Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA Gdy przyglądam się projektom nagrodzonym w konkursie urbanistycznym na przebudowę placu Trzech Krzyży, jestem w rozterce. Najchętniej obie wyróżnione prace połączyłbym w jedną - pisze Jerzy S. Majewski.
Jerzy S. Majewski 2010-06-15

czytaj...

WARSZAWA Król cegły Kazimierz Granzow, budując kamienicę przy Królewskiej, chciał przyćmić pałac Leopolda Kronenberga, rekina warszawskiej finansjery
Jerzy S. Majewski 2010-06-11

czytaj...

WARSZAWA Rada Warszawy przyznała wczoraj prawie 5 mln zł na dofinansowanie remontów i konserwacji zabytkowych obiektów. Z dotacji skorzystają staromiejskie kamienice, kościół św. Antoniego Padewskiego oraz zbiór bezcennych map i dokumentów z klasztoru Wizytek.
11-06-2010

czytaj...

WARSZAWA W życie weszły nowe przepisy ochrony zabytków. Mają być batem na burzymurków. - Zniszczenie praskiej parowozowni już się nie powtórzy - twierdzi stołeczna konserwator. Tylko czy zmiana prawa nie sparaliżuje służb konserwatorskich?
Tomasz Urzykowski 2010-06-10

czytaj...

WARSZAWA Od zakończenia remontu budowli nie minął jeszcze rok, a już do Barbakanu wkroczyli robotnicy. Zamknęli przejście i reperują przeciekającą kładkę. - Bo w zeszłym roku zabrakło na to pieniędzy - przyznaje Zarząd Terenów Publicznych.
Tomasz Urzykowski 2010-06-10

czytaj...

WARSZAWA Kościół św. Stanisława Kostki na Żoliborzu jest jak narodowe sanktuarium. Na początku lat 80. na kazania ks. Jerzego Popiełuszki przyjeżdżali tu ludzie z całego kraju, dziś odwiedzają jego grób i muzeum.
Jerzy S. Majewski 2010-06-04

czytaj...

WARSZAWA Konserwator zabytków nie daje zburzyć przedwojennych wiat na linii otwockiej, więc kolejarze postanowili je odnowić. Zaczęli mocnym akcentem - od zbijania ceramicznych okładzin z lat 30.
29-06-2010

czytaj...

WARSZAWA Co będzie w Forcie Sokolnickiego? Młodzi żoliborzanie mają pomysł i czekają na ogłoszenie konkursu. - Nie chcemy, by powstała tam jakaś komercja - mówią.
Wojciech Karpieszuk 25-06-2010

czytaj...

WARSZAWA Austriacki deweloper dostał pozwolenie na przebudowę na biurowiec dwóch zabytkowych kamienic przy Próżnej. Jest wreszcie szansa, że ulica widmo przestanie straszyć.
Tomasz Urzykowski 19-06-2010

czytaj...


MAZOWSZE

ANIN Zaczęła się rozbiórka jednego z najstarszych i najcenniejszych zabytków Anina. Protestują okoliczni mieszkańcy.
2010-06-18

czytaj...

ANIN Rozbierają cenną willę. Mają ją odbudować... nad Bugiem
czytaj...

MILANÓWEK Kiedy zobaczyłem te zdjęcia, z wrażenia nie mogłem zasnąć - mówi Mariusz Koszuta z Towarzystwa Miłośników Milanówka. Tekturowe pudełko z fotografiami sprzed prawie stu lat wręczyła mu wnuczka Jana Szczepkowskiego, autora rzeźb sprzed Teatru Wielkiego
Tomasz Urzykowski 29-06-2010

czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Dawny blask odzyska zabytkowa, efektowna wieża ciśnień z końca XIX stulecia stojąca na terenie dawnego imperium przemysłowego Grohmanów i Scheiblerów przy ul. Tymienieckiego.
Wiesław Pierzchała 08-06-2010

czytaj...


ŚLĄSKIE

BIELSKO-BIAŁA Na nowych skwerach będzie można odpocząć i zagrać w szachy, z platformy widokowej zobaczymy Bielski Syjon, a przy malowniczej uliczce wyrośnie średniowieczna baszta.
Marcin Cyżewski 08-06-2010

czytaj...

CIESZYN Przed Sądem Rejonowym w Cieszynie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie skradzionych w 1993 roku z Muzeum w Górkach Wielkich cennych wachlarzy Kossaków. Sprawę wytoczyła w 2006 roku ostatnia właścicielka dzieł Irena S., która żąda zwrotu wachlarzy lub zadośćuczynienia.
26-06-2010

czytaj...

CIESZYN Studnia Trzech Braci istnieje od setek lat. Znajduje się w miejscu, gdzie według legendy spotkali się bracia Bolko, Leszko i Cieszko, którzy założyli Cieszyn.
30-06-2010

czytaj...

KATOWICE Jörn Zillmann, wnuk architekta, który współtworzył Nikiszowiec, odwiedził Katowice. - Dla mnie to szok! Wy mojego dziadka podziwiacie, a w Niemczech jest kompletnie nieznany - mówi zaskoczony potomek Emila Zillmanna.
Anna Malinowska 2010-06-20

czytaj...

KATOWICE Kilkadziesiąt lat temu ulice w centrum Katowic nabierały wieczorami niezwykłego uroku. Wszystko dzięki neonom, których były tu dziesiątki. Prawie nic z tego nie zostało. Teraz zniknąć mają od lat nieczynne neony z katowickiego dworca PKP
Iwona Sobczyk 23-06-2010

czytaj...

KATOWICE Kilkanaście zastępów strażaków gasiło w środę pożar Pałacu Wilhelma w Sosnowcu. Ogień objął cały zabytkowy budynek, nikt nie ucierpiał.
23-06-2010

czytaj...

GLIWICE Po dziewięciu miesiącach na swoje miejsce wróciła rzeźba figlarnych diabełków sprzed magistratu. Gliwiczanie przecierają oczy ze zdumienia, widząc intensywnie zieloną barwę faunów.
Łukasz Wspaniały 25-06-2010

czytaj...

KATOWICE Może to ryzykowna artystyczna instalacja? Tajemniczy ładunek, który spadł z nieba na dach pałacu? A może to tylko śmieci, które niebawem zostaną uprzątnięte? Co za dziwna konstrukcja pojawiła się na dachu katowickiego pałacu Goldsteinów?
Iwona Sobczyk 28-06-2010

czytaj...

KATOWICE Wielkimi krokami zbliża się kolejny etap remontu Spodka. Zmienią się elewacja i tarasy. O tym, jak będzie wyglądać znana w całej Europie ikona Katowic, decyduje MOSiR. I nikogo nie pyta o zdanie.
Iwona Sobczyk 26-06-2010

czytaj...

DĄBROWA GÓRNICZA Pierwszy w Polsce obiekt architektury socrealistycznej, wpisany na listę zabytków, doczeka się wreszcie generalnego remontu.
Piotr Sbierajski 30-06-2010

czytaj...

BOBOLICE Słowacy przyjechali na zamek w Bobolicach, by poznać tajniki rekonstruowania warowni i wykorzystać je u siebie.
Krzysztof Suliga 25-06-2010

czytaj...

CZĘSTOCHOWA Prace konserwatorskie w prezbiterium barokowej bazyliki jasnogórskiej w Częstochowie są na ukończeniu - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry.
25-06-2010

czytaj...

ZŁOTY POTOK Urzędnicy starostwa powiatowego zwrócili się do wojewody śląskiego, by wydzierżawił pałac Raczyńskich w Złotym Potoku. Zabytek jest własnością Skarbu Państwa.
Janusz Strzelczyk 23-06-2010

czytaj...

JAWORZE Niszczeje podległy marszałkowi województwa śląskiego zabytkowy pałac w Jaworzu, w którym mieści się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy.
Wanda Then 14-06-2010

czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

NOWY SĄCZ Archeolodzy na Rynku w Olku-szu zakończyli już badania wykopaliskowe. Teraz czas podjąć decyzję, co dalej z murami niedawno odnalezionego ratusza. Na razie prace zostały wstrzymane. O pierwszych odkryciach na Rynku pisaliśmy ponad tydzień temu. Wtedy archeolodzy natrafili na pierwszy mur, kilkadziesiąt centymetrów pod obecną płytą Rynku.
Małgorzata Gleń 29-06-2010

czytaj...

KRAKÓW Koncepcja połączenia Pałacu Sztuki z placem Szczepańskim, przygotowana przez prof. Witolda Cęckiewicza, nie zyskała akceptacji władz miasta. Teraz krakowski architekt proponuje inne rozwiązanie - wejście do pałacu od strony Plant. Poniżej przedstawiamy szczegóły jego pomysłu.
Witold Cęckiewicz 28-06-2010

czytaj...

OŚWIĘCIM Zamek piastowski jest zagrożony. Ostatnie deszcze spowodowały, że wzgórze zamkowe osuwa się. Jeśli miasto nie zabezpieczy osuwiska, najstarszy zabytek w mieście spłynie do Soły.
Monika Pawłowska 04-06-2010

czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Przedmieście Mikołajskie dopiero 200 lat temu zostało włączone do Wrocławia. Zrujnowane w czasie oblężenia Festung Breslau i zabudowane blokowiskami straciło wiele ze swojej urody. Ale zachowało fascynującą historię
23-06-2010

czytaj...

KLICZKÓW Park okalający zamek w Kliczkowie to perełka. Nie tylko dlatego, że jest ogromny - ma 70 hektarów. Ale także dlatego, że jest tu najstarszy w Europie cmentarz koni oraz psów. Wiedzą o tym tylko nieliczni. Ale to się zmieni, bo park przechodzi metamorfozę, która sprawi, że stanie się jednym z piękniejszych i ciekawszych miejsc w regionie.
Bernard Łętowski

czytaj...

DOLNY ŚLĄSK Na Dolnym Śląsku trwa trzydniowa akcja pod nazwą Noc Kościołów. W czasie tego weekendu można do późnych godzin nocnych odwiedzać niektóre świątynie we Wrocławiu, Świdnicy i Henrykowie.
Paweł Gołębiowski 25-06-2010

czytaj...

LEGNICA Miasto nie może przejąć budynku na nowe muzeum. Nagle okazało się, że ten obiekt kiedyś sprzedano.
Tomasz Woźniak 25-06-2010

czytaj...

SREBRNA GÓRA Prawie 12 mln złotych zostanie zainwestowanych w twierdzę srebrnogórską i miasteczko Srebrna Góra. Takich pieniędzy i takich inwestycji jeszcze tutaj nie było.
Natalia Wellmann 25-06-2010

czytaj...


WIELKOPOLSKA

WARSZAWA Hologram przedstawiający Bramę Wrocławską, wzorzysty bruk na ulicy, drzewa w donicach i podświetlone fragmenty miejskich murów - to pomysły architektów na urządzenie atrakcyjnego deptaka na ul. Wrocławskiej. Samochody znikną stamtąd najwcześniej w 2012 r.
Michał Wybieralski 30-06-2010

czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Monstrancja z XVII w. czy relikwiarz z początku XIX w. - to tylko niektóre przedmioty, które przyjechały w czwartek do Muzeum Lubelskiego. Teraz zajmą się nimi konserwatorzy z Zamku, za co placówka nie weźmie ani grosza.
Małgorzata Domagała 2010-06-25

czytaj...

LUBLIN W środę prezydent Adam Wasilewski podpisał zarządzenie o ogłoszeniu konkursu na plac Litewski. Konkurs formalnie jednak zacznie się za parę dni, gdy ogłoszenie opublikuje Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej.
24-06-2010

czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Choć od blisko dwóch lat sgraffita figurują w podlaskim rejestrze zabytków, nikt o nie tak naprawdę nie dba. A o tym, że są w coraz gorszym stanie, alarmuje syn jednego z ich twórców - Cezary Szymaniuk.
Andrzej Kłopotowski 28-06-2010

czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Z jego dzieła czerpią inni twórcy - mówi Grażyna Prusińska z Muzeum Warmii i Mazur, autorka wystawy "Grunwald w sztuce. Co po Matejce?" Wydarzeniem ekspozycji będzie premiera obrazu Edwarda Dwurnika.
Magdalena Szpiczak-Brzezińska 28-06-2010

czytaj...

OLSZTYN Konserwator chce wpisać do rejestru historyczne wiaty na peronach dworca zachodniego i dom przy ul. Pieniężnego 2. Kamienica wywołuje jednak spory. Miasto chce bowiem ją zburzyć, żeby poszerzyć ulicę. Obrońcy zabytków podkreślają zaś, że budynek jest elementem krajobrazu kulturowego Olsztyna.
Tomasz Kurs 22-06-2010

czytaj...

OLSZTYN Bet Tahara przy ul. Zyndrama z Maszkowic, dzieło światowej sławy architekta z Olsztyna Ericha Mendelsohna, powoli wygląda jak dawniej. Niestety do całkowitej odbudowy droga jeszcze daleka.
Tomasz Kurs 20-06-2010

czytaj...


POMORZE

GDAŃSK XIX-wieczny, pusty dziś budynek po lombardzie na placu Wałowym ma szanse wpisać się do miejskiego programu rewitalizacji tej okolicy. Właściciel obiektu planuje tam biura, apartamenty i... klub muzyczny.
Aleksandra Kozłowska 29-06-2010

czytaj...

GDAŃSK Pionierzy techniki na gmachu Politechniki Gdańskiej.
Andrzej Januszajtis 19-06-2010

czytaj...

GDAŃSK Leśna rezydencja gauleitera Alberta Forstera, czyli ponadtrzyhektarowy teren na Wyspie Sobieszewskiej, ma nowego gospodarza. Od poniedziałku nieruchomością zawiadują gdańscy franciszkanie - informuje "Gazeta Wyborcza Trójmiasto".
Aleksandra Kołowska 14-06-2010

czytaj...

WARSZAWA W dyskusji na temat konkursu na zagospodarowanie północnej części Wyspy Spichrzów w Gdańsku - obok krytyk niejako klasycznych - pojawił się nowy wątek polemiczny, sformułowany przez rzeczywistych znawców architektury. Głosi on, że architektura jest dziedziną twórczości, natomiast wymogi ochrony dziedzictwa kulturowego, np. kamieniczkowy moduł zabudowy, zmusza twórców do myślenia odtwórczego, co ogranicza szanse gdańskiej Starówki na dobrą architekturę.
Marcin Kwapiński 12-06-2010

czytaj...

GNIEW Jest przełom w sprawie sprzedaży Wzgórza Zamkowego w Gniewie. Po wczorajszych rozmowach Wiesława Byczkowskiego, wicemarszałka woj. pomorskiego oraz burmistrza Gniewa Bogdana Badzionga udało się znaleźć kompromis. Nowe warunki w sprawie sprzedaży Wzgórza jest też skłonny przyjąć Andrzej Grabowski, prezes Grupy Polmlek, która jest potencjalnym nabywcą warowni.
Krystyna Paszkowska 2010-06-28

czytaj...

WĘSIORY Wojewódzki konserwator zabytków chce występować jako oskarżyciel posiłkowy w sprawie nielegalnej, jego zdaniem, parcelacji cmentarzyska w Węsiorach.
Dorota Abramowicz 18-06-2010

czytaj...

GDAŃSK Będą nowe dachy, rampy, okna i drzwi. Oprócz tego zostaną wymienione posadzki, zakonserwowane witraże i odnowione elewacje. Gdańsk hojną ręką daje ponad 3 mln zł na prace konserwatorskie i remonty miejskich zabytków.
Ewelina Oleksy 13-06-2010

czytaj...

GDAŃSK Rozpoczyna się remont hełmu wieży i czterech wieżyczek kościoła św. Katarzyny, który poważnie ucierpiał w wyniku pożaru w maju 2006 r.
Agata Cymanowska 11-06-2010

czytaj...

GDAŃSK Kościół p.w. Świętej Barbary w Gdańsku zyskał w poniedziałkowy wieczór nowe oblicze. Obiekt dołączył bowiem do grona tych, którym po zmroku blasku dodają światła lamp.
Ewelina Oleksy 11-06-2010

czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu