Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA W Święto Flagi Narodowej, 2 maja, na pl. Żelaznej Bramy vis-a-vis pałacu Lubomirskich zostanie odsłonięty pomnik Tadeusza Kościuszki.
04-01-2010
czytaj...

WARSZAWA Historyczny budynek Prudentialu przy ul. Świętokrzyskiej prawdopodobnie trafił w ręce braci Likusów. Został sprzedany przez Polimex-Mostostal.
Monika Górecka-Czuryłło 05-01-2010
czytaj...

WARSZAWA Nieremontowana od powojennej odbudowy katedra św. Jana na Starym Mieście wreszcie doczeka się renowacji! A do sąsiadującego z nią Pałacu Dziekana przeniesie się z Solca Muzeum Archidiecezjalne, które w nowej, unowocześnionej wersji ma przyciągać turystów m.in. pamiątkami po Janie Pawle II.
Karolina Kowalska 2010-01-07
czytaj...

WARSZAWA Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło konkurs na koncepcję programowo-przestrzenną Muzeum Katyńskiego. Powstanie do 2012 r. w kaponierze Cytadeli Warszawskiej.
Dariusz Bartoszewicz 2010-01-07
czytaj tu...
  i tutaj...

WARSZAWA Muzeum Chopina jeszcze niegotowe, a 1 marca tuż tuż.
Dariusz Bartoszewicz 2010-01-08
czytaj...

WARSZAWA Zabytkowemu domowi przedwojennego aktora Władysława Waltera na Sadybie grozi rozbiórka. Prywatny właściciel planuje tu nowy budynek.
Jerzy S. Majewski, Małgorzata Zubik 2010-01-09
czytaj...

WARSZAWA Wybierzmy symbol Warszawy ostatniego 20-lecia
Jerzy S. Majewski 2010-01-11
czytaj...

WARSZAWA Na dofinansowanie remontów zabytków w 2010 r. stołeczny ratusz przeznaczył 10,5 mln zł. To nieco więcej niż w zeszłym roku, ale wciąż bardzo mało.
2010-01-12
czytaj...

WARSZAWA Park Korotyńskiego, wały, punkt oporu Rakowiec - wiele nazw opisuje zielone forty na Ochocie, które są fragmentem XIX-wiecznej Twierdzy Warszawa, mają odzyskać dawny blask.
Andrzej Rejnson 2010-01-15
czytaj...

WARSZAWA W tym tygodniu Społem Śródmieście złoży do stołecznej konserwator zabytków wniosek o dofinansowanie remontu Hali Mirowskiej. Potrzeba ok. 10 mln zł.
Mariusz Gruza 17-01-2010
czytaj...

WARSZAWA Gorąca debata o Muzeum Historii Polski. - Projekt dobry, lokalizacja zła - przekonywali przeciwnicy budowania tuż obok Zamku Ujazdowskiego nad Trasą Łazienkowską. - Skromny, subtelny, znakomity - chwalili zwolennicy.
Dariusz Bartoszewicz 2010-01-19
czytaj...

WARSZAWA Przestaje istnieć jedna z najbardziej zasłużonych warszawskich organizacji ratujących pamiątki przeszłości. Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego zdecydował o samorozwiązaniu.
Tomasz Urzykowski 2010-01-19
czytaj...

WARSZAWA Znikną chore drzewa, asfaltowe chodniki i toporne latarnie z epoki Gierka. Będą szpalery lip, kwietne łąki i żwirowe ścieżki. Szykowaną rewaloryzację przedpola Pałacu w Wilanowie sfinansuje głównie Unia Europejska.
Tomasz Urzykowski 2010-01-20
czytaj...

WARSZAWA Stolica wzbogaciła się o nowe zabytki. Mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska wpisała do rejestru obszar Akademii Obrony Narodowej w dzielnicy Rembertów i skarby, które są w posiadaniu sióstr wizytek.
Andrzej Rejnson 2010-01-28
czytaj...


MAZOWSZE

RADOM Właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków do 1 marca 2010 roku mogą się ubiegać o dotacje - informuje Ivetta Biały, rzecznika prasowa wojewody mazowieckiego. Lista działań objętych dofinansowaniem oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej konserwatora zabytków.
2010-01-13
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁOWICZ Z budynku łowickiego zespołu kolegiów nauczycielskich zniknie, zamontowana tam w okresie stalinowskim, tablica poświęcona komunistce Hance Sawickiej. Decyzję o przeniesieniu jej do łowickiego muzeum podjął Zarząd Województwa Łódzkiego.
Rafał Klepczarek 2010-01-06
czytaj...

ŁÓDŹ Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna, którego głównym obszarem działania jest miasto Olsztyn, ale również cały kraj, z niepokojem patrzy na wydarzenia w Łodzi związane z planowaną inwestycją przy skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Zielonej w obszarze Starego Polesia.
2010-01-12
czytaj...

ŁÓDŹ Odnowiona sala posiedzeń dawnego pałacu Towarzystwa Kredytowego Miejskiego przy ulicy Pomorskiej robi piorunujące wrażenie. Na suficie uratowano dawne, bajecznie kolorowe polichromie, zaś na ścianach blask odzyskały bogate sztukaterie.
Wiesław Pierzchała 2010-01-12
czytaj...

ŁÓDŹ Nadzór budowlany skontrolował zabytkowy budynek przy rogu ul. Radwańskiej i Stefanowskiego. Samowolnie wymieniono w nim stropy, powiększono o kondygnację i zmieniono elewację.
Aleksandra Hac 2010-01-25
czytaj...

ŁÓDŹ Willa Leopolda Kindermana, czyli obecna siedziba Miejskiej Galerii Sztuki, jest tematem najnowszej publikacji Piotra Gryglewskiego i Krzysztofa Stefańskiego.
Adam Kuźmicki 2009-12-26
czytaj...


ŚLĄSKIE

KATOWICE Centrum Development&Investments, właściciel katowickiego Supersamu, ogłosił niedawno, że zamierza na miejscu oryginalnej przedwojennej hali wybudować nowy obiekt. Pomysł nie spodobał się wojewódzkiej konserwatorce zabytków, która zamierza wpisać konstrukcję hali do rejestru zabytków.
Iwona Sobczyk 2010-01-04
czytaj...

GLIWICE Gliwiccy muzealnicy muszą się wyprowadzić z zabytkowej hali dawnej Królewskiej Odlewni Żeliwa.
Jacek Madeja 2010-01-04
czytaj...

GLIWICE Zabytkowa willa przy ul. Rybnickiej zostanie wystawiona na sprzedaż. Tak zdecydowały władze Politechniki Śląskiej, której nie stać na kosztowny remont budynku.
06.01.2010
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Najlepsza publiczna galeria sztuki poza Warszawą? Białostocki Arsenał i Galeria Bielska BWA. Przynajmniej w rankingu tygodnika "Polityka", która wyróżniła ją za ciekawe wystawy w 2009 roku.
Rozmawiał Łukasz Kałębasiak 2010-01-08
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Bielscy urzędnicy postanowili ułatwić ludziom zwiedzanie miasta. Przygotowują dla nich szlaki tematyczne.
2010-01-11
czytaj...

CIESZYN Po skomplikowanych pracach konserwacyjnych w krakowskiej pracowni do cieszyńskiego muzeum wrócił unikatowy "Tryptyk z Ogrodzonej". Wielkie XVI-wieczne malowidło zwiedzający mogą oglądać pierwszy raz od ćwierćwiecza.
Marcin Czyżewski 2010-01-11
czytaj...

KATOWICE Obiecywana od lat galeria dzieł wybitnego śląskiego grafika Pawła Stellera nie może powstać, bo protestują przeciwko niej niemal wszyscy mieszkańcy kamienicy przy ul. Kościuszki 47 w Katowicach.
Anna Malinowska 2010-01-11
czytaj...

ŚLĄSKIE Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - unikatowy produkt turystyczny naszego regionu przystąpi do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). To sieć łącząca ponad 800 obiektów dziedzictwa przemysłowego.
2010-01-12
czytaj...

CZĘSTOCHOWA Do Antykwarnii "Niezależna" Zbigniewa Biernackiego trafił rocznik "Gońca Częstochowskiego" z 1907 roku. To był pierwszy rok wydawania tej gazety.
B.Marciniak, J.Strzelczyk 2010-01-14
czytaj...

CIESZYN Podczas renowacji niepozornej drewnianej skrzynki z Muzeum Śląska Cieszyńskiego okazało się, że ma ona ponad 400 lat! Miejscowi zegarmistrzowie trzymali w niej przed laty najcenniejsze dokumenty.
21-01-2010
czytaj...

JAWORZE Pożar strawił w niedzielę jeden z budynków ośrodka szkolno-wychowawczego w Jaworzu - klasycystyczny pałacyk, pamiątkę po rodzie Saint-Genois d'Anneaucourt.
24-01-2010
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW W tym roku gruntownie zmodernizowana Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach otworzy przed zwiedzającymi swoje podwoje. Zajrzeliśmy do środka. Wszędzie czuć jeszcze zapach farby, ale widać już wyraźnie nowy charakter galerii.
Dawid Hajok 2010-01-09
czytaj...

KRAKÓW Dzięki bezzwrotnym dotacjom, a także zwolnieniom od podatków coraz więcej krakowskich fasad zyskuje nowy blask. W ubiegłym roku wyremontowano kilkadziesiąt elewacji w centrum miasta.
Magdalena Kursa 2010-01-11
czytaj...

KRAKÓW Po remoncie narożna kamienica ul. Radziwiłłowskiej i Lubicz odzyskała dawny urok. Jej forma i detal odpowiadają tym sprzed ponad 100 lat.
Dawid Hajok 2010-01-12
czytaj...

OLKUSZ Obraz "Plaża w Pourville" warty milion dolarów wielkopolscy policjanci znaleźli u 41-letniego mieszkańca Olkusza.
2010-01-13
czytaj...

KRAKÓW Kraków: odnowione kramy w Sukiennicach.
Marian Satała 2010-01-17
czytaj...

KRAKÓW Klimatyzatory na fasadach kamienic to już w Krakowie prawdziwa plaga. Rekordzista zamontował ich na swojej elewacji aż... osiem. Wszystkie zdobią front zabytkowej kamienicy przy ul. Zacisze 6.
Dawid Hajok 2010-01-26
czytaj...

CZERNICHÓW Góry śmieci zasypały stary budynek karczmy w podkrakowskim Czernichowie. Ludzie żałują, że ten zabytkowy obiekt niszczeje, a nowy właściciel ma to w nosie. Tymczasem stary zajazd, gdyby ktoś wziął się na serio za jego restaurację, mógłby być dumą wsi i atrakcją turystyczną: w starej karczmie jadał sam król Jan III Sobieski.
Barbara Ciryt 2010-01-26
czytaj...

KRAKÓW Wbrew protestom parafian na Woli Justowskiej na terenie skansenu w miejscu spalonego drewnianego kościoła stanie murowany. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków zatwierdziła właśnie projekt kościoła, który ma stanąć przy alei Panieńskich Skał na miejscu spalonej świątyni.- Będzie nawiązywać do architektury drewnianej w Małopolsce i przypomni to, co kiedyś było w tym miejscu.
Olga Szpunar, Dawid Hajok 2010-01-27
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

DOLNOŚLĄSKIE Jest szansa na uratowanie dolnośląskich zabytkowych domów przysłupowych.
Mariusz Junik 2010-01-10
czytaj...

ŚWIDNICA Świdnica odbudowuje wieżę ratuszową. Kilka dni temu samorząd dostał na tę inwestycję 7 mln zł ze środków unijnych.
Małgorzata Moczulska 2010-01-10
czytaj...

WROCŁAW O wrocławskim kościele Marii Magdaleny zrobiło się głośno w listopadzie ubiegłego roku, gdy w warszawskim domu aukcyjnym Rempex wystawiono na sprzedaż figury aniołów skradzione z tej świątyni. Okazja była smutna (anioły są na razie w areszcie prokuratorskim), ale być może skłoni wrocławian do odwiedzin kościoła i do sięgnięcia po książkę Piotra Oszczanowskiego o Marii Magdalenie. Bo najsłynniejsza świątynia Wrocławia została przez jego mieszkańców zupełnie zapomniana.
2010-01-11
czytaj...

WROCŁAW Wrocławscy urzędnicy chcą, aby wzdłuż ulicy Psie Budy odbudowane zostały kamienice, zburzone na skutek bombardowań w czasie II wojny światowej.
2010-01-14
czytaj...

WROCŁAW Legnica nie ma pieniędzy na remonty kamienic. Ważniejsze dla miasta są dachy i klatki schodowe.
2010-01-14
czytaj...

WROCŁAW Kończy się remont kamienicy Pod Złotym Słońcem. Już teraz widać, że zdobędzie tytuł najpiękniejszego domu w Rynku, a dostanie jeszcze najsławniejszego lokatora w Polsce: 'Pana Tadeusza'. Szykuje się na przyjęcie i jego, i gości, którzy zechcą odwiedzić gospodarza.
Beata Maciejewska 2010-01-23
czytaj...

JELENIA GÓRA Gdy zapytać młodych jeleniogórzan, co turysta powinien obowiązkowo w ich okolicy obejrzeć, wymieniają jednym tchem: zamki Chojnik i Czocha, Śnieżkę i Karkonosze, wieżę rycerską w Siedlęcinie oraz kościół św. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.
Alina Gierak 2010-01-25
czytaj...

WROCŁAW Nekropolia przy ul. Lotniczej popada w ruinę. Żydowska gmina nie dostała dotacji na remont.
Marcin Torz 2010-01-27
czytaj...

BOŻKÓW Kłodzka prokuratura chce rozliczyć irlandzką firmę Fenelon Group International, która doprowadziła do kompletnej ruiny okazały pałac w Bożkowie. Śledztwo wszczęto na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Natalia Wellmann 2010-01-28
czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Klub Miłośników Pojazdów Szynowych oraz poznańskie MPK mają pomysły, jak uatrakcyjnić niedzielne wycieczki zabytkowymi tramwajami i "ogórkiem". O tym, że warto rozwijać linie turystyczne w Poznaniu świadczy zainteresowanie, jakim w zeszłym roku cieszyły się te przejażdżki. Żeby udało się je zrealizować, potrzeba jednak życzliwości wielu ludzi.
Katarzyna Fertsch 2010-01-09
czytaj...

POZNAŃ Bloki socjalne staną przy pałacu w Rogalinie?
Iwona Torbicka 2010-01-11
czytaj...

POZNAŃ Policja odzyskała obraz Moneta
2010-01-13
czytaj...

POZNAŃ W sierpniu tego roku minie 100 lat od dnia, w którym cesarz Wilhelm II odebrał klucze do zamku w Poznaniu. Budowa zamku trwała pięć lat (1905-1910) i kosztowała budżet państwa niemieckiego astronomiczną, jak na ówczesne realia, sumę 5 milionów marek. Rozmowa z Januszem Pazderem
Rozmawiał Piotr Bojarski 2010-01-22
czytaj...

POZNAŃ Czy Fort II może stać się niedługo atrakcją turystyczną? Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia "Lepszy świat", są na to spore szanse. Obiekt leżący przy ul. Obodrzyckiej miałby zostać zamieniony w nowoczesne niezależne centrum społeczno-kulturalne.
Filip Czekała 2010-01-25
czytaj...

POZNAŃ Zabytkową kamienicę przy ul. Dąbrowskiego 42 w Poznaniu wyremontowano niezgodnie z projektem konserwatorskim. Wygląd należącego do zasobów komunalnych budynku znacząco odbiega od założeń, chociaż zasady renowacji nie pozwalają na żadne odstępstwa. Miejski konserwator zabytków uważa jednak, że nic się nie stało.
Krzysztof M. Kaźmierczak 2010-01-26
czytaj...


LUBELSKIE

KAZIMIERZ DOLNY Władze Kazimierza Dolnego nie wystawią na przetarg całego kamieniołomu, tak jak planowały - a jedynie część. Pod młotek nie pójdzie skarpa, która będzie chroniona przed zabudową. Zdaniem obrońców tego miejsca, to jednak nie rozwiązuje problemu.
Małgorzata Domagała 2010-01-06
czytaj...

LUBLIN Człowiek, który uratował Szczerbca, największą pamiątkę I Rzeczypospolitej, i sławne wawelskie arrasy, był naczelnikiem poczty w Kazimierzu Dolnym. Zapomnianą postać Leopolda Pisza przypominać będzie odsłaniana w czwartek tablica pamiątkową.
Grzegorz Józefczuk 2010-01-07
czytaj...

LUBLIN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło skargę Grzegorza Wieczerzaka, współwłaściciela jednej z najbardziej zaniedbanych kamienic na Starym Mieście. Wieczerzak blokował remont budynku, który nakazał wojewódzki konserwator zabytków.
Marcin Bielesz 2010-01-11
czytaj...

ZAMOŚĆ W środę zamojski magistrat wypuszcza komunalne obligacje. Z ich sprzedaży chce uzyskać 4 miliony złotych. Te pieniądze ma zamiar wykorzystać jako tzw. wkład własny w realizowane przez siebie programy unijne. Dzięki nim w Zamościu zostaną wyremontowane między innymi miejskie ulice oraz zabytkowe fortyfikacje.
Kamil Krupa 2010-01-26
czytaj...


PODLASKIE

PODLASIE Opisy 25 produktów turystycznych z terenu naszego województwa znalazły się w broszurce "Odkryj Podlaskie".
2010-01-07
czytaj...

PODLASIE Nie do końca stycznia, a przynajmniej do końca marca wydłuża się czas na składanie wniosków o wsparcie remontów zabytków.
Andrzej Kłopotowski 2010-01-08
czytaj...

BIAŁYSTOK Mieszkańcy Bojar nie ustają w walce o ochronę najlepiej zachowanego fragmentu swojej dzielnicy. Chcą, by włodarze miasta powołali tu park kulturowy.
Andrzej Kłopotowski 2010-01-10
czytaj...

SUPRAŚL Druga próba wpisu do rejestru zabytków Supraskiego Systemu Wodnego z przełomu XVI i XVII w. i znów historia się powtarza. Konserwator zabytków przekazał właśnie sprawę Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo odwołał się od niej burmistrz Supraśla.
Monika Kosz-Koszewska 2010-01-11
czytaj...

BIAŁYSTOK O powołanie miejskiego konserwatora zabytków w Białymstoku od wielu miesięcy dopraszali się u prezydenta radni właściwie z wszystkich klubów. Gmina nie dograła szczegółów z wojewodą, pod którego podlega podlaski konserwator zabytków. Porozumienie takie jest niezbędne, gdyż to konserwator wojewódzki miałby zrzec się części swoich kompetencji - dotyczących Białegostoku.
Andrzej Kłopotowski 2010-01-24
czytaj...

TYKOCIN Tykocin z szansą na perłę polskiej historii
Andrzej Kłopotowski 2010-01-25
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Miasto zdecydowało, że w byłych koszarach kawalerii przy ul. Gietkowskiej może powstać galeria handlowa połączona z centrum rozrywki. W zamian za teren potencjalny inwestor miałby jednak odnowić zabytkowe budynki, które są w coraz gorszym stanie. W podobny sposób odzyskały świetność poznański Stary Browar i Manufaktura w Łodzi
Grzegorz Szydłowski 2010-01-06
czytaj...

WARMIŃSKO-MAZURSKIE Są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów warmińskiego krajobrazu. Niektóre gminy wycofały się z projektu renowacji kapliczek, bo ich na to nie stać. Poprzednia akcja pokazuje jednak, że lepiej dać czas samorządom na uzbieranie niezbędnych funduszy, niż powierzać odnawianie obiektów sakralnych amatorom.
Marta Bełza 2010-01-10
czytaj...

LIDZBARG WARMIŃSKI Prokuratorzy sprawdzili, jak wydawane były zezwolenia na budowę w przedzamczu w Lidzbarku Warmińskim. Efekt? Prezes zarządu spółki Zamek, budującej tam hotel, dostał zarzut składania fałszywych zeznań.
Tomasz Kurs 2010-01-20
czytaj...

TORUŃ Młyny Toruńskie, nazywane też Młynami Rychtera, to zespół opustoszałych budynków z końca XIX i początku XX w. Miasto kupiło je w 2004 r. za 2,4 mln zł. Teraz w najwyższym budynku z 10-piętrową wieżą chce stworzyć Centrum Nowoczesności i Toruński Inkubator Przedsiębiorczości. Pozostała część kompleksu idzie pod młotetek.
Tomasz Ciechoński 2010-01-23
czytaj...

OLSZTYN Fragmenty odkrytych średniowiecznych fortyfikacji wzdłuż ul. Jana z Łajs mogą być starsze nawet od zamku - nie ukrywa radości i zaskoczenia Adam Mackiewicz, szef grupy prowadzącej sondażowe badania archeologiczne na Starym Mieście. Teraz trzeba jednak dodatkowych 100 tysięcy złotych, by zweryfikować tę odważną hipotezę.
Grzegorz Szydłowski 2010-01-03
czytaj...

LIDZBARG WARMIŃSKI Pierwszy od prawie 40 lat tak poważny remont czeka zamek w Lidzbarku Warmińskim. Za blisko 5 mln zł odnowione zostaną krużganki, cenne malowidła, renesansowe portale i dziedziniec warowni.
Grzegorz Szydłowski 2009-12-27
czytaj...

OLSZTYN Blisko 6 mln zł ma kosztować muzeum techniki i rozwoju regionalnego w zabytkowym tartaku Raphaelsohnów. To może uniemożliwić powstanie placówki. - Nie dopuścimy do tego - zapowiadają społecznicy zaangażowani w projekt
Grzegorz Szydłowski 2009-12-28
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Trudne do zagospodarowania, zabytkowe zaułki i studnie podwórek. Stare parki, dawne cmentarze, których nikt nie odwiedza. Nie muszą wyglądać jakby zapomniał o nich Bóg i ludzie.
Bartosz Gondek 2010-01-09
czytaj...

GDAŃSK Ponad trzymetrowa rzeźba Akteona zostanie dziś zamontowawa na belce wspornikowej w Ławie Malborskiej w Dworze Artusa.
2010-01-12
czytaj...

GDAŃSK Konserwator zabytków tonie w papierach. Musi wystawiać setki zaświadczeń, że doniczki ze szlaczkiem nie są greckimi amforami, a listki topoli z dziecięcym rysunkiem - ikonami.
Jowita Kiwnik 2010-01-13
czytaj...

PRĘGOWO Pręgowo, niewielka miejscowość w gminie Kolbudy, cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Wszystko za sprawą gotyckiego kościoła i fresków, jakie w jego wnętrzu odkryli konserwatorzy dzieł sztuki.
Marek Adamkowicz 2010-01-13
czytaj...


ZACHODNIOPOMORSKIE

SZCZECIN Wieża Bismarcka została sprzedana na początku 2001 roku małżeństwu przedsiębiorców. Miała zamienić się w obiekt gastronomiczny i turystyczny. Właściciele nie mają jednak pieniędzy.Sąd apelacyjny podtrzymał październikowy wyrok sądu okręgowego, który nie pozwolił na unieważnienie umowy sprzedaży. Kluczowym argumentem okazał się fakt, że miasto nie określiło w niej, do kiedy w wieży Bismarcka ma powstać część gastronomiczna. Teren został sprzedany w użytkowanie wieczyste, zatem najwcześniej miasto może odzyskać wieżę w 2100 roku.
2010-01-23
czytaj...


LUBUSKIE

GORZÓW WIELKOPOLSKI Są pieniądze na remont pałacu biskupów gorzowskich. Marszałek i biskup diecezjalny podpisali umowę o przekazaniu ponad pięciu milionów złotych z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Dariusz Barański 2010-01-05
czytaj...

LUBUSKIE Trzy lubuskie zabytki pretendują do elitarnego grona Pomników Historii: klasztor w Gościkowie-Paradyżu, kościół w Klępsku i zespół poaugustiański w Żaganiu. - Wszystkie są wyjątkowe - mówi konserwator zabytków.
Łukasz Woźnicki, 2010-01-05
czytaj...


Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu