ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - wrzesień


zabytki


WARSZAWA

WARSZAWA

Za dwa lata w zabytkowej rogatce przy pl. Unii Lubelskiej zostanie otwarte Muzeum Sue Ryder, brytyjskiej działaczki charytatywnej, która działała również w Polsce.
Anna Wolska 30-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Na początku 2012 roku ma się rozpocząć remont ulic Starego Miasta. Na pierwszy ogień pójdą nawierzchnie - zostaną wymienione i wygładzone. Potem zlikwidowane zostaną zbyt wysokie krawężniki, a przy wejściach do sklepów i budynków pojawią się podjazdy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
29-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

W poniedziałek wmurowano kamień węgielny pod pomnik Tadeusza Kościuszki, który w listopadzie stanie na warszawskim placu Żelaznej Bramy. Monument będzie kopią pomnika polskiego generała, stojącego przed Białym Domem w Waszyngtonie.
28-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

O konieczności pogłębionych badań naukowych nad historyczną kolorystyką fasad i elewacji oraz regularnych publikacji wyników badań mówili uczestnicy międzynarodowej konferencji konserwatorskiej "Kolorystyka zabytkowych elewacji od średniowiecza do współczesności".
22-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Elizeum - tajemnicza podziemna rotunda, w której książę Kazimierz Poniatowski miał urządzać schadzki z kochankami - zostanie udostępnione dla zwiedzających. Przeznaczona do renowacji budowla ukryta jest w skarpie wiślanej w parku obok ul. Książęcej, a o jej istnieniu wiedzą głównie varsavianiści i pasjonaci historii.
Patrycja Śledziewska 22-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Trwa modernizacja Głównego Gmachu Politechniki Warszawskiej. Ostatnio pojawił się pierwszy świeżo odmalowany fragment elewacji, który od razu wzbudził kontrowersje wśród mieszkańców stolicy.
Anna Wolska 07-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

W październiku rusza renowacja pomnika Adama Mickiewicza. Figura naszego wieszcza zostanie wyczyszczona oraz uzupełniona o brakujące fragmenty. Zakończenie tych prac planowane jest na listopad.
01-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Wydawało się, że czasy, w których dzieła architektury lat 40., 50. i 60. traktowano jak bezwartościowe relikty PRL-u, odchodzą już do przeszłości. Nic bardziej błędnego. Z sal hotelu Warszawa ma być wypruty powojenny wystrój.
Tomasz Urzykowski 30-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Kolejna próba podpalenia zabytkowej willi Arpada Chowańczaka na Starym Mokotowie, która od połowy września jest wpisana do rejestru zabytków.
Tomasz Lisicki 29-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Nietypową tablicę odsłonięto w weekend na Ochocie. Upamiętnia... knajpę. Ale nie byle jaką, bo od tej karczmy nazwę wzięła cała dzielnica.
27-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka nie widzi podstaw, by wstrzymać nadbudowę domu Lachertów przy Francuskiej 12, którą sama zaakceptowała.
Tomasz Urzykowski 25-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Hotel Europejski, stojący niedaleko Pałacu Prezydenckiego, przejdzie gruntowny remont. Podwyższona zostanie najwyższa część dachu, zmieni się też jego kształt.
Natalia Bet, Robert Biskupski 27-09-2010
czytaj...

WARSZAWA

Międzywojenny dom przy ul. Lelechowskiej 2 na Ochocie może stracić swój urok. Wspólnota nielegalnie wymienia balkony.
Janina Blikowska Natalia Bet 24-09-2010
czytaj...

ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ

Zabytkowa willa Zygmunta Richtera, dziś siedziba Chorągwi Łódzkiej ZHP przy ulicy Stefanowskiego, odzyska dawny blask. Harcerze dostali od miasta na remont 800 tys. zł.
Wiesław Peirzchała 29-09-2010
czytaj...

ŁÓDŹ

Dobiega końca remont okazałej rezydencji dawnego Towarzystwa Kredytowego Miejskiego przy ul. Pomorskiej. Efektowne wnętrza - z plafonami, kasetonami, sztukateriami - zostały już odnowione, teraz trwają prace wykończeniowe. Układane są dębowe, mozaikowe parkiety.
Wiesław Pierzchała 21-09-2010
czytaj...

ZGIERZ

Drzwi Otwarte Parku Kulturowego Miasto Tkaczy to propozycja władz Zgierza na niedzielę. W ramach imprezy zainteresowani zwiedzać będą odrestaurowane domy tkaczy, spotykać się z wykonawcami inwestycji, a także oglądać filmy poświęcone historii i współczesności odnawianej części miasta.
24-09-2010
czytaj...

ŁÓDŹ

W przyszłym roku społecznicy chcieliby wyremontowania prawie 120 miejskich i wpisanych do rejestru zabytków kamienic. W piątek wręczą go prezydentowi Łodzi Tomaszowi Sadzyńskiemu.
Matylda Witkowska 23-09-2010
czytaj...

ŁÓDŹ

Takiego koloru miłośnicy łódzkiej architektury jeszcze nie widzieli. Od kilku dni kawałek parteru słynnej kamienicy z rosyjskim napisem przy ul. Rewolucji 1905 r. 28 bije po oczach ''wściekłym'' fioletem.
Matylda Witkowska 20-09-2010
czytaj...

ŁÓDŹ

Zabytkowa willa Rudolfa Kellera przy ul. Gdańskiej 49 ma być odnowiona. Do remontu kapitalnego przymierza się jej właściciel, znany aktor brytyjski Max Ryan, gwiazda kina akcji. Plany potwierdza zarządzająca nieruchomością Danuta Lipska. Nie jest wykluczone, że remont zacznie się już w przyszłym roku.
Wiesław Pierzchała 13-09-2010
czytaj...

ŁÓDŹ

Łódzcy radni zgodzili się w środę na sporządzenie 15 nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.Nowe plany obejmą łącznie 1,1 ha w samym centrum Łodzi, a wczorajsza decyzja rady jest kluczowa dla ochrony zabytków.
Monika Pawlak 09-09-2010
czytaj...

ŁÓDŹ

Dawny blask odzyskał zabytkowy kompleks fabryczny Maksa Wilczyńskiego i Jakuba Hirszberga przy al. Kościuszki 23/25, na wysokości pasażu Rubinsteina.
Wiesław Pierzchała 06-09-2010
czytaj...

ŚLĄSKIE

PROMNICE

W ściany zabytkowego XIX-wiecznego zameczku myśliwskiego książąt pszczyńskich w Promnicach wdał się grzyb. Łuszczą się.
Jolanta Pierończyk 30-09-2010
czytaj...

WANCERZÓW

140 tys. zł dla klasztoru w Wancerzowie. Inne zabytki sakralne też zostaną dofinansowane.
Janusz Strzelczyk 29-09-2010
czytaj...

RYBNIK

Kilkuset rybniczan podpisało się w sobotę pod petycją Ruchu Autonomii Śląska o utworzenie Funduszu Ochrony Zabytków Przemysłowych. Trafi do ministerstwa kultury. Członkowie RAŚ chcą ratować perełki naszego krajobrazu, które są nieodłącznym elementem historii Śląska, ale skazanym na zapomnienie - chodzi o stare fabryki, kopalniane szyby, dworce, huty.
27-09-2010
czytaj...

KATOWICE

Dobiega końca remont w Nikiszowcu. Roboty trwają jeszcze na fragmentach pl. Wyzwolenia i wokół niego. Ponad 100-letnie osiedle robotnicze rozkopane było kilka miesięcy.
25-09-2010
czytaj...

MYSŁOWICE

Kompleks budynków kolei wraz z zabytkową wieżą ciśnień przy ul. Oświęcimskiej niszczeje od wielu lat. Ich właściciele nie mają pomysłu co z tym fantem zrobić.
Monika Chruścińska, Paulina Kruzel 24-09-2010
czytaj...

CZĘSTOCHOWA

Z kościoła rektorackiego, znajdującego się przy ulicy św. Rocha w Częstochowie, zniknęły cenne dla wiernych relikwie - krucyfiks z częścią kości świętego Rocha.
Beata Marciniak 21-09-2010
czytaj...

RYBNA

Po remoncie pałac w Rybnej to świetne miejsce na koncerty.
Krzysztof Sendzielorz 21-09-2010
czytaj...

PSZCZYNA

Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie wygrała w naszym konkursie na najbardziej udaną inwestycję, zrealizowaną z unijnych pieniędzy.
Aldona Minorczyk - Cichy
czytaj...

MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW

Muzeum pod krakowskim Rynkiem Głównym jest już otwarte. Łączy zabytki mające nawet tysiąc lat z nowoczesną technologią. - Wyznaczamy nowe drogi w muzealnictwie. To miejsce jest wyjątkowe - twierdzi prezydent miasta Jacek Majchrowski. Fakt. Nigdzie na świecie nie ma drugiej takiej podziemnej ekspozycji!
Piotr Rąpalski 24-09-2010
czytaj...

TUCHÓW

Ojciec Święty Benedykt XVI nadał tuchowskiemu sanktuarium (powiat tarnowski) tytuł bazyliki mniejszej. Tym samym świątynia, pełniąca rolę największego centrum pielgrzymkowego w diecezji tarnowskiej, będzie miała podobny status, jak znane sanktuaria maryjne na świecie - Jasna Góra Fatima czy Lourdes.
Paweł Chwał 22-09-2010
czytaj...

KRAKÓW

Roczny poślizg w budowie Cricoteki. Powódź utrudniła prace przy elektrowni. Wysoki stan Wisły oraz wód gruntowych uniemożliwiły roboty na poziomie minus jeden. Otwarcie muzeum dopiero w 2012 roku.
Anna Agaciak 21-09-2010
czytaj...

KRAKÓW

Przedstawiciele Fundacji "Panteon Narodowy", podpisali w środę umowę 40-letniej dzierżawy zespołu pustych krypt znajdujących się pod kościołem Piotra i Pawła oraz terenu niezabudowanego wirydarza.
Anna Agaciak 15-09-2010
czytaj...

BINAROWA

Choć od powodzi minęło kilka miesięcy, to wciąż nie widać poprawy stanu zabytkowej świątyni w Binarowej. Konserwatorzy w ostatnich dniach ściągnęli kolejny obraz ze ściany, aby uchronić go przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem. W czerwcu przez kościół przeszła woda z wezbranego potoku. Budowli nie grozi zawalenie, ale konieczne jest usunięcie ołtarzy, aby geolodzy mogli ustabilizować konstrukcję.
03-09-2010
czytaj...

DOLNY ŚLĄSK

JELENIA GÓRA

Jeleniogórskie muzea mają kłopoty z kuszeniem turystów, by zwiedzali ich ekspozycje. Trzy placówki w mieście (Muzeum Karkonoskie, Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Miejskie - Dom Gerharta Hauptmanna) rocznie odwiedza łącznie ok. 50 tysięcy gości. To nieco ponad cztery tysiące osób miesięcznie.
Rafał Święcicki 29-09-2010
czytaj...

WROCŁAW

Doszło do porozumienia pomiędzy urzędem miejskim a właścicielem Młyna Maria, katowickim przedsiębiorstwem J.M. Investment. W efekcie, urząd ma wskazać lokal zastępczy rodzinie, która mieszka w zabytku. Katowicki deweloper na swój koszt musi wyremontować nowe mieszkanie.
Marcin Torz 24-09-2010
czytaj...

WYSZKÓW

Samowola na łużyckiej wsi - połowa mieszkańców maleńkiej wsi Wyszków koło Bogatyni na własną rękę wymieniła okna na plastikowe w swoich zabytkowych domach przysłupowych. Nie powinni tego zrobić bez zgody konserwatora zabytków, bowiem cała wieś jest pod jego ochroną.
Mariusz Junik 22-09-2010
czytaj...

WAŁBRZYCH

Co kilka dni na terenie inwestycji związanych z Programem Rewitalizacji Śródmieścia Wałbrzycha pojawia się konserwator zabytków. Jego wizyty nie ograniczają się jednak do pobieżnych oględzin prowadzonych remontów.
Artur Szałkowski 21-09-2010
czytaj...

JAWOR

Naukowcy odkryli sygnaturę siedemnastowiecznego malarza Michaela Willmanna na obrazie w bocznym ołtarzu w kościele św. Marcina w Jaworze. To sensacja!
Anna Grzelińska 21-09-2010
czytaj koniecznie!!!

DOLNY ŚLĄSK

Budynek legnickiego domu towarowego Savia, ośrodek wypoczynkowy w Rokitkach, nieczynna kopalnia w Iwinach, schronisko na Śnieżce, świdnicka wieża ciśnień i kilkadziesiąt innych obiektów trafiły na listę dóbr współczesnej kultury. Wszystkie one zasługują na ochronę według autorów nowej edycji planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Trwają właśnie społeczne konsultacje związane z tym planem.
Piotr Kanikowski 17-09-2010
czytaj...

KŁODZKO

Władze Kłodzka najpierw zapowiedziały budowę kolejki gondolowej, która wozić będzie turystów na zabytkową twierdzę. Teraz obiecują, że turyści będą też pływać pontonami w podziemiach fortyfikacji.
Natalia Wellman 17-09-2010
czytaj...

WROCŁAW

Plac Staszica, ul. Pomorska, Norwida czy Szewska, ale także leżące poza ścisłym centrum Krzywoustego czy Chińska - wszystkie te miejsca łączy jedno: wyglądają coraz piękniej.
Jerzy Wójcik 16-09-2010
czytaj...

LUBELSKIE

LUBLIN

Wkrótce wszyscy chętni lublinianie będą mogli obejrzeć znaleziony w czerwcu akt erekcyjny kościoła powizytkowskiego oraz złote niderlandzkie dukaty. Wystawa w muzeum archidiecezjalnym powinna być dostępna już w przyszłym tygodniu.
Piotr Kozłowski 30-09-2010
czytaj...

LUBLIN

Mieszkańcy Starego Miasta chcą, by miasto wyremontowało swoją zabytkową kamienicę. Po raz kolejny proszą urzędników, by ratowanie budynku zaplanowali w swoich wydatkach.
Małgorzata Domagała 27-09-2010
czytaj...

PODLASKIE

PODLASKIE

Wniosek dotyczący wpisania Kanału Augustowskiego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO wymaga gruntownej przebudowy. Decyzja, w jaki sposób będzie napisany, zapadnie na początku listopada.
Andrzej Kłopotowski 30-09-2010
czytaj...

BIAŁYSTOK

Po tym, jak wyburzono dom przy ul. Kijowskiej, który planowano przenieść do Muzeum Wsi, petycja z postulatem ochrony ul. Młynowej trafiła w tym tygodniu do konserwatora zabytków. Apele wysłano też do ministra kultury i prezydenta miasta.
Monika Kosz-Koszewska 15-09-2010
czytaj...

BIAŁYSTOK

Dziś zaczyna się konferencja "Parki i ogrody zabytkowe, ochrona i konserwacja. Ogród Branickich w Białymstoku, historia rewaloryzacji". Do magnackiej rezydencji zjadą specjaliści z Niemiec, Szwecji i Francji.

czytaj...

WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN

Wiaty z dworca zachodniego są w rejestrze zabytków. Teraz miasto musi znaleźć wykonawców, którzy przystosują projekt przebudowy przejścia podziemnego do historycznego zadaszenia.
Tomasz Kurs 29-09-2010
czytaj...

OLSZTYN

Konserwator zabytków nie chciał wpisać domu handlowego do rejestru zabytków. Resort kultury uchylił tę decyzję. Co z tego, skoro dawnego Dukata już nie ma?
Tomasz Kurs
czytaj...

OLSZTYN

Wygląda na to, że uda uratować się przed ruiną zabytkowy tartak Raphaelsohnów w zakolu Łyny.
15-09-2010
czytaj...

POMORZE

GDAŃSK

Rewitalizacja kosztować ma przeszło 20 mln zł. Dzielnica stanie się centrum sztuki i kultury.
Magdalena Sapkowska 27-09-2010
czytaj...

GDAŃSK

Wielki zabytek to duży kłopot gdańskiej ASP. Na zamkniętej Zbrojowni tracą miasto i turyści.
Kazimierz Netka 23-09-2010
czytaj...

POMORZE

10 najcenniejszych turystycznie, i co bardzo ważne, odnowionych lub zbudowanych od nowa miejsc wybrali internauci w plebiscycie "Pomorskie Perły w Koronie 2010".
Kazimierz Netka 23-09-2010
czytaj...

GDYNIA

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni Redłowie rozbudowuje się. Prace idą pełną parą. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie jedno ale... schron z czasów II wojny światowej. Znajduje się on na terenie, gdzie mają powstać budynki Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Mikołaj Bryk, Marcin Dybuk 12-09-2010
czytaj...

BYTÓW

Bytowski zamek, perła miasta i Kaszub, niszczeje. Konserwator zabytków ostrzega: Naprawcie zamek, bo z czasem mury będą odpadać kawałami! Zainwestowanie w odnowę zabytku to, według niego, konieczność i nie można już tego odkładać. Miasto opracowuje plan remontu.
Mateusz Węsierski 15-09-2010
czytaj...

MIASTKO

Remont zabytkowego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Miastku jest nielegalny. Ksiądz nie zwrócił się o pozwolenie do konserwatora zabytków. Nie ma też pozwolenia na budowę. Mimo to odnowa świątyni trwa w najlepsze. Prace polegają na malowaniu elewacji.
Mateusz Węsierski 13-09-2010
czytaj...

SZTUM

Trzeci przetarg na zespół zamkowy w Sztumie zakończył się fiaskiem. Podobnie jak w dwóch poprzednich, zabrakło chętnych na pozostałości krzyżackiej warowni.
Piotr Piesik 06-09-2010
czytaj...


Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

Prowrót na główną stronę Przeglądu