ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - grudzień


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA W remontowanej zachodniej elewacji Hali Mirowskiej cegły rozbite pociskami wymienianie są na nowe. Czy robotnicy zatrą ślady egzekucji dokonanej tu w sierpniu 1944 r.? - Zachowany je - uspokaja kierownik budowy.
Jerzy S. Majewski  czytaj...

WARSZAWA Na co dzień tego nie zauważamy, ale w Warszawie specjaliści od wyburzeń mają pełne ręce roboty. Z niektórych rozbiórek się cieszymy (blaszak KDT), inne balansują na granicy prawa (parowozownia), jeszcze inne po prostu są konieczne (skocznia na Mokotowie). Zapraszamy do obejrzenia budynków, których na żywo już nigdy nie zobaczymy, a które rozebrano w mijającym roku.
28-12-2010  czytaj...

WARSZAWA Niezwykłą rzeźbę powstałą u schyłku XIV wieku można będzie do 28 lutego oglądać w Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego. To absolutny unikat.
Jerzy S. Majewski 28-12-2010  czytaj...

WARSZAWA Robotnicy rozebrali w czwartek wieżę nieczynnej skoczni narciarskiej na Mokotowie. Demontaż przeprowadzono za pomocą koparek wyposażonych w ogromne nożyce.
Michał Wojtczuk 23-12-2010  czytaj...

WARSZAWA Dobiega końca remont kościoła św. Krzyża. Po raz pierwszy od trzystu lat będzie można zajrzeć do krypt. W jednej z nich obok całej plejady dworzan spoczywa siostra królowej Marysieńki.
Jerzy S. Majewski  czytaj...

WARSZAWA Tu kiedyś wystawały rury, dziś jest pracownia komputerowa - oprowadzali w czwartek po odnowionych piwnicach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej jego pracownicy. Podziemia robią ogromne wrażenie.
16-12-2010  czytaj...

WARSZAWA Żelbetowa bryła budynku jest gotowa. Teraz robotnicy kładą dach i natryskują beton na krzywoliniowe ściany. Choć do ukończenia prac pozostało jeszcze 15 miesięcy, siedziba Muzeum Historii Żydów Polskich już wygląda imponująco.
Tomasz Urzykowski 10-12-2010  czytaj...

WARSZAWA Kamienica przy Żelaznej 65 - jeden z ostatnich świadków getta - zostanie rozebrana. Deweloper przekonuje, że była nie do uratowania. Zapowiada odtworzenie fasady i południowej ślepej ściany, którą ze zdjęć zna cały świat.
Tomasz Urzykowski 07-12-2010  czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Ulica Moniuszki w centrum Łodzi to dawny pasaż Meyera - jedyna w tej części miasta prywatna, zamknięta arteria. Jej właścicielem był znany fabrykant Ludwik Meyer, do którego należał pobliski Grand Hotel.
Wiesław Pierzchała 22-12-2010  czytaj...

ŁÓDŹ Neonowa para z Centralu i bąbelki na restauracji Kaskada były kiedyś znakami firmowymi Łodzi. Od dawna już nie świecą, ale są tacy, którzy chcieliby je odnowić.
Matylda Witkowska 18-12-2010  czytaj...

ŁÓDŹ Czy zabytkowy Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi może być źródłem promocji miasta w kraju i zagranicą?
16-12-2010  czytaj...

ŁÓDŹ Kolejną efektownie odnowioną zabytkową kamienicę z końca XIX wieku można zobaczyć przy ul. Piotrkowskiej 149 w Łodzi. Przyciąga ona wzrok okazałym wykuszem ciągnącym się od drugiej do czwartej kondygnacji i zakończonym okrągłą kopułą.
Wiesław Pierzchała 16-12-2010  czytaj...

ŁÓDŹ W obchodzącym jubileusz kościele można zobaczyć elektryczny katafalk i ukryte w ołtarzu figury.
Matylda Witkowska 12-12-2010  czytaj...

ŁÓDŹ Aż 2 mln euro kosztowała renowacja Domu Stefanusa przy ul. Jaracza 47. Budynek odzyskał blask, z którego słynął na początku XX w. Od pierwszej wojny światowej popadał w ruinę. Teraz dawny dom fabrykanta stał się biurowcem klasy A z klimatyzacją i podgrzewanym tarasem.
Agnieszka Magnuszewska 07-12-2010  czytaj...


ŚLĄSKIE

ŻYWIEC Jeszcze w zeszłym roku mury żywieckiego pałacu Habsburgów były w opłakanym stanie. Dzisiaj piękny obiekt jest już prawdziwą ozdobą zabytkowego parku. To nie koniec zmian w tym miejscu.
Marcin Czyżewski 04-12-2010  czytaj...

PIEKARY ŚLĄSKIE w Piekarach Śląskich. Skromniejsi kuzyni kielichów wyburzanego właśnie dworca PKP w Katowicach odkryła fotograficzka Joanna Nowicka, która dokumentuje powojenną architekturę województwa śląskiego.
Iwona Sobczyk 29-12-2010  czytaj...

KATOWICE W ubiegłym tygodniu Polskę obiegła sensacyjna wiadomość - zrabowany przez hitlerowców obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami odnalazł się na aukcji w Niemczech. Tymczasem bliźniacze dzieło Gierymskiego, znajduje się w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Teresa Semik 13-12-2010  czytaj...

KATOWICE Choć od zakończenia wojny minęło 65 lat, wciąż poszukujemy 516 tysięcy zaginionych i zagrabionych wówczas dzieł sztuki. Na szczęście czas nie działa na korzyść sprawców.
Teresa Semik 13-12-2010  czytaj...

KATOWICE Polsko-hiszpańskie konsorcjum wybuduje za ponad 206 mln zł nową siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Justyna Przybytek  czytaj...

PSZCZYNA Tegoroczna powódź przyczyniła się do... otwarcia wystawy w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
Sylwia Plucińska 20-12-2010  czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Sala cechowa w Domu Cechu Rzeźników i Masarzy "Na Kotłowem" przy ul. Westerplatte 18 wraz z wyposażeniem wygląda jak nowa. Renowację sfinansował SKOZK.
23-12-2010  czytaj...

KRAKÓW Przenosiny arcydzieła Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" z Krakowa na wystawę do Londynu mogą nie wyjść obrazowi na dobre - uważa brytyjski ekspert Michael Daley, cytowany w niedzielę przez gazetę "Observer". Daley nazywa pomysł "zupełnym szaleństwem".
Marta Paluch 12-12-2010  czytaj...

TARNÓW Tarnów odświeża lokum szkoły plastycznej z myślą o kształceniu na poziomie akademickim - w niedalekiej przyszłości - młodych artystów. Główny budynek kompleksu odzyska dawny blask do wiosny. Mimo zimy wewnątrz roboty nie zostały przerwane.
Andrzej Skórka 14-12-2010  czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

DOLNY śLĄSK Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze oraz wrocławska Hala Ludowa to prawdziwe perły. Jako jedyne z dolnośląskich zabytków zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Małgorzata Matuszewska 13-12-2010  czytaj...

JELENIA GÓRA Jelenia Góra wykorzystała szansę na uratowanie przed zagładą zespołu barokowych kaplic nagrobnych i epitafiów przy kościele Łaski. Remont pochłonie 4 mln zł. Pieniądze w większości pochodzą z UE. Prace rozpoczną się, jak tylko pogoda pozwoli.
Mariusz Junik 16-12-2010  czytaj...

GORZANÓW Hrabia Czesław Adamowicz od dwóch miesięcy jest nowym właścicielem renesansowego pałacu w Gorzanowie
Natalia Wellmann 17-12-2010  czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Stuletnie rzeźby apostołów jako element muru fary w tym roku w końcu trafiły do rejestru zabytków. Po tym, jak rzeźbę św. Piotra uszkodził konar, konieczna była renowacja. Odrestaurowano również św. Pawła. Teraz wróciły na swoje miejsce.
31-12-2010  czytaj...

BIAŁYSTOK To przełom w ochronie powojennej zabudowy Białegostoku. Zapisy planu zagospodarowania okolic ulicy Akademickiej mają chronić pierwsze tzw. dobra kultury współczesnej.
Andrzej Kłopotowski 30-12-2010  czytaj...

POMORZE

GDAŃSK Z Bazyliki Mariackiej znikają ostatnie rusztowania. Przy jej renowacji pracowało 60 konserwatorów zabytków. Remont pochłonął ponad 3,3 mln euro, a świątynię czekają już następne praceięcej.
Bartosz Gondek 15-12-2010  czytaj...

GDAŃSK Na terenie między ulicami Szeroką, Świętojańską i Tandety powstaje zespół kamieniczek. Część ścian działowych pomieszczeń będzie stanowił zabytkowy gotycki mur, który odkryto podczas prac archeologicznych.
Katarzyna Szychta 14-12-2010  czytaj...

GDAŃSK Jeszcze minimum rok bez Zbrojowni. Bo nie ma inwestora.
Katarzyna Włodkowska 21-12-2010  czytaj...

GDAŃSK Budynek dawnego kina Polonia czeka na ponowną zgodę na budowę. Sopoccy urzędnicy wydali ją po raz pierwszy 6 sierpnia, ale z przyczyn formalnych uchylił ją wojewoda pomorski. Zrobił to po odwołaniu złożonym przez PH Laura - właściciela sąsiedniego domu handlowego.
Kamila Grzenkowska 2010-12-21  czytaj...Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

     Prowrót na główną stronę Przeglądu