Przegląd informacji z mediów


WARSZAWA

WARSZAWA Przy dźwiękach harfy opadła czerwona płachta, odsłaniając wczoraj odtworzoną fasadę kamienicy Lipińskiego. Eklektyczna elewacja wygląda dziś tak jak w roku 1896.
czytaj...

WARSZAWA Obrońcy zabytków organizują dziś pikietę w obronie kamienicy przy Ciepłej 3. - Jest w fatalnym stanie, nie opłaca się jej remontować - przekonują władze dzielnicy.
Michał Wojczuk
czytaj...

WARSZAWA Do rejestru zabytków trafiły trzy budynki kampusu Szkoły Głównej Handlowej: zwieńczony szklaną piramidą Gmach Główny przy al. Niepodległości, tzw. Pawilon Doświadczalny przy Rakowieckiej 24 z charakterystycznymi podcieniami i mozaiką na attyce oraz biblioteka.
Michał Wojczuk
czytaj...

WARSZAWA To już czwarta próba sprzedaży cytadeli. Cena wywoławcza spadła z 220 do 70 mln zł. Czy tym razem znajdzie się chętny? A co z XIX-wieczną twierdzą w Zegrzu zrobi Narodowy Bank Polska, który próbował sprzedać ją już dwa razy?
MIchał Wojczuk
czytaj...

WARSZAWA Nieliczne zachowane pamiątki z czasów elektryfikacji Warszawy na początku XX w. są dewastowane przez ludzi rozlepiających plakaty.
Grzegorz Lisicki
czytaj...

WARSZAWA Wystawę "Osiem wieków warszawskiej Syrenki" otwarto w czwartek na ul. Traugutta tuż przy Krakowskim Przedmieściu.
Robert Pawlicki
czytaj...

WARSZAWA Rada Warszawy zgodziła się na przywrócenie pomnika Napoleona Bonapartego, który stał na pl. Powstańców Warszawy przed wojną, wtedy nosił nazwę pl. Napoleona.

czytaj...

WARSZAWA Barbara Jezierska nadal jest wojewódzkim konserwatorem zabytków. Choć wojewoda Jacek Kozłowski już w czwartek ogłosił jej odwołanie, na dymisję nie wyraził jeszcze zgody wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

czytaj...

WARSZAWA Marszałek Mazowsza szuka kupców na willę Narutowicza przy ul. Parkowej. Cena wywoławcza ? 12 mln zł. ? Jeśli kupi ją deweloper, może ją chcieć wyburzyć ? alarmują miłośnicy zabytków.

czytaj...

WARSZAWA Był największym pomnikiem w powojennej historii Warszawy. Gabarytowo. I stał najkrócej spośród wszystkich symboli Polski Ludowej. Pomnik ?Utrwalaczy? odjeżdża do Muzeum PRL-u.
Piotr Szymaniak
czytaj...ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie rzekomo nielegalnych wyburzeń w zabytkowym kompleksie fabrycznym Zygmunta Richtera u zbiegu ul. Radwańskiej i Stefanowskiego, który słynie z pubów i kafejek.
Wiesław Pierzchała
czytaj...

SULEJÓW Sulejów: schron już jest w Skansenie Rzeki Pilicy
Beata Dobrzyńska
czytaj...

ŁÓDŹ Koszmarne bazgroły na ścianach, popękane schody i powybijane okna. Ze ścian farba odchodzi płatami. A do tego brudno i smród nie do zniesienia. Tak wygląda klatka schodowa w zabytkowej kamienicy Hermana Konstadta przy ul. Piotrkowskiej 53.
Wiesław Pierzchała
czytaj...

OPORÓW Przestraszeni nie na żarty są pracownicy Muzeum Zamku w Oporowie pod Kutnem, zwłaszcza strażnicy, którzy mają w nocy pilnować zamczyska. Kilka dni temu kamera systemu monitoringu zaczęła rejestrować niewytłumaczalne zjawiska, do jakich dochodzi w kaplicy mieszczącej się pod jedną z baszt. - To dusze zmarłych domagają się mszy w kaplicy zamkowej, która jest nieczynna od 70 lat - mówi Ryszard Rau, starszy kustosz muzeum.
Łukasz Janikowski
czytaj...

ŁÓDŹ Zabytek w komórce: Łódź można zwiedzać bez przewodnika.
Joanna Blewąska
czytaj...ŚLĄSKIE

BĘDZIN To może być początek dewastacji zamku w Będzinie.video.

czytaj...

BIELSKO-BIAŁADwie główne nagrody w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku otrzymała zabytkowa willa z Cygańskiego Lasu. Miłośnicy tego zakątka mają nadzieję, że i inni właściciele podobnych budynków zaczną teraz o nie dbać.

czytaj...

BYTOM W ścisłym centrum Bytomia, u zbiegu ulic Chorzowskiej i Katowickiej, niszczeje XIX-wieczna, czteropiętrowa kamienica, należąca do firmy Glück. Mieszkańcy Bytomia skrzyknęli się w internecie i bojkotując kupowanie ubranek dla dzieci produkowanych przez Glück, chcą ją zmusić do wyremontowania zabytku.
Beata Sypuła, Barbara Kubica
czytaj...

MYSŁOWICE Wiadomo już, co było przyczyną pożaru zabytkowej kamienicy w Mysłowicach przy ul. Powstańców, która częściowo spłonęła w nocy z soboty na niedzielę. Uderzył w nią piorun.

czytaj...

KATOWICE Spółka Giesche SA nie ma prawa domagać się zwrotu przedwojennego majątku. To postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Katowicach.

czytaj...

BĘDZIN Po wizycie rzeczoznawcy budowlanego na terenie katastrofy budowlanej XIX-wiecznej arkady w Będzinie okazało się, że jej remont będzie miał znacznie większy zakres niż początkowo sądzono.
Andrzej Kaim
czytaj...

PSZCZYNA Rozstrzygnęliśmy plebiscyt Polski Dziennika Zachodniego na najlepszą inwestycję, zrealizowaną z funduszy unijnych w województwie śląskim. Zwyciężyła renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie.

czytaj...

KATOWICE Zabytkowa kapliczka, zbudowana w II połowie XIX wieku, w żorskiej dzielnicy Rowień-Folwarki przy ul. Rybnickiej, którą codziennie pokonują tysiące kierowców, powoli odzyskuje blask. O jej remont mieszkańcy zabiegali od dawna.
Katarzyna Śledziona
czytaj...MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Stronnictwo Demokratyczne szuka złodzieja starego kominka
Krzysztof Sakowski
czytaj...

ZBYSZYCE W kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Zbyszycach odkryto podczas prac konserwatorskich nowe malowidła na ścianach. Nieznane dotąd freski ornamentowe stanowią niemałą sensację.
Jerzy Wideł
czytaj...

KRAKÓW Mur otaczający żydowski cmentarz Remuh od strony ulicy Jakuba rok temu został wyremontowany, ale niszczeje. Jego ściany podmywa woda gromadząca się na dziurawym chodniku i jezdni.
M. Stuch, N. Musiał
czytaj...

OLKUSZ Władze miasta, olkuscy historycy i politycy wreszcie zaczęli mówić jednym głosem o konieczności właściwego zabezpieczenia, potem odremontowania, a w końcu udostępnienia niezwykłych olkuskich podziemi turystom.
Małgorzata Gleń
czytaj...

MAŁOPOLSKA Po tegorocznej powodzi ze starego zabytkowego kościoła w Łapanowie pod Bochnią zostały tylko ściany. Woda wewnątrz świątyni sięgała półtora metra. Teraz podczas cyklu koncertów "Muzyka zaklęta w drewnie" będą zbierane pieniądze na remont tego i dwóch innych kościołów, które ucierpiały podczas powodzi.
Magdalena Stokłosa
czytaj...

KRAKÓW Po pracach konserwatorskich została wczoraj oddana do użytku słynna Rydlówka, w której 110 lat temu odbyło się wesele poety Lucjana Rydla, uwiecznione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego. Dziś znajduje się tam Muzeum Młodej Polski.
Ewa Modzelewska
czytaj...

KRAKÓW W centrum miasta odnawia się coraz więcej kamienic. Sęk w tym, że nowa kolorystyka i styl budynków często budzą kontrowersje.
Katarzyna Janiszewska, Katarzyna Jasińska
czytaj...

MUSZYNA Nowe pomieszczenia zamku biskupów krakowskich i ich bogate wyposażenie to plon wakacyjnych wykopalisk archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ruinach zamku w Muszynie. W podzamczu odkryli mury i materiały pamiętające XVIII wiek.
Jerzy Wideł
czytaj...DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Od środy we wrocławskim Muzeum Narodowym będzie można oglądać słynny skarb średzki. To okazja, żeby przyjrzeć się arcydziełom średniowiecznych złotników, zanim opuszczą Polskę. Skarb ma być atrakcją wystaw w Pradze i Ostrawie.
Beata Maciejewska
czytaj...

WROCŁAW Muzeum Miejskie Wrocławia jest w II etapie konkursu "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich". Ale o tym, czy wygra, zadecydują internauci. Głosować można tylko do godz. 16.25 w sobotę. Na razie prowadzi Bydgoszcz.

czytaj...

DOLNY śLĄSK Trzeba wreszcie zinwentaryzować dolnośląskie zabytki.
Beata Maciejewska
czytaj...

WROCŁAW Stuletnia rzeźba Pegaza odzyskała ogon

czytaj...

KSIĄŻ Zamek Książ będzie piękniejszy i bezpieczniejszy
Paulina Ungier
czytaj...

BOGATYNIA Nie możemy zachowywać się jak wandale - uważa wojewódzki konserwator zabytków. W czwartek Andrzej Kubik spotkał się u wojewody z wojewódzkim inspektorem nadzoru budowlanego, żeby rozmawiać o domach przysłupowych z Bogatyni.
Aneta Augustyn
czytaj...WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Dzięki projektowi "Rewaloryzacja historycznego centrum odrodzonego po latach zaborów w 1919 roku Uniwersytetu Poznańskiego" odnowiona będzie większość budynków uczeln
Katarzyna Dolata
czytaj...

POZNAŃ Jaki kształt ostatecznie miała kaplica Dąbrówki? Archeolodzy chcą to ustalić. Niebawem po raz pierwszy spenetrują podziemie kościoła Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim
Piotr Bojarski
czytaj...

POZNAŃ Zlikwidujmy parking na dziedzińcu Urzędu Miasta. To wstyd przed zwiedzającymi - apeluje przewodnik turystyczny Paweł Sowa. Ale konserwator zabytków Maria Strzałko mówi, że samochody w zwiedzaniu nie przeszkadzają.
Michał Wybieralski
czytaj...

GNIEZNO PKP chce sprzedać obiekty po zabytkowej parowozowni w Gnieźnie. Mieszkańcy obawiają się, że zamiast muzeum powstanie tam sklep. I zbierają podpisy pod protestem.
Seweryn Lipoński
czytaj...LUBELSKIE

KOZŁÓWKA Kosztowne wizyty w muzeum. Nasza droga Kozłówka
Małgorzata Domagała
czytaj...PODLASKIE

BIAŁYSTOK Z cmentarza wojskowego w Zwierzyńcu znikają kolejne stare krzyże, ustawione na grobach żołnierzy. Ktoś powie - zastępują je nowe, ładniejsze. Ja pytam - tylko po co?
Andrzej Kłopotowski
czytaj...

BIAŁYSTOK W odremontowanej części wałów kościoła św. Rocha pojawiły się nowe okna. Sęk jednak w tym, że świetnie wyglądałyby w bloku z wielkiej płyty, ale nie w świątyni, która jest przykładem modernizmu z najwyższej półki.
Andrzej Kłopotowski
czytaj...WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Zarząd Województwa rozdzielił blisko 6 mln zł na renowację siedmiu zabytków w regionie.

czytaj...

OLSZTYN Samorząd województwa oraz podległe mu instytucje dysponują w Olsztynie kilkoma budynkami o dużej wartości historycznej.
Marta Bełza
czytaj...

OLSZTYN Wojewódzki konserwator chce, żeby pochodzące z początku XX wieku wiaty na Dworcu Zachodnim znalazły się w jego rejestrze. Decyzja w tej sprawie jest już w ratuszu, a urzędnicy zapowiadają, że nie będą się od niej odwoływać.
Tomasz Kurs
czytaj...

OLSZTYN Renowacja pomnika poświęconego Armii Czerwonej będzie droższa, niż zakładano. - Warto go ratować - mówią konserwatorzy.
Tomasz Kurs
czytaj...POMORZE

GNOJEWO Nie ma środków na dalszy remont zabytku z XIV w. Prace w kościele w Gnojewie zostały wstrzymane.
Jacek Skrobisz
czytaj...

GDYNIA Po zagospodarowaniu parku kolibkowskiego przyszedł czas na ucywilizowanie pozostałej części zabytkowego zespołu dworsko-pałacowego. Ratusz chce na najbliższej sesji Rady Miasta zmienić plan zagospodarowania tego miejsca tak, by mogły tam powstać restauracje i hotel.
Agata Grzegorczyk
czytaj...

KARTUZY Od wczoraj w Kartuzach wrze, takiej profanacji miejsca świętego nie pamiętają najstarsi mieszkańcy!
Alicja Zielińska
czytaj...

SZTUM Żaden oferent nie zgłosił się na razie w przetargu na zamek krzyżacki w Sztumie. To już trzecia próba znalezienia kupca na dawną warownię, znów bez powodzenia. Wprawdzie termin przetargu jeszcze nie minął, lecz w sztumskim magistracie panuje pesymizm.
Piotr Piesik
czytaj...

GDAŃSK Zapraszam na dawne miejsca handlowe, czyli place targowe. Jest ich w Gdańsku więcej niż w jakimkolwiek innym mieście Polski.
Andrzej Januszajtis
czytaj...

GDAŃSK Strażacy prawie dwie godziny gasili niewielki pożar w budynku gdańskiej Zbrojowni należącej do Akademii Sztuk Pięknych.

czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu