ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - październik


zabytki


WARSZAWA

WARSZAWA Od rana na Cmentarzu Powązkowskim trwa kwesta, podczas której zbierane są pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków.
31.10.2010 czytaj...

WARSZAWA Miejski plac z granitową posadzką. Przytulna kotlinka z oczkiem wodnym. Otwarcie widokowe na wieżowce. Eleganckie zwieńczenie ulicy Próżnej. Tak potrzebne w centrum miasta ławki, na których można odpocząć w cieniu drzew. Urokliwe miejsce do wieczornych spacerów - wszystkie te inwestycje zostały w piątek oddane do użytku za jednym zamachem.
Michał Wojtczuk 2010-10-30 czytaj...

WARSZAWA Archeolodzy wstąpili na pozostałości reduty Ordona na Ochocie. Wyznaczą jej kształt i położenie, później rozpoczną się wykopaliska. Coś niecoś jednak udało już się znaleźć - kule karabinowe, różnej wielkości kartacze i odłamki granatów z 1831 r.
Grzegorz Lisicki 2910-2010 czytaj...

WARSZAWA Rada Powiernicza Muzeum Narodowego w Warszawie przyjęła kandydaturę Agnieszki Morawińskiej na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego. Morawińska obejmie tę funkcję od razu.
28-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Zburzyć Pałac Kultury czy zostawić? Gmach zdobi, a może gwałci miasto? Badacz z Cambridge bierze PKiN pod wielką lupę. Pisze doktorat na Uniwersytecie w Cambridge i prosi: - Wypełnijcie sondaż o PKiN. Pomożecie?
28-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Siedemnaście pomników i kaplic wyremontowali w tym roku konserwatorzy Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Ile odrestaurują w przyszłym?
26-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Wola Art to przykład lokalnej imprezy angażującej mieszkańców i przyciągającej artystów ze świata. W tym roku koncentruje naszą uwagę na metalowych rzeźbach z lat 60. na ulicy Kasprzaka.
Agnieszka Kowalska 2010-10-25 czytaj...

WARSZAWA Na Saskiej Kępie pod pozorem rozbudowy burzone są wille.
Tomasz Urzykowski 21-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Bój o zabytkowy fort w Starych Włochach. Radni kłócą się o budowę boisk na jego terenie. - Korzystający z nich ludzie zakłócą spokój zmarłych - twierdzą jedni. - To głupi argument - kontrują drudzy.
Grzegorz Lisicki 21-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Jest szansa na uratowanie dawnej willi Gabriela Narutowicza przy ul. Parkowej. Swoją siedzibę chce w niej urządzić fundacja Instytut Lecha Wałęsy. Urzędnicy nie mówią nie, ale stawiają warunek - budynek musi być otwarty dla publiczności.
Dominika Olszewska, Tomasz Urzykowski 19-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Zakończył się kapitalny remont Grobu Nieznanego Żołnierza. Słynny obiekt nie ma już popękanych tynków i przeciekającego dachu. Zyskał też nowoczesną iluminację.
Tomasz Urzykowski 14-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Tylko w ostatnich miesiącach na Saskiej Kępie zniszczono kilka cennych domów. Właściciel zburzył willę przy ul. Katowickiej 20, choć miał zgodę tylko na jej powiększenie.
13-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Wydłużamy godziny pracy muzeum. Do tej pory budynki były zamykane o 16, teraz są o 18, a w soboty o 21. To minimum, bo chcemy, by były czynne jeszcze dłużej - mówi Tadeusz Zielniewicz, nowy dyrektor Łazienek Królewskich.
Tomasz Urzykowski 11-10-2010 czytaj...

WARSZAWAZabytkowa Mokotowska zamienia się w parking. Po remoncie pieszym trudno się tu będzie minąć na zwężonym chodniku. Taki jest skutek, gdy za projektowanie ulic biorą się drogowcy - narzeka urbanista Krzysztof Domaradzki, który odebrał samochodom Krakowskie Przedmieście.
Krzysztof Śmietana 04-10-2010 czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ W sobotę trzydniową kwestę na rzecz renowacji zabytków Starego Cmentarza rozpoczęli uczniowie łódzkich szkół, a także wiceprezydenci miasta Marcin Bugajski i Łukasz Magin. Uczniowie porządkowali również cmentarz, w czym pomagał im prezydent Łodzi Tomasz Sadzyński.
Przemysław Kuć 31-10-2010 czytaj...

ŁÓDŹ Ci, którzy nauczyli się nie gubić w labiryncie sal ms2, będą musieli poznać wszystkie drogi od nowa: dziś ponowne otwarcie kolekcji - teraz pod nazwą "Sztuka XX i XXI wieku. Przemieszczenia".
Marta Pietrasik 06-10-2010 czytaj...


ŚLĄSKIE

BIELSKO-BIAŁA Na bielskim XIX-wiecznym, ewangelickim cmentarzu pomiędzy ulicami Modrzewskiego i Grunwaldzką ostatnich zmarłych pochowano kilkadziesiąt lat temu. Fundacja Centrum Fotografii zorganizowała tam plener. Pomysłodawcy chcą uratować od zapomnienia tą cenną nekropolię.
22-10-2010 czytaj...

BYTOM Zabytkowy gmach IV Liceum Ogólnokształcącego, z uwagi na położenie przy pl. Sikorskiego zwany "Sikorakiem", od ponad stu lat przyciąga oczy fasadą z glazurowanej cegły, która na szczycie układa się w herb Bytomia, i charakterystyczną wieżą zegarową. Teraz secesyjny gmach w pełnej krasie można podziwiać nie tylko za dnia.
22-10-2010 czytaj...

GÓRNY ŚLĄSK Górny Śląsk ma swoją ciekawą secesję, bardzo różnoraką, bardzo europejską, dzisiaj odkrywaną na nowo - mówi prof. Ewa Chojecka, jedna z autorek wydanej po raz drugi przez Muzeum Śląskie książki "Secesja i jej górnośląskie formy". Pierwszy nakład rozszedł się na pniu.
 czytaj...

SIEMIANOWICE Siemianowice to nie zabytkowe Eldorado. Nie ma starówki, nie ma wielu architektonicznych perełek. Jest pałac - zrujnowana posiadłość Donnersmarcków, o której pamiętają chyba jedynie mieszkańcy.
Łukasz Respondek 30-10-2010 czytaj...

SZLAK ORLICH GNIAZD Szlak Orlich Gniazd wygrał konkurs na najlepszy produkt turystyczny roku organizowany przez Polską Organizację Turystyczną. Szlak wygrał internetową kampanię reklamową o wartości 50 tysięcy zł.
Krzysztof Suliga Bartłomiej Rumienek, 27-10-2010 czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Podróżny ołtarzyk biskupa Turzona, arcydzieło wrocławskiej sztuki złotniczej, prawie pięćset lat leżał w skarbcu katedralnym. Aż do 1955 roku, gdy ks. Kazimierz Lagosz oddał go na Jasną Górę. Być może chciał tym darem wkupić się w łaski Kościoła. Dzisiaj ołtarzyk znów jest we Wrocławiu. Na razie przyjechał na rok.
Beata Maciejewska 29-10-2010 czytaj...

WROCŁAW Archeolodzy odkopali fragmenty fontanny z Neptunem. To jeden z najsłynniejszych wrocławskich wodotrysków. W 1945 został rozbity na kawałki i dotąd nikt nie wiedział, co się z nimi stało.
Beata Maciejewska 29-10-2010 czytaj...

WARSZAWA W każdym kościele mogą być takie szaty liturgiczne, jak te pokazane na wystawie "Gloria Deo. Rzemiosło w służbie religii" we wrocławskim Muzeum Narodowym. Tylko że to się nie opłaca. XVIII-wieczny ornat siostry benedyktynki wyszywały prawie dwa lata, a dzisiaj produkuje się go w ciągu kilku godzin. Co, niestety, widać.
Beata Maciejewska czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Koniec sporu marszałka z architektem CSK? Bolesław Stelmach na dzień przed upływem terminu dostarczył dokumentację projektową. Nie wiadomo jednak, czy zaakceptują ją władze województwa.
Karol Adamaszek 31-10-2010 czytaj...

LUBLIN W sobotę kolejną kwestę na cmentarzu przy ul. Lipowej zaczyna Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. Za zebrane pieniądze chcą odnowić siedem nagrobków z początku XIX wieku. Potrzeba na to około 90 tysięcy złotych.
Piotr Kozłowski 29-10-2010 czytaj...

LUBLIN Zabytkowy most na Bystrzycy do końca tego roku miał zmienić się nie do poznania, ale na remont zabytkowej konstrukcji jeszcze poczekamy.
Marcin Bielesz 27-10-2010 czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Na olsztyńskim dachu położonych zostało 30 tys. nowych dachówek. W trakcie remontu wyszło na jaw, że średniowieczna konstrukcja trzymała się dosłownie cudem.
Tomasz Kurs 29-10-2010 czytaj...

OLSZTYN Tegoroczna kwesta na renowację olsztyńskich nekropolii ma przypomnieć także o tych leżących na uboczu. Pieniądze zebrane 1 listopada pomogą uchronić przed niszczeniem groby na Dajtkach.
Tomasz Kurs 21-10-2010 czytaj...

OLSZTYN W poniedziałek po godz. 18 urzędnicy sprawdzali, jak będzie wyglądał po podświetleniu neogotycki kościół pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Żniwnej.
21-10-2010 czytaj...

OLSZTYN Zrujnowany dworek na Tracku i budynek dawnej restauracji Secesja przy ul. Knosały miasto chce wymienić z PKP na stadion przy ul. Sybiraków, by zbudować tam centrum szkolenia młodych piłkarzy.
Tomasz Kurs, Grzegorz Szydłowski 18-10-2010 czytaj...

OLSZTYN Nie wiem, na czym ma polegać wyjątkowość kamienicy przy ul. Mickiewicza 3? Na uwagę bardziej zasługuje zabytek przy ul. Pieniężnego 2, który czeka wyburzenie - mówi Rafał Bętkowski, pasjonat historii Olsztyna.
Grzegorz Szydłowski 04-10-2010 czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Stawiając osiem lat temu pomnik Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, miasto Gdańsk uznało, że to wszystko, co może zrobić dla dawnych nekropolii. A to za mało.
Aleksandra Kozłowska 30-10-2010 czytaj...

KARWIEŃSKIE BŁOTA Rozsypujące się nagrobki bez krzyży, chaszcze i przygnębiające wrażenie zaniedbania - pomenonicki cmentarz w Karwieńskich Błotach (gmina Krokowa) woła o ratunek.
Aleksandra Kozłowska 29-10-2010 czytaj...

SOPOT Muzeum Sopotu udało się odnaleźć XIX-wieczne, nigdy nie publikowane fotografie pierwszego Domu Zdrojowego. To prawdopodobnie najstarsze znane zdjęcia kurortu.
Jowita Kiwnik 26-10-2010 czytaj...

GDAŃSK Zrekonstruowane kamieniczki z VII w., kamienna posadzka, wydarte spod warstwy sadzy zdobienia i malowidła, a nawet ogrzewanie podłogowe. Remont gdańskiego kościoła św. Jana idzie pełną parą.
Jowita Kiwnik 25-10-2010 czytaj...

GDAŃSK W sprawie zabudowy północnego rejonu Wyspy Spichrzów ucieszyło nas umożliwienie zgłaszania uwag do planu przez mieszkańców. Jednocześnie odnotowujemy nacisk na pracowników Biura Rozwoju, żeby jak najszybciej na nie odpowiedzieli. Czyżby chodziło o "zaklepanie" planu przez Radę jeszcze przed wyborami, tak by ewentualna następna ekipa nie mogła już nic poprawić?
Andrze Januszajtis 25-10-2010 czytaj...

WARSZAWA Jeden z kompleksu siedmiu gdańskich dworów, dziś należący do szpitala dziecięcego "Polanki", popada w ruinę. - Jest szansa, że już za parę miesięcy rozpoczniemy remont - uspokaja zarząd placówki.
Jowita Kiwnik 20-10-2010 czytaj...Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

 Prowrót na główną stronę Przeglądu