Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA Jak zburzono ostatni, autentyczny zabytek Muranowa, fabrykę Kamlerów, gdzie przez pół wieku produkowano meble do warszawskich sklepów i gmachów rządowych. Tutaj też w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. ulokowało się dowództwo Armii Krajowej.
Jerzy S. Majewski 2010-05-28
czytaj...

WARSZAWA Zaczyna się rozbiórka jednego z najciekawszych powojennych budynków kinowych w Warszawie. Mimo że figuruje na liście dóbr kultury współczesnej, inwestor dostał zgodę na jego zburzenie.Mowa o dawnym kinie Wz na Lesznie.
Tomasz Urzykowski 2010-05-22
czytaj...

WARSZAWA Aż 47 firm złożyło się na odbudowę zrujnowanego cmentarza cholerycznego na pograniczu Nowej Pragi, Golędzinowa i Bródna. Wczoraj uroczyście otwarto uratowany zabytek.
Tomasz Urzykowski 2010-05-21
czytaj...

WARSZAWA Siedmiopiętrowa przekrzywiona szklana wieża - opisany we wczorajszej "Gazecie Stołecznej" projekt budynku, który miałby stanąć na miejscu zamkniętego kina Relax, dla wielu jest szokujący. O ocenę tego projektu poprosiliśmy kilku architektów
Not. mpw 2010-05-21
czytaj...

WARSZAWA W przedwojennym domu przy Szpitalnej robotnicy zrywają żeliwne kaloryfery, prują posadzki, na obłożonych marmurem ścianach rozciągają plastikowe rurki. Mieszkańcy protestują: - To barbarzyństwo!
Tomasz Urzykowski 2010-05-20
czytaj...

WARSZAWA Wiadomo już kto zbuduje Muzeum Warszawskiej Pragi. Konsorcjum Mostostalu było najtańsze spośród sześciu firm, które wystartowały w przetargu na remont i adaptację na cele muzealne trzech zabytkowych XIX-wiecznych kamienic przy ul. Targowej 50/52 oraz dobudowanie do nich nowego budynku.
Michał Wojtczuk 2010-05-19
czytaj...

WARSZAWA Od poniedziałku na Zamku Królewskim oglądać można "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta.
2010-05-17
czytaj...

WARSZAWA Wojewoda wydał pozwolenie na przebudowę dawnego hotelu Warszawa przy pl. Powstańców Warszawy. Jeszcze przed Euro 2012 budynek zamieni się w luksusowy hotel z częścią apartamentową.
Michał Wojtczuk 2010-05-15
czytaj...

WARSZAWA Najfajniejsze osiedle w Warszawie obchodzi 55. urodziny
Wojciech Karpieszuk 2010-05-14
czytaj...

WARSZAWA Ledwo wpisana do rejestru zabytków fasada fabryki Kamlera przy ul. Dzielnej znów była wczoraj burzona. Firma rozbiórkowa tłumaczyła, że usuwa tylko niebezpieczne elementy, ale użyła koparki i na chodnik runęła niemal połowa elewacji.
Tomasz Urzykowski 2010-05-14
czytaj...

WARSZAWA W miejscu, gdzie 67 lat temu wyszli z kanału na aryjską stronę bojownicy warszawskiego getta, stanął nieduży pomnik. Wspólnie odsłonili go szef MSZ Radosław Sikorski i organizator tamtej ewakuacji - Symcha Ratajzer-Rotem pseudonim "Kazik".
2010-05-13
czytaj...

WARSZAWA Pałac Na Wyspie tonie, Świątynia Diany popada w ruinę, Starej Pomarańczarni grozi pożar. Większość zabytków w Łazienkach pilnie potrzebuje remontu. To koszt 200 mln zł, a wciąż nie wiadomo, czy muzeum dostanie 27 mln na ratowanie samego pałacu.
Tomasz Urzykowski 2010-05-10
czytaj...

WARSZAWA Ośmiopiętrowy biurowiec stanie w miejscu Sezamu z pierwszym polskim McDonaldem przy Marszałkowskiej. Spółdzielnia Społem zabiega, by w jego parterze wyprowadzić wyjście z nowej stacji metra
Michał Wojtczuk 2010-05-08
czytaj...

WARSZAWA Koniec sporu o zabytkową barkę między fundacją Ja Wisła a ratuszem. - Razem odnówmy "Dworzec Wodny" i urządźmy w nim Muzeum Wisły - proponuje szef fundacji Przemek Pasek. Ratusz chce na ten temat rozmawiać.
Dominika Olszewska 2010-05-06
czytaj...


MAZOWSZE

ŻELAZOWA WOLA Dopiero kiedy park znika, moje budynki mogą się pokazać. W nocy wydobyte światłem. Bo w miejscu urodzenia Chopina najważniejszy jest przepiękny modernistyczny park z 20-lecia międzywojennego - mówi Bolesław Stelmach, architekt nowych budynków w Żelazowej Woli.
Dariusz Bartoszewicz i Tomasz Urzykowski 2010-05-14
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Krzysztof Musiał, znany kolekcjoner sztuki i jeden z najbogatszych Polaków, daje Muzeum Miasta Łodzi w depozyt 120 wybitnych dzieł polskiego malarstwa
Marzena Bomanowska 2010-05-26
czytaj...

ŁÓDŹ Deweloper SGI Baltis nie przejął się protestami internautów, którzy zasypywali spółkę wiadomościami z hasłem "Nie chcę mieszkać na gruzach zabytkowej fabryki przy Sienkiewicza 173".
Maciej Kałach 2010-05-26
czytaj...

ŁÓDŹ Na sesji rady miejskiej w środę Tomasz Sadzyński, pełniący funkcję prezydenta Łodzi, informuje radnych, czy i kiedy łódzkie zabytki zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Monika Pawlak 2010-05-11
czytaj...

ŁÓDŹ Nadal nie wiadomo, kiedy i jakie łódzkie zabytki mają trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Beata Konieczniak, miejski konserwator zabytków, nie potrafiła wyjaśnić radnym, dlaczego prace nad wpisaniem zabytków trwają ponad dwa lata i końca procedury wciąż nie widać.
Monika Pawlak 2010-05-13
czytaj...

SŁUPIA Już wkrótce zabytkowy dworek w Słupi, w którym przed laty władze powiatu planowały urządzać spotkania europejskie młodzieży, będzie miał nowego, prywatnego właściciela.
2010-05-12
czytaj...


ŚLĄSKIE

ŻYWIEC Urok tego miejsca przyciągnął nawet Józefa Piłsudskiego, który przyjechał tutaj na wypoczynek kilka miesięcy przed śmiercią. Jest duża szansa, że pałac Kępińskich w Żywcu-Moszczanicy ożyje na nowo.
Marcin Czyżewski 2010-05-16
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Bielski samorząd sprzedał willę Zipsera - jeden z piękniejszych zabytków w mieście. Nowy właściciel kupił ją ze sporą zniżką, ale musi dość szybko odrestaurować budynek.
2010-05-08
czytaj...

KATOWICE W chwili ogłoszenia upadłości na terenie Huty Baildon było wiele cennych zabytkowych budynków i maszyn. Do dzisiaj zachowało się zaledwie kilka. Ponadstuletnia maszyna parowa, unikat na skalę kraju, zostanie niebawem przekazana Muzeum Śląskiemu. W końcu będzie bezpieczna.
Iwona Sobczyk 2010-05-27
czytaj...

SOSNOWIEC Wandale poprzewracali ponad 50 zabytkowych macew, niektóre bezpowrotnie niszcząc. Sosnowiecki kirkut to jedna z niewielu pamiątek, jakie zostały w mieście po zasłużonej dla jego rozwoju społeczności żydowskiej.
Iwona Sobczyk 2010-05-19
czytaj...

PORĘBA Zabytkowa wieża wyciągowa, która widnieje też w herbie Poręby w końcu doczeka się renowacji. Władze miasta przygotowały projekt remontu obiektu. Jeszcze w tym roku gmina ma wystąpić o dodatkowe środki na ten cel.
Monika Ziółkowska-Wnuk 2010-05-25
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

WARSZAWA Dopiero na wiosnę ruszy remont kopca Piłsudskiego, zniszczonego przez majową powódź. Czemu tak późno? Dużo czasu zajmą badania geologiczne, przygotowanie projektu odbudowy, przetargi.
Renata Radłowska 2010-05-28
czytaj...

KRAKÓW - Nie przyznaję się do winy - mówił przed sądem oskarżony Jan J., wojewódzki konserwator zabytków, któremu prokuratura zarzuca m.in. niedopełnienie obowiązków i zaniechanie żądania dokumentacji przy remoncie unikalnej, XVII-wiecznej kamienicy przy Rynku Głównym 22.
Artur Drożdżak 2010-05-24
czytaj...

KRAKÓW W muzeum pod Rynkiem Głównym panuje wilgoć i nie brakuje grzyba na ścianach. A otwarcie zaplanowano już po wakacjach! Urzędnicy obiecują, że będą suszyć podziemne pomieszczenia. Plamy wilgoci i grzyba zauważyli krakowianie podczas pierwszej publicznej prezentacji podziemnego muzeum, w czasie niedawnej Nocy Muzeów (14 maja).
Anna Agaciak 2010-05-29
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

DOLNY ŚLĄSK Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Więc zobaczcie!
Rozmawiała Aneta Augustyn 2010-05-28
czytaj...

WARSZAWA Plan ratowania dolnośląskich zabytków: Specjalny polsko-brytyjski zespół odnowi tylko jeden wybrany dwór. Ma jednak wypracować również schemat ratowania zabytków, z którego będą mogły korzystać samorządy i prywatni inwestorzy.
Rozmawiał Dawid Zielkowski 2010-05-24
czytaj...

WAŁBRZYCH Wałbrzyskie centrum ma już nie odstraszać. Wypięknieje głównie dzięki unijnej dotacji.
Paweł Gołębiowski 2010-05-20
czytaj...

WROCŁAW 11 kamienic, które są wpisane do rejestru zabytków, dostało pieniądze na remonty od urzędu miejskiego. Mimo że kamienice nie należą do gminy, to magistrat może pokryć aż 70 proc. kosztów ich napraw (na resztę muszą złożyć się właściciele mieszkań i lokali w danym budynku).
Marcin Torz 2010-05-19
czytaj...

JELENIA GÓRA Polski Czerwony Krzyż wyprzedaje swój majątek w Jeleniej Górze. Wystawiono do sprzedaży nieruchomość (dwie wille) w Cieplicach, należącą do tej organizacji. Powodem jest brak pieniędzy na podstawową działalność.
Mariusz Junik 2010-05-18
czytaj...


LUBELSKIE

SZCZEBRZESZYN, DOŁHOBCZYN Dwie zabytkowe cerkwie - w Szczebrzeszynie i Dołhobyczowie - odzyskały swój dawny blask. Odnowione świątynie, które jeszcze dwa lata temu były w fatalnym stanie, w piątek uroczyście poświęcił abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele rządu i władz samorządowych.
Barbara Majewska 2010-05-28
czytaj...

ZAMOŚĆ Z budynku zamojskiego ratusza wkrótce znikną rusztowania. Elewacja ma zdecydowanie ciemniejszy kolor niż wcześniej. Do tej pory była pomalowana w jednym z odcieni różu.
Kamil Krupa 2010-05-25
czytaj...

LUBLIN Nie ma co liczyć na szybkie zagospodarowanie terenów między al. Tysiąclecia i al. Unii Lubelskiej. Dwa lata temu ratusz prezentował pomysł odtworzenia istniejącego tu niegdyś stawu królewskiego. Pomysł był ciekawy, ale jak na razie na jego realizację brakuje pieniędzy.
Kamil Krupa 2010-05-20
czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Elewacja frontowa Pałacyku Cytronów przy Warszawskiej będzie malowana raz jeszcze. Po zimie wyszły na niej różnego rodzaju niedoróbki.
2010-05-28
czytaj...

BIAŁYSTOK Białostoccy radni podchwycili pomysł "Gazety", historyków i miłośników zabytków, by zachować kolejnym pokoleniom kwartał zabudowy przy ul. Mazowieckiej, związany z Ryszardem Kaczorowskim.
Andrzej Kłopotowski 2010-05-27
czytaj...

BIAŁYSTOK Figurą św. Piotra spod katedry, powaloną we wtorek przez drzewo, w środę zajęli się inspektorzy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Najbardziej ucierpiała głowa stuletniej rzeźby. Na szczęście w tym roku została ona ujęta w rejestrze konserwatorskim i teraz ma powstać program jej odnowy.
Monika Kosz-Koszewska 2010-05-26
czytaj...

BIAŁYSTOK Od kilku miesięcy białostoccy urzędnicy mówią o miejskim konserwatorze zabytków. Mówią, i jak na razie nic z tego nie wynika.
2010-05-23
czytaj...


POMORZE

WĘSIORY Ziemia nad Jeziorem Długie w Węsiorach na Kaszubach została zryta przez nowych właścicieli. Bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków rozpoczęto prace przy stawianiu domków letniskowych, choć nie można tam nic budować.
2010-05-18
czytaj...

SZTUM Burmistrz Sztumu Leszek Tabor ogłosił trzeci już przetarg na sprzedaż zespołu dawnego zamku krzyżackiego, położonego w samym centrum miasta, pomiędzy dwoma jeziorami - Barlewickim i Zajezierskim. Dwie poprzednie próby znalezienia nabywcy zakończyły się niepowodzeniem z powodu braku chętnych.
Piotr Piesik 2010-05-16
czytaj...

USTKA Radni w Ustce nie chcą przekazać latarni morskiej i tzw. czerwonej szopy, czyli budynku po usteckich ratownikach, w ręce starostwa powiatowego.
Robert Gębuś 2010-05-14
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu