ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - październik


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Fiński architekt jest zachwycony tym, jak budowlańcy poradzili sobie z arcytrudną ścianą krzywoliniową Muzeum Żydów na Muranowie. Pozytywne opinie zebrała też w izraelskim Instytucie Yad Vashem część ekspozycji poświęcona Holocaustowi.
Michał Wojtczuk 2010-11-30  czytaj...

WARSZAWA Inwestor budynku, w którym znajdzie się nowa siedziba Muzeum Azji i Pacyfiku, spóźnia się z budową o trzy lata. Nie zapłaci żadnych kar. Próbuje też wymigać się od opłat za użytkowanie wieczyste działki - w sumie 2,5 mln zł.
Michał Wojtczuk 2010-11-26  czytaj...

WARSZAWA Kolejarze obawiają się wpisu do rejestru zabytków Dworca Centralnego w Warszawie, bo nie można by już nigdy go ruszyć. Tymczasem docelowo ma on zostać zrównany z ziemią - informuje "Życie Warszawy".
2010-11-24  czytaj...

WARSZAWA Jedyne muzeum po praskiej stronie jeszcze nie istnieje, ale już można przeglądać jego zbiory w internecie. I to zbiory nietypowe: muzeum tworzy mówioną historię prawobrzeżnej Warszawy.
2010-11-22  czytaj...

WARSZAWA Nie świeci już neonu z tulipanami na rogu Alej Jerozolimskich i Kruczej. Nie ma też kwiaciarni "Tulipan", która działała tu od lat.
Jerzy S. Majewski 2010-11-20  czytaj...

WARSZAWA W parku Traugutta, na skwerze przy ul. Sanguszki, w sobotę odsłonięto "Rozdroże 2010" - cztery stalowe, abstrakcyjne postaci. "To bardzo wzruszający moment w życiu plastyka, który w tym mieście spędził swoje życie" - mówi 80-letnia artystka i zaprzecza by rzeźby nawiązywały do Rycerzy Okrągłego Stołu.
Mateusz Pacewicz, 2010-11-14  czytaj...

WARSZAWA Na placu Żelaznej Bramy stanął pomnik Tadeusza Kościuszki.
2010-11-06  czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ 30 listopada w ms2, filii Muzeum Sztuki w Manufakturze uroczyście otwarto, po 17 latach od wystawy upamiętniającej setne urodziny malarza, ekspozycję "Powidoki życia.
2010-11-30  czytaj...

ŁÓDŹ Znika jeden z największych budynków na terenie elektrociepłowni przy dworcu Łódź Fabryczna. Jego miejsce zajmie nowa architektura, wyglądem nawiązująca do oryginalnej - industrialnej
Aleksandra Hac 30-11-2010  czytaj...

ŁÓDŹ Do piątku, 12 listopada, można było głosować w internetowej sondzie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. Podobnie jak przed rokiem towarzystwo proponuje łodzianom wybór jednego pomnika, który zostanie odrestaurowany z pieniędzy zebranych podczas tegorocznej kwesty.
  czytaj...

ŁÓDŹ Dawny blask odzyskała zabytkowa kamienica Schweikertów, jednego z czołowych łódzkich rodów fabrykanckich. Stoi przy ul. Piotrkowskiej 147 w centrum Łodzi.
Wiesław Pierzchała 2010-11-21  czytaj...

ŁÓDŹ O 4 mln zł od tajemniczego darczyńcy wzbogaciła się Fundacja na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu w Łodzi. Ten zastrzyk gotówki oznacza przełom w ratowaniu zabytkowej kaplicy w kształcie małej katedry będącej perłą neogotyku w skali Europy.
2010-11-15  czytaj...


ŚLĄSKIE

RUDA ŚLĄSKA Chociaż wszyscy zgadzają się co do jego wartości, zdewastowany dworzec w Rudzie Śląskiej Chebziu wypadł ze Szlaku Zabytków Techniki. Czy to oznacza jego dalszą degradację?
Iwona Sobczyk 2010-11-27  czytaj...

BĘDZIN Portrety z Wawelu w Będzinie. "To historyczny dzień"
Witold Gałązka 2010-11-18  czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Konstrukcje nawiązujące kształtem do spirali, koronki koniakowskiej, a nawet liścia, proponowali architekci startujący w konkursie na projekt szklanego dachu nad bielskim muzeum. Ostatecznie wygrał pomysł zamontowania nad dziedzińcem baldachimu.
  czytaj...

CZĘSTOCHOWA Do jasnogórskiego sanktuarium powróciły kolejne odnowione muzyczne zabytki, m.in. XVIII-wieczne skrzypce, oboje i klarnety.
2010-11-26  czytaj...

CHORZÓW Legendarna chorzowska Omega - zegar odmierzający czas meczów piłkarskich na stadionie Ruchu - zostanie wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Tylko w ten sposób będzie go można uratować.
Jacek Sroka 2010-11-26  czytaj...

JASTRZĘBIE ZDRÓJ Do Zakładu Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju trafiła unikatowa, zabytkowa wanna marmurowa, znaleziona na terenie Parku Zdrojowego. Wanna pochodzi z budynku byłych Łazienek wybudowanych w Jastrzębiu w 1862 roku, do których niegdyś licznie przybywali kuracjusze z całej Europy.
Katarzyna Spyrka 2010-11-23  czytaj...

CZĘSTOCHOWA Jeszcze w tym roku ma zakończyć się remont częstochowskiej archikatedry - jednej z największych w Europie neogotyckich świątyń. Robotnicy zajmują się już pracami przy elewacji budynku.
Rafał Kuś 2010-11-16  czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KALWARIA ZEBRZYBOWSKA Remont obiektów sakralnych na terenie sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej dobiegł wreszcie końca. Odnowiono drewniane stalle, w budynku klasztoru wymieniona została stolarka okienna, wyremontowany dach i elewacja.
Przemysław Malisz 2010-11-27  czytaj...

ŻEGIESTÓW ZDRÓJ Budynki sanatoryjne i sakralne w Żegiestowie Zdroju jeden po drugim umieszczane są w rejestrze zabytków.
Jerzy Wideł 2010-11-28  czytaj...

KRAKÓW To była najdroższa i najbardziej skomplikowana renowacja zabytku w ostatnim dziesięcioleciu w stolicy województwa. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznaczył na nią ponad 2 mln zł. Po dwóch latach remontu - XVII w. kopuła kaplicy Myszkowskich w kościele Dominikanów wygląda jak nowa.
Anna Agaciak 2010-11-16  czytaj...

TARNÓW Ratusz - najbardziej rozpoznawalny tarnowski budynek - od wczoraj znowu jest otwarty dla zwiedzających. Zakończył się żmudny, trwający ponad pięć lat remont, w efekcie którego zabytek wygląda lepiej niż przed 400 laty, kiedy go budowano i jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny niż przed modernizacją.
Paweł Chwał 2010-11-16  czytaj...

SZYMBARK Takiego najazdu znamienitych gości, jak wczoraj, dawno nie przeżywał renesansowy kasztel obronny w Szymbarku. Ale i okazja była niezwykła. Po 75 latach wyremontowano wreszcie cały zabytek - rozpoczynając nowy etap w jego ponad 400-letnich dziejach.
Halina Gajda 2010-11-12  czytaj...

KRAKÓW Miejscy urzędnicy stracili cierpliwość. Po 1,5-rocznych, bezskutecznych próbach odzyskania Fortu św. Benedykta od Instytutu Sztuki, kierują sprawę do sądu.
Anna Agaciak 2010-11-09  czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

DOLNY ŚLĄSK Mamy w regionie skarb, który wciąż nie jest doceniony, ani nawet rozpoznawany przez samych Dolnoślązaków - mówi Elżbieta Lech-Gotthardt, właścicielka zabytkowej Zagrody Kołodzieja w Zgorzelcu. Jest jedną z kilkunastu osób, które odnowiły zabytkowe domy i prowadzą w nich pensjonaty, restauracje i gospodarstwa agroturystyczne.
Aneta Augustyn 2010-11-30  czytaj...

WROCŁAW Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace archeologiczne w budynku klasztornym przy ul. św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Właśnie ogłoszono przetarg mający wyłonić firmę, która zajmie się wykopaliskami. Naukowcy będą pracować w piwnicach.
Marcin Torz 2010-11-13  czytaj...

BUKOWIEC Tak wielu hektarów nie otrzymała do tej pory żadna fundacja w Polsce. W środę 100 hektarów należących do wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych przeszło w ręce Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
Alina Gierak 2010-11-12  czytaj...

WROCŁAW Pl. Jana Pawła II kryje unikatowe fortyfikacje. Archeolodzy, którzy zaczną tam pracę, odkopią je.
Marcin Torz 2010-11-08  czytaj...

WROCŁAW W coraz gorszym stanie są kamienice przy ul. Drobnera 10 i Dubois 3 na Nadodrzu.
Jarosław Garbacz 2010-11-07  czytaj...

LEGNICA Teatr Letni w parku Miejskim od blisko pięciu lat stoi zamknięty na głucho. W wielkich oknach zamiast szyb są pilśniowe płyty, a ze ścian odpada tynk. - W połowie grudnia odbędzie się kolejny przetarg na dzierżawę tego teatru - mówi Janusz Hawryluk, dyrektor Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy. - Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto go przejmie.
Zygmunt Mułek 2010-11-06  czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Malunki na podwórkach kamienic na Jeżycach przypominają historię tej pięknej dzielnicy.
Joanna Leśniewska 2010-11-27  czytaj...

POZNAŃ Badania archeologiczne na Górze Przemysła powinny być bezwzględnie przeprowadzone - uważa miejski konserwator zabytków
25-11-2010  czytaj...


LUBELSKIE

KRAŚNIK Modrzewiowy dworek przy ulicy Narutowicza 29 w Kraśniku wciąż czeka na remont. Wojewódzki konserwator zabytków dopiero w ubiegłym tygodniu wydał zalecenia dotyczące koncepcji remontu dworku. Teraz projekt ponownie trafił do architekta Adama Wójcika, który musi uwzględnić wskazówki konserwatora. Sprawa odwleka się w czasie, a właścicielka zabytkowego obiektu - Magdalena Czelej boryka się z formalnościami.
Joanna Biegalska 2010-11-07  czytaj...


PODLASKIE

CHOROSZCZ Trzeba naprawić dach, wymienić stolarkę, nie najlepiej wygląda elewacja... Cały pałacyk Branickich w Choroszczy wymaga remontu. Do połowy grudnia ma być gotowy projekt prac, które zabytek przejdzie wiosną.
Monika Kosz-Koszewska   czytaj...

BIAŁYSTOK Metalowe ogrodzenie, niczym z ogródków działkowych, pojawiło się właśnie na szczycie wałów białostockiej katedry. To najnowszy bubel, za który możemy podziękować podlaskiemu konserwatorowi zabytków
Andrzej Kłopotowski  czytaj...

SUPRAŚL Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do budżetu, dzięki której do supraskiego monasteru miałaby spłynąć suma 1,2 mln złotych.
2010-11-29  czytaj...

BIAŁYSTOK Magistrat rozstrzygnął właśnie przetarg na opracowanie studium historyczno-urbanistycznego. Dokument ma pokazać, co cennego zostało w tkance miasta.
2010-11-25  czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Po błędach wytkniętych przez ministerstwo kultury (m.in. konserwatorzy uznając, że Dukat nie jest zabytkiem, posłużyli się opinią przedstawioną przez inwestora, a nie uwzględnili innych analiz, w tym przygotowanych przez Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków), wojewódzki konserwator zabytków musiał raz jeszcze wydać decyzję o wpisaniu bądź nie Dukata do rejestru. Ale konserwatorzy zdania nie zmienili.
Tomasz Kurs 28-11-2010  

OLSZTYN Są pieniądze z Unii na uratowanie zabytkowego tartaku.
Grzegorz Szydłowski 2010-11-17  czytaj...

OLSZTYN Kolej nie zgodziła się na przejęcie dworku na Tracku i budynku po Secesji w zamian za stadion przy ul. Sybiraków. Są za to pieniądze na odratowanie zabytku, w którym mieściła się restauracja Casablanca.
Grzegorz Szydłowski 2010-11-16  czytaj...

OLSZTYN Specjaliści od konserwacji skończyli renowację pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Uzupełnili ubytki w kamiennych płytach i wyczyścili je.
Marta Bełza 2010-11-15  czytaj...

OLSZTYN Do Muzeum Warmii i Mazur powróciła po konserwacji książka Krzysztofa Hartknocha "Stare i nowe Prusy". To jedna z najcenniejszych pozycji biblioteki na olsztyńskim zamku.
2010-11-12  czytaj...


POMORZE

MALBORK W Muzeum Zamkowym jest jeszcze więcej miejsc do zwiedzania. W piątek doszło do oficjalnego zakończenia inwestycji, dzięki której turyści mogą oglądać dotychczas niedostępne dla zwykłych gości pomieszczenia, m.in. piwnice i strychy Zamku Średniego.
Jacek Skrobisz 2010-11-27  czytaj...

OLIWA Podczas montażu systemu oświetlenia w archikatedrze oliwskiej doszło do zniszczenia średniowiecznych zabytków. Wczoraj kontrolę w świątyni przeprowadziła pani inspektor, wysłana tam przez pomorskiego konserwatora zabytków.
Anna Cymanowska 2020-11-17  czytaj...

SŁUPSK Prokuratura Rejonowa w Słupsku przedstawiła zarzut podpalenia zabytkowego pałacu w Karżniczce Bogdanowi H. Przypomnijmy, że siedemnastowieczny pałac, należący pierwotnie do niemieckiego rodu von Puttmakerów spłonął przed rokiem.
Robert Gębuś 2010-11-07  czytaj...Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

   Prowrót na główną stronę Przeglądu