Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Turyści walczą z wiatrakami
Edward Zimmermann, 2009-02-08
Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy elektrowni wiatrowych w gminie Skarszewy. Teraz do mieszkańców dołączyli turyści. Chodzi o wiatraki wysokości trzech 10-piętrowych wieżowców, które mają stanąć w sąsiedztwie grodziska i Obszaru Chronionego Krajobrazu.
czytaj...

Dziennik Bałtycki

Poszukiwania skarbów sprzed milionów lat
2009-02-16
Turyści odwiedzający Gdańsk będą mogli na własne oczy przekonać się, że tutejsza ziemia kryje unikatowe dary natury, i to takie sprzed 40 milionów lat. Kto zechce - może ich nawet sam poszukać. Chodzi o wydobywanie bałtyckiego "złota", czyli bursztynu.
czytaj...

Znaczek na zabytku
Natasza Jatczyńska, 2009-02-16
Rozpoczęło się znakowanie elbląskich zabytków, wpisanych do rejestru. Docelowo na 125 obiektach umieszczone zostaną tabliczki informujące o tym, iż jest to "zabytek chroniony prawem".
czytaj...

Gdańsk będzie areną dla rycerzy
Kazimierz Netka, 2009-02-15
Szczęk oręża, tętent i rżenie koni, rozpryskujące się kopie, jeźdźcy spadający z siodeł na ziemię. Takie sceny zobaczymy w Gdańsku, wprawdzie dopiero w maju, gdy zainaugurowane zostaną w tym mieście pierwsze konne turnieje odzianych w metalowe zbroje wojowników. Zorganizują je rycerze z zamku w Gniewie.
czytaj...

Zwiedzanie za pomocą komputera
Jacek Sieński, 2009-02-13
Zapoznanie się ze zbiorami największych pomorskich muzeów w przyszłości nie będzie wymagało ich zwiedzenia osobiście. Cenne dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego czy eksponaty prezentowane na wystawach w historycznych wnętrzach muzealnych zobaczymy na monitorze komputera.
czytaj...

Perony SKM wypięknieją
Paweł Rydzyński, 2009-02-13
Gdańsk Zaspa, Oliwa, Sopot Wyścigi, Gdynia Redłowo, Gdynia Główna. Oto lista już wyremontowanych peronów przystanków trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Ostatnią dopisano Gdynię Gł., gdzie remont zakończył się we wrześniu ub.r., oraz Oliwę odnowioną już na początku tego roku.
czytaj...

Gdańsk jest miastem mogił
Dorota Abramowicz, 2009-02-13
Dora Schirmer z Niemiec napisała do redakcji list o tym, że w czasie wojny poznała żołnierza, który - jak się dowiedziała później - zginął. Podjęliśmy próbę poszukiwania grobu młodego Niemca w Gdańsku, gdzie jest wiele anonimowych grobów.
czytaj...

Remont na urodziny opery
Piotr Weltrowski, 2009-02-13
Władze Sopotu czasu nie tracą. Kilka dni temu miasto uzyskało dofinansowanie na remont Opery Leśnej, a już trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na remont obchodzącego w tym roku setne urodziny obiektu.
czytaj...

Będzie nowa Brama Wyżynna
Jacek Sieński, 2009-02-12
Jest szansa na dokończenie restauracji i zagospodarowanie Bramy Wyżynnej, jednego z najcenniejszych gdańskich zabytków architektury obronnej. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, do którego od roku 2003 należy brama, wystąpiło do władz samorządowych województwa pomorskiego z wnioskiem o dofinansowanie prac konserwatorskich z Regionalnego Programu Operacyjnego, z funduszy Unii Europejskiej.
czytaj...

Gazeta Krakowska

Powstanie amfiteatr z widokiem na Tatry
Halina Kraczyńska, 2009-02-11
Do znanych turystom atrakcji Gubałówki, oprócz straganów z oscypkami i pamiątkami, ma dołączyć jeszcze amfiteatr na trzy tysiące osób i nowoczesna sala konferencyjna.
czytaj...

Cenne zbiory Czartoryskich mogą opuścić Kraków
2009-02-07
Cenne iluminowane rękopisy, pamiątki po znanych historycznych osobistościach, a nawet niektóre obrazy mogą opuścić Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Ich właściciele, przedstawiciele arystokratycznego rodu, grożą, że wywiozą je do Puław. Utrzymują, że eksponaty nie mieszczą się w skromnych pomieszczeniach oddziału Muzeum Narodowego przy ul. św. Jana 19.
czytaj...

Gazeta Wrocławska

We Wrocławiu najdroższe mieszkania są na Starym Mieście i Biskupinie
Błażej Przygodzki, Jerzy Wójcik, 2009-02-13
Tanich czterech kątów szukaj na Zakrzowie. Nasz raport o cenach mieszkań we Wrocławiu.
czytaj...

Klasztor w Lubiążu to prawdziwa architektoniczna perełka baroku
Małgorzata Kaczmar, 2009-02-13
NASZA AKCJA. Prezentujemy finalistów plebiscytu na symbol Dolnego Śląska. Dziś - klasztor w Lubiążu. Rozmowa z Michałem Pulitem z Fundacji Lubiąż.
czytaj...

Remont za darmo? To możliwe
Tomasz Woźniak, 2009-02-12
Nawet sto procent dotacji na remont będzie mógł dostać z budżetu miasta właściciel zabytkowego budynku.
czytaj...

Nowa fontanna będzie na ulicy Oławskiej
Marcin Torz, 2009-02-12
Właśnie ruszyła budowa fontanny na ulicy Oławskiej. Powstanie w miejscu, gdzie ulica łączy się z pl. Dominikańskim.
czytaj...

Porcelana, obrazy i biała broń
Artur Szałkowski, 2009-02-12
Muzeum w Wałbrzychu sięga po atrakcyjne zbiory ukrywane dotychczas w magazynach.
czytaj...

Nauczą się na Dworze restaurować zabytki
Mariusz Junik, 2009-02-10
W Jeleniej Górze będzie można zyskać nowy rzemieślniczy fach. Szukasz pracy? Będziesz miał szansę znaleźć ją w ciekawym zawodzie. W renesansowym Dworze Czarne w Jeleniej Górze powstanie szkoła zawodowa, która wykształci fachowców od konserwacji zabytków. Każdy absolwent gimnazjum będzie miał szansę zostać sztukatorem, pozłotnikiem czy też renowatorem mebli. - To wymierające zawody. Specjalistów w tej branży jest coraz mniej - mówi Jacek Jakubiec, kustosz Dworu.
czytaj...

Głos Wielkopolski

Poznań mógłby stać się polskim Bilbao
BOK, 2009-02-13
Stara, a właściwie Nowa Gazownia, ma stać się nową ikoną Poznania, stworzyć zaplecze kulturalne stolicy Wielkopolski - metropolii XXI wieku.
czytaj...

Po pożarze trzeba rozebrać dach kamienicy
Agnieszka Smogulecka, 2009-02-09
Nawet kilka miesięcy może trwać naprawa uszkodzeń, jakie - w kamienicy w pobliżu Starego Rynku - poczynił ogień, a później woda użyta do jego gaszenia. Dzisiaj inspektorzy budowlani ponownie ocenili stan budynku na rogu ulic Podgórnej i Wrocławskiej.
czytaj...

Dziennik Łódzki

Złoty blask ukryty pod olejną farbą
Agnieszka Magnuszewska, 2009-02-13
Złocenia i polichromie w kamienicach fabrykantów z początku XX w. to łódzki standard. Jednak ich odkrycie po wielu latach pod warstwami farby olejnej robi wrażenie. Wczoraj zaprezentowano je w rezydencji Edmunda Stefanusa, znajdującej się przy ul. Jaracza 47.
czytaj...

Na ratunek murom
Wiesław Pierzchała, 2009-02-11
Instytut Europejski w Łodzi alarmuje, że wkrótce zostanie rozebrany kolejny stary budynek związany z historią miasta. Jest to obiekt pofabryczny z wieżą przy ul. Sienkiewicza 171, należący do firmy budowlanej SGJ Baltis ze Szczecina.
czytaj...

Mackiewicza szklane domy
Anna Pawłowska, 2009-02-09
Szesnaście obrazów Konstantego Mackiewicza, twórcy związanego z Łodzią - podarowała Muzeum Historii Miasta Łodzi wojewoda Jolanta Chełmińska.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Gmina najpierw zaopiekowała się dworkiem, a teraz uporządkuje park
Piotr Piesik, 2009-02-15
Gmina Janów poszukuje funduszy na kontynuowanie prac zabezpieczająco-remontowych w dworku Krasińskich w Złotym Potoku, przejętym na garnuszek samorządu od Muzeum Częstochowskiego.
czytaj...

Sprofanowali kirkut
Janusz Strzelczyk, 2009-02-13
Na żydowskim cmentarzu przy ulicy Złotej na starych nagrobkach nieznani sprawcy namalowali swastyki i symbole SS. Profanację zauważył przechodzień, od którego otrzymaliśmy tę informację. Oficjalnie nie wpłynęło na policję zawiadomienie o tym zdarzeniu.
czytaj...

Ocalona kaplica św. Juliusza
Jacek Bombor, 2009-02-10
Zabytkowa kaplica, która niszczeje na terenie dawnego szpitala Juliusz w Rybniku, zostanie przekazana Kurii Metropolitalnej w Katowicach - powiadomił urząd marszałkowski, właściciel terenu przy ulicy 3 Maja, który pierwotnie miał zostać sprzedany w całości prywatnemu inwestorowi.
czytaj...

Podziemia ratusza będą otwarte dla mieszkańców
Łukasz Klimaniec, 2009-02-09
W podziemiach zabytkowego ratusza w Strumieniu zostanie stworzona Galeria z wyposażeniem oraz z efektownym wystrojem.
czytaj...

Polska Times Warszawa

Kawiarnia Nowy Świat na rozdrożu
Natalia Bugalska, 2009-02-14
Władze Śródmieścia w ostatniej chwili odstąpiły od ogłoszenia przetargu na lokal u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Nowego Światu. - Podejmiemy męską decyzję w sprawie tego lokalu - zapowiada Marcin Rzońca, wiceburmistrz Śródmieścia.
czytaj...

Oddaj 1 procent na nadwiślańskie plaże i zabytki
Natalia Bugalska, 2009-02-11
Na decyzję, jakiej organizacji pożytku publicznego przekazać jeden procent swojego podatku, zostało jeszcze dużo czasu. Na naszych stronach będziemy prezentowali takie organizacje i stowarzyszenia, które działają lokalnie - w Warszawie i jej okolicach.
czytaj...

Przekaż jeden procent dla dobra Warszawy
Andrzej Rejnson, 2009-02-09
Podobnie jak w ub.r. zachęcamy warszawiaków do przekazywania jednego procenta podatku na rzecz fundacji i stowarzyszeń działających w stolicy.
czytaj...

W internecie zobaczysz nieistniejącą już Warszawę
Krzysztof Jóźwiak, 2009-02-10
Do internetu trafiła unikalna kolekcja fotografii wykonanych w drugiej połowie XIX w. i na początku XX w. przez społeczników z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Na razie w sieci na stronie www.tonz.org.pl dostępnych jest ok. 7300 pozycji, w tym ponad 1300 zdjęć dawnej Warszawy.
czytaj...

W Łazienkach taniej i atrakcyjniej
Karolina Kowalska, 2009-02-09
Tysiące osób odwiedziły w miniony weekend Łazienki Królewskie. Poza łaskawszą pogodą spacerowiczów przyciągnęła na nowo otwarta po renowacji Stara Pomarańczarnia.
czytaj...

Znaleźli najstarsze miejsce na Pradze
Agata Kowalczyk, 2009-02-09
Sensacja - tak określić można wyniki niedawnych prac architektonicznych i archeologicznych w nowej siedzibie Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej. Okazuje się bowiem, że prawy brzeg rozwijał się szybciej, niż przypuszczano.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Nie tylko dla inżynierów
Michał Rembas, 2009-02-16, Turystyka
Jedni wolą zwiedzać zamki, drudzy chodzić po górach, inni zaś spływać rzekami. Ale coraz więcej turystów fascynują zabytkowe fabryki, kopalnie czy robotnicze osiedla sprzed lat
czytaj...

Szczury grasowały w Warszawie na ul. Pięknej
Jerzy S. Majewski, 2009-02-13, Stołeczna
Szczury były ogromne. Mama się ich bała. Przegryzały drewnianą ścianę i dostawały się do mieszkania. Wyłaziły z szafy. Tylko nasz owczarek alzacki Wena tępiła je bez lęku. Tak wyglądało życie w powojennej Warszawie.
czytaj...

Lubelskie/Spór o dawny kamieniołom w Kazimierzu Dolnym
PAP, 2009-02-13
Władze Kazimierza Dolnego (Lubelskie) chcą sprzedać teren dawnego kamieniołomu pod nowe inwestycje. O wstrzymanie się ze sprzedażą i doprecyzowanie warunków zagospodarowania tej działki wystąpił do władz miasteczka Obywatelski Komitet Ochrony Krajobrazu Kamieniołomu.
czytaj...

Kropiwnicki dostał w prezencie zburzone zabytki
Aleksandra Hac, 2009-02-12, Łódź
Wyjątkowy prezent przygotowali Jerzemu Kropiwnickiemu łódzcy radni. Na kolejnych stronach naściennego kalendarza przedstawili rozebrane zabytki naszego miasta
czytaj...

Łódź/ Polichromie i złocenia odkryto w Domu Stefanusa
PAP, 2009-02-12
Interesujące polichromie i złocenia z przełomu XIX i XX wieku odkryli konserwatorzy zabytków podczas renowacji jednego z zabytków przemysłowej Łodzi - Domu Stefanusa.
czytaj...

Kielce: najpiękniejsze obiekty sakralne na trasie ,,Ferii z Muzeum"
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA, 2009-02-12
Najciekawsze zabytki sakralne Kielc zwiedzą i skatalogują uczestnicy ,,Ferii z Muzeum", które w dniach 16-20 oraz 23-27 lutego organizuje Muzeum Historii Kielc.
czytaj...

Jest szansa, że kino Wars powróci
Beata Kęczkowska, 2009-02-12, Stołeczna
Minęło pięć lat, odkąd nie działa kino Wars. Sala opustoszała. Roman Gutek, szef kina przez lat 15, dawno temu oddał klucze, Rynek Nowego Miasta świeci pustkam. Jest jednak nadzieja, ze Wars powróci
czytaj...

Ruszczyc zamienił sztukę na parowozy
tu, 2009-02-11, Stołeczna
Muzeum Kolejnictwa na nieczynnym Dworcu Głównym ma nowego szefa. Został nim Ferdynand Ruszczyc, były dyrektor Muzeum Narodowego, który jeszcze niedawno miał być wojewódzkim konserwatorem zabytków.
czytaj...

Dziennik Polski

Konflikt dyrektora z proboszczem katedry [na Wawelu]
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA, 2009-02-11
Prof. Jan Ostrowski jako dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu sprawował nadzór konserwatorski nad wszystkimi zabytkami wzgórza. - Zrezygnowałem z opieki nad katedrą, bo nie jestem w stanie współpracować z władzami kościelnymi opiekującymi się świątynią - mówi dyrektor Ostrowski. Dodaje, że nie może zaakceptować samowoli, które dokonują się w katedrze.
czytaj...

Łódź: plany odbudowy kapliczki św. Walentego
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA, 2009-02-10
Kapliczka św. Walentego w Łodzi, rozebrana przez okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej, może zostać odbudowana.
czytaj...

Władze SKOZK zabiegają u prezydenta o rozszerzenie składu komitetu
PAP, 2009-02-06, Kraków
Władze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa zabiegają w Kancelarii Prezydenta o rozszerzenie składu komitetu, który w ciągu ostatniego roku zmniejszył się o 34 osoby. Poinformowano o tym w piątek na zebraniu plenarnym komitetu w Krakowie.
czytaj...

     Archiwum:
    (10) 02.2009 r..
    (09) 02.2009 r..
    (08) 01.2009 r..
    (07) 01.2009 r..
    (06) 12.2008 r..
    (05) 12.2008 r.
    (04) 12.2008 r.
    (03) 11.2008 r.(.pdf)
    (02) 11.2008 r.(.pdf)
    (01) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu