Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA Nie burzcie Rotundy! Internauci bronią budynku.
Magdalena Dubrowska 2010-02-03
czytaj...

WARSZAWA Właściciel Domu Partii wycofał skargę na decyzję konserwatora, który wpisał budynek do rejestru zabytków. Z bólem pogodził się z wyższymi kosztami utrzymania i odetchnął z ulgą, że nadal może otworzyć w budynku salon Ferrari.
Dominika Olszewska 2010-02-03
czytaj...

WARSZAWA Przeniesienie Muzeum Kolejnictwa do hali dawnej Huty Warszawa proponują społecznicy z Bielan. W zeszłym tygodniu władze muzeum spotkały się w tej sprawie z przedstawicielami huty - reakcje obu stron są pozytywne.
J. Dziewota-Jabłońska 2010-02-03
czytaj...

WARSZAWA Ogród Grodzickiego - zapomniany obszar pomiędzy Krakowskim Przedmieściem a pasażem Wacława Niżyńskiego powinien zacząć tętnić życiem. Tego domagają się młodzi architekci z Forum Rozwoju Warszawy. I chcą, żeby w miejscu obskurnego parkingu powstał renesansowy ogród w stylu francuskim z okazałą fontanną. Odnowione mają być też pobliskie kamienice, a od strony pasażu miałby powstać pawilon ogrodowy.
Andrzej Rejnson 2010-02-02
czytaj...

WARSZAWA Policjanci ze stołecznego komisariatu wraz z funkcjonariuszami z komendy głównej odzyskali obraz Aleksandra Orłowskiego, który został skradziony w 1943 r.
Andrzej Rejnson 2010-02-01
czytaj...

WARSZAWA W willi Jerzego Narbutta na Mokotowie przed 1914 r. zbierała się śmietanka artystyczna Warszawy. Artur Rubinstein poznał Franciszka Fiszera, a Fiszer - Lechonia. W 1905 r. przed carską policją ukrywał się tu pisarz Wacław Sieroszewski. Kolejny odcinek cyklu Warszawa Nieodbudowana.
Jerzy S. Majewski 2010-02-05
czytaj...

WARSZAWA Fotografie powojennych zniszczeń w stolicy, tysiące szczegółowych raportów o stanie zabudowań oraz plany odbudowy miasta - wszystkie te dokumenty sporządzone w Warszawie tuż po II wojnie światowej w Biurze Odbudowy Stolicy zostaną zabezpieczone i udostępnione w formie elektronicznych kopii.
Weronika Słodkowska 2010-02-16
czytaj...

WARSZAWA Budowa arterii mającej połączyć Wybrzeże Szczecińskie z ulicą Nowozabraniecką stanęła pod znakiem zapytania. Na jej trasie stoi bowiem młyn Michla, który właśnie wpisano do rejestru zabytków.
Radosław Wojnowski 2010-02-15
czytaj...

WARSZAWA Co zrobić z pozostałościami po PRL-u w architekturze Warszawy? Czy ścianę wschodnią można zburzyć, czy raczej powinno się ją modernizować? Nad tym zastanawiają się warszawiacy, których zelektryzowała informacja o planach likwidacji Rotundy PKO BP. Większość jest temu przeciwna.
Andrzej Dworak 2010-02-12
czytaj...

WARSZAWA Pałac Na Wodzie, Myślewicki i Biały Dom wymagają pilnego remontu. W złym stanie są też m.in. Świątynia Diany i Amfiteatr. Dyrekcja Łazienek na ich ratowanie potrzebuje 200 mln zł.
Aleksandra Pinkas 16-02-2010
czytaj...

WARSZAWA Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu kościoła św. Krzyża.
Jerzy S. Majewski 2010-02-17
czytaj...

WARSZAWA Jest program dla stołecznych zabytków. 76-stronicowy dokument powstawał przez dwa lata w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, ale udział w tym miały też inne miejskie biura i stołeczne dzielnice.
Tomasz Urzykowski 2010-02-16
czytaj...

WARSZAWA Praski cmentarz choleryczny będzie uratowany. Z niespodziewaną odsieczą zrujnowanemu zabytkowi pospieszyły firmy uczestniczące w remoncie linii kolejowej Warszawa - Gdańsk.
2010-02-15
czytaj...

WARSZAWA Betonowi biegacze sprzed Stadionu Narodowego (w budowie) po 55 latach mają trafić do muzeum. Autor rzeźby prof. Adam Roman chce ją zastąpić spiżowym odlewem.
Tomasz Urzykowski 2010-02-23
czytaj...

WARSZAWA Iluminacja warszawskiego Starego i Nowego Miasta jest chaotyczna. Jedne domy są oświetlone, inne toną w mroku. Receptą na to ma być zamówiony przez ratusz masterplan, ale mieszkańcy Starówki już go krytykują.
2010-02-23
czytaj...

WARSZAWA Niepewny los przedwojennego przedszkola przy ul. Suzina. Spółdzielnia mieszkaniowa, do której należy budynek wynajmowany przedszkolakom, planuje w tym miejscu inwestycję.
Małgorzata Zubik 2010-02-24
czytaj...

WARSZAWA Wojewoda wypowiada wojnę właścicielom zabytkowych budynków, którzy zarabiają na nielegalnych płachtach reklamowych. - Czas skończyć z łamaniem prawa - ogłasza Jacek Kozłowski.
Dominika Olszewska, Tomasz Urzykowski 2010-02-24
czytaj...

WARSZAWA Szklana posadzka, odsłonięte czerwone cegły podkreślone przez świeżą biel ścian, odrestaurowana zabytkowa krata - tak wygląda wyremontowana piwnica Staromiejskiego Domu Kultury. Do użytku zostanie oddana w marcu, jako pierwsza z kilku staromiejskich piwnic, których remont ma w planach ratusz.
Michał Wojtczuk 2010-02-24
czytaj...

WARSZAWA Towarzystwo "Rossija", czyli dom pod sedesami.
Rafał Chwiszczuk 2010-02-19
czytaj...

WARSZAWA Kultowe kino Ada po 30 latach odrodziło się we Włochach.
2010-02-18
czytaj...

WARSZAWA Wielka przebudowa stuletniej Biblioteki przy ul. Koszykowej rozpocznie się już 1 marca. Prace remontowe potrwają do 2015 roku.
25-02-2010
czytaj...


MAZOWSZE

PŁOCK Warszawska Fundacja Ja Wisła walczy o życie dworca rzecznego, XIX-wiecznej barki, która służyła jako przystań statków śródlądowych na Wiśle, także w Płocku. To ostatni moment na remont - fundacja ocenia, że barka nie przetrwa w tym stanie kolejnej zimy.
Milena Orłowska 2010-02-08
czytaj...

RADOM Już wkrótce kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu będzie lśnić po zmroku. Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie instalacji elektrycznej podświetlającej jej elewację.
Karolina Stasiak 2010-02-11
czytaj...

ŻELAZOWA WOLA Miejsce urodzin Chopina zaczyna nowe życie. Z odświeżonym dworkiem, odrestaurowanym parkiem i nowoczesnymi pawilonami obsługi turystów staje się muzeum na europejskim poziomie. Od dziś można je zwiedzać.
Tomasz Urzykowski 2010-02-22
czytaj...

LIPKÓW Jak powstrzymać dewastację XVIII-wiecznego kościoła św. Rocha w Lipkowie? - zastanawiali się uczestnicy dyskusji w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Na sali zabrakło najbardziej zainteresowanych: księdza proboszcza i przedstawicieli warszawskiej kurii.
Tomasz Urzykowski 2010-02-19
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Rozpoczęła się rozbiórka zabytkowej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 58. Ekspertyzy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Wojciecha Szygendowskiego wykazały, że budynek jest w złym stanie technicznym. Obecny właściciel obiektu podjął decyzję o wyburzeniu starej i postawieniu nowej kamienicy. Te plany akceptuje miasto i konserwator zabytków.
Jakub Kusiak 2010-02-03
czytaj...

ŁÓDŻ Policjanci odzyskali zabytkowe wydanie "Pana Tadeusza". Książka wydana w Paryżu została najprawdopodobniej skradziona z łódzkiej biblioteki w 1983 roku.
2010-02-17
czytaj...

SKIERNIEWICE Zabytkowy budynek nie wytrzymał odwilży.Powiatowa poradnia psychologiczno-pedagogiczna mieści się w kilku pokojach zabytkowego budynku dawnego sejmiku, dziś starostwa. Stary dom nie wytrzymał odwilży i dach zaczął przeciekać.

czytaj...

ŁÓDŹ Kawał terenu w samym centrum miasta wygląda jak po dywanowym nalocie. I to tuż przy historycznej siedzibie łódzkiej Solidarności, czyli dzisiejszym Instytucie Europejskim, i nieopodal katedry. To hektar zabudowań po zrujnowanej fabryce Karola Königa, przemysłowca z drugiej połowy XIX w.
Maciej Kałach 2010-02-24
czytaj...

ZGIERZ Pierwsze naukowe opracowanie na temat tworzonego w Zgierzu parku kulturowego Miasto Tkaczy powstało w stolicy. To praca magisterska autorstwa Joanny Sakowicz, obroniona w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
Marcin Bereszczyński 2010-02-24
czytaj...

ŁÓDŹ Dawny blask odzyskają dwa wielkie zabytkowe magazyny na Księżym Młynie, największe na terenie potężnych kiedyś zakładów bawełnianych Karola Scheiblera. Inwestorem jest firma deweloperska Opal Property Developments (kapitał australijski), ta, która też na Księżym Młynie buduje lofty w dawnej przędzalni Scheiblera.
Wiesław Pierzchała 2010-02-23
czytaj...


ŚLĄSKIE

GLIWICE "Trójgłowym smokiem" jest Górny Śląsk w swoich historycznych granicach i jego modernistyczna architektura. W Gliwicach można oglądać poświęconą jej wystawę.
Iwona Sobczyk 2010-02-02
czytaj...

KATOWICE Do westybulu gmachu, w którym rezyduje wojewoda śląski mają wrócić płaskorzeźby, które skuli hitlerowcy, zaś w sali Sejmu Śląskiego powieszą zaginiony w czasie okupacji kilim z godłem państwowym i herbami śląskich miast.
2010-02-04
czytaj...

SZAŁSZA Tarnogórskie starostwo już po raz czwarty przekaże pieniądze na prace konserwatorskie prowadzone w zabytkach. Tym razem na dotację może liczyć parafia św. Jana Chrzciciela z... Gliwic.
Krzysztof Szendzielorz 2010-02-03
czytaj...

KATOWICE Znacie jakiś budynek na Śląsku, który powstał w trosce "o nasze żony, panie i panienki"? To przecież katowicki Supersam! Czy kobiety staną teraz w jego obronie?
Paweł Czado 2010-02-02
czytaj...

RYBNIK Wieże Bazyliki Świętego Antoniego w Rybniku są w fatalnym stanie. Już teraz wiadomo, że nie wystarczy pieniędzy, które przewidziano na remont.
Aleksander Król 2010-02-15
czytaj...

DĄBROWA GÓRNICZA Ponad pięć tysięcy podpisów mieszkańców Zagłębia, przedstawicieli świata kultury, nauki, organizacji pozarządowych widnieje już pod specjalną petycją w sprawie odnowienia i remontu Pałacu Kultury Zagłębia, otwartego w styczniu 1958 roku.
Piotr Sobierajski 2010-02-13
czytaj...

TYCHY Najstarsze osiedle Nowych Tychów to prawdziwy unikat. Na 18 hektarach pól po dawnym folwarku prof. Tadeusz Teodorowicz-Todorowski z Politechniki Śląskiej zaprojektował prawdziwe arcydzieło socrealistycznej myśli urbanistycznej: samowystarczalne, uporządkowane i piękne.
Iwona Sobczyk 2010-02-16
czytaj...

CIESZYN Tajemniczy tunel odkryli robotnicy w jednej z piwnic Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie. Dyrektor browaru Janusz Konieczny powiedział, że może to być obrosłe legendami przejście które ciągnie się aż za pobliską rzekę Olzę, na czeską stronę miasta.

czytaj...

CHORZÓW Wieża chorzowskiego Szpitala im. Mielęckiego, jedna z najbardziej oryginalnych budowli w mieście, doczeka się remontu. Na wizualizacjach już lśni. Rzeczywistość ma dogonić cyfrowe wizerunki już latem.
Iwona Sobczyk 2010-02-24
czytaj...

CZĘSTOCHOWA W piątek na Jasnej Górze zespół muzykologów, pod kierunkiem dr Aldony Modry z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczął przegląd konserwatorski zabytkowych instrumentów Kapeli Jasnogórskiej.
Janusz Strzelczyk 2010-02-19
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Do batalii o ocalenie tzw. żyletek na biurowcach przy al. Powstania Warszawskiego włączyli się przedstawiciele miasta. - Budynki tworzą jedną całość i powinny być modernizowane razem, z zachowaniem ich charakterystycznego detalu - zauważa Elżbieta Koterba, prezes Biura Rozwoju Krakowa.
Dawid Hajok 2010-02-02
czytaj...

NIEPOŁOMICE W zamku w Niepołomicach już wiosną można będzie oglądać zbiory eksponowane dotąd w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
03-02-2010
czytaj...

KRAKÓW NOWA HUTA Od lat kibicuję projektowi stworzenia w Nowej Hucie muzeum poświęconego temu miejscu i PRL-owi. Niestety, po raz kolejny szanse na realizację ambitnego pomysłu Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz zmalały.
Ryszard Kozik 2010-02-04
czytaj...

RZESZÓW W Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie zaprezentowano obraz Zachariasza Chodzińskiego z Leżajska. - Przedstawia on świętą Teklę i został odnaleziony w Ulanowie.
2010-02-02
czytaj...

KRAKÓW Najbardziej atrakcyjną ofertę na ekspozycję muzealną pod krakowskim Rynkiem, złożyło konsorcjum firm z toruńską spółką "Trias" na czele. Realizacja inwestycji zakończy się 31 sierpnia.
Marian Satała 2010-02-09
czytaj...

KRAKÓW Kwotą 42,9 mln zł dysponuje w 2010 r. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Pozwoli to na przeprowadzenie remontów i konserwacji blisko 130 zabytków - poinformowano we wtorek na zebraniu plenarnym komitetu.
2010-02-16
czytaj...

RZESZÓW Na ścianach malowidła mamutów, turów, jeleni, nosorożców, w oddali słychać szum i kapanie wody, a przy ognisku grzeje się zmęczony myśliwy. Zaopatrzeni w latarki wkraczamy w mrok jaskiń okresu paleolitu, by podziwiać to, co zostawił po sobie ówczesny człowiek. Do niezwykłej galerii sprzed tysięcy lat zaprasza miłośników sztuki i archeologii Muzeum Okręgowe w Rzeszowie.
Lucyna Szura 2010-02-12
czytaj...

OJCÓW Spadkobiercy Ludwiki Czartoryskiej, dawnej właścicielki nieruchomości w Ojcowie, domagają się od Ojcowskiego Parku Narodowego zwrotu gruntów, na których stoi m.in. zamek oraz stare wille z przełomu XIX i XX w.
Jarosław Sidorowicz 2010-02-24
czytaj...

KRAKÓW "Dama" Leonarda da Vinci powróciła do Krakowa.
Piotr Odorczuk 2010-02-25
czytaj...

MARCINKOWICE Podczas remontu odkryto zabytek sprzed czterystu lat.
Jerzy Wideł 2010-02-22
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Trwa wymiana żeliwnych słupów pod wiaduktami na ulicy Zielińskiego, Stysia i Zaporoskiej, które zostały zniszczone podczas remontu kolejowej estakady. Wrocław bezpowrotnie straci zabytkowe filary.
Sławomir Pawłowski 2010-02-03
czytaj...

WROCŁAW Muzeum Narodowe we Wrocławiu zyska ponad 9,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, a mieszkańcy miasta - nowoczesne miejsce, gdzie będą mogli oglądać kolekcje sztuki współczesnej. Muzeum ogłosiło właśnie przetarg na projekt przebudowy opuszczonego dziś Pawilonu Czterech Kopuł obok Hali Ludowej.
Magdalena Kozioł 2010-02-09
czytaj...

BOŻKÓW Pałac w Bożkowie był jednym z najlepiej utrzymanych zabytków na Dolnym Śląsku. Był - bo od pięciu lat wystawiony jest na łaskę złodziei i przyrody. Jego właścicielem jest polsko-irlandzka spółka, która niespecjalnie się nim interesuje
Dawid Zielkowski 2010-02-11
czytaj...

ŚWIDNICA Są pieniądze, projekt i pozwolenie na budowę. Świdnica jest gotowa na odbudowę wieży ratuszowej
Małgorzata Moczulska 2010-02-25
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Po naszym tekście o reklamach na kamienicy przy ul. Królewskiej 6 konserwator wziął się za porządkowanie elewacji oszpeconej nadmiarem szyldów. Okazało się, że tylko jedna wisiała tam zgodnie z prawem.
Małgorzata Domagała 2010-02-08
czytaj...

LUBLIN Ukazała się książka "Architektura modernizmu" Elżbiety Przesmyckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego.
Małgorzata Domagała 2010-02-14
czytaj...

LUBLIN KUL chce sprzedać dawny Pałac Potockich przy ul. Staszica. Czy znajdzie się chętny na wymagający remontu, ponad 250-letni budynek?
Paweł P. Reszka 2010-02-22
czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Magistrat zamierza zabrać się za uporządkowanie otoczenia pałacyku gościnnego przy ul. Kilińskiego. Teraz urzędnicy otrzymali - oparte o badania historyczne - kompletne opracowanie dotyczące pomysłu na to miejsce z wizualizacjami. Dokumentację dostarczył zespół autorski złożony m.in. z architektów i przedstawicieli Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.
Monika Kosz-Koszewska 2010-02-04
czytaj...

DOWSPUDA Ruiny pałacu Paca w Dowspudzie w ramach współpracy polsko-litewskiej i dzięki unijnemu wsparciu doczekają się dość kosztownej dokumentacji konserwatorskiej. Właściciel zabytku - suwalskie starostwo powiatowe szuka też inwestora, który uczyni z XI- wiecznego obiektu ośrodek turystyczno-kulturalny przy zachowaniu historycznych walorów.
Monika Kosz-Koszewska 2010-02-22
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN W niedzielę można będzie obejrzeć nowe eksponaty, które trafiły do Muzeum Warmii i Mazur w 2009 roku. Początek prezentacji o godz. 10, a zakończenie o 16. W ten dzień zwiedzający do zamkowych komnat wpuszczani są bezpłatnie.
Tomasz Kurs 2010-02-05
czytaj...

FROMBORG W przyszłym tygodniu zaczną się badania archeologiczne i geologiczne przy filarze fromborskiej katedry, koło którego za trzy miesiące ma spocząć Mikołaj Kopernik.
Tomasz Kurs 2010-02-15
czytaj...

OLSZTYNEK Jeszcze w tym roku zwiedzający olsztyneckie Muzeum Budownictwa Ludowego będą mogli podziwiać nowe niezwykłe atrakcje.
Marta Bełza 2010-02-11
czytaj...

POZNAŃ Właściciel niszczejącej kamienicy u zbiegu Krysiewicza i Ogrodowej planuje jej remont. Być może przywróci jej świetność z czasów, kiedy mieszkała tu jedna z najwybitniejszych poznańskich bojowniczek o polskość.
Sylwia Wilczak 2010-02-16
czytaj...

POZNAŃ Nowe tarasy, elewacja i oświetlenie - dzięki nim zabytkowy budynek przy ul. 27 Grudnia będzie błyszczeć. - Chcemy, by był jedną z wizytówek Poznania - mówią urzędnicy. Na remont pójdzie 1,5 mln zł
Ewa Mikulec 2010-02-14
czytaj...

TORUŃ 14 lutego po prawie dwustu latach, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie zostanie znów wystawiony na widok publiczny relikwiarz św. Walentego.
Krzysztof Kalinowski 2010-02-13
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Wygląda na to, że wpis do rejestru zabytków zaczyna być modnym. Głównie z powodów finansowych. Co sprawiło, że konserwatorzy zabytków notują kilkudziesięcioprocentowy wzrost chętnych na wpis? pytamy Marcina Tymińskiego, rzecznika Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Rozmawiał Bartosz Gondek 2010-02-07
czytaj...

TCZEW Jest szansa, że znajdą się pieniądze na remont przynajmniej jednej z czterech wież tczewskiego zabytkowego mostu na Wiśle.
Sebastian Dadaczyński 2010-02-15
czytaj...

TCZEW Tylko w Tczewie wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego jest 15 obiektów i 825 zabytków nieruchomych wpisanych do gminnej ewidencji. Wiele z nich wymaga co najmniej prac konserwatorskich. Tymczasem zaciskanie pasa dotknęło i tę sferę wydatków z kasy miejskiej.
Krystyna Paszkowska 2010-02-11
czytaj...

ELBLĄG XIX-wieczny budynek stojący w centrum Elbląga zostanie przeniesiony kilka kilometrów dalej na Wyspę Spichrzów cegła po cegle. Kosztować to będzie miasto blisko 4 mln zł.
2010-02-15
czytaj...

GDAŃSK Zrekonstruowania historycznej zabudowy północnego cypla gdańskiej Wyspy Spichrzów domagają się przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji miłośników Gdańska oraz mieszkańcy miasta, którzy się podpisują pod deklaracją w sprawie jej przyszłego kształtu.
P. Rydzyński, J. Sieński 2010-02-23
czytaj...

ZACHODNIOPOMORSKIE

SZCZECIN Opóźnia się budowa biskupiej krypty w podziemiach szczecińskiej katedry. - Powstanie do Wielkanocy - zapowiada kuria.
Marcin Górka 2010-02-16
czytaj...

SZCZECIN Czy dom, który stoi na trasie szybkiego tramwaju zostanie uznany za zabytek?
2010-02-12
czytaj...


ZA GRANICĄ

WILNO "Przerażający wandalizm" ? tak Departament Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury Litwy określił trwający od ponad miesiąca remont w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. Zażądał wstrzymania prac.
Robert Mickiewicz 25-02-2010
czytaj...

RAPPERSWIL W Rapperswilu, mieście róż nad Jeziorem Zuryskim, stoi średniowieczny zamek. Od 140 lat jest wizytówką Polski.
Monika Rogozińska 26-02-2010
czytaj...


Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu