Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA Stołeczni urzędnicy zastanawiają się, gdzie przestawić pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, tzw. czterech śpiących. Musi on zniknąć ze środka pl. Wileńskiego ze względu na budowę stacji drugiej linii metra.
ikr 02-03-2010
czytaj...

WARSZAWA Ruszył konkurs na przebudowę i modernizację łazienek w Pałacu Zamoyskich - siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2.
10.03.2010
czytaj...

WARSZAWA Budynek przy 11 Listopada 68 jest już w rejestrze zabytków. W latach 1944 - 1945 mieściły się tu katownia i zarazem sowiecki Trybunał Wojenny.
06.03.2010
czytaj...

WARSZAWA "Czterech śpiących" tonie w brudzie, pomnik Starzyńskiego robi gołębiom za kuwetę, a wiele innych znika pod śmieciami - stołeczne miejsca chluby nie mogą doczekać się mycia.
Natalia Bet , Robert Biskupski 03-03-2010
czytaj...

WARSZAWA Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów prawobrzeżnej Warszawy - dawna Wytwórnia Wódek "Koneser" za cztery lata zyska nowy blask i nowe funkcje.
Weronika Słodkowska 2010-03-04
czytaj...

WARSZAWA Otwarcie Muzeum Chopina to jeden z najważniejszych punktów obchodów Roku Chopinowskiego, który pomyślany jest jako wielka ofensywa polskiej kultury na świecie, mająca zainteresować naszym narodowym dziedzictwem nie tylko melomanów.
Mariusz Grabowski, Weronika Słodkowska 2010-03-02
czytaj...

WARSZAWA Manufaktura w Łazienkach Królewskich wciąż jest zagrożona. Pod ciężarem śniegu załamał się dach szklarni, w której stoją XIX-wieczne krosna. - Nie przetrwają wiosennych ulew - mówi ich właściciel. W czwartek rada Warszawy ma przyznać pieniądze na odkupienie tkalni.
Tomasz Urzykowski 2010-03-16
czytaj...

WARSZAWA Pękają świątynie na Starych Powązkach i pl. Grzybowskim. Przy pierwszym powstaje nowa ulica, przy drugim - linia metra.
Konrad Majszyk , Monika Górecka-Czuryłło 21-03-2010
czytaj...

WARSZAWA Tegoroczna zima dała się we znaki także stołecznym zabytkom. W Łazienkach Królewskich część z zabudowań wymaga natychmiastowych remontów. Najgorsza sytuacja jest z pałacem Na Wodzie, który może nie przetrwać następnej zimy. Władze parku złożyły już wniosek o dofinansowanie remontu, ale są na razie na liście rezerwowych. Najbliższe tygodnie mogą być wielką walką z biurokratyczną machiną, na której stracić mogą głównie zwiedzający.
Grzegorz Bruszewski 2010-03-16
czytaj...

WARSZAWARatusz odwołał się od decyzji o wpisaniu Młyna Michla do rejestru zabytków. Mieszkańcy protestują, a miasto tłumaczy, że chodzi o część działki, na której stoi spichlerz.
Mariusz Gruza, Natalia Bet 24-03-2010
czytaj...

WARSZAWA Mieszkańcy miejscowości wzdłuż linii Warszawa - Otwock są wstrząśnięci planami kolejarzy, którzy chcą wyburzyć przedwojenne przystanki ze "skrzydlatymi" wiatami.
Dominika Olszewska, Tomasz Urzykowski 2010-03-31
czytaj...

WARSZAWA Muzeum Narodowe postanowiło walczyć do końca o Królikarnię z jej przedwojennymi właścicielami, rodziną Krasińskich. - Złożymy skargę kasacyjną, to nasz obowiązek wobec społeczeństwa - mówi Piotr Piotrowski, dyrektor Muzeum.
Iwona Szpala 2010-03-23
czytaj...

WARSZAWA Widok jak po bombardowaniu - zabytkowa willa przy Puławskiej 412 zmieniła się górę gruzów. - Zniszczyli unikat - mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. - Mieliśmy pozwolenie - odpowiada właściciel, który w sąsiedztwie prowadzi salon gry z automatami.
Tomasz Urzykowski 2010-03-23
czytaj...


MAZOWSZE

OTWOCK Barbara Jezierska, wojewódzka konserwator, chce objąć ochroną cztery dzielnice Otwocka: Śródmieście, Śródborów, Świder i Soplicowo.
Aleksandra Pinkas 26-02-2010
czytaj...

STAWISKO Park w Stawisku wróci do dawnej świetności, a dom zyska centralne ogrzewanie i kanalizację. Unia wesprze remont Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Dotacja to 1,2 mln zł.
Tomasz Urzykowski 2010-03-17
czytaj...

OTWOCK WIELKIOśrodek Wzornictwa Nowoczesnego (oddział warszawskiego Muzeum Narodowego) w Otwocku Wielkim mieści się w stajni barokowego pałacu Bielińskich. Czy dostępność do jego zbiorów jest wystarczająca?
Dariusz Bartoszewicz, Tomasz Urzykowski 2010-03-13
czytaj...

KONSTANCIN JEZIORNA Jedyny park zdrojowy na Mazowszu jest w fatalnym stanie, dzięki projektowi rewitalizacji, który właśnie dostał dofinansowanie z Unii Europejskiej, ma stać się "nowym salonem miasta".
Grzegorz Bruszewski 2010-03-22
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Książka: Bajeczne fabryki Łodzi z lotu ptaka.
Marzena Bomanowska 2010-03-05
czytaj...

ŁÓDŹ Willa Ludwika Grohmana, perła architektury i jedna z wizytówek Łodzi, zostanie odnowiona. Prace mają się zacząć wiosną i potrwają do końca roku, tak aby w styczniu 2011 roku do budynku mógł się wprowadzić nowy użytkownik. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, ma być bank.
Wiesław Pierzchała 2010-03-27
czytaj...

WARSZAWA Członkowie Fundacji na rzecz Ratowania Kaplicy Scheiblera i toruńscy konserwatorzy zabytków podsumowują w piątek efekty pracy przy remoncie konserwatorskim prowadzonym jesienią 2009 roku. Przez kilka miesięcy kaplica obstawiona była rusztowaniami, teraz łodzianie znów mogą ja podziwiać.
2010-03-26
czytaj...


ŚLĄSKIE

BIELSKO BIAŁA Jeden z piękniejszych budynków w Bielsku-Białej został wpisany do rejestru zabytków. Teraz miejskie władze szukają inwestora, który odnowi Willę Zipsera i tchnie w nią nowe życie.
Marcin Czyżewski 2010-03-03
czytaj...

BIELSKO BIAŁA Kamienica przy Rynku 11, przed stu laty mieszcząca znaną restaurację i winiarnię, to najbardziej okazały obiekt w sercu bielskiej starówki. Jeszcze w tym roku wróci do dawnej świetności.
Marcin Czyżewski 2010-03-04
czytaj...

RYBNIK Rybnik znalazł sposób na ożywienie zabytkowej kopalni Ignacy. Pomysł na zagospodarowanie terenu mają znaleźć studenci, a jego realizacją zajmie się spółka powołana przez Rybnik, Kompanię Węglową i Górnośląską Agencję Przekształceń Przedsiębiorstw.
Jacek Madeja 2010-03-09
czytaj...

ŻORY Zniszczona, zabytkowa kamienica przy ulicy Moniuszki 26 na Starówce wkrótce przejdzie generalny remont. Roboty kosztować będą 1,6 mln zł.
Katarzyna Śleziona 2010-03-10
czytaj...

CIESZYN Przed obchodami 1200-lecia Cieszyna, miasto zaplanowało remont Studni Trzech Braci, która zostanie wyczyszczona i wyłożona kamieniem wapiennym.
Łukasz Klimaniec 2010-03-09
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Po trzech latach konserwatorzy zakończyli renowację niezwykłego zabytkowego nagrobka XIX-wiecznego burmistrza Białej. W trakcie prac trzeba było sprowadzać z Włoch biały marmur
Marcin Czyżewski 2010-03-13
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Około 250 tys. złotych przeznaczą w tym roku władze Bielska-Białej na remonty i renowacje zabytków sakralnych na terenie miasta. Pieniędzy ma wystarczyć m.in. na odnowienie nawy w kościele pw. Opatrzności Bożej oraz ratowanie zniszczonego ołtarza w kaplicy Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.
2010-03-24
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

TARNÓW Już nie tylko dział poświęcony historii i kulturze Romów w Muzeum Etnograficznym, ale w ogóle osobne Muzeum Romskie ma być nową atrakcją turystyczną Tarnowa.
Paweł Chwał 2010-03-10
czytaj...

KRAKÓW Architekci szukają sposobu, jak ochronić budynek hotelu Forum przed wyburzeniem. To kolejny sygnał dokonującej się w naszym mieście zmiany myślenia o ochronie dóbr architektury współczesnej.
Dawid Hajok 2010-03-20
czytaj...

KRAKÓW - SANDOMIERZ Zagadkowy portret Władysława Jagiełły trafił do Krakowa 18 marca. Obraz znaleziony w zakrystii Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu, kryje wiele tajemnic. Postać jest umieszczona pod połową łuku, co sugeruje, że istnieje jeszcze druga część obrazu, z wizerunkiem innej postaci. Konserwacja i badania trwają.
Błażej Strzelczyk 2010-03-18
czytaj...

KRAKÓW - NOWA HUTA Wpisany do rejestru zabytków dwór z Darów Bożych w Wadowie jest jednym z nielicznych zabytków Nowej Huty. Przez wiele lat miejsce to zaadaptowane było na potrzeby przedszkola. Odkąd jednak przedszkole przeniesiono, należący do gminy dwór stoi pusty i niszczeje, bo ZIKiT, który nim zarządza, nie ma pieniędzy ani na remont, ani na zabezpieczenie zabytku.
Dominika Wantuch 2010-03-11
czytaj...

KRAKÓW Wiadomo już, jak wyglądają podziemia kościoła św. św. Piotra i Pawła. Geolodzy z AGH stwierdzili, że nadają się do utworzenia w nich nowego Panteonu Narodowego.
Barbara Suchy 2010-04-01
czytaj...

WADÓW Zabytkowy dwór w Wadowie staje się powoli ruiną. Powybijane okna zasłonięte dechami, wyłamane drzwi, rozlatujące się schody - to dzisiejszy obraz pięknego niegdyś dworku. Zamiast zaś stróża pilnującego porządku stałymi gośćmi zabytku są okoliczni menele.
Dominika Wantuch 2010-03-11
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Kolorowe balony zaczepione przy moście Pokoju, wieża światła i komin elektrociepłowni pomalowany niebieską farbą odblaskową to projekty, które 40 lat temu pokazali artyści na słynnym Sympozjum Plastycznym Wrocław 70. Ale dopiero teraz będą mieli szansę na ich realizację.
Beata Maciejewska 2010-03-10
czytaj...

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE Ratusz w Ząbkowicach Śląskich (przed wojną Frankenstein) ma prawie 150 lat. Ostatni raz był remontowany w połowie lat 90. Ale ówczesny prace nie objęły konstrukcji wewnętrznych budynku, które dziś są w opłakanym stanie.
Katarzyna Lubiniecka 2010-03-02
czytaj...

WROCŁAW Dolnośląscy policjanci odzyskali przedmioty oferowane na jednym z portali aukcyjnych. Wśród zabezpieczonych przedmiotów są m.in. średniowieczne groty ze strzał od kuszy, bagnety (sztylety, kordy), kule od muszkietów, monety, niemieckie guziki i klamry. Część z nich była już przygotowana do sprzedaży wysyłkoweJ.
2010-03-02
czytaj...

WROCŁAW Wrocławski bank detali ocalonych z wyburzanych kamienic znowu zacznie działać. Sześć lat temu pionierska inicjatywa konserwatora miejskiego została zablokowana przez protesty członków Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Teraz dostała wsparcie ministra kultury.
Beata Maciejewska 2010-03-20
czytaj...

DOLNY ŚLĄSK Pałace dla zwykłych ludzi - tak można uratować zabytki.
Rozmawiała Beata Maciejewska 2010-03-19
czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Nowa Gazownia to nasze dobro. Nie zmarnujmy go.
Andrzej Maszewski 2010-03-06
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Muzeum Wsi Lubelskiej.Skansen od lat planuje wzniesienie prowincjonalnego miasteczka z okresu przedwojennego: z niewielkim rynkiem, z którego widać będzie dolinę rzeki, więżę kościoła oraz dom cadyka.
Karol Adamaszek 2010-03-09
czytaj...

LUBLIN Do ratusza zgłaszają się inwestorzy zainteresowani walącą się kamienicą z 1881 roku przy ul. Niecałej, ale urzędnicy nie śpieszą się z ogłoszeniem przetargu na jej sprzedaż. Zresztą nie wiadomo, czy w ogóle do sprzedaży dojdzie, bo jest chętny, by zrobić tam hotel. Budynku nie zamierza jednak kupować.
Małgorzata Domagała 2010-03-23
czytaj...

LUBLIN Ma 600 lat i jest jednym z najcenniejszych eksponatów w zbiorach biblioteki lubelskiego seminarium. Właśnie zakończyła się jego konserwacja/
2010-03-21
czytaj...


PODLASKIE

GIEŁCZYN W centrum wsi położonej wzdłuż piaszczystej długiej drogi, w widłach Biebrzy i Narwi, stoi drewniany kościółek. Perełka.
Joanna Dolecka 2010-03-07
czytaj...

BIAŁYSTOK Firma Barter, która dwa lata temu odkupiła pałacyk Beckera od inwestora Galerii Alfa nie dostała ministerialnej dotacji na renowację zabytku. I właśnie postanowiła go wynająć.
2010-03-08
czytaj...

BIAŁYSTOK Nowy zabytek w mieście. Fara bardziej chroniona.
Andrzej Kłopotowski 2010-03-05
czytaj...

BIAŁYSTOK Miasto szykuje się do kolejnej inwestycji, która może "zmieść" kawał przedwojennego Białegostoku. Tym razem chodzi o przebudowę ulicy Bohaterów Monte Cassino.
Andrzej Kłopotowski 2010-03-15
czytaj...

BIAŁYSTOK Ma mieć 28 metrów wysokości i osiem kondygnacji. Takie przynajmniej plany ma firma Green Star. Swój nowy budynek chciałaby zbudować w miejscu przedwojennej kamienicy przy ul. św. Mikołaja
Andrzej Kłopotowski 2010-03-30
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Stowarzyszenie Architektów Polskich chce ostatecznie zamknąć dyskusje o przenosinach pomnika ku czci Armii Czerwonej. Sprawę ma załatwić wpisanie do rejestru zabytków całego placu wokół dzieła Xawerego Dunikowskiego.
Tomasz Kurs 2010-03-11
czytaj...

OLSZTYN Interwencja konserwatorów zatrzymała prace przy rozbiórce jednego z obiektów w koszarach przy ul. Artyleryjskiej. Miejscy urzędnicy "zapomnieli" przy przyjmowaniu zgłoszenia o demontażu zapytać o zgodę służb ochrony zabytków.
Tomasz Kurs 2010-03-17
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Zabytkowe budynki komunalne w Gdańsku popadają w ruinę. - Remont jest kosztowny, miasto czeka, aż same się rozpadną i zwolnią działkę - mówią cichaczem mieszkańcy. Urzędnicy: - Takie pomówienia to zwykła złośliwość.
Jowita Kiwnik 2010-03-04
czytaj...

WARSZAWA W tym roku może zakończyć się zewnętrzna odbudowa gdańskiego kościoła świętej Katarzyny ze zniszczeń powstałych podczas pożaru w 2006 roku.
07.03.2010
czytaj...

GDAŃSK Tarcza zegara na ratuszu szarzeje, muzeum odpowiada - to normalny proces.
Jacek Sieński 2010-03-10
czytaj...

SOPOT Dworek Sierakowskich w Sopocie powstał pod koniec XVIII wieku. W czerwcu zeszłego roku rozpoczął się generalny remont zabytku i pierwsze efekty można już podziwiać, póki co z ulicy. Obiekt zostanie ponownie otwarty, najprawdopodobniej, już 1 maja.
K. Grzenkowska 2010-03-08
czytaj...

GDAŃSKn Nastawnię Wr 1 zbudowano na początku XX w. na wzmocnionym murem, wysokim nasypie kolejowym w Gdańsku Wrzeszczu. Niemieccy architekci postarali się, aby wpisywała się w eklektyczny klimat dzielnicy. Przebudowy linii kolejowych sprawiły, że przez ostatnie pół wieku niemal wszystkie tego typu budynki znikły z pejzażu całej Europy. Jaki los czeka nastawnię bramową Wr1, jedyny taki zabytek techniki w północnej Polsce?
Bartosz Gondek, Jowita Kiwnik 2010-03-19
czytaj...

MALBORK Od ponad dwóch lat Fundacja Mater Dei stawia sobie za cel odbudowę około 8-metrowego posągu Madonny, który został zniszczony w 1945 roku podczas działań wojennych. Cały czas trwa zbiórka pieniędzy na rekonstrukcję zabytkowej figury, która znajdowała się w niszy zamkowego kościoła.
2010-03-30
czytaj...


Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu