Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA Zamiast remontu kamienice przy ulicy Próżnej otrzymają nowe osłony z drucianej siatki.
Tomasz Urzykowski 2009-11-23
czytaj...

WARSZAWA "Tamka powinna być pięknym łącznikiem Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu z nadwiślańskim bulwarem" .
Andrzej Prus 2009-11-22
czytaj...

WARSZAWA Piękny plac przyjazny mieszkańcom czy duże i wygodne dla kierowców skrzyżowanie? Debata o przebudowie placu Wileńskiego wciąż nie ustaje i wywołuje wiele emocji.
Weronika Słodkowska 2009-11-24
czytaj...

WARSZAWA Kamienica z połowy XIX wieku przy ul. Poznańskiej 21 już dawno mogłaby trafić do rejestru, ale konserwator nie może odnaleźć jej właścicieli.
Anna Pinkas 2009-11-22
czytaj...

WARSZAWA Przyjrzyjmy się kościołowi jezuitów przy ulicy Rakowieckiej.
czytaj...

WARSZAWA W Starej Galerii ZPAF mamy okazję obejrzeć wystawę zmarłego przed sześcioma laty wybitnego polskiego fotografika Edwarda Hartwiga. .
Anna Ratman 2009-11-23
czytaj...

WARSZAWA Do pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej ma przenieść się część Muzeum Literatury. Czy to szansa na ratunek da zabytkowego obiektu? .
Monika Górecka-Czuryłło 2009-11-19
czytaj...

WARSZAWA Władze Żoliborza chcą ją usunąć i przywrócić Bramie Straceń przedwojenny wygląd. .
Tomasz Urzykowski 2009-11-19
czytaj...


MAZOWSZE

PŁOCK Do Muzeum Mazowieckiego trafiło ponad 200 obrazów i rysunków autorstwa braci Dawida i Feliksa Tuszyńskich, płocczan pochodzenia żydowskiego, znanych na całym świecie artystów. To dar 87-letniego dziś Feliksa. .
Rafał Kowalski 2009-11-13
czytaj...

PŁOCK Galeria rzeźb Bolesława Biegasa oraz dzieła m.in. Jana Betleya i Aleksego Kiriuszyna w Novym Kinie Przedwiośnie - taki jest pomysł marszałka Adama Struzika, by zagospodarować pustą przestrzeni w placówce vis-a-vis Muzeum Mazowieckiego. .
Rafał Kowalski 2009-11-16
czytaj...

WARKA Zabytkowa szafa, stół, szafka narożna w stylu z epoki Ludwika XVI oraz kanapa z przełomu XIX i XX wieku będące własnością Muzeum w Warce zniknęły z gminnego Centrum Sportu i Rekreacji. Wartość mebli szacowana jest na kwotę rzędu stu tysięcy złotych. .
2009-11-19
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Stylowa, piętrowa willa z początku XX w. przy ul. Radwańskiej, należąca do Politechniki Łódzkiej, ma już nową piękną elewację. .
Krzysztof Szymczak 2009-11-23
czytaj...

ŁÓDŹ Zabytki przemysłowej Łodzi, które nie są wpisane do rejestru zabytków, będą mieć ochronę. Czy oznacza to koniec z niszczeniem zabytków industrialnych? .
Wioletta Gnacikowska 2009-11-18
czytaj...


GÓRNY ŚLĄSK

KATOWICE Johann Bros: dyżurny ratownik górnośląskich zabytków.
Anna Malinowska 2009-11-24
czytaj...

ŻYWIEC 26-hektarowy żywiecki park należy do największych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Przez ostatnie półtora roku trwały prace remontowe i budowlane, mające sprawić, że park odzyska swoją dawną świetność.
Tomasz Terteka 2009-11-23
czytaj...

CZELADŹ W poniedziałek Marek Mrozowski, burmistrz Czeladzi, zaprezentował mieszkańcom efekty ostatnich prac przy modernizacji starego miasta. Nie zabrakło też planów na przyszłość. .
Magdalena Nowacka 2009-11-24
czytaj...

CZELADŹ Wielkimi krokami zbliża się kolejny etap rewitalizacji Starego Miasta w Czeladzi. Po uporządkowaniu centralnej części Rynku oraz nawierzchni dróg w jego okolicy, przyszedł czas na remont budynku przy ul. Rynek 22. .
2009-11-16
czytaj...

CIESZYN Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, na wniosek miasta, rozpoczął procedurę administracyjną w sprawie ponownego wpisania do rejestru zabytków historycznego układu urbanistycznego Cieszyna .
2009-11-18
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Stowarzyszenie "Olszówka" w ramach swojego projektu wydało kartki pocztowe, które mają za zadanie przybliżenie mieszkańcom Bielska-Białej piękna i historii zabytkowych budynków w Cygańskim Lesie. .
Jacek Zachara Stowarzyszenie "Olszówka" 2009-11-17
czytaj...

KATOWICE Miłośnicy zabytków mają już dość czekania na remont niszczejącego starego dworca kolejowego przy ulicy Dworcowej w Katowicach. .
Przemysław Jedlecki 2009-11-09
czytaj...

ZABRZE W Zabrzu nad krajobrazem od lat dominuje dawna huta Donnersmarcków.Władze miasta chcą rewitalizować tereny pohutnicze. Tak, aby stały się żywą pamiątką rewolucji przemysłowej i jej następstw. Będzie perłą miasta. .
Jacek Madeja 2009-11-18
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Czy i jak usuwać pamiątki po PRL-u z przestrzeni publicznej? - tak brzmiał tytuł wtorkowego, gorącego spotkania w Klubie pod Jaszczurami.
Rafał Romanowski 2009-11-24
czytaj...

KRAKÓW Mieszkńcy Krakowa walczą o uratowanie mozaiki na ścianie krakowskiego Biprostalu. Wspólnie chcą postawić tamę fali bezmyślnego niszczenia dzieł architektury XX w. .
Zarząd ZPAP okręgu krakowksiego 2009-11-19
czytaj...

KRAKÓW Od kilku dni na działkę przy hali K - zabytkowej zajezdni tramwajowej przy ul. Wawrzyńca - wjeżdżają samochody ciężarowe i kręcą się budowlańcy. .
Anna Agaciak 2009-11-23
czytaj...

KRAKÓW Kraków w szoku. Dama dla stolicy! .
Joanna Weryńska 21-11-2009
czytaj...

KRAKÓW Dzieło Francisco Goi "Epizod z hiszpańskiej wojny o niepodległość" można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz przyjechał do Polski z Węgier, został wypożyczony przez Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, w zamian za przebywająca tam od października "Damę z gronostajem". .
2009-11-21
czytaj...

KRAKÓW Dwie zabytkowe, drewniane wille z lat 20 XX wieku przy rondzie Matecznego straszą kierowców i mieszkańców miasta. .
Katarzyna Janiszewska 2009-11-20
czytaj...

NOWY SĄCZ Konkurs "Przydrożne Frasobliwości Świętych - Kapliczki Sądecczyzny", miał za cel utrwalenie na fotografiach wszystkich lub niemal wszystkich lokalnych symboli religijnych ? ocalenie zabytków od zapomnienia. .
Stanisław Śmierciak 2009-11-23
czytaj...

ZAKOPANE Przemysław Bolechowski Starostwo tatrzańskie chce wzorem TPN dokonać rewitalizacji terenu wokół swojego budynku. Chodzi o dawniej popularny, a obecnie zupełnie zapomniany, park zdrojowy. .
Przemysław Bolechowski 2009-11-18
czytaj...


ŚWIĘTOKRZYSKIE

CZĘSTOCHOWA Nowa figura Matki Bożej już na nowo stoi u wejścia na jasnogórskie błonia. Jest jeszcze zasłonięta płachtą - na uroczyste odsłonięcie musimy zaczekać do 8 grudnia, dnia Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny.
2009-11-24
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Barokowa rzeźba Matki Boskiej Niepokalanej, która stoi przed wrocławską katedrą pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, straciła głowę. Obtłuczoną znaleziono niedaleko pomnika. .
Magdalena Kozioł 2009-11-23
czytaj...

KSIĄŻ WIELKI Prawie 19 mln zł pochłoną inwestycje realizowane w latach 2010-2011 w zamku Książ oraz na terenach przyległych. .
Artur Szałkowski 2009-11-23
czytaj...

WROCŁAW Anioły z najsławniejszej wrocławskiej ambony będą w środę licytowane w warszawskim domu aukcyjnym Rempex. To nie pierwsze dzieła sztuki z okradanego przez kilkadziesiąt powojennych lat kościoła, które wystawiono do sprzedaży. I zapewne nie ostatnie .
Beata Maciejewska 2009-11-18
czytaj...

WROCŁAW Zamiast wielkoformatowych reklam dzieła malarzy. We Wrocławiu na ściany miejskich budynków trafiają kolejne reprodukcje obrazów najbardziej znanych wrocławskich twórców. .
Agata Saraczyńska 2009-11-17
czytaj...

WROCŁAW W zaniedbanym wrocławskim zaułku rozpadająca się ruina zmieniła się w ekskluzywny hotel Granary. Wymuskany, perfekcyjny w najmniejszym calu, ale stojący przy dziurawej uliczce i graniczący z obrzydliwymi budkami garaży. W ten weekend nocowali tu pierwsi goście .
Agata Saraczyńska 2009-11-17
czytaj...


WIELKOPOLSKA

GORZÓW WIELKOPOLSKI Centrum Gorzowa 65 lat po wojnie. Mimo że zabudowane, ciągle czeka na odbudowę. I nie chodzi o kamienice, tylko o minimalny ład. Dzisiejszy chaos, choć bez ruin, nadal przypomina o katastrofie.
Dariusz Barański 2009-11-22
czytaj...

KOSTRZYN Pożar w XVII-wiecznym pałacu w Gułtowych koło Kostrzyna. Spłonęła w nim część należącego do Uniwersytetu Adama Mickiewicza budynku dawnego majątku Bnińskich. .
2009-11-23
czytaj...


KUJAWSKO POMORSKIE

BYDGOSZCZ XIX-wieczny obraz niemieckiego malarza Hermanna Schnee "Stary Młyn w Bydgoszczy" chce kupić Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. - To płótno, które dla nas, bydgoszczan, ma wartość historyczną - mówi dyrektor muzeum Michał Woźniak
2009-11-25
czytaj...

BYDGOSZCZ Na terenie działających w czasie wojny fabryki gliceryny DAG-Fabrik powstanie skansen architektury poprzemysłowej, podziemna trasa turystyczna i muzeum zakładów zbrojeniowych. Obiekty mają być wyposażone w nowoczesną infrastrukturę audiowizualną, komputerową i interaktywną oraz muzealne eksponaty. Prace ruszą w przyszłym roku. .
2009-11-18
czytaj...

TORUŃ Cmentarz żydowski na Jakubskim Przedmieściu po latach doczekał się należnego szacunku. O pochowanych w tym miejscu od poniedziałku przypomina kamień z tablicą. .
Tomasz Ciechoński 2009-11-18
czytaj...

TORUŃ Toruń - miasto wyjątkowe. Ale jak je naprawić? .
Maciej Czarnecki 2009-11-16
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Żmigrodem nazywano kiedyś całe wzgórze, na którym powstał późniejszy kompleks kościelno-klasztorny oo. misjonarzy. Dziś jego nazwę ograniczono do wąskiej uliczki łączącej ulice Królewską i Bernardyńską. .
Kamil Nadolski 2009-11-21
czytaj...

LUBLIN Pierwsze rusztowania przed lubelską archikatedrą stanęły w styczniu tego roku. Dziś możemy oglądać świątynię w pełnym blasku. .
Kamil Kudyba 2009-11-20
czytaj...

NAŁĘCZÓW Zakończyła się trwająca dwa lata renowacja pochodzącego z początku dwudziesolecia międzywojennego dworca kolejowego w Nałęczowie. .
Sławomir Skomra 2009-11-18
czytaj...

LUBLIN Jeden z niewielu zabytków indusrialnych Lublina wpiany do rejestru zabytków zostanie wyremontowanych. .
Marcin Bielesz 2009-11-18
czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Czy w założeniach koncepcji rewaloryzacji Ogrodu Branickich w Białymstoku uwzględnia się zaznaczenie w nawierzchni dziedzińca obrysów domostw osady ceramiki kreskowanej z III/IV w. n.e.?
Jolanta Koller-Szumska 2009-11-24
czytaj...

BIAŁSTOK 15 listopada 2009 roku rozpoczęło się wyburzanie stuletnich kamienic przy ul. Branickiego 3/5. Decyzją magistratu przedwojenna zabudowa ustąpiła miejsca nowej inwestycji urzędu miejskiego. .
Monika Kosz-Koszewska 2009-11-15
czytaj...


ZACHODNIOPOMORSKIE

SZCZECIN Słupsk domaga się od Muzeum Narodowego w Szczecinie niedźwiadka z bursztynu neolitycznej figurki, symbolu miasta. Dyrektor Lech Karwowski twardo mówi: nie. .
Jakub Ziębka 2009-11-18
czytaj...

SZCZECIN Szczecin i Słupsk walczą o bursztynowego niedźwiadka szczęścia .
2009-11-13
czytaj...


POMORZE

OLIWA W ciągu dwóch lat Katedra Oliwska ma być nie tylko ogrzewana, ale i bardziej przyjazna turystom - będzie można ją zwiedzać online. .
Aleksandra Kozłowska 2009-11-12
czytaj...

GNOJEWO 700 tys. na ratowanie unikalnego średniowiecznego kościoła .
2009-11-19
czytaj...

GDAŃSK Dzięki funduszom unijnym udało się przeistoczyć niszczejący zabytek, pełniący przez ostatnie kilkadziesiąt lat funkcje magazynu w ośrodek rehabilitacyjno - edukacyjno-wychowawczy. .
Michał Brancewicz 2009-11-18
czytaj...


LUBUSKIE

ZIELONA GÓRA Rewitalizacja zielonogórskiej starówki wypadła z listy kluczowych projektów unijnych marszałka po tym, jak prezydent Janusz Kubicki spóźnił się z wnioskiem. Dotacja warta jest ok. 10 mln zł
Kalina Stawiarz 2009-11-25
czytaj...

ZIELONA GÓRA T rwa remont zielonogórskiego Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zmieni się kolor fasady budynku, wymieniona zostanie dachówka oraz stolarka okienna. .
Kosma Zatorski 2009-11-13
czytaj...

     Archiwum:
    (13) 03.2009 r..
    (12) 02.2009 r..
    (11) 02.2009 r..
    (10) 02.2009 r..
    (09) 02.2009 r..
    (08) 01.2009 r..
    (07) 01.2009 r..
    (06) 12.2008 r..
    (05) 12.2008 r.
    (04) 12.2008 r.
    (03) 11.2008 r.(.pdf)
    (02) 11.2008 r.(.pdf)
    (01) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Natalię Jabłońską.

Prowrót na główną stronę Przeglądu