Przegląd informacji z mediów


Dziennik Bałtycki

"Zaruski" już na wodzie
Jacek Sieński, 2009-03-14
Ta wiadomość ucieszy miłośników żaglowców. Drewniany kadłub historycznego dwumasztowca "Generał Zaruski", należącego do miasta Gdańska, został zwodowany. Operację przeprowadzono w Stoczni Rybackiej przedsiębiorstwa "Szkuner" we Władysławowie. W przyszłym tygodniu kadłub ma być przeholowany z władysławowskiego portu do Gdańskiej Stoczni Remontowa SA.
czytaj...

Gdańsk nagrodzony za wyjątkowe iluminacje
Kamila Grzenkowska, 2009-03-13
Iluminacje kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Kartuskiej oraz pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. ks. Zator-Przytockiego w Gdańsku zostały nagrodzone w konkursie "Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2008". Oba obiekty zajęły drugie miejsce w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu".
czytaj...

Ponad 2 tysiące osób spoczęło w mogile w Malborku
Jacek Skrobisz, 2009-03-12
Liczba szkieletów wydobytych z masowej mogiły w Malborku przekroczyła już 2 tysiące. Prace ekshumacyjne miały się zakończyć w lutym, ale wciąż trwają. - Pierwotny termin trzeba było przesunąć z powodu odnajdywania kolejnych szczątków - wyjaśnia Maciej Schulz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku. - Natrafiamy na kości w miejscach obok głównej mogiły.
czytaj...

Lęborczanin szykuje wystawę zabawek z PRL
Iwona Ptasińska, 2009-03-11
Nietypową pasję ma Piotr Armatowski, właściciel sklepu zabawkarskiego w Lęborku. Interesuje go wszystko, co związane jest z... zabawkami z czasów PRL.
czytaj...

Gazeta Krakowska

Auschwitz to piwo lub rodzaj chleba. Tak myślą dzieci w Wielkiej Brytanii
Mateusz Kamiński, Oświęcim, 2009-03-11
Brytyjskie dzieci nie mają pojęcia o historii. Szokujące wyniki badań na Wyspach. Auschwitz to piwo lub rodzaj chleba. Tak myślą dzieci w Wielkiej Brytanii. Wyniki przeprowadzonych właśnie w Anglii badań dla wszystkich Polaków są szokujące. Niestety, problem ze znajomością historii istnieje także u nas!
czytaj...

Gazeta Wrocławska

Święty Hieronim pokutujący wrócił do Głogowa
Grażyna Szyszka, 2009-03-15
Głogowska parafia kolegiacka odzyskała cenny obraz namalowany ponad 500 lat temu w pracowni Łukasza Cranacha Starszego.
czytaj...

Zabytkowy tramwaj Juliusz
Marcin Rybak, 2009-03-13
Po wrocławskich ulicach jeździ od piątku nowy tramwaj retro. Nosi imię "Juliusz" na cześć Juliusza Słowackiego. A wszystko z okazji zainaugurowanych dwa dni temu obchodów dwusetnej rocznicy urodzin wieszcza. Wyremontowany zabytkowy tramwaj przekazało wrocławianom Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Ma szyby oklejone wizerunkami bohaterów literackich wieszcza oraz cytatami z jego utworów.
czytaj...

Kto wymyślił zabytki?
Marcin Rybak, 2009-03-13
Prokuratura zajęła się przetargiem na miejskie kamienice. Po naszym tekście prokuratura ze Starego Miasta wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na sprzedaż dwóch kamienic przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.
czytaj...

Historia zapisana w wiadukcie
Bernard Łętowski, 2009-03-12
NASZA AKCJA. Prezentujemy finalistów plebiscytu na symbol Dolnego Śląska. Dziś wiadukt kolejowy w Bolesławcu. Z Anną Bober, historykiem, dyrektorką Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, rozmawia Bernard Łętowski
czytaj...

Pożegnanie reklam na kamienicy
Marcin Torz, 2009-03-12
Z Wrocławia znikną wielkie reklamy, które zasłaniają budynki w centrum miasta.
czytaj...

Szpital w centrum Wrocławia zrównają z ziemią
Eliza Głowicka, Marcin Torz, 2009-03-11
Działka po szpitalu im. Babińskiego przy pl. Jana Pawła II idzie pod młotek. Dawny szpital im. Babińskiego przy pl. Jana Pawła II we Wrocławiu jeszcze w tym roku może zostać sprzedany. Z przetargiem trzeba było zaczekać, aż miejscy urzędnicy zakończą prace nad planem zagospodarowania przestrzennego. Gotowy już dokument opisuje, co wolno tu wybudować.
czytaj...

Dziennik Łódzki

Tylko pożar kamienicy daje nadzieję na remont klatki
Marcin Bereszczyński, 2009-03-12
Gdyby nie pożary kamienic przy ul. Wschodniej, prawdopodobnie wiele klatek schodowych w posesjach przy tej ulicy nie doczekałoby się remontu przez kilkadziesiąt lat.
czytaj...

Dziennik Zachodni

Cały Śląsk w jednej księdze
Katarzyna Piotrowiak, 2009-03-13
O potrzebie wydania encyklopedii Śląska mówi się od wielu lat. Bo to niewiarygodne, by region o tak bogatej kulturze i tradycji nie miał jednego kompletnego zbioru wiedzy o swej historii.
czytaj...

Drogowskazy pokazują odległość do muzeum, którego wciąż nie ma
Piotr Piesik, 2009-03-11
Muzeum Jerzego Dudy-Gracza miało powstać na parterze kamienicy przy ul. Katedralnej 8 w Częstochowie. Urzędnicy magistratu musieli być bardzo pewni powodzenia tej inicjatywy, ponieważ na ulicach od kilku tygodni stoją drogowskazy dla turystów (jeden z elementów Miejskiego Systemu Informacji), które pokazują, którędy pomaszerować do przybytku sztuki, poświęconego słynnemu malarzowi rodem z Częstochowy.
czytaj...

Muzeum w kościele pokaże życie ewangelików
Łukasz Klimaniec, 2009-03-11
Pierwsze na Śląsku, a drugie w Polsce muzeum protestantyzmu powstaje w Cieszynie. Na ekspozycji w kościele Jezusowym znajdą się m.in. zbiory z Biblioteki Tschammera, najcenniejszej i największej zabytkowej biblioteki ewangelickiej w Polsce. Będą też niecodzienne eksponaty jak... fotel, na którym siedział cesarz Franciszek Józef I podczas wizyty w Cieszynie, czy potężny zamek do drzwi kościoła z 1714 roku.
czytaj...

Metropolia Warszawa

Młodzi zdolni wychodzą z cienia
Piotr Olechno, Krzysztof Jóźwiak, Andrzej Rejnson, 2009-03-15
Walczą z chaosem architektonicznym i szarzyzną, apelują o plany miejscowe, ubarwiają miasto i czynią je bardziej przyjaznym dla mieszkańców. O młodych, utalentowanych i ambitnych stołecznych architektach piszą Piotr Olechno, Krzysztof Jóźwiak i Andrzej Rejnson
czytaj...

Zbiera, bo tęskni
Krzysztof Jóźwiak, 2009-03-15
Warszawa otrzymuje największą prywatną kolekcję map Polski, rycin i rękopisów. O darczyńcy Tomaszu Niewodniczańskim, postaci równie niezwykłej jak jego zbiory, pisze Krzysztof Jóźwiak
czytaj...

Kadry z okupowanej Warszawy odnalezione w pudełku po kawie
Alicja Bobrowicz, 2009-03-14
Rzeźbiona komoda i kredens, rozkładany stół, przy którym mieszczą się dwadzieścia cztery osoby, obite wzorzystym materiałem krzesła pamiętają lata 30. XX wieku. Przetrwały wojnę, niemalże bez szwanku.
czytaj...

Poligloci z handlem we krwi
Karolina Kowalska, 2009-03-14
Brunowie są w stolicy od XVIII w. I nie zamierzają jej opuszczać. Z seniorką rodu Zofią Brun z domu Hanusz rozmawia Karolina Kowalska
czytaj...

Kup dzieło sztuki i pomóż dzieciom
Paulina Zakrzewska, 2009-03-14
Dzieła sztuki ponad stu znanych polskich artystów będzie można kupić w poniedziałek na aukcji internetowej, z której dochód zostanie przeznaczony na autystyczne i upośledzone dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Międzylesiu
czytaj...

Nieznane twarze Warszawy utrwalone na fotografiach
Alicja Bobrowicz, 2009-03-12
Józef Brocki miał zostać matematykiem, ale wojna zmusiła go do podjęcia pracy. Od 1942 roku jest więc krawcem. W jego pracowni przy ul. Sabały 23 króluje stara maszyna do szycia na napęd nożny.
czytaj...

Gazeta Wyborcza

Klasztor w Rudach k. Raciborza oficjalnie na szlaku cystersów
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA, 2009-03-13
Pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach (diecezja gliwicka) został formalnie włączony w "Południowo-Zachodni Szlak Cystersów". To międzywojewódzki projekt, do którego przystąpiło też województwo śląskie. Projekt na terenie południowo-zachodniej Polski promuje bogate dziedzictwo zakonu cystersów. Realizowany jest wspólnie z samorządami lokalnymi oraz organizacjami turystycznymi. W województwie śląskim będzie to obok Śląskiej Organizacji Turystycznej, gmina Kuźnia Raciborska, na terenie której znajduje się obiekt w Rudach. - To dla nas dobra informacja - przyznaje odpowiedzialny za odbudowę pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach ks. Jan Rosiek. - Dzięki temu uruchomione zostaną środki na infrastrukturę i promocję. A przecież promowanie tych zabytków i dziedzictwa cystersów to nasza wspólna sprawa - dodaje.
czytaj...

Świętokrzyskie/ Sandomierz na Jagiellońskim Szlaku
PAP, 2009-03-12
Sandomierz będzie promowany wśród turystów razem z Wilnem, Lublinem i Krakowem; miasto przystąpiło do organizacji turystycznej "Szlak Jagielloński" - poinformowała PAP w czwartek naczelnik wydziału Edukacji, Kultury i Sportu sandomierskiego magistratu Ewa Kondek. "Sandomierz w XIV i w XV wieku był jednym z ważniejszych miejsc postojowych na trasie przejazdowej króla Władysława Jagiełły z Krakowa przez Lublin do Wilna" - przypomniała Kondek.
czytaj...

Nasza wspólnota chce reklam na oknach
Rozmawiał Dariusz Bartoszewicz, 2009-03-11, Stołeczna
- Gdyby nie wielkie reklamy stare kamienicy popadłyby w ruinę. Można zabronić ich wieszania za 20 lat, kiedy już wszystko wyremontujemy - uważa Wojciech Szeląg, szef jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Śródmieściu
czytaj...

Kielce: cysterski szlak i zabytki sakralne na Międzynarodowych Targach ITB w Berlinie
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA, 2009-03-10
Cysterski szlak oraz kościoły na Kielecczyźnie znalazły się wśród oferty turystycznej województwa świętokrzyskiego na rozpoczętych dzisiaj Międzynarodowych Targach ITB w Berlinie. Głównym elementem promocji regionu na berlińskich targach jest oferta lecznicza i sanatoryjna uzdrowisk Busko-Zdrój oraz Solec-Zdrój, prezentacja turystyki miejskiej i kulturowej ze szczególnym uwzględnieniem zabytków poprzemysłowych (Starachowice, Maleniec, Nowa Słupia, Sielpia, Krzemionki).
czytaj...

Świętokrzyskie/ Nowy korytarz wzbogaci trasę turystyczną w Krzemionkach
PAP, 2009-03-10
Chodnik, łączący wielkie komory kopalni krzemienia pasiastego z istniejącą trasą turystyczną, powstanie do końca roku w Muzeum i Rezerwacie Archeologiczno-Przyrodniczym w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego. "Do tej pory nie było możliwości, aby grupy turystów oglądały to miejsce; docierali tam niemal wyłącznie naukowcy i studenci archeologii" - powiedział we wtorek PAP dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Piotr Mrugała. Chodnik, który pozwoli na udostępnienie zwiedzającym nowego obiektu w Krzemionkach, umożliwi także stworzenie w komorach ekspozycji muzealnej.
czytaj...

     Archiwum:
    (13) 03.2009 r..
    (12) 02.2009 r..
    (11) 02.2009 r..
    (10) 02.2009 r..
    (09) 02.2009 r..
    (08) 01.2009 r..
    (07) 01.2009 r..
    (06) 12.2008 r..
    (05) 12.2008 r.
    (04) 12.2008 r.
    (03) 11.2008 r.(.pdf)
    (02) 11.2008 r.(.pdf)
    (01) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu