Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA Konferencja Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, zorganizowana w odrestaurowanych piwnicach Pałacu Ślubów na rynku Starego Miasta, podsumowała ostatnie trzy lata opieki nad zabytkami stolicy, a także przedstawiła planowane inwestycje.
Andrzej Grzegrzółka 2009-12-01
czytaj...

WARSZAWA Znikają rzeźby z Kasprzaka - zaalarmowali nas czytelnicy. Wkrótce tu wrócą w lepszej formie - zapewniają odpowiedzialni za demontaż pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta.
Anna Brzezińska 03-12-2009
czytaj...

WARSZAWA Wczoraj rozstrzygnięto konkurs na budynek Muzeum Historii Polski. O jego oryginalności decyduje nie kształt, ale ekstrawagancka lokalizacja - nad Trasą Łazienkowską w Warszawie.
Dorota Jarecka 07-12-2009
czytaj...

WARSZAWA Po 65 latach na fasadę kościoła św. Marcina wróciły barokowe posągi czterech świętych.
Aleksandra Pinkas 15-12-2009
czytaj...

WARSZAWA Prace konserwatorskie przy fasadzie kościoła p.w. św. Marcina przy ul. Piwnej na warszawskiej Starówce dobiegły końca. Fasada odzyskała dawną kolorystykę wzorowaną na barwach odkrytych tu starych zapraw.
15-12-2009
czytaj...

WARSZAWA Lada dzień zakończy się remont fasady kościoła Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Już dziś przez rusztowania można zobaczyć jej nowy kolor. W rzeczywistości jest on stary. Taką barwę oglądał Canaletto, malując w 1780 r. widok kościoła.
16-12-2009
czytaj...

WARSZAWA Zamek Królewski w Warszawie czeka kopernikańska zmiana. Późnobarokowa fasada saska górująca nad Arkadami Kubickiego, dziś w barwie mielonej cegły, będzie miała kolory zbliżone do tych, sprzed 240 lat.
Jerzy Majewski 21-12-2009
czytaj...


MAZOWSZE

PŁOCK W cierpliwość muszą uzbroić się ci, którzy w grudniu planują wizytę w Muzeum Mazowieckim. Od najbliższego poniedziałku rozpocznie się proces połączenia obu kamienic przy Tumskiej 8. W związku z tym muzeum będzie nieczynne przynajmniej przez dwa tygodnie.
Rafał Kowalski 07-12-2009
czytaj...

RADOM, SZYDŁOWIEC Czy zabytki Szydłowca, radomska fara i zespół budynków bernardyńskich mogą być uznane za pomniki historii? Przyznanie takiego statusu to nie tylko prestiż, ale wymierne korzyści dla ich właścicieli.
Agnieszka Kępka 08-12-2009
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Urzędnicy próbują rozstrzygnąć, jak powinno wyglądać rondo, na którym zbiega się sześć ulic. W jego przebudowie przeszkadza dawna przędzalnia z początku XX wieku.
Aleksandra Hac 2009-12-03
czytaj...

ŁÓDŹ Najciekawsze zabytki w Łodzi, jako tzw. pomniki historii, mają być wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO (agenda ONZ). Wśród kandydatów są m.in. wille, pałace, Biała Fabryka, Księży Młyn i cmentarze.
Wiesław Pierzchała 03-12-2009
czytaj...

ŁÓDŹ PKP nie wyburzy zabytkowego budynku stacji Łódź Karolew. Spółka zdążyła już znaleźć firmę, która miała zniszczyć wzniesiony w 1902 roku dworzec. Na szczęście - zabytek zostanie zachowany. Na nieszczęście - nie ma pieniędzy na jego remont.
Aleksandra Hac 14-12-2009
czytaj...

ŁÓDŹ Pałac Ludwika Grohmana to zabytek kultury, ale nietypowy - o powybijanych szybach, odrapanych do gołej cegły ścianach i z workami śmieci porozrzucanymi wokół. Dlaczego nikt o niego nie dba?
Bartłomiej Dana 15-12-2009
czytaj...


ŚLĄSKIE

SOSNOWIEC Piękna elektrownia, ostatnia już pamiątka po sosnowieckiej kopalni Renard, zamieni się w trzygwiazdkowy hotel. Pomysł nie podoba się historykom, bo budynek zostanie częściowo rozebrany.
Milena Nykiel 2009-12-01
czytaj...

CIESZYN Za unijną dotację po polskiej stronie urzędnicy planowali rewitalizację Cieszyńskiej Wenecji, niezwykłej dzielnicy miasta. Z powodu rezygnacji Czechów wniosek nie został złożony.
Łukasz Klimaniec 05-12-2009
czytaj...

KOZIEGŁOWY Archeolodzy pracujący na rynku w Koziegłowach odkryli fundamenty budynku, który w przeszłości pełnił najprawdopodobniej funkcję ratusza.
Krzysztof Suliga 06-12-2009
czytaj...

CZĘSTOCHOWA To pierwsze w historii klasztoru tak duże zaangażowanie publicznych pieniędzy. Obowiązkiem państwa jest inwestowanie w takie miejsca. Sanktuarium jest jednym z najważniejszych sztandarów polskiej historii - uzasadnił minister Zdrojewski. Do czerwca 2010 r. powinna się zakończyć restauracja prezbiterium bazyliki jasnogórskiej.
Tomasz Haładyj 09-12-2009
czytaj...

KATOWICE Styropianowy kompromis w sprawie katowickiej moderny.
Iwona Sobczyk 09-12-2009
czytaj...

OŚWIĘCIM Oświęcim stracił szansę na 15 mln na rewitalizację zabytkowej starówki.
Jacek Drosd 12-12-2009
czytaj...

ŻORY Muzealnicy sprawdzą, co kryją podziemia kościoła pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Śródmieściu, do których ostatnie wejście pół wieku temu zostało zamurowane. Historycy przypuszczają, że znajduje się tam kilkanaście zabytkowych trumien, pochodzących z XVII i XIX wieku.
Katarzyna Śleziona 14-12-2009
czytaj...

GLIWICE Jeszcze niedawno od jego elewacji odpadały zmurszałe płaty tynku, a w piwnicy płynęła woda. Teraz stuletni biurowiec w centrum Gliwic znów błyszczy elegancją. Nazywa się Arcus.
Iwona Sobczyk 16-12-2009
czytaj...

CZĘSTOCHOWA Niszczejąca willa generalska przy al. Wolności 30 wreszcie doczeka się remontu. Są już: dokumentacja, pieniądze, wykonawca. Ma on rok, by przywrócić świetność zabytkowi.
Tomasz Piersiak 20-12-2009
czytaj...

KATOWICE Nowy właściciel wieży wodnej przy ul. Sobieskiego obiecuje uratować zabytek. Czy zdąży? Z każdym dniem wieża jest w coraz gorszym stanie.
Jacek Madeja 2009-12-20
czytaj...


ŚWIĘTOKRZYSKIE

KIELCE O tym, czym bawiły się dzieci, począwszy od starożytności po wiek XX, na czym polega fenomen lalki Barbie oraz jakie zabawki projektują Skandynawowie, od poniedziałku dyskutuje w Muzeum Zabawek i Zabawy kilkudziesięciu naukowców i muzealników z całego kraju.
07-12-2009
czytaj...


OPOLSKIE

OPOLE Na unikatowej kamienicy przy ul. Kołłątaja nie zobaczymy już tzw. pseudoboniowania charakterystycznego dla eklektyzmu. Wkrótce styropian zakryje na niej inne zabytkowe elementy. A być może także na kolejnych starych budynkach. Konserwator zabytków mówi, że jest bezradny.
Izabela Żbikowska 2009-12-15
czytaj...

OPOLE Wojewódzki konserwator zabytków nie może zakazać ocieplania starych kamienic styropianem, jeśli te nie znajdują się w rejestrze zabytków.
Izabela Żbikowska 2009-12-16
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRZESZOWICE XIX-wieczny pałac wraz z parkiem i uzdrowisko w Krzeszowicach oraz ruiny zamku Tenczyn w pobliskim Rudnie powinny wrócić do rodziny Potockich. Minister rolnictwa podtrzymał wcześniejszą decyzję wojewody małopolskiego w tej sprawie - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody Małgorzata Woźniak.
01-12-2009
czytaj...

TARNÓW Święty Walenty powrócił do jednej z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych tarnowskich kapliczek na skrzyżowaniu ulic Ziai i Tuchowskiej.
Paweł Chwał 02-12-2009
czytaj...

MAŁA WIEŚ Ogrom pracy wykonali mieszkańcy trzech wsi należących do parafii w Porębie Dzierżnej (powiat olkuski). Przez dwa lata, w dużej mierze z własnych funduszy, wyremontowali zabytkowy drewniany kościół. Do "czapki" zebrali ponad 100 tys. zł, choć cała parafia to ok. 700 mieszkańców.
Małgorzata Gleń 03-12-2009
czytaj...

MAŁA WIEŚ Ogrom pracy wykonali mieszkańcy trzech wsi należących do parafii w Porębie Dzierżnej (powiat olkuski). Przez dwa lata, w dużej mierze z własnych funduszy, wyremontowali zabytkowy drewniany kościół. Do "czapki" zebrali ponad 100 tys. zł, choć cała parafia to ok. 700 mieszkańców.
Małgorzata Gleń 03-12-2009
czytaj...

KRAKÓW Trwa debata na temat obecności reklamy w przestrzeni publicznej.
Dawid Hajok 2009-12-04
czytaj...

KRAKÓW Czy uda się uratować dwie zabytkowe wille na rondzie Matecznym w Krakowie?
Dawid Hajok 2009-12-04
czytaj...

KRAKÓW Właściciele balonu widokowego przy Skałce nie mają jeszcze pozwoleń na jego nową lokalizację. Dotychczasowe pozwolenie wygasa z końcem grudnia. - Nie zgodzę się na przeciąganie obecności balonu obok Wawelu - zapewnia konserwator zabytków.
Bartosz Piłat 07-12-2009
czytaj...

KRAKÓW Samorząd nie może dotować remontów fasad prywatnych kamienic - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, rozwiewając nadzieje krakowian. Co dalej z zaniedbanymi krakowskimi elewacjami? Radni mają dwa nowe rozwiązania.
Magdalena Kursa 08-12-2009
czytaj...

KRAKÓW W klasztorze dominikańskim w Krakowie podczas porządków w magazynach znaleziono dwie chorągwie kanonizacyjne św. Jacka z XVI w. Płótna wymagają konserwacji, ale wcześniej dominikanie chcą je pokazać społeczeństwu.
10-12-2009
czytaj...

KRAKÓW Kościół, rektorzy krakowskich uczelni oraz samorządowcy miasta i województwa porozumieli się w sprawie lokalizacji Krypty Zasłużonych w kościele św. św. Piotra i Pawła. Ma ona być nowym narodowym panteonem.
Wojciech Pelowski 14-12-2009
czytaj...

KRAKÓW Trzy gobeliny z cyklu Historia Jakuba zostały wyeksponowane, po raz pierwszy od II wojny światowej, w katedrze na Wawelu. Cenne tkaniny, przechowywane do tej pory w katedralnym skarbcu, powieszono w nawie głównej świątyni przed konfesją św. Stanisława.
17-12-2009
czytaj...

RABSZTYN Dwie podolkuskie średniowieczne warownie, w Rabszty-nie i Bydlinie, wołają o ratunek. Bez szybkiej renowacji nie przetrwają kolejnego stulecia. Pomimo, że obydwie są wpisane do rejestru zabytków, nie ma pieniędzy na finansowanie ich remontów. Bez nich szybko zamienią się w sterty kamieni.
Małgorzata Gleń 2009-12-20
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Minister spraw zagranicznych przekaże Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu XV-wieczny mszał ufundowany dla kościoła św. Marii Magdaleny.
01-12-2009
czytaj...

WROCŁAW Wrocławski latarnik, który gasi i zapala 91 lamp gazowych na Ostrowie Tumskim, będzie wreszcie miał reprezentacyjny strój. I to nie byle jaki. Ma on nawiązywać stylistyką do ubrań z II połowy XIX wieku, bo wtedy w Europie pojawiły się pierwsze gazowe lampy.
Małgorzata Kozioł 03-12-2009
czytaj...

WROCŁAW Elewacje wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem po remoncie robią wrażenie. Ale jeszcze lepiej prezentuje się jej odrestaurowane wnętrze.
Agata Saraczyńska 2009-12-04
czytaj...

WROCŁAW Figura Marii stojącej na Ostrowie Tumskim odzyskała we wtorek aureolę z gwiazd. Konserwatorzy naprawili wszystkie uszkodzenia, które powstały po utrąceniu głowy tej rzeźby.
08-12-2009
czytaj...

LUBAŃ Niektóre grobowce na cmentarzu w Lubaniu to prawdziwe dzieła sztuki. Zdobią je rzeźbione z piaskowca i granitu, płaczące madonny, strzeliste kolumny, anioły i symbole cechów rzemieślniczych. Czy znajdą się unijne środki na ratowanie zabytkowych grobowców?
Janusz Pawul 10-12-2009
czytaj...

WROCŁAW Święta Dorota zdobiąca barokowy portal kościoła przy ul. Świdnickiej odzyskała głowę i dłonie, w które wreszcie chwyciła miecz. Figura została odrestaurowana w imieniu Ambasadora Wrocławia Marka Krajewskiego.
Beata Maciejewska 12-12-2009
czytaj...

WROCŁAW Zabytkowa kamienica naprzeciw kościoła pw. św. Karola Boromeusza wreszcie zmieni oblicze. Kiedyś miały w niej powstać luksusowe apartamenty, ale inwestor się wycofał. Teraz niszczejący budynek kupiła prywatna Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa z Warszawy.
Eliza Głowicka 13-12-2009
czytaj...

BOLESŁAWIEC Zabytkowa miejska pływalnia w Bolesławcu ma wyglądać jak przed II wojną światową. Budynek przy ul. Zgorzeleckiej zostanie wyremontowany dzięki wsparciu z unijnych funduszy.
17-12-2009
czytaj...

ZAGÓRZE Nawiedzone zabytki. Naukowcy obalą mity?
Artur Szałkowski 2009-12-21
czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Urny twarzowe - specyficzne naczynia do celów pogrzebowych, charakterystyczne dla tzw. kultury pomorskiej - można podziwiać na najnowszej wystawie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.
13-12-2009
czytaj...


KUJAWSKO-POMORSKIE

CIECHOCINEK Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek znalazło kupca na zabytkowy basen termalno-solankowy. Obiekt ma być sprzedany za 5,38 mln zł.
09-12-2009
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Za kościołem na rogu ulic Krasickiego i Roztocze w Lublinie stoi stary zabytkowy spichlerz należący niegdyś do majątku Węglińskich. Jego stan jest opłakany. Proboszcz chce rozebrać zabytek minister jednak nie pozwala.
Marcin Bielesz 2009-12-02
czytaj...

LUBLIN Nagrobek Marcina Leśniowolskiego z XVII wieku, znajdujący się w lubelskiej archikatedrze, wymaga remontu. O jego odnowienie zabiega Stanisław Rostworowski, potomek Leśniowolskiego. Archikatedra nie ma jednak na razie pieniędzy na realizację przedsięwzięcia.
Aleksandra Dunajska 06-12-2009
czytaj...

LUBLIN Współwłaściciele XIX wiecznej kamienicy przy ul. Peowiaków 10 wygrali w sądzie z inspektorami budowlanymi kolejną rundę w walce o estetykę budynku.
Karol Adamaszek 2009-12-10
czytaj...

ZAWIEPRZYCE Ruiny zamku, spływ kajakowy Wieprzem i trasy do Nordic Walking - to atrakcje, jakie mają przyciągać turystów do wsi pod Łęczną. Znajdujące się w Zawieprzycach zabytki chce wyremontować Lubelska Fundacja Odnowy Zabytków.
Małgorzata Domagała 14-12-2009
czytaj...


PODLASKIE

SUPRAŚL Konserwator zabytków po raz drugi wpisał do rejestru unikatowy system wodny w Supraślu, starszy niż Kanał Augustowski. Pobazyliański zabytek myśli technicznej trafił tam mimo niechęci burmistrza, który kwestionował jego wartość.
Monika Kosz-Koszewska 13.12.2009
czytaj...

BIAŁYSTOK Lipowa 41d i Traugutta 6 - to kolejne obiekty, które trafiły do rejestru zabytków. Na tym nie koniec. Konserwator zapowiada bowiem, że szykuje już następne wpisy. Właśnie powstają karty ewidencyjne 15 budynków.
Andrzej Kłopotowski 16.12.2009
czytaj...

BIAŁYSTOK Muzeum Podlaskie przygotowało najciekawszą koncepcję zagospodarowania studni i bramy pałacu Branickich. Urzędnicy wybierali w sumie spośród sześciu propozycji.
Andrzej Kłopotowski 17.12.2009
czytaj...

BIAŁYSTOK W dobie kiedy rzeczywistość można zarejestrować i cyfrowo przetworzyć w ułamkach sekundy, Władysław Pietruk całe dnie pochyla się nad deską kreślarską, by oddać subtelne piękno podlaskiej architektury i przyrody. Przez 16 lat powstało niemal pół tysiąca szkiców. Teraz znajdziemy je w imponującym albumie.
Monika Kosz-Koszewska 21-12-2009
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Urząd Miasta od dłuższego czasu zapowiada, że między ulicami Knosały i Niepodległości powstanie "nowa starówka". Sprzeczna sama w sobie nazwa przyjęła się - ludzie lubią kamieniczki, więc hasło okazało się chwytliwe. Inna sprawa, że w pewnym sensie "nową starówką" już w Olsztynie mamy. Przecież obecne Stare Miasto zostało odbudowane po zniszczeniach wojennych.
03-12-2009
czytaj...

JAKUBÓW Budynek, w którym mieści się Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych powstał w 1910 z okazji wystawy przemysłowej. Czeka go remont - odzyska wygląd jak ze starej pocztówki.
Tomasz Kurs 06-12-2009
czytaj...

OLSZTYN Można już podziwiać nowe oblicze olsztyńskiego zamku. Zniknęły rusztowania zasłaniające odrestaurowany fragment szczytu olsztyńskiej warowni.Na podstawie zachowanych reliktów malowideł z XV we wnękach zamku zostały wymalowane ozdoby: rybie pęcherze, rozety i trójliście.
08-12-2009
czytaj...

OLSZTYN Warto zobaczyć pięć odrestaurowanych za miejskie pieniądze zabytkowych budynków. To kolejny dowód, że Olsztyn ma w sobie potencjał, a jego piękno można odkrywać ciągle na nowo
Tomasz Kurs 11-12-2009
czytaj...

OLSZTYN Wydawnictwo Borussia przygotowało kalendarz adwentowy, z którego każdego dnia rozsyła mailem jedną kartkę. Ale zamiast tradycyjnych Mikołajów czy choinek, w roli głównej są fotosy różnych zabytkowych drzwi olsztyńskich budynków.
Magdalena Spiczak-Brzezińska 2009-12-14
czytaj...

OLSZTYN Nieznane do tej pory średniowieczne fortyfikacje odkryli archeolodzy, którzy prowadzą wykopaliska wzdłuż ul. Jana z Łajs.
Grzegorz Szydłowski 15-12-2009
czytaj...


POMORZE

TCZEW Do końca roku mają być znane wstępne wyniki badań archeologicznych terenu przy ul. Rybackiej. To właśnie tam w trakcie prac poprzedzających rozbudowę kamienicy przy ul. Krótkiej archeolodzy odsłonili pozostałości drewnianej latryny.
Sebastian Dadaszyński 06-12-2009
czytaj...

GDAŃSK Gdańska zbrojownia pozostaje zamknięta już od ponad dwóch lat. Jak długo jeszcze? Jej właściciel - Akademia Sztuk Pięknych - czeka na oferty w konkursie na zagospodarowanie pasażu i piwnic zabytku
Jowita Kiwnik 08-12-2009
czytaj...

GDAŃSK Cerkiew Prawosławna Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Gdańsku to już 68 obiekt, który zyskał specjalną, świetlną oprawę.
11-12-2009
czytaj...


LUBUSKIE

GORZÓW WIELKOPOLSKI Miasto sprzedało zabytkową kamienicę Herzoga przy ul. Nadbrzeżnej w Gorzowie. Budynek znajduje się w centrum przygotowywanego do modernizacji wschodniego bulwaru.
Dariusz Barański 15.12.2009
czytaj...

     Archiwum:
    (13) 03.2009 r..
    (12) 02.2009 r..
    (11) 02.2009 r..
    (10) 02.2009 r..
    (09) 02.2009 r..
    (08) 01.2009 r..
    (07) 01.2009 r..
    (06) 12.2008 r..
    (05) 12.2008 r.
    (04) 12.2008 r.
    (03) 11.2008 r.(.pdf)
    (02) 11.2008 r.(.pdf)
    (01) 11.2008 r.(.pdf)

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu