Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA Kto jest winien zburzenia starej parowozowni na Pradze? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy wtorkowej debaty Komisji Dialogu Społecznego.
Marta Krzeptowska 2010-07-27

czytaj...

WARSZAWA Zniszczoną płaskorzeźbę z domu przy Zwycięzców 11 powinni podnieść z ruiny mieszkańcy Saskiej Kępy - przekonuje Ewa Brykowska-Liniecka. W zainicjowaną przez siebie akcję ratowania "Plonu" zamierza wciągnąć lokalną społeczność.
Tomasz Urzykowski 2010-07-26

czytaj...

WARSZAWA O fabryce wag firmy Weber, Dähne & Comp nikt nie pamięta. W mediach elektronicznych nie ma o niej słowa. A przecież przed stu laty wagi z ul. Żytniej można było znaleźć niemal wszędzie od Kalisza po Mandżurię.
Jerzy S. Majewski 2010-07-23

czytaj...

WARSZAWA W kościele Jezuitów trwa odbudowa grobowca wojewody sandomierskiego Jana Tarły. Obok ołtarza w kościele św. Krzyża to największa rekonstrukcja dzieła baroku w stolicy.
Jerzy S. Majewski 2010-07-23

czytaj...

WARSZAWA Konserwator wyklucza możliwość postawienia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej pod Pałacem Prezydenckim. Zobacz dokument, w którym przedstawia swoje stanowisko
Iwona Szpala, Tomasz Urzykowski 2010-07-22

czytaj...

WARSZAWA Profesor Marek Kwiatkowski będzie musiał opuścić Pałac na Wyspie - oznajmił minister kultury Bogdan Zdrojewski. Ale były dyrektor Łazienek Królewskich wyprowadzki nie planuje: - Jeśli mnie wyrzucą, to zamieszkam pod mostem Poniatowskiego.
Tomasz Urzykowski 2010-07-21

czytaj...

WARSZAWA W zwykłej, przesłanej pocztą paczce strażnik warszawskiej Izby Celnej znalazł obraz Renoira z 1909 r. Dziś pejzaż trafi na Zamek Królewski.
2010-07-20

czytaj...

WARSZAWA Kolejarze nie zlikwidują starego żurawia przy Dworcu Gdańskim, który służył do nawadniania parowozów. Zapewniają, że wkrótce zostanie odrestaurowany.
Krzysztof Śmietana 2010-07-20

czytaj...

WARSZAWA Po remoncie fasady staromiejskiego kościoła św. Marcina nadszedł czas na fundamenty.
2010-07-19

czytaj...

WARSZAWA Dwa miecze posłane pod Grunwaldem Jagielle przez Wielkiego Mistrza były ozdobą zbrojowni w pałacu Krasińskich (dawnym Czapskich) przy Krakowskim Przedmieściu 5.
Jerzy S.Majewski 2010-07-16

czytaj...

WARSZAWA Po półtora roku kierowania Łazienkami Królewskimi ze stanowiskiem dyrektora żegna się dr Przemysław Nowogórski. Dziś minister kultury mianuje jego następcę - Tadeusza Zielniewicza, byłego generalnego konserwatora zabytków.
Tomasz Urzykowski 2010-07-16

czytaj...

WARSZAWA Twórcy obsypanego Oscarami "Gladiatora" odbudowali w komputerze fragment Koloseum. Autorzy "Miasta ruin" musieli odtworzyć całą Warszawę z 1945 r. Efekt jest niesamowity. Publiczność zobaczy to 1 sierpnia.
2010-07-16

czytaj...

WARSZAWA Ten dom był wyjątkowy, jeden z najpiękniejszych na Młocinach, a na pewno najbardziej oryginalny. Drugiego o takiej architekturze nie ma w Warszawie, a może i w Polsce - przekonuje varsavianista Jarosław Zieliński. Willa Weiglów przy Dankowickiej 30 właśnie przestała istnieć.
Tomasz Urzykowski 2010-07-14

czytaj...

WARSZAWA Rusztowania otoczyły Grób Nieznanego Żołnierza. Rozpoczął się kapitalny remont budowli, którą w ostatnich latach zaatakował grzyb.
2010-07-05

czytaj...

WARSZAWA Rozpada się przedwojenny zdrój na skwerze Grotowskiego na Ochocie. Jeśli natychmiast nie zostanie zabezpieczony, może dojść do nieszczęścia.
Tomasz Urzykowski 2010-07-05

czytaj...

WARSZAWA Zburzenie tej willi to szczyt arogancji inwestora.
Tomasz Urzykowski 2010-07-03

czytaj...


MAZOWSZE

SIEDLCE Do 15 października zostanie odbudowany Pomnik Wolności na Nowych Siedlcach. Wykonawcą inwestycji będzie Zakład Usług Inżynierskich Krzysztof Redesiuk z Siedlec. Koszt budowy wraz z przebudową infrastruktury i nowym zagospodarowaniem Placu Wolności to 611 898 zł. Uroczyste odsłonięcie monumentu odbędzie się 11 listopada.
2010-07-12

czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Po dwóch latach przerwy można znów oglądać najsłynniejszą w Łodzi salę muzealną - zaprojektowaną w 1948 r. przez Władysława Strzemińskiego.
Marta Pietrasik 2010-07-06

czytaj...

ŁÓDŹ Konserwatorzy zabytków weszli z inspekcją do zabytkowej fabryki Henryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego. Chcieli sprawdzić, czy właściciel obiektu zabezpieczył go przed złomiarzami.
Wiesław Pierzchała 2010-07-27

czytaj...

ŁÓDŹ Fiaskiem zakończyły się w Niemczech poszukiwania dzwonu zwanego "łódzkim Zygmuntem". Podczas ostatniej wojny Niemcy wywieźli go do Rzeszy. Być może niedługo jego kopia zabrzmi nad Łodzią.
Wiesław Pierzchała 2010-07-22

czytaj...

ŁÓDŹ Dobra wiadomość dla miłośników dawnej Łodzi. Konserwatorzy zabytków zablokowali prace rozbiórkowe na terenie fabryki przy ul. Warneńczyka 18/20.
Wiesław Pierzchała 2010-07-22

czytaj...

ŁÓDŹ Dawny blask odzyska efektowna, modernistyczna, narożna kamienica przy skrzyżowaniu ul. Wschodniej i Narutowicza. Jej ozdobą i wyróżnikiem są nietypowe, umieszczone na skos, pod kątem, duże okna na parterze. Zdaniem fachowców, takie okna to w Łodzi rzadkość.
Wiesław Pierzchała 2010-07-14

czytaj...

ZGIERZ Zabytkowa wieża kościoła św. Katarzyny w Zgierzu sypie się od dawna. Wreszcie zapadła decyzja o remoncie, ale najważniejsze jest to, że przy okazji zbudowany zostanie na niej balkon widokowy, z którego dobrze będzie widać okolicę, a nawet Łódź. Parafia sprzedaje już cegiełki, a miasto dało 60 tys. zł na dokumentację techniczną. Cały remont wieży to koszt kilku milionów zł. Zgierz chce wystąpić o pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Marcin Bereszczyński 2010-07-13

czytaj...

ŁÓDŹ Ponad 314 tys. złotych kosztowała miasto rewitalizacja elewacji kamienicy Floriana Jarischa przy ulicy Piotrkowskiej 153. Od wczoraj przechodnie mogą podziwiać zabytek już w pełnej krasie. W kamienicy kiedyś był pałac ślubów, później Centrum Informacji Turystycznej, a teraz zajmuje ją delegatura Śródmieście.
Monika Pawlak 2010-07-07

czytaj...


ŚLĄSKIE

BIELSKO-BIAŁA Najbardziej okazała kamienica przy bielskim rynku - ta, w której kiedyś mieścił się Zajazd Pilzneński - przechodzi renowację. Bielszczanie już mogą podziwiać zmianę, która kosztowała miasto ponad 1 mln zł.
2010-07-23

czytaj...

GÓRKI WIELKIE Ruiny XVIII-wiecznego dworu Kossaków są znane wszystkim, którzy odwiedzają muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.
2010-07-22

czytaj...

KATOWICE Katowice zdobyły unijną dotację na budowę szlaku architektury modernistycznej. - To element naszego dziedzictwa, z którego możemy być dumni i warto się tym chwalić - mówi Arkadiusz Godlewski, wiceprezydent Katowic
Przemysław Jedlecki 2010-07-26

czytaj...

KATOWICE Jeśli w małej wsi lub zapuszczonej mieścinie polna droga zyskuje twardą nawierzchnię w postaci betonowej kostki, to może to być powodem do dumy i namacalnym dowodem operatywności władz gminy. Jak jednak nazwać sytuację, w której solidne kamienne płyty są zamieniane na taką kostkę i to w miejscu, które jest ikoną miasta?
2010-07-26

czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

MAŁOPOLSKA Władze Małopolski i Krakowa chcą przyciągnąć więcej zamożnych turystów, którzy łączą zwiedzanie z biznesem. Powstała już internetowa baza 300 ośrodków w całej Małopolsce, które zajmują się organizacją konferencji, szkoleń i spotkań biznesowych. Na początku 2011 r. ma ruszyć akcja promocyjna poza granicami kraju, która potrwa do końca 2012 r.
Piotr Odorczuk 2010-07-27

czytaj...

RUDNO Ruiny średniowiecznego (prawdopodobnie XIV w.) zamku Tenczyńskich w Rudnie się sypią. W ubiegłym tygodniu zawaliła się część jednej ze ścian. Stowarzyszenie "Ratujmy Tenczyn" obwinia gminę, która ich zdaniem przez lata nie zrobiła nic, by chronić obiekt. Tymczasem gmina dziś oddaje teren ruin firmie, która wygrała przetarg na zabezpieczenie części kompleksu. Będzie to kosztowało około 1,4 mln złotych. Połowę z tych pieniędzy gmina Krzeszowice ma wyłożyć z własnej kieszeni.
Marta Paluch 2010-07-27

czytaj...

KRAKÓW Po czterech latach zakończył gruntowny remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
2010-07-24

czytaj...

KRAKÓW Nietypowy budynek, który ma powstać przy ul. Dajwór na Kazimierzu budzi kontrowersje. Radni dzielnicy I Stare Miasto uważają, że planowana inwestycja jest zbyt nowoczesna - nie pasuje do historycznej dzielnicy i oszpeci okolicę. Dlatego też negatywnie zaopiniowali przedstawiony im projekt.
Katarzyna Janiszewska 2010-07-20

czytaj...

KRAKÓW Gmach Biblioteki Jagiellońskiej odzyskał swój dawny blask. Zakończył się remont głównego hallu, klatki schodowej oraz miejsca przed czytelnią główną.
Arkadiusz Maciejowski 2010-07-20

czytaj...

TARNÓW Kto, kiedy i po co wybudował studnię pod murami tarnowskiego ratusza? Tę zagadkę próbują rozszyfrować archeolodzy, badający tajemniczą, głęboką na blisko cztery metry budowlę, a wraz z nią mnóstwo ceramicznych skarbów, które przez wieki były ukryte w jej wnętrzu.
Paweł Chwał 2010-07-17

czytaj...

KRAKÓW W podzielonym Stronnictwie Demokratycznym znów gorąco. Tym razem "starych" działaczy partii postawiła na nogi wczorajsza wizyta w Krakowie Pawła Piskorskiego, szefa SD. - Cel jest jasny. "Grupa" pana Piskorskiego chce sprzedać zabytkowy pałacyk SD przy ul. Batorego - nie ma wątpliwości Janusz Kowalski, wiceprzewodniczący małopolskiej rady regionalnej SD. - To jest zwykłe zagarnięcie majątku partii - dodaje.
K. Sakowski, M. Mazurek 2010-07-13

czytaj...

NOWY SĄCZ Jesienią dowiemy się, jak będzie wyglądał nowosądecki zamek po odbudowie. Dzieje warowni wzniesionej nad Dunajcem przez króla Kazimierza Wielkiego są obecnie przedmiotem wnikliwych badań historyków sztuki, związanych z krakowskim środowiskiem akademickim, głównie z Politechniką Krakowską. Powstaje praca doktorska, która ma zawierać projekt konserwatorsko-architektoniczny odbudowy ruin.
Iwona Kamieńska 2010-07-14

czytaj...

NOWY SĄCZ Czy Miasteczko Galicyjskie powinno pozostać częścią skansenu działającego pod egidą Muzeum Okręgowego, czy może należy przekazać je innej instytucji i zorganizować w nim park rozrywki z karczmą, sklepikami w stylu retro i atrakcjami o charakterze zupełnie nieprzystającym do specyfiki obiektu muzealnego?
Iwona Kamieńska 2010-07-13

czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

ŻÓRAWIN Protestancki szlachcic ufundował tak okazałe wyposażenie i wystrój kościołowi, że wprawiły one w zdumienie członków Komisji Redukcyjnej podczas przejęcia kościoła przez katolików w 1654 roku. Dziś ze świetności świątyni pozostało to, czego nie dało się z niej wynieść, a i tak zachwyca klasą i rozmachem przedsięwzięcia.
Agata Saraczyńska 2010-07-30

czytaj...

BOŻKÓW Popadający w ruinę zabytek - do tej pory własność polsko-irlandzkiej firmy Fenelon Group - kupiła za mniej więcej 1,2 mln zł spółka Dom z Sobótki. Firma deklaruje, że wyremontuje pałac, ale nie zdradza, kiedy to zrobi i co w nim urządzi.
Agata Domińska 2010-07-27

czytaj...

WROCŁAW Mieszkańcy miejskiej kamienicy przy ul. Drobnera 10 już do niej nie wrócą. Musieli ją opuścić, gdy zaczęła pękać.
Jakub Lasota 2010-07-26

czytaj...

WARSZAWA Dolnośląskie wsie budują świetlice i muzea, remontują zabytki, rozbudowują sieć kanalizacyjną, a nawet sięgają po odnawialne źródła energii. Pomagają im w tym europejskie fundusze, w których znalazło się prawie 200 mln euro na rozwój obszarów wiejskich.
Lucyna Róg 2010-07-24

czytaj...

WARSZAWA Pięciogwiazdkowy Platinum Palace znajduje się w sąsiedztwie parku Południowego. Powstał w odrestaurowanej willi Schoellerów. Za najdroższy pokój trzeba będzie zapłacić 950 zł.
Sławomir Pawłowski 2010-07-16

czytaj...


LUBELSKIE

ZAMOŚĆ Wielka kasa na zamojskie fortyfikacje. 20 milionów.
2010-07-26

czytaj...

LUBLIN We wtorek z kamienicy na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Wróblewskiego odpadł kawałek gzymsu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po naszej interwencji współwłaścicielka postanowiła zabezpieczyć kamienicę
2010-07-22

czytaj...

LUBLIN Kościół powizytkowski pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie był wotum dziękczynnym za zwycięstwo pod Grunwaldem. W liczącej sobie już prawie sześć wieków świątyni na każdym kroku czuje się oddech historii.
Piotr Orzechowski 2010-07-15

czytaj...

SŁAWATYCZE W czasie odprawy granicznej na przejściu drogowym w Sławatyczach pogranicznicy znaleźli w bagażniku toyoty 41 metalowych i porcelanowych świeczników, dzbanów oraz kielichów. Zabytki usiłował wywieźć z Polski 45-letni Rosjanin, właściciel auta.
2010-07-07

czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Zaczęła się dewastacja kamienicy przy ul. Sienkiewicza 63. Z wpisanej do rejestru zabytków budowli zostaną raptem... dwie ściany.
2010-07-30

czytaj...

BIAŁYSTOK Po orlańskich Żydach została tylko niesamowita XVIII-wieczna synagoga. Za Niemca były tam stajnie, za komuny - skład słomy i owczarnia. W ruinie społecznicy zaczęli organizować wystawy i koncerty. Właśnie zapadła decyzja o przekazaniu jej Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich.
Monika Kosz-Koszewska 2010-07-22

czytaj...

BIAŁYSTOK To pewne. Młyn z ulicy Pod Krzywą nie będzie mógł być zburzony. Konserwator obejmie go ochroną.
2010-07-22

czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

LIDZBARK Remont krużganków budowli z Lidzbarka Warmińskiego ukazuje ślady jej świetności. - To wielkie przeżycie odkryć pod farbą kobiece oczy, które nie widziały świata przez 500 lat - mówią muzealnicy.
Tomasz Kurs 2010-07-27

czytaj...

OLSZTYN To, że mamy na zamku XVI-wieczną więźbę, jest prawdziwym ewenementem, a teraz ten cud średniowiecznej techniki doczekał się długo wyczekiwanego remontu. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że poddasze będzie można zwiedzać.
Tomasz Kurs 2010-07-25,

czytaj...

OLSZTYN Prywatni właściciele zabytków będą mogli starać się o unijne dotacje na ich odnowienie. To szansa na remont z prawdziwego zdarzenia, m.in. dla blisko 100-letniej willi przy ul. Zamkowej.
GRZEGORZ SZYDŁOWSKI 2010-07-20

czytaj...

OLSZTYN Ślady osadnictwa z VIII wieku odkryli archeolodzy na dziedzińcu zamku w Lidzbarku Warmińskim. Co znajdą przy okazji rozpoczynających się niedługo prac na pl. Jedności Słowiańskiej w Olsztynie?
Grzegorz Szydłowski 2010-07-07

czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Stoję przed wschodnią ścianą kościoła św. Katarzyny, wchłaniam oczami niezwykłe piękno rozbudowanych szczytów i zastanawiam się nad jego istotą. Odczuwa je każdy, kto ma w sercu choć trochę wrażliwości, ale niełatwo wyjaśnić, na czym ono polega. Dlaczego to takie ładne?
Andrzej Januszajtis 2010-07-31

czytaj...

GDAŃSK Zabytkowa zajezdnia w Gdańsku Oliwie od lat popada w ruinę. Konserwator zabytków ma już dość takiej sytuacji i chce wywłaszczyć jej właściciela.
2010-07-22

czytaj...

GDAŃSK Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku wychodzi do internautów. Od dziś ma nie tylko swoją stronę (www.ochronazabytkow.gda.pl) ale i własny profil na facebooku.
2010-07-18

czytaj...

GDANSK Jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza, zamek w Gniewie, został ostatecznie sprzedany grupie mleczarskiej Polmlek. Zapłaciła za niego 14,7 mln zł.
2010-07-16

czytaj...

GDAŃSK Rozpoczęły się prace renowacyjno-budowlane Bramy Wyżynnej w Gdańsku. Najpóźniej do końca 2011 r. zabytek stanie się Centrum Informacji Turystycznej Pomorza.
2010-07-13

czytaj...


LUBUSKIE

KOSTRZYN Cztery miesiące zaciętych walk o twierdzę Kostrzyn sprawiły, że Stare Miasto wymarło na całe dziesięciolecia. Teraz powoli, ale systematycznie życie wraca w stare mury.
Dariusz Barański 2010-07-30

czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu