Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Turyści walczą z wiatrakami
Edward Zimmermann, 2009-02-08
Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy elektrowni wiatrowych w gminie Skarszewy. Teraz do mieszkańców dołączyli turyści. Chodzi o wiatraki wysokości trzech 10-piętrowych wieżowców, które mają stanąć w sąsiedztwie grodziska i Obszaru Chronionego Krajobrazu.
czytaj...

Średniowieczny but naukową gratką
Iwona Ptasińska, 2009-02-08
Pochodzący najprawdopodobniej ze średniowiecza but został odnaleziony podczas prac nad rozbudową lęborskiego ratusza. Dla pomorskich naukowców to prawdziwa gratka i wyjątkowy obiekt do badań.
czytaj...

W tym starym kościele święty może zabić
Kamila Bucholz, 2009-02-08
Po raz pierwszy od około dwóch lat otwarto drzwi zrujnowanego XIV-wiecznego kościoła w Gnojewie, gm. Miłoradz. Przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zabytkami z Gdańska przeprowadzili wizję lokalną w miejscu, które chcą uratować przed całkowitą degradacją.
czytaj...

Wyrok poznamy w marcu
2009-02-05
Prawdopodobnie ostatnia rozprawa w sprawie przyczyn pożaru kościoła św. Katarzyny w Gdańsku odbyła się w czwartek w sądzie. Właściciel firmy budowlanej, która wykonywała prace dekarskie na dachu świątyni, powinien wyrok usłyszeć w marcu. Przypomnijmy, że jest on oskarżony o nieumyślne spowodowanie pożaru. Markowi M. grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.
czytaj...

Teatr Szekspirowski i Opera Leśna dostaną miliony
Kazimierz Netka, 2009-02-05
Województwo pomorskie znowu odniosło sukces w konkursie przydziału unijnych dotacji. Dwa nasze projekty: budowa Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i modernizacja Opery Leśnej w Sopocie, otrzymały dofinansowanie - decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
czytaj...

Gazeta Krakowska

Cenne zbiory Czartoryskich mogą opuścić Kraków
2009-02-06
Cenne iluminowane rękopisy, pamiątki po znanych historycznych osobistościach, a nawet niektóre obrazy mogą opuścić Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Ich właściciele, przedstawiciele arystokratycznego rodu, grożą, że wywiozą je do Puław. Utrzymują, że eksponaty nie mieszczą się w skromnych pomieszczeniach oddziału Muzeum Narodowego przy ul. św. Jana 19.
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Na szlaku dolnośląskich miast
Zbigniew Próchniak, 2009-02-06
Wycieczka do Rogoźnicy i Strzegomia. Zobacz muzeum oraz wielką gotycką świątynię. Kolejna wycieczka, z cyklu "Poznaj Dolny Śląsk", z przewodnikiem Jolantą Furyk prowadzi w rzadziej odwiedzane okolice - do Strzegomia i Rogoźnicy, do Muzeum Gross-Rosen. Niestety, oprócz zamków, pięknych pałaców, ogromnych budowli sakralnych mamy na Dolnym Śląsku i takie miejsca: smutne, skłaniające do refleksji i zadumy. Miejsca, o których nie powinniśmy zapominać ani ich omijać.
czytaj...

Dolny Śląsk dostał 200 mln zł na kulturę
Małgorzata Matuszewska, 2009-02-04
Będą pieniądze na remonty, budowy i festiwale. Minister chwali projekty unijne Dolnoślązaków.
czytaj...

Park Staromiejski ogrodzą płotem
Jerzy Wójcik, 2009-02-04
Park koło Teatru Lalek przy pl. Teatralnym we Wrocławiu czeka w najbliższym czasie prawdziwa rewolucja. Jeszcze w tym tygodniu plac przejmują budowlańcy, którzy ogrodzą teren ponaddwumetrowym płotem. Będzie to pierwszy taki park w mieście.
czytaj...

Pożegnanie "ogórka". Jeszcze w tym roku wysłużone wozy zastąpią nowoczesne wagony
BP, 2009-02-04
Stare tramwaje typu "ogórek" jeszcze w tym roku znikną z wrocławskich szyn. Dwanaście ostatnich, popularnych niegdyś wozów typu 102N za kilka miesięcy zastąpią nowe składy.
czytaj...

Zrujnowane dolnośląskie pałace wkrótce mogą pójść pod młotek
Ryszard Żabiński, 2009-02-03
Mieszkańcy zabytków dostaną nowe mieszkania. Dzięki temu pałace zmienią właścicieli i odżyją.
czytaj...

Głos Wielkopolski

Nadchodzi druga młodość Okrąglaka
Bogna Kisiel, Elżbieta Podolska, 2009-02-06
W marcu rozpocznie się rozbiórka zewnętrznej klatki przeciwpożarowej Okrąglaka. Prace budowlane wewnątrz obiektu powinny ruszyć w połowie roku. Inwestor przewiduje, że rewitalizacja całego budynku zakończy się w przyszłym roku.
czytaj...

Chcieli wyłudzić miliard za fikcyjny majątek zza Buga
Barbara Sadłowska, 2009-02-03
Dzisiaj poznański Sąd Okręgowy ogłosił wyrok w głośnej sprawie wyłudzenia przeszło miliarda złotych za nie istniejące mienie zabużańskie. Niemal wszystkich oskarżonych uznał winnymi większości zarzutów, stawianych przez prokuraturę. Umorzył postępowanie jedynie wobec adwokata, który pechowo reprezentował oszustów.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Wypięknieją beskidzkie amfiteatry
Łukasz Gardas, 2009-02-08
Turystyczne miejscowości Beskidu Śląskiego wyremontują za pieniądze unijne swoje amfiteatry. Zmodernizowany zostanie m.in. obiekt Pod Skocznią w Istebnej.
czytaj...

Przed emeryturą pokazał zbiory
KLM, 2009-02-08
Dokument podpisany przez wójta Wisły w 1917 roku, szabla mundurowa Bogdana Hoffa, pierwszego komendanta straży pożarnej w Wiśle i maska pośmiertna Juliana Ochorowicza to eksponaty, które znalazły się na wystawie "Skarby Działu Historii". Ekspozycję zorganizował Maciej Oczkowski, pracownik wiślańskiego Muzeum Beskidzkiego, który w najbliższym czasie przejdzie na emeryturę.
czytaj...

W Zamku wymienili 67 tysięcy cegieł
Jacek Drost, 2009-02-06
Ponad 390 ton różnego rodzaju zapraw murarskich oraz 67 tys. cegieł zużyto podczas remontu elewacji bielskiego Zamku. W piątek trwające dwa lata prace zostały oficjalnie zakończone.
czytaj...

Promują kulturę za małe pieniądze?
Magdalena Sekuła, 2009-02-06
Był już fortepian za 320 tys. złotych i obraz za 45 tys. Teraz przyszedł czas na nową kulturalną inwestycję: miasto postanowiło wydawać Chorzowski Informator Kulturalny.
czytaj...

Unia pomoże odbudować kawiarnię przemytników
Jacek Drost, 2009-02-05
Powstaje replika legendarnej kawiarni Avion, w której przed II wojną światową zbierała się cieszyńska śmietanka towarzyska i... przemytnicy. Budynek na brzegu Olzy, tuż przy wjeździe do Czeskiego Cieszyna, nawiązujący do słynnego lokalu, ma być atrakcją dla turystów i miejscem spotkań ludzi mieszkających po obu stronach granicy.
czytaj...

Miliony złotych na filharmonię
Piotr Piesik, 2009-02-05
Rozbudowa i remont budynku Filharmonii Częstochowskiej, budowa nowoczesnego obiektu dydaktyczno-kulturalnego Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie, rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej - to pochodzące z województwa śląskiego projekty, które zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do dofinansowania z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
czytaj...

Będą pieniądze na konserwację obozu
JAK, 2009-02-04
Dwa projekty Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymają dotacje europejskie z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Łączna kwota dofinansowania z Unii Europejskiej dla muzeum wyniesie prawie 19 milionów złotych.
czytaj...

Trzeba ratować zabytkową wąskotorówkę!
Aleksander Król, 2009-02-04
Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach wymaga remontu. Kolejne towarzystwo, które opiekowało się unikatowym na skalę całego województwa skansenem, nie udźwignęło ciężarów finansowych. W tej sytuacji kolejkę zamierzają ratować urzędnicy z Kuźni Raciborskiej, którzy niedawno przejęli stację.
czytaj...

Polska Times Warszawa

Chcę zamienić tę monumentalną świątynię w miejsce żywej debaty
Piotr Olechno, 2009-02-07
Rozmowa z prof. Piotrem Piotrowskim, przyszłym dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie
czytaj...

Muzeum Historii Polski przykryje Łazienkowską
Krzysztof Jóźwiak, 2009-02-07
Piątek był dniem niezwykle szczęśliwym dla warszawskich muzeów. Poza wyborem nowego dyrektora Muzeum Narodowego zapadły ważne decyzje w sprawie przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski i nowej placówki upamiętniającej Dulag 121 w Pruszkowie.
czytaj...

Zieleń w Łazienkach to też zabytek
Karolina Kowalska, 2009-02-06
Z Dyrektorem Łazienek, doktorem Przemysławem Nowogórskim rozmawia Karolina Kowalska
czytaj...

Muzeum Żydów niezagrożone
Krzysztof Jóźwiak, 2009-02-05
Przyszłość Muzeum Historii Żydów Polskich na razie nie jest zagrożona. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje, że nie wycofuje się z finansowania inwestycji i w momencie kiedy rozpocznie się jego budowa, będzie dysponowało potrzebnymi środkami.
czytaj...

Salon stolicy wyjdzie poza Trakt
Krzysztof Jóźwiak, 2009-02-04
Po zakończeniu modernizacji Krakowskiego Przedmieścia zmiany czekają jego otoczenie. Generalny remont przejdzie pałac Młodziejowskich, w którym powstaną luksusowe apartamenty, a być może również galerie i sklepy.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Pasjonaci ocalą znikający Śląsk. Na zdjęciach
Iwona Sobczyk,2009-02-06, Katowice
Grupa wielbicieli industrialnego pejzażu Górnego Śląska postawiła przed sobą ambitne zadanie. Chcą dokładnie obfotografować wszystkie obiekty przemysłowe w regionie. Większość z nich skazana jest na zniszczenie, można je uratować tylko na fotografii
czytaj...

SKOZK-owi brakuje ludzi do pracy
PAP,Maku, 2009-02-06, Kraków
Władze SKOZK-u zabiegają u prezydenta o rozszerzenie składu komitetu, który w ostatnim czasie zmniejszył się o 34 osoby. Większość przestała pracować ze względu na niezłożenie oświadczenia lustracyjnego.
czytaj...

Zamek znowu jest ozdobą Bielska-Białej
Marcin Czyżewski, 2009-02-06, Bielsko-Biała
Po dwóch latach bardzo trudnych prac zakończyła się renowacja zewnętrznych murów bielskiego Zamku Sułkowskich. Z szarej i brudnej bryły budowla przeobraziła się w piękną wizytówkę miasta
czytaj...

Zabrze i Bytom kłócą się o stare auta
Jacek Madeja, 2009-02-06, Katowice
Zabrzański kolekcjoner samochodów chce stworzyć wystawę w zabytkowej cechowni kopalni Królowa Luiza. Problem w tym, że podobne miejsce powstaje tuż za miedzą, w sąsiednim Bytomiu.
czytaj...

Teatralne przestawienie
Jowita Kiwnik, Mirosław Baran, 2009-02-06, Trójmiasto
Przeniesienie budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Wyspę Spichrzów proponuje konserwator Tomasz Korzeniowski. - A może przenieść na Wyspę Spichrzów Bazylikę Mariacką? - ironizuje Krzysztof Król, odpowiedzialny za inwestycję
czytaj...

Ok. 45 mln zł w funduszu rewaloryzacji zabytków Krakowa na 2009 r.
PAP, 2009-02-06
Ponad 44,8 mln zł przeznaczy w tym roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa na remonty i konserwację 112 krakowskich zabytków - ogłoszono w piątek na zebraniu plenarnym komitetu.
czytaj...

Gdański Król Żurawi
Andrzej Januszajtis, 2009-02-06, Trójmiasto
Tego na pewno nie wiecie: Życie jest pełne niespodzianek. Kiedy po wieloletnim studiowaniu Gdańska człowiekowi się wydaje, że coś niecoś o nim wie, słyszy w telewizji albo czyta w prasie rewelacje, które zasiewają wątpliwości. Dowiadujemy się na przykład, że ruiny naszych Spichlerzy na Wyspie nie są "ani bardzo stare, ani szczególne (!)", albo że "...każde miasto hanzeatyckie ma takie zabytki jak wasz Żuraw, ale takich dźwigów stoczniowych nie ma nikt". O tym, czym były w świecie i czym mogą być gdańskie Spichlerze, pisałem już nieraz, więc tylko powtórzę: największa w Europie dzielnica zabytkowych magazynów portowych, których fundamenty sięgają XIV-XV w., jedyny w swoim rodzaju, niezwykle cenny zespół architektoniczny, który powinien być przywrócony światu w dawnym kształcie zewnętrznym.
czytaj...

Kościół Marconiego i dworek nad Nidą
Janusz Kędracki, 2009-02-06, Kielce
Odkrywamy Świętokrzyskie - Brzegi. Położona na wzgórzu nad doliną Nidy wieś wymieniona jest już w XII-wiecznych dokumentach pod nazwą Breghe. Należała do miejscowości, z których dziesięcinę przekazywano na rzecz klasztoru Cystersów w Jędrzejowie. W połowie XV wieku była własnością królewską.
czytaj...

Miliony na Starówkę za listę UNESCO
Marcin Behrendt, 2009-02-06, Toruń
Ponad 20 mln zł na renowację zabytków. Projekt Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO znalazł się na liście podstawowej unijnego programu Infrastruktura i Środowisko
czytaj...

Polska tonie w reklamie
fotoreportaż

czytaj...

Jerozolimskie bez reklam. Szok! To tam są domy?
Michał Wojtczuk, 2009-01-06, Warszawa
Gratka dla tych, którzy lubią spacerować ulicami miasta i oglądać budynki: te stojące w centrum wreszcie widać! Z kamienic na południowej pierzei Al. Jerozolimskich zostały zdjęte prawie wszystkie ogromne reklamy, które jeszcze kilkanaście dni temu zasłaniały całe fasady.
czytaj...

Czy twierdza Poznań odżyje?
Michał Wybieralski, 2009-02-04, Poznań
Do końca roku powstanie koncepcja zagospodarowania poznańskich fortów. Ich rewitalizacja będzie trudna i bardzo kosztowna, ale możemy zyskać unikatową atrakcję turystyczną. Festung Posen, czyli Twierdza Poznań to zbiór pruskich fortyfikacji, zbudowanych w XIX i na początku XX w. Miasto otacza 18 fortów. Do Poznania należy 13 z nich, kolejne są własnością Agencji Mienia Wojskowego, skarbu państwa i prywatnych właścicieli. Fort w Nowym Zoo służy za magazyn, a na Miłostowie za krematorium. Pozostałe fortyfikacje od lat niszczeją, choć to wyjątkowa atrakcja. Poznańskie umocnienia są trzecim co do wielkości takim systemem w Europie. Urzędnicy w końcu zajęli się ich wykorzystaniem.
czytaj...

Zagłada synagogi Maharszala
Marcin Bielesz, 2009-02-05, Lublin
Synagoga Maharszala na Podzamczu przez prawie 400 lat była jedną z największych budowli w Lublinie i duchowym centrum lubelskich Żydów.
czytaj...

Valentino w podcieniach zirytował konserwatora
Dariusz Bartoszewicz, 2009-02-05, Stołeczna
Bez zgody konserwatora zabytków inwestor zabudował podcienia Szkoły Baletowej na rogu Moliera i Trębackiej. Dziś otwiera tam ekskluzywny sklep Valentino.
czytaj...

Konserwator kontra Valentino
Rozmawiał Dariusz Bartoszewicz, 2009-02-05, Stołeczna
Stołeczny konserwator, Ewa Nekanda-Trepka, o zabudowaniu podcieni w budynku zaprojektowanym przez Bohdana Pniewskiego
czytaj...

Kasa na kulturę od prezydenta
Monika Żmijewska, 2009-01-30, Białystok
Będzie cykl koncertów klezmerskich w Białymstoku, kilka ciekawych przedsięwzięć teatralnych i przede wszystkim więcej pieniędzy niż zwykle na zakup dzieł artystów współczesnych do kolekcji podlaskiej Zachęty. Prezydent sypnął groszem na działania kulturalne
czytaj...

Gliwice, kościół Wniebowzięcia NMP
2009-02-04,
Drewniany katolicki kościół przy ul. Kozielskiej powstał ponad 500 lat temu w... Zębowicach koło Olesna. Do Gliwic trafił w latach dwudziestych ubiegłego wieku, bo wykupiły go tutejsze władze. 70 lat później znów go przeniesiono.
czytaj...

ZOSTAWCIE GDYŃSKI BRUK
- pisze Michał Sikora, 2009-02-04, Trójmiasto
Bruk położony na ul. 10 Lutego w latach 1928-1930, a więc liczący sobie ok. 80 lat, jest jak na "młodą" Gdynię wręcz prehistoryczny
czytaj...

Zielone światło dla inwestycji w Norblinie
mpw, tu, 2009-02-04, Stołeczna
Wojewódzki konserwator zabytków nie wpisze do swego rejestru terenu dawnych zakładów Norblina na Woli. Jej decyzja ma pomóc tchnąć życie w zaniedbany kompleks poprzemysłowych budynków.
czytaj...

Szczeliny bruku na Rynku będą wypełnione grysem
Magda Nogaj, 2009-02-04, Wrocław
Panie przestaną wkrótce łamać obcasy na wrocławskim Rynku. Szczeliny między kostkami zostaną wypełnione nową spoiną. Niestety, będzie kłopot z utrzymaniem bruku w czystości, bo będzie go można jedynie delikatnie zamiatać, ale już nie umyć.
czytaj...

Biblioteka Norwida: mozaika z lat 70 ocaleje
Joanna Leśniewska, 2009-02-04, Zielona Góra
Mozaika zdobiąca wojewódzką zielonogórską bibliotekę Norwida ma ponad 30 lat. Mogła zniknąć podczas planowanej przebudowy książnicy. Nie daliśmy jej zniszczyć
czytaj...

     Archiwum:
    (9) 02.2009 r..
    (8) 01.2009 r..
    (7) 01.2009 r..
    (6) 12.2008 r..
    (5) 12.2008 r.
    (4) 12.2008 r.
    (3) 11.2008 r.(.pdf)
    (2) 11.2008 r.(.pdf)
    (1) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu