Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Złoty pieniądz na Oblężenie Malborka
Jacek Skrobisz, 2009-02-25
Malbork będzie miał swój kolejny lokalny pieniądz. Będzie nim moneta o nominale 10 oblężników. Nazwa nieprzypadkowa, bo dukat upamiętni jubileusz plenerowej imprezy znanej w całym kraju - Oblężenia Malborka. W tym roku przypada jej 10 edycja.
czytaj...

Armata taka jak ta, która ostrzeliwała Pocztę Polską
Grażyna Antoniewicz, 2009-02-25
W sali głównej Oddziału Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku stanęła zrekonstruowana armata Leichtes Infanteriegeschütz 18 (lekkie działo piechoty), w skrócie Le.I.G.-18. To replika wzorowana na uzbrojeniu użytym przez siły niemieckie w czasie ataku na Pocztę Polską w Gdańsku w 1939 roku. Jest jedyną taką kopią w kraju.
czytaj...

Na grobie hotel nie stanie
Jacek Skrobisz, 2009-02-24
Duży znak zapytania pojawił się w związku z planami budowy pierwszego w Malborku czterogwiazdkowego hotelu. Miał stanąć na działce w centrum miasta. Jednak w październiku ubiegłego roku został tam odkryty masowy grób.
czytaj...

Dobra wola uratuje kościerski skansen?
Joanna Surażyńska, Edyta Okoniewska, 2009-02-25
Wszyscy chcą ratować Skansen Parowozownię Kościerzyna - takie deklaracje padły podczas spotkania dyrekcji PKP Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku z władzami miasta Kościerzyna.
czytaj...

Gazeta Krakowska

Specjaliści chcą ogrodzić szczyt Giewontu
Halina Kraczyńska, 2009-02-25
Specjaliści myślą o ochronie zabytku przed turystami. W sezonie letnim niemal nie widać spod mrowia turystów kopuły Giewontu. Od samego rana tworzą się aż po Herbacianą Przełęcz długie kolejki tych, którzy chcą wejść na kultowy już szczyt, stanąć pod krzyżem i popatrzeć na Zakopane z góry.
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Pawilon Czterech Kopuł: decydująca szansa
Małgorzata Matuszewska, 2009-02-27
Nie wielkie produkcje filmowe, ale mniejsze formy fabularne oraz produkcje komercyjne - na przykład sitcomy, supernowoczesne interaktywne muzeum prezentujące świetność filmowego Wrocławia i kino pokazujące eksperymentalne filmy przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Taką przyszłość dla Pawilonu Czterech Kopuł planuje Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
czytaj...

W bystrzyckim liceum odkryto XIX-wieczne freski
Romuald Piela, 2009-02-27
W Liceum Ogólnokształcącym w Bystrzycy Kłodzkiej odkryto XIX-wieczne freski. Na malowidła natrafiono podczas trwającego w szkole remontu auli.
czytaj...

W Kłodzku boją się, że runą kamienice
Romuald Piela, 2009-02-26
Mieszkańcy Kłodzka boją się, że miasto znowu zacznie się zapadać. Najpierw na ul. Czeskiej zawalił się murek oddzielający dwie posesje, a później w centrum pojawiła się kilkumetrowa dziura.
czytaj...

Sprzedali zabytek za 5 zł
Romuald Piela, 2009-02-25
Policja zatrzymała dwóch młodych mężczyzn, którzy okradli Muzeum Sakralne w Bardzie. Sprawa zniknięcia zabytkowych eksponatów: XIX-wiecznego obrazu i XV-wiecznej drewnianej figurki, pewnie jeszcze długo nie wyszłaby na jaw, gdyby do klasztoru redemptorystów nie zgłosił się pewien mężczyzna. Powiedział duchownym, że kupił obraz, który prawdopodobnie jest własnością Muzeum.
czytaj...

Dziennik Łódzki

Rozkradają fabrykę
Wiesław Pierzchała, 2009-02-28
Złomiarze rozkradają zabytkową fabrykę Ossera. Wynoszą stylowe, oryginalne poręcze i części schodów - alarmują działacze Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, którzy w poniedziałek zawiadomią o procederze policję i służby konserwatora zabytków.
czytaj...

Budynek był ruiną
Wiesław Pierzchała, 2009-02-25
Proces 35-letniego Adama K., zarządcy budynku na placu Zwycięstwa, uległemu zawaleniu, a także 55-letniego Jerzego D., operatora ładowarki, którą uderzył w ścianę budynku, zakończył się wczoraj w łódzkim Sądzie Okręgowym. Prokurator Agnieszka Prade w mowie końcowej podkreśliła, że obaj oskarżeni są winni katastrofy, w wyniku której pod gruzami zginęły dwie pracownice PZU: Lucyna W. i Małgorzata Sz. Do pamiętnej tragedii doszło 27 maja 2005 roku. Na placu Zwycięstwa runął 4-piętrowy, zabytkowy budynek pofabryczny z połowy XIX wieku. Częściowo został wyremontowany i zamieniony na biura wynajmowane przez różne firmy, z PZU na czele.
czytaj...

Tylko balkonów żal
Matylda Witkowska, 2009-02-25
Mieszkańcy oficyny przy ul. Piotrkowskiej 53 od 14 lat nie mogą wyjść na własne balkony. Konstrukcje zdemontowano w 1994 roku. Od tego czasu walczą o ich przywrócenie. - Mieliśmy piękne, bliźniacze, ażurowe balkony - wspomina pani Krystyna z pierwszego piętra wpisanej do rejestru zabytków kamienicy. - Przy zdejmowaniu obiecano, że w ciągu roku będą odrestaurowane. Niestety, czekamy nadal.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Śladem sakralnych obiektów
KLM, 2009-02-26
Przewodnik po czternastu kościołach, klasztorach i obiektach sakralnych miasta wydały władze Cieszyna. W ten sposób chcą zwrócić uwagę turystów na ciekawe fakty dotyczące liczącej prawie 1200 lat historii założenia miasta.
czytaj...

Guido przypomni o dramacie sprzed 50 lat
Maria Olecha, 2009-02-24
Krajowa Izba Pamięci o żołnierzach górnikach powstanie w zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido w Zabrzu. Będzie pierwszym w Polsce muzeum w całości poświęconym Batalionom Pracy.
czytaj...

Gazeta Opolska

Chcą dostać 100 mln, do wzięcia jest tylko 20
Marek Świercz Opolszczyzna, 2009-02-24
Potwierdziły się obawy Zarządu Województwa co do liczby wniosków o dofinansowanie z unijnych pieniędzy zadań z dziedziny kultury. Do wzięcia jest około 20 mln złotych, tymczasem samorządy zgłosiły do konkursu zadania o łącznej wartości niemal 140 mln złotych.
czytaj...

Zrób sobie grafikę
Natalia Musiał, 2009-02-21
W każdą ostatnią niedzielę miesiąca Galeria Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na warsztaty plastyczne na godzinę 12.00 w gmachu przy ulicy Ozimskiej 10.
czytaj...

Roman Sękowski wydał już szósty tom "Herbarza śląskiej szlachty"
Marek Świercz, Opole, 2009-02-17
Na księgarskie półki trafiła już szósta część "Herbarza śląskiej szlachty", dzieła życia opolskiego historyka Romana Sękowskiego. - To nawet nie jest półmetek - mówi nam Sękowski.
czytaj...

Kurier Lubelski

Powstaną lokalny browar, hotel oraz restauracja
Hanna Bednarzewska, 2009-02-27
Zaniedbany i przez wiele lat nieużytkowany budynek przy ul. 6 Sierpnia w Puławach - pozostałość po upadłej puławskiej firmie Spomasz produkującej maszyny dla przemysłu spożywczego - ma nowego właściciela i przechodzi gruntowny remont. Obiekt jest też rozbudowywany. Za kilka miesięcy będą tu gotowy hotel i browar restauracyjny.
czytaj...

Pomnik unii lubelskiej jeszcze raz do remontu
Artur Jurkowski, 2009-02-25
Nowy program konserwatorski ma określić, jak będzie odnowiona iglica pomnika unii polsko-litewskiej przy Krakowskim Przedmieściu. Wczoraj takie uzgodnienia zapadły na spotkaniu przedstawicieli magistratu i służb ochrony zabytków.
czytaj...

Urbaniści: Nie budujmy pochopnie w centrum!
Aleksandra Dunajska, 2009-02-24
Chodzi o plac znajdujący się pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury, Grottgera i Al. Racławickimi. - Zanim zostanie zabudowany, powinna powstać koncepcja architektoniczna Teatru w Budowie i placu znajdującego się przed nim - uważa Romuald Dylewski, prezes lubelskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Film dokumentalny "Serce Polski - Rapperswil", poświęcony Muzeum Polskiemu
PAP, 2009-02-27
"Serce Polski - Rapperswil" - taki tytuł nosi film dokumentalny poświęcony polskiej emigracji w XIX wieku, towarzyszącej jej idei wolności, przyjaźni polsko-szwajcarskiej i historii Muzeum Polskiego w Rapperswilu.
czytaj...

Tajemnicza historia ukraińskiego relikwiarza
Jerzy S. Majewski, 2009-02-27, Stołeczna
Relikwiarz Mazepy Antoni Uniechowski odziedziczył po swym ojcu Januszu. Kupno zabytku zaproponował mu "król" przedwojennych antykwariuszy w Polsce Franciszek Studziński. Jak się okazało, wykiwał Uniechowskiego.
Pałac w Otwocku zostanie zwrócony Jezierskim?
Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, 2009-02-27, Stołeczna
Najpiękniejsza po Wilanowie barokowa rezydencja na Mazowszu - pałac w Otwocku Wielkim - ma zostać zwrócona spadkobiercy Józefowi Jezierskiemu. Czy słusznie? Pałac od 1915 r. stał w częściowej ruinie, a państwo odbudowało go po wojnie.
czytaj...

Władze Warszawy chcą stworzyć siedzibę Sinfonii Varsovii i Europejskie Centrum Muzyki
PAP, 2009-02-26
Utworzenie na warszawskiej Pradze siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia, Europejskiego Centrum Muzyki oraz Muzeum Warszawskiej Pragi to plany inwestycyjne stołecznego ratusza, które przedstawiła w czwartek dziennikarzom prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
czytaj...

Białystok/ Studenci będą uczyć się audiodeskrypcji dzieł sztuki
PAP, 2009-02-26
Kilkunastu studentów białostockich uczelni zgłosiło się do projektu nauki tworzenia audiodeskrypcji dzieł sztuki. Przygotowywać będą opisy wystaw w Galerii Arsenał w Białymstoku, umożliwiające pełniejszy kontakt ze sztuką osobom niewidomym i niedowidzącym. Audiodeskrypcja zapewnia osobom niewidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej. Polega na opisywaniu przez lektora tego, co dzieje się np. w filmie lub spektaklu teatralnym, między dialogami bohaterów ale także na opisywaniu zabytków czy dzieł sztuki.
czytaj...

Szansa dla Pragi
Agnieszka Kowalska, 2009-02-26, Stołeczna
W czwartek 26 lutego Rada Warszawy ma zdecydować, czy przeznaczy ponad 15 mln zł z budżetu miasta na zakup kompleksu budynków dawnego Wydziału Weterynarii SGGW na Pradze-Południe na siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia. Mam nadzieję, że radni się nie zawahają. Po pierwsze dlatego, że budynki przy Grochowskiej 272 to jeden z najcenniejszych zespołów architektury prawobrzeżnej Warszawy z 1900 r., wpisany do rejestru zabytków, i szkoda byłoby go stracić, oddając w ręce dewelopera.
czytaj...

Suwałki/ Muzeum wyda 10 mln zł na remont zabytkowej siedziby
PAP, 2009-02-26
10 mln złotych wyda Muzeum Okręgowe w Suwałkach (Podlaskie) na remont swojej zabytkowej siedziby, która mieści się na suwalskiej starówce.
czytaj...

Sto parafii w Małopolsce otrzymało pieniądze na remont zabytków
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA, 2009-02-25
Ponad 8,5 miliona złotych przeznaczyło województwo małopolskie na prace konserwatorskie i remontowe przy obiektach zabytkowych. Pieniądze w większości otrzymają parafie. Dotacje w kwotach od 9 do 150 tysięcy złotych zostały przyznane przez sejmik województwa małopolskiego.
czytaj...

Projekt honorowej adopcji zabytków w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
PAP, 2009-02-25
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie), wzorując się na ogrodach zoologicznych, oddających do adopcji zwierzęta, postanowiło poszukać sponsorów dla swoich zabytków. W ramach autorskiego projektu Honorowej Adopcji Zabytków, do adopcji przeznaczono na początek 12 militarnych eksponatów, m.in. radzieckie czołgi z II wojny światowej - średni T-34/85 i ciężki IS-2, myśliwski samolot MIG-19 z lat 50. XX wieku, samobieżne działo ASU 85 używane w czasach Układu Warszawskiego przez polskie wojska powietrzno-desantowe, maszt z niszczyciela ORP "Burza" oraz XVII-wieczną zbroję husarską.
czytaj...

Łódź/Koniec procesu w sprawie katastrofy budowlanej - wyrok 2 marca
PAP, 2009-02-25
Kar dwóch lat oraz pół roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem zażądał prokurator dla dwóch oskarżonych o spowodowanie katastrofy budowlanej, w której w maju 2005 roku w Łodzi zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych. Obrona wnosiła o uniewinnienie.
czytaj...

     Archiwum:
    (11) 02.2009 r..
    (10) 02.2009 r..
    (09) 02.2009 r..
    (08) 01.2009 r..
    (07) 01.2009 r..
    (06) 12.2008 r..
    (05) 12.2008 r.
    (04) 12.2008 r.
    (03) 11.2008 r.(.pdf)
    (02) 11.2008 r.(.pdf)
    (01) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu