztować 40 tys. zł. Hospicjum zbiera pieniądze
czytaj...

Park Źródliska w Łodzi
Tekst Marzena Bomanowska Zdjęcia Tomasz Stańczak, 2009-01-21, Gazeta Dom
Źródliska to najstarszy łódzki park. W XIX w. w sąsiedztwie 300-letnich drzew fabrykanci budowali pałace. W czasie rewolucji 1905 r. toczyły się tu zaciekłe walki. Podczas I wojny światowej do parkowych szklarni trafiły egzotyczne rośliny z oranżerii dygnitarzy i bogaczy uciekających z miasta. To one dały początek wspaniałej palmiarni...
czytaj...

Przystanek SKM w Sopocie perełką kurortu
Michał Jamroż, 2009-01-27, Trójmiasto
Kończący się właśnie remont zabytkowego peronu Szybkiej Kolei Miejskiej w Oliwie jest przykładem, jak takich inwestycji nie przeprowadzać. Ale jest szansa, że przystanek SKM w Sopocie będzie wzorcem, jak historyczne perony powinniśmy odnawiać.
czytaj...

Sosnowiec: Jak zrobić perełkę z ruiny
Iwona Sobczyk, 2009-01-27, Katowice
Studia filmowe, centrum kongresowe, hotel, miejskie ogrody, nowoczesne studenckie osiedle - takie obiekty, zdaniem studentów architektury, mogłyby powstać w miejscu dawnej sosnowieckiej przędzalni Dietla
czytaj...

Są pieniądze na fasady kamienic
Dariusz Barański, 2009-01-27, Gorzów Wielkopolski
Dziś podczas sesji radni zdecydują o dotacjach dla wspólnot mieszkaniowych na Nowym Mieście. Dzięki temu już wiosną będzie mógł ruszyć remont kolejnych zabytkowych fasad przy Trakcie Królewskim
czytaj...

Studenci chcą ul. Kościuszki przykryć dachem
Iwona Sobczyk, 2009-01-26, Katowice
Studenci architektury chcieliby zabytkowe zabudowania szybu Franciszek w Rudzie Śląskiej zamienić w muzeum z hotelem w formie nowoczesnego familoka albo w centrum biznesowe, a ul. Kościuszki w artystyczno-rozrywkowe centrum regionu. O opracowanie projektów zagospodarowania tych miejsc poprosili ich miejscy urzędnicy.
czytaj...

Nie ma pieniędzy na zameczek PTTK w Wiśle
Marcin Hetnał, 2009-01-27, Bielsko-Biała
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Wiśle ma problem: należący do niego drewniany Zameczek Myśliwski pilnie potrzebuje pieniędzy na remont. Kłopotów przysparza też zima, bo w fatalnym stanie jest ogrzewanie.
czytaj...

Renowacja Ogrodu Saskiego: chcemy, ale nie możemy?
Marcin Bielesz, 2009-01-26, Lublin
Wciąż przesuwa się w czasie renowacja Ogrodu Saskiego. Urzędnicy ratusza czekają, kiedy będzie można wystąpić o dofinansowanie prac z Unii Europejskiej, a Bruksela przekłada ten termin.
czytaj...

Łódzkie zabytki: Czy willa Gehliga przetrwa?
Bartłomiej Dana, 2009-01-26, Łódź
Szansą na uratowanie zabytkowego domu, w którym mieszkał łódzki architekt Otto Gehlig, jest wykupienie go przez miasto i odremontowanie. Czy miasto to zrobi?
czytaj...

Starówka niech służy pieszym
Artur Gernand, 2009-01-26, Rzeszów
- Estakada w centrum Rzeszowa zniszczy ekspozycję klasztoru Ojców Bernardynów i socrealistycznego gmachu urzędu wojewódzkiego - uważa Zbigniew Jucha, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.
czytaj...

Śledczy jeszcze raz sprawdzą zamek w Giżycku
Tomasz Kurs, 2009-01-26, Olsztyn
Po artykule "Gazety" prokuratura raz jeszcze prześwietli sprawę zawalonej warowni pokrzyżackiej. Śledczy chcą się dowiedzieć, czy nadzór budowlany i służby konserwatorskie zrobiły wszystko, żeby uratować zabytek
czytaj...

Bydgoskie: Skończmy z kiczem i tandetą
T, 2009-01-26, Toruń
Bezwzględnie popieramy stanowisko prof. Witolda Chmielewskiego. Dość kiczu i tandety, dość wydawania na nie publicznych, naszych i unijnych pieniędzy - pisze czytelnik Ted Tulimowski o pomyśle upiększenia ul. Mickiewicza
czytaj...

Pogrzeb Stanisława Karolkiewicza w czwartek
PAP, 2009-01-26
Pogrzeb współzałożyciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierza Armii Krajowej gen. bryg. Stanisława Karolkiewicza ps. "Szczęsny" odbędzie się w czwartek na warszawskich Starych Powązkach.
czytaj...

Dla Kaczyńskiego Hala (Ludowa) to żaden zabytek
wybr. jaha, 2009-01-26, Wrocław

czytaj...

Górniczy skansen rośnie w Michałkowicach
Jacek Madeja, 2009-01-25, Katowice
Skansen z górniczymi maszynami, a wokół zielony park - właśnie rozpoczęła się budowa Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich.
czytaj...

Zabytkowe pompy rozkradane przez wandali
Bartłomiej Dana, 2009-01-25, Łódź
Rozkradają je zbieracze złomu, niszczą wandale. Czasami same rdzewieją i przestają działać, ponieważ nikt się nimi nie interesuje. Tymczasem łódzkie pompy są jak zabytkowe fabryki. I tak jak one, powinny być chronione za wszelką cenę, bo jest ich coraz mniej
czytaj...

Druga młodość brutalizmu
Anna Cymer, 2009-01-26
Dla jednych architektura II połowy XX wieku szpeci miasta i nadaje się do wyburzenia, inni chcą ją chronić jak zabytki. Są też tacy, którzy takie budynki po prostu przywracają do życia
czytaj...

     Archiwum:
    (8) 01.2009 r..
    (7) 01.2009 r..
    (6) 12.2008 r..
    (5) 12.2008 r.
    (4) 12.2008 r.
    (3) 11.2008 r.(.pdf)
    (2) 11.2008 r.(.pdf)
    (1) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu