Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA W domu malarza Konrada Krzyżanowskiego na ostatnim piętrze kamienicy pod skrzydłami nietoperzy mieszkał cały kontyngent starszych pań. Jedną z nich uwiecznił w intrygujący sposób.
Jerzy S. Majewski 2010-04-02
czytaj...

WARSZAWA W połowie maja Muzeum Utracone zostanie otwarte w internecie. Będzie miało własny budynek - pałac Saski a może Brühla? Oba wysadzone w powietrze jesienią 1944 r.
Jerzy S. Majewski 2010-04-03
czytaj...

WARSZAWA Coraz więcej osób przyłącza się do protestu przeciw zburzeniu przedwojennych przystanków kolejowych na linii Warszawa -Otwock. - Nie możemy do tego dopuścić! - apeluje Romuald Solnicki z Anina.
Tomasz Urzykowski 2010-04-06
czytaj...

WARSZAWA Wieże mostu Poniatowskiego nie mają odgromników. Wyszło to na jaw, gdy w poniedziałek piorun uszkodził jedną z nich. Zarząd Dróg Miejskich twierdzi, że taka ochrona nie jest potrzebna, bo w stuletni most grom trafił po raz pierwszy.
Tomasz Urzykowski 2010-04-07
czytaj...

WARSZAWA W Cytadeli Warszawskiej zaprezentowano w czwartek projekt przyszłej siedziby Muzeum Katyńskiego. Pokazano też pracę, która zwyciężyła w konkursie na logotyp placówki i zainaugurowano działalność internetowego serwisu muzeum.
Dariusz Bartoszewicz 2010-04-08
czytaj...

WARSZAWA Na Gocławiu stanie pomnik generała "Nila".
2010-04-08
czytaj...

WARSZAWA Przystanki kolejowe na linii otwockiej trafią do rejestru zabytków - ogłosiła wczoraj wojewódzka konserwator Barbara Jezierska, podczas debaty poświęconej tym obiektom. W zapewnienia przedstawiciela kolei, że charakterystycznym wiatom nic nie grozi, nikt nie uwierzył.
Tomasz Urzykowski 2010-04-20
czytaj...

WARSZAWA Przed gmachem Teatru Wielkiego wyrosną rusztowania. Za miesiąc rozpocznie się remont wschodniej części elewacji od pl. Teatralnego. Dawny blask odzyska dzięki funduszom unijnym i dotacji ministra kultury.
Tomasz Urzykowski 2010-04-24
czytaj...

WARSZAWA Bronił przed rozbiórką willę Chowańczaka na Mokotowie i kościół św. Rocha w Lipkowie. Odpierał ataki polityków, a urzędowi generalnego konserwatora przywrócił autorytet. Po śmierci Tomasza Merty los wielu zabytków znów jest niepewny - pisze Tomasz Urzykowski.
Tomasz Urzykowski 2010-04-26
czytaj...

WARSZAWA Rozpoczęły się prace rozbiórkowe jednego z kluczowych obiektów z czasów Powstania Warszawskiego - dawnej fabryki Kamlera na Woli. Na jego miejscu powstanie budynek mieszkalny.
Weronika Słodkowska 2010-04-28
czytaj...

WARSZAWA Niewiele w Warszawie przypomina o świetności żeglugi wiślanej. Warto więc zadbać o to, co jeszcze zostało.
Teresa Grabowska 2010-04-22
czytaj...


MAZOWSZE

RADOM Kamienica Deskura w dramatycznym stanie. Służby miejskie usunęły zagrażające odpadnięciem fragmenty elewacji, miasto wypłaci odszkodowanie kierowcy, któremu gzyms spadł na samochód
Małgorzata Rusek 2010-04-18
czytaj...

RADOM Muzeum im. Jacka Malczewskiego ma już zagwarantowaną całą kwotę na prace renowacyjne zabytkowego parku w swoim oddziale w Czarnolesie.
Karolina Stasiak 2010-04-26
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Łódź: dotacje na zabytki podzielone
Monika Pawlak 2010-04-27
czytaj...

PABIANICE Grupa młodych osób wspięła się wczoraj na pabianicki Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe na Starym Rynku. Postanowili wyczyścić obelisk, zagruntować wyrwy i pomalować. Akcję wymyśliła Federacja Młodych Socjaldemokratów.
Marcin Bereszczyński 2010-04-23
czytaj...

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI Nie tylko urzędy mogą kształtować przestrzeń miejską. W Aleksandrowie zrobili do tego studenci. Żacy w zeszłym roku inwentaryzowali zabytki miasta. Naliczyli ich 80. Z rozpędu opracowali też koncepcję ich zagospodarowania. Praca studentów Uniwersytetu Łódzkiego tak bardzo się spodobała, że rada miasta wprowadziła zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.
2010-04-22
czytaj...

ZGIERZ Zgierz będzie trzecim w Polsce miastem, w którym rozbłysną latarnie gazowe. Oświetlenie nie jest może ekonomiczne, bo kosztuje więcej od elektrycznego, ale za to zapewnia romantyczny nastrój rodem z XIX w.
Marcin Bereszczyński 2010-04-21
czytaj...


ŚLĄSKIE

ŻYWIEC Kto przyjedzie do Żywca, będzie mógł zobaczyć najpiękniejsze zabytki z całego regionu. Zostaną odtworzone w miniaturze.
2010-04-26
czytaj...

CIESZYN Jeśli dworzec jest wizytówką miasta, to Cieszyn nie ma się czym pochwalić. Budynek od dawna nie może doczekać się gruntownego remontu. Znaleźli się jednak ludzie, którym los dworca leży na sercu. Zamierzają wydzierżawić obiekt i go odnowić.
Daria Guba 2010-04-07
czytaj...

KATOWICE Osiedle robotnicze przy Hucie Pokój ma ponad 100 lat. Kiedy powstało, było wspaniałe.Kilka lat temu gruntowną rewitalizację przeszła rudzka kolonia Ficinus. Teraz pora na Kaufhaus.
Iwona Sobczyk 2010-04-26
czytaj...

GLIWICE Decyzją jurorów konkursu organizowanego przez stowarzyszenie Moje Miasto nagroda dla najlepszej śląskiej realizacji architektonicznej zeszłego roku została przyznana loftom w gliwickim Spichlerzu.
2010-04-22
czytaj...

KATOWICE Tomasz Merta, wiceminister kultury, jest jedną z ofiar sobotniej katastrofy prezydenckiego samolotu. To dzięki jego staraniom Nikiszowiec, zabytkowa dzielnica Katowic, zostanie wpisany na listę Pomników Historii.
Anna Malinowska 2010-04-15
czytaj...

KATOWICE Jeszcze w tym roku właściciel szybu Krystyna wyda na renowację unikatowej górniczej wieży milion złotych. W jej wnętrzach chce urządzić pierwsze na Śląsku centrum nauki, czyli nietypowe muzeum, w którym do woli będzie można eksperymentować i zaspokajać naukową ciekawość.
Jacek Madeja 2010-04-15
czytaj...

KATOWICE Wszystkie dotacje na konserwacje zabytkowych obiektów w Katowicach zostały w ostatnich latach przyznane obiektom sakralnym. Powód? Tylko parafie wysyłają wnioski. Właściciele innych zabytków nie są zainteresowani zdobywaniem pieniędzy na ich renowację.
Anna Malinowska 2010-04-14
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Zakończył się remont średniowiecznych kazamat pod Barbakanem. Muzeum Historyczne Krakowa chce, aby po uporządkowaniu fosy otwarto tam nową trasę turystyczną.
Dawid Hajok 2010-04-23
czytaj...

MAŁOPOLSKA W maju w Małopolsce ponownie otwarty zostanie Szlak Architektury Drewnianej. Do końca września, w każdy weekend, można będzie zwiedzać aż 50, zazwyczaj zamkniętych, zabytkowych obiektów rozsianych po całym województwie.
Dawid Hajok 2010-04-26
czytaj...

KRAKÓW Takiej burzy w Podgórzu nie było już dawno. Mieszkańcy tej dzielnicy nie zgadzają się na realizację, zamówionego przez magistrat, projektu przebudowy Rynku Podgórskiego. Postanowili sami pokazać urzędnikom, jak ma wyglądać salon Podgórza. Wczoraj wyszli na ulicę, aby go zaprojektować.
K. Sakowski, A. Agaciak 2010-04-27
czytaj...

KRAKÓW Wszystko wskazuje na to, że znajdą się pieniądze na ratowanie zabytkowego kopca Krakusa. Zniszczone po zimie wzgórze ma szansę odzyskać dawny blask. W jego naprawę zaangażowało się miasto. Również Społeczny Komitet Ochrony Zabytków Krakowa deklaruje, że zrobi wszystko, by pomóc.
Katarzyna Janiszewska 2010-04-26
czytaj...

LIPNICA MUROWANA Bobry dały się we znaki mieszkańcom Lipnicy Murowanej. A szczególnie ks. Zbigniewowi Krasowi, proboszczowi tamtejszej parafii. W efekcie ich "działalności" dwa sporej wielkości drzewa rosnące nad Uszwicą zniszczyły drewniane ogrodzenie zabytkowego kościółka św. Leonarda.
Małgorzata Więcek-Cebula 2010-04-25
czytaj...

KRAKÓW Zabytkowe mury forteczne sypią się, obiecywanej toalety jak nie było, tak nie ma, brakuje poręczy przy pochylniach, a ruchome schody przeważnie tylko z nazwy są ruchome. Wyremontowane i oddane do użytku w zeszłym roku rondo Mogilskie miało być sztandarową inwestycją Krakowa i powodem do dumy. Niestety dość szybko pojawiły się problemy.
Katarzyna Janiszewska 2010-04-21
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Widziałam wczoraj na Ołbinie ogromne opactwo Benedyktyńskie, a na Ostrów Tumski wchodziłam przez drewnianą bramę. Ten niezwykły spacer był możliwy dzięki wirtualnej rekonstrukcji zrobionej przez specjalistów z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt. Gdy zostanie skończona, żadne inne miasto na świecie nie będzie mogło się pochwalić takim wehikułem czasu.
Beata Maciejewska 2010-04-24
czytaj...

WROCŁAW Sejmik Województwa Dolnośląskiego rozdysponował 5,1 mln zł dotacji na remonty zabytków. Pieniądze otrzyma 110 instytucji, z których największą grupę stanowią parafie rzymskokatolickie, remontujące kościoły lub budynki klasztorne
Dawid Zielkowski 2010-04-22
czytaj...

ŻMIGRÓD W Żmigrodzie zamiast szukać kupca na średniowieczną wieżę i ruiny pałacu, postanowiono je odnowić. W wieży są teraz sala konferencyjna i apartamenty gościnne, a pałacowa piwnica została zamieniona na restaurację.
Dawid Zielkowski 2010-04-22
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Plac Zamkowy powstał na X-lecie PRL i do dziś uważany jest przez znawców za jedno z ciekawszych założeń socrealistycznych w Polsce. Niestety ustawione w łuku kamienice - znak rozpoznawczy tego miejsca - są w coraz gorszym stanie. Nie najlepiej ma się też tzw. mała architektura.
Małgorzata Domagała 2010-04-20
czytaj...

LUBLIN Po latach starań walący się mur kirkutu zostanie w końcu wyremontowany, a sama nekropolia będzie udostępniona zwiedzającym. Zajmie się tym fundacja "Chrońmy cmentarze żydowskie w Lublinie".
Małgorzata Domagała 2010-04-26
czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Białostocki magistrat może wykonywać na własny koszt karty obiektów zabytkowych. Konserwator zaś może wciągnąć je do prowadzonej przez siebie ewidencji.
Andrzej Kłopotowski 2010-04-26
czytaj...

BIAŁYSTOK Przedwojenny fotograf Bolesław Augustis miał już wystawę, powstał o nim dokument, teraz czas na album. Prawie 200 zdjęć międzywojennego Białegostoku znajdzie się w wydawnictwie, za które zapłaci magistrat
Monika Żmijewska 2010-04-23
czytaj...

BIAŁYSTOK Białystok w XVIII wieku stał się silnym ośrodkiem artystycznym, do którego napłynęła liczna rzesza artystów z różnych stron Europy. Niektórzy z nich pozostali tu na zawsze, dla innych pobyt na dworze był tylko etapem w rozwoju błyskotliwej kariery.
Joanna Tomalska 2010-04-22
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OSTRÓDA Gmach sądu rejonowego i prokuratury w Ostródzie wygrał ogólnopolski konkurs na najpiękniej odnowioną zabytkową fasadę organizowany przez Baumit.
Magdalena Spiczak-Brzezińska 2010-04-26
czytaj...

OLSZTYN Kilka dni temu konserwatorzy zabytków upomnieli się o ochronę jednego z budynków przy ul. Pieniężnego. Urząd Miasta podjął jednak kroki, by jak najszybciej kamienicę rozebra.
Tomasz Kurs 2010-04-25
czytaj...

OLSZTYN Kościół św. Wawrzyńca jest prawdopodobnie najstarszym w Olsztynie. Według badaczy mógł powstać z latach 1375-1400. Przez lata służył duszpasterstwu trędowatych. To właśnie z jego wieży Napoleon Bonaparte miał obserwować potyczkę wojsk francuskich i rosyjskich w pobliskim Jonkowie.
Magdalena Spiczak-Brzezińska 2010-04-25
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Od pewnego czasu znikają cegły z muru XIX-wiecznej Bramy Kolejowej, położonej przy ul. Mostowej. W ceglanej ścianie zieje już całkiem spora wyrwa.
Jowita Kiwnik 2010-04-07
czytaj...

GDAŃSK Opóźnia się rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie parteru i piwnic Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku, ogłoszonego przez Akademię Sztuk Pięknych. Termin przyjmowania ofert minął 12 kwietnia. Zgłosiły się trzy firmy. Z ich propozycjami komisja konkursowa miała zapoznać się w poniedziałek. Termin jednak przesunięto - koperty z opisami planów wykorzystania pomieszczeń wspomnianego zabytku zostaną otwarte najprawdopodobniej w piątek.
Kazimierz Netka 2010-04-26
czytaj...

BYTÓW Los bytowskiego rynku jest w rękach... słupskiej Prokuratury Okręgowej. Burmistrz wstrzymał wartą 6 mln zł inwestycję, by poczekać na pierwsze ustalenia śledczych. Jest przezorny, bo podczas budowy mogłoby się okazać, że jest nielegalna. Pretekst do wstrzymania inwestycji jest idealny. Okazało się, że wszystkie trzy oferty złożone na przetarg zawierały błędy formalne. Nie zostały one w czasie sprostowane, więc trzeba ogłaszać kolejny przetarg.
Leszek Literski 2010-04-27
czytaj...


Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu