Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

Dwie parowozownie na Pomorzu?
J. Surażyńska, P. Rydzyński, 2009-03-10
Władze Kościerzyny chcą przejąć od PKP znajdujący się w tym mieście kolejowy skansen i zrobią wszystko, aby doszło do tego jak najszybciej. Tymczasem kolejnego zwolennika zyskała idea utworzenia w Tczewie Pomorskiego Muzeum Kolejnictwa.
czytaj...

Zamek nadal w ofercie
Krystyna Paszkowska, 2009-03-10
I drugi przetarg na sprzedaż Wzgórza Zamkowego w Gniewie nie zostanie rozstrzygnięty. Do poniedziałku nie wpłynęła żadna oferta, a na 9 marca wyznaczony był termin ich nadsyłania. Podobna sytuacja była w październiku, kiedy to nie udało się rozstrzygnąć pierwszego przetargu. Czy to znaczy, że gniewski zamek i jego otoczenie nie jest już atrakcyjnym kąskiem dla potencjalnych nabywców? Nic bardziej mylnego.
czytaj...

Miłośnicy kolei chcą przenieść skansen z Kościerzyny do Tczewa
Paweł Rydzyński, 2009-03-08
Organizacje miłośników kolei mają pomysł przeniesienia skansenu PKP z Kościerzyny do Tczewa. Chcą, aby w "mieście kolejarzy", za jakie uznaje się Tczew, powstało Pomorskie Muzeum Kolejnictwa. Idea nie jest nowa, została jednak odświeżona po tym, jak spółka PKP Cargo, ze względu na oszczędności, zdecydowała o zawieszeniu działalności kościerskiego skansenu i zamknięciu go dla zwiedzających.
czytaj...

Niepewna przyszłość zabytku
Szymon Szadurski, 2009-03-04
Już nie tylko zmienić sposób użytkowania budynku, ale także dobudować kolejną część do zabytkowego Banku Polskiego u zbiegu ul. 10 Lutego i 3 Maja chcą inwestorzy zainteresowani prowadzeniem w tym miejscu działalności hotelowej. Do gdyńskiego magistratu trafiły w tej sprawie co najmniej dwa oddzielne wnioski, a jeden z nich zakłada dość intensywną zabudowę działki przylegającej do zabytku. Plany wzniesienia wysokiego budynku w tym miejscu raczej spalą na panewce, bo słyszeć o takim scenariuszu nie chce dr Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni. Intensywną koncepcję zagospodarowania działki nazwał ostatnio niemożliwą do zaakceptowania podczas obrad jednej z komisji rady miasta.
czytaj...

Dzwon uratowany z pchlego targu
Jacek Sieński, 2009-03-04
W niezwykłych okolicznościach odnalazł się zaginiony dzwon okrętowy z dwumasztowego żaglowca "Generał Zaruski", od listopada będącego własnością miasta Gdańska.
czytaj...

Powrót Madonny będzie kosztował już milion
Jacek Skrobisz, 2009-03-05
Odbudowa średniowiecznej, monumentalnej rzeźby Matki Boskiej, która do 1945 roku zdobiła niszę kościoła zamkowego w Malborku, będzie kosztowała o wiele więcej, niż pierwotnie zakładano.
czytaj...

Gazeta Krakowska

Żydowski Purim znów w Tarnowie. Po 70 latach przerwy
Andrzej Skórka, 2009-03-10
Godzinę trwało wczoraj w Tarnowie publiczne odczytanie Księgi Estery. Po raz pierwszy od 70 lat Żydzi świętowali w mieście Purim. Uroczystość odbywała się obok tarnowskiej bimy, jedynej pozostałości po synagodze Starej.
czytaj...

Krauze nie ma funduszy na remont domu Wojtyły
Marcin Płaszczyca, 2009-03-09
Miała być wielka wystawa i remont Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, ale wiele wskazuje na to, że na razie to tylko marzenia. Przynajmniej póki Fundacja Ryszarda Krauze i krakowska kuria metropolitalna nie znajdą 20 mln zł na przebudowę kamienicy przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach.
czytaj...

Małopolscy policjanci tropią dzieła sztuki
Piotr Odorczuk, 2009-03-06
Złodziei ikon i starodruków ściga grupa Vinci. Przemytników zatrzymuje też straż graniczna. Poranek na Balicach. Pogranicznicy prowadzą rutynową kontrolę bagażu pasażerów. Nabierają podejrzeń, widząc na ekranie spore, prostokątne przedmioty w podręcznym bagażu 52-letniego obywatela Meksyku. Chciał odlecieć rejsowym samolotem do Wiednia, jednak okazuje się, że ma w torbie trzy zabytkowe ikony, które chce wywieźć z Polski bez zezwolenia. Ikony zostają zatrzymane, a Meksykanin, po przyznaniu się do winy, zostaje skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.
czytaj...

Plac Szczepański kryje średniowieczne tajemnice
Piotr Rąpalski, 2009-03-06
Podczas przebudowy placu Szczepańskiego w Krakowie dokonano niespodziewanego odkrycia. Na głębokości 1,5 metra archeolodzy odnaleźli pozostałości drewnianej zabudowy z XIV wieku.
czytaj...

Podręcznik wiedzy o Żydach jest gotowy
Edyta Tkacz, 2009-03-06
Dlaczego Żydzi są rozproszeni po całym świecie, co to jest diaspora, jak powstają uprzedzenia - uczniowie mogą się tego dowiedzieć z materiałów edukacyjnych na temat historii Żydów i antysemityzmu w Polsce. Ministerstwo Edukacji chce, by trafiły do jak największej liczby szkół.
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Pałac Królewski: ostatnie porządki przed otwarciem
Justyna Kościelna, 2009-03-09
W kwietniu Pałac Królewski otworzy komnaty. W środku czeka na nas podróż po dziejach miasta. Prawie 3 tys. eksponatów pokazujących historię miasta, zrekonstruowane komnaty władców Śląska, galeria wrocławskiej sztuki oraz piękny, barokowy ogród - to wszystko czeka na wrocławian w Pałacu Królewskim, nowej siedzibie Muzeum Miejskiego Wrocławia przy ul. Kazimierza Wielkiego 33-35. Tam, gdzie kiedyś istniało Muzeum Etnograficzne i Archeologiczne.
czytaj...

Kamienice się sypią
Artur Szałkowski, 2009-03-07
Wałbrzyski Rynek: miała być wizytówka miasta - jest antyreklama. Spacerując po Rynku w Wałbrzychu, należy zachowywać bezpieczną odległość od otaczających go kamienic. Wszystko przez to, że po ostatnich roztopach z elewacji z niektórych budynków zaczęły odpadać potężne kawałki tynku. Ciężkie fragmenty elewacji lecą wprost na brukowane chodniki, po których codziennie spacerują setki wałbrzyszan.
czytaj...

Bolesławiec ostro walczy o pamiątki po Kutuzowie
Bernard Łętowski, 2009-03-07
Gdy w latach 90. Rosjanie opuszczali Polskę, zabrali z Muzuem im. Kutuzowa z Bolesławca wiele cennych eksponatów związanych z epoką napoleońską. Teraz miasto chce, by te przedmioty wróciły na swoje miejsce.
czytaj...

Dolny Śląsk jest atrakcyjny. Głównie dla Niemców
Eliza Głowicka, 2009-03-06
Najlepszymi ambasadorami Dolnego Śląska są Niemcy, dla Czechów nasz region jest bezpłciowy, a dla Brytyjczyków - prawie nierozpoznawalny. Tak wynika z badań, jakie na zlecenie urzędu marszałkowskiego przeprowadziła grupa Eskadra, która wygrała przetarg na opracowanie strategii marketingowej Dolnego Śląska na najbliższych kilka lat. To na tej strategii mają się później oprzeć kampanie promocyjne regionu.
czytaj...

Minister obiecuje miliony dla muzeum
Marta Wróbel, 2009-03-06
Muzeum Narodowe z Wrocławia ma dostać 4,5 mln zł na przebudowę poddasza swojego budynku. Pieniądze obiecało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu niezagospodarowana dotąd powierzchnia muzeum, zajmująca 3 tys. mkw., pomieści kilkaset eksponatów sztuki współczesnej, które od lat zalegają w magazynie placówki. Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest największa i jedna z najbogatszych i najcenniejszych w kraju - liczy 20 tysięcy eksponatów. Wśród nich są m.in. prace znakomitej, wielokrotnie nagradzanej na świecie rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz.
czytaj...

Remontują chodniki i fontannę na Rynku
Marcin Torz, 2009-03-06
Po pięciu latach w końcu wymieniono w czwartek dwie pęknięte szyby w fontannie na wrocławskim Rynku. Hartowane szkło pękło, bo w 2004 roku najprawdopodobniej ktoś rzucił w nie kamieniem.- Wcześniej nie mieliśmy na to pieniędzy - przyznaje Krzysztof Kubicki z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
czytaj...

Kościół Pokoju to symbol niezłomności
Zygmunt Mułek, 2009-03-05
NASZA AKCJA. Prezentujemy finalistów plebiscytu na symbol Dolnego Śląska. Dziś Kościół Pokoju w Jaworze. Rozmowa z księdzem Tomaszem Stawiakiem, proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Jaworze.
czytaj...

W bystrzyckim liceum odkryto XIX-wieczne freski
Romuald Piela, 2009-02-27
W Liceum Ogólnokształcącym w Bystrzycy Kłodzkiej odkryto XIX-wieczne freski. Na malowidła natrafiono podczas trwającego w szkole remontu auli. Polichromie przedstawiają dziewięć herbów miast Hrabstwa Kłodzkiego: Bystrzycy Kłodzkiej, Nowej Rudy, Międzylesia, Radkowa, Kłodzka, Lewina Kłodzkiego oraz Dusznik-Zdroju. W tym roku na prace remontowo-konserwatorskie auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej kłodzkie starostwo przekazało 360 tysięcy zł. W związku z odkryciem zabytkowych polichromii, koszty prac konserwatorskich wzro-sną o ponad 100 tys. zł.
czytaj...

Architektura z PRL chroniona jak zabytki
Janusz Krzeszowski, 2009-03-02
Wrocław już ma listę cennych budowli PRL. Miasto chce teraz wspierać ich odnawianie. Pięćdziesiąt obiektów trafiło na pierwszą wrocławską listę cennych budowli z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Będą odtąd pod bacznym okiem konserwatora zabytków. Listę opracowali historycy sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Już wiadomo, że część wskazanych przez nich budynków stanie się chronionymi dobrami kultury, a najcenniejsze mogą zostać nawet wpisane na listy zabytków.
czytaj...

Miliony na ratowanie historii
Rafał Święcki, 2009-03-01
Samorząd województwa dolnośląskiego rozdzielił dotacje. Pomiędzy 90 dolnośląskich zabytków podzielono ponad 5,5 mln zł z budżetu urzędu marszałkowskiego. - Chcemy, by nasze wsparcie było kotwicą inwestycyjną. Właściciele zdobywają tzw. wkład własny, który pozwala starać się o pieniądze z innych źródeł, np. unijnych - tłumaczy Piotr Borys, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
czytaj...

Głos Wielkopolski

Ostrów Tumski i Śródka staną się perłami miasta
Bogna Kisiel, 2009-03-10
Do 2012 roku Ostrów Tumski i Śródka mają stać się wizytówką miasta. Perełką, która będzie przyciągać gości, przyjeżdżających do Poznania. - Naszym celem jest przybliżenie tego miejsca turystom. Powstanie mostu Jordana stworzyło nowe możliwości ożywienia tej części miasta - mówi Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania. - Całość planowanych inwestycji ma tworzyć w przyszłości park historyczny obejmujący Ostrów Tumski i Śródkę.
czytaj...

Kontrowersje wokół rzeźby "Dwóch kobiet"
Katarzyna Fertsch, Beata Marcińczyk, 2009-03-07
Na terenie Parku Sołackiego stanęła rzeźba "Dwie kobiety" autorstwa Sylwestra Ambroziaka. To część akcji Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, które chce zrealizować w Poznaniu między innymi instalację prof. Jana Berdyszaka na ulicy święty Marcin, konstrukcję Jarosława Kozakiewicza w Parku Drwęskich i sezonowy Park Rzeźby.
czytaj...

Dziennik Łódzki

Wandale zniszczyli wizualizację synagogi przy Wolborskiej
Adam Kuźmicki, 2009-03-10
Strzępy bannerów, smętnie zwisające z przestrzennego stelażu w parku Staromiejskim, to jedyne co pozostało po wizualizacji dawnej synagogi z ulicy Wolborskiej.
czytaj...

Hotel w zabytkowym szpitalu
Wiesław Pierzchała, 2009-03-06
Przedstawiciele firmy Fors Poland są zbulwersowani. Twierdzą, że mają pieniądze na remont zabytkowego szpitala Heleny Wolf i budowę kompleksu hotelowego, ale nie mogą nic zrobić, bo od czterech lat walczą o stosowne zezwolenia z urzędnikami magistratu, którzy rzucają im kłody pod nogi.
czytaj...

Z Piotrkowskiej znikają sklepy, które były z nią związane od lat
Matylda Witkowska, 2009-03-02
Sobota w sklepie indyjskim Parvati przy ul. Piotrkowskiej 125 upłynęła pod znakiem pakowania towaru. - Właściciel wymówił nam lokal, zamiast sklepu będzie bank - mówi z żalem Witold Kuchowicz, kierownik sklepu przy ul. Piotrkowskiej 125.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Będą jednak pieniądze na pałac
Piotr Piesik, 2009-03-10
W niszczejącym w zastraszającym tempie pałacu Raczyńskich w Złotym Potoku powinny w tym roku zostać wykonane najpilniejsze prace zabezpieczające. Będą na to fundusze, mimo że zanosiło się na pozostawienie przez wojewodę starosty częstochowskiego (sprawuje nadzór nad zespołem parkowo-pałacowym w imieniu Skarbu Państwa), samego z całym problemem.
czytaj...

Siemianowice Śląskie wreszcie będą miały rynek
Grzegorz Lisiecki, 2009-03-09
Za kilka dni rozpocznie się tu budowa rynku. Nowa wizytówka miasta ma być ukończona we wrześniu przyszłego roku. - Koszt całości to około 9 mln zł. W tym roku zagwarantowano na ten cel 5,5 mln zł - mówi Marian Stanaszek, naczelnik wydziału inwestycji miejskich siemianowickiego magistratu.
czytaj...

Pierwszy częstochowski tramwaj wyjechał na tory przed półwieczem
Piotr Piesik, 2009-03-09
50 lat temu, 8 marca 1959 roku ruszył ulicami Częstochowy pierwszy tramwaj. Było to wielkie wydarzenie, tym bardziej, że do budowy linii tramwajowych przymierzano się już pod Jasną Górą przez 50 lat poprzedzających wyjazd pierwszego częstochowskiego tramwaju na tory.
czytaj...

Nad Olzą szukają śląskiej rzeczy
KLM, 2009-03-06
Rozpoczynają się poszukiwania najlepszego produktu pod względem wzornictwa wykonywanego na Śląsku. Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie po raz czwarty organizuje konkurs "Śląska Rzecz", który promuje firmy z województwa śląskiego w Polsce i poza granicami kraju.
czytaj...

Zabytkowe maszyny częstochowskiej zapałczarni zajęte za podatki
Piotr Piesik, 2009-03-02
Zabytkowe maszyny do produkcji zapałek zostały zajęte przez poborcę podatkowego. Mają stanowić zabezpieczenie podatku od nieruchomości, którego fabryka nie płaci od trzech lat. Częstochowska zapałczarnia to jedyny tego typu zakład w Europie, który nadal jest czynny i może produkować, mimo że stanowi już fragment Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
czytaj...

Metropolia warszawska
Iluzjon musi poczekać, bo brakuje pieniędzy
Piotr Olechno, 2009-03-09 Kapitalny remont budynku kina Iluzjon przy ul. Narbutta staje pod znakiem zapytania. W ramach cięć budżetowych Ministerstwo Kultury zablokowało przeznaczone na niego fundusze. Obecna sytuacja gospodarcza wstrzymuje lub opóźnia także inne miejskie inwestycje.
czytaj...

Bloki bez reklam
Milena Bryła, 2009-03-06
Został uczyniony pierwszy krok na drodze do zakończenia koszmaru ludzi, których okna zostały zasłonięte wielkimi płachtami reklamowymi. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przedstawił właśnie projekt rozporządzenia zakazujący umieszczania wielkoformatowych reklam na budynkach mieszkalnych.
czytaj...

Muzeum marszałka pokieruje jego wnuk
Krzysztof Jóźwiak, 2009-03-03
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku ma dyrektora. Wczoraj został nim oficjalnie wnuk marszałka Krzysztof Jaraczewski. Nominacja to wynik porozumienia zawartego w listopadzie ub.r. między Ministerstwem Kultury a Fundacją Rodziny Józefa Piłsudskiego o utworzeniu muzeum marszałka. Fundacja przekazała wówczas działkę w centrum Sulejówka, na której stoi m.in. dworek Milusin oraz pamiątki rodzinne i archiwalia. Ministerstwo ma sfinansować budowę nowego obiektu muzealnego, w którym znajdzie się nowoczesna ekspozycja, a także remont pierwszego domu Piłsudskich, czyli tzw. "Drewniaka" oraz sąsiedniej willi Bzów. Otwarcie muzeum zaplanowano na rok 2012.
czytaj...

Kino Ochota jest zabytkiem, będzie teatrem
Piotr Olechno, 2009-03-02
Budynek kina Ochota przy Grójeckiej 65 otrzymał status zabytku. Domagali się tego artyści. W ten sposób uchronili obiekt przed zakusami deweloperów i marszałka Adama Struzika, który zamierzał go zburzyć i zbudować na jego miejscu własną siedzibę.
czytaj...

     Archiwum:
    (12) 02.2009 r..
    (11) 02.2009 r..
    (10) 02.2009 r..
    (09) 02.2009 r..
    (08) 01.2009 r..
    (07) 01.2009 r..
    (06) 12.2008 r..
    (05) 12.2008 r.
    (04) 12.2008 r.
    (03) 11.2008 r.(.pdf)
    (02) 11.2008 r.(.pdf)
    (01) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu