ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - grudzień


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Odszedł Witold Straus, człowiek instytucja.
2011-01-13 czytaj...

WARSZAWA Olbrzymi zbiór 130 tys. zdjęć dotyczących Holocaustu zamieścił w internecie Instytut Yad Vashem. Część z nich dokumentuje życie i śmierć w warszawskim getcie.
Jerzy Majewski, Tomasz Urzykowski, 31-01-2011 czytaj...

WARSZAWA Jeszcze tylko do godz. 20 na Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać ,,Damę z gronostajem". Płótno Leonarda da Vinci należące do Fundacji Książąt Czartoryskich, wyleci niebawem do Londynu.
30-01-2011 czytaj...

WARSZAWA Płaskorzeźba Jerzego Jarnuszkiewicza z elewacji domu przy Zwycięzców 11 została zabytkiem. Najwyższy czas, aby ją odrestaurować i odtworzyć brakujące fragmenty.
28-01-2011 czytaj...

WARSZAWA Zaczęło się od siatkarki na pl. Konstytucji, neonu z 1961 r., który odrestaurowała artystka Paulina Ołowska. Potem zasłynął też neon z wyburzonego kina Skarpa - odnowiony trafił do stałej ekspozycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej. Od kilku lat warszawiacy znów kochają stare, ginące neony.
Ilona Karwińska 27-01-2011 czytaj...

WARSZAWA Z Hotelu Warszawa zwalono socrealistyczne galerie i attyki. Zgodnie z projektem wieżowiec ma odzyskać kształt sprzed 1939 r. Jednak coraz bardziej realna staje się groźba, że będzie dziwaczną hybrydą socu i moderny.
Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski 2011-01-26 czytaj...

WARSZAWA Była szara - będzie oliwkowa! Wspaniała arkadowa fasada bernardyńska przy Krakowskim Przedmieściu 66 wraca do swych barw sprzed blisko dwustu lat. To największa taka konserwacja prowadzona obecnie przy dość odrapanym salonie Warszawy.
Jerzy S. Majewski 2011-01-25 czytaj...

WARSZAWA Awanturą zakończyło się rozstrzygnięcie konkursu na zagospodarowanie opuszczonej fabryczki przy Hrubieszowskiej 9 na Woli.
Grzegorz Lisicki 2011-01-25 czytaj...

WARSZAWA Choć Zamek Królewski w Warszawie wtopił się już w staromiejski pejzaż stolicy to prace przy rekonstrukcji jego fragmentów trwały do ub. r., kiedy oddano do użytku odtworzone Arkady Kubickiego. 20 stycznia mija 40 lat od podjęcia decyzji o odbudowie tej placówki.
2011-01-19 czytaj...

WARSZAWA XVI-wieczny komentarz do Księgi Estery, kolorowe zdjęcia płonącego getta, szczypce kowala Mosze Widelca, a nawet znalezione na Muranowie guziki. Już ponad 600 pamiątek zebrało Muzeum Historii Żydów Polskich.
Tomasz Urzykowski 2011-01-16 czytaj...

WARSZAWA - Dobra wiadomość! Cepelek będzie w naszym muzeum neonów - zawiadomiła we wtorek "Gazetę Stołeczną" Ilona Karwińska.
2011-01-11 czytaj...

WARSZAWA W domach z drewna nadal żyją ludzie. Choć budynki mają plastikowe okna, to zazwyczaj ogrzewane są piecami. Część z nich to zabytki, ale niektóre trzeba rozebrać ? mówią specjaliści.
Monika Górecka-Czuryłło , Natalia Bet 16-01-2011 czytaj...

WARSZAWA W związku z zakończeniem remontu dachu Muzeum Narodowego w Warszawie 1 lutego z zabytkowego Dziedzińca im St. Lorentza zniknie dźwig budowlany. Demontaż maszyny rozpocznie się we wtorek o godz. 6.00
Magdalena Ignatowicz, MNW 2011-01-31 czytaj...


MAZOWSZE

MAZOWSZE Na Mazowszu właściciele zabytków mogą się starać o dotacje na ich remonty. Do podziału jest 295 tys. zł. Odnowienie dworku z Żelazowej Woli kosztowało cztery razy więcej.
Tomasz Urzykowski 13-01-2011 czytaj...

KONSTANCIN JEZIORNA "Kasztelanka" i "Jagiellonka" - dwie kolejne wille w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie decyzją mazowieckiego konserwatora trafiły w piątek do rejestru zabytków. "To tylko dwa, a nie aż dwa obiekty" - ocenia historyk sztuki Piotr Nowicki.
07-01-2011 czytaj...

MODLIN Twierdza Modlin już po raz piąty pójdzie pod młotek. Pomimo obniżki ceny, kupców trudno znaleźć. Zainteresowany jest Nowy Dwór Mazowiecki, ale szanse na przejęcie ma małe.
Robert Biskupski 18-01-2011 czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Firma energetyczna PGE Dystrybucja Łódź-Teren zburzyła kamienicę w samym centrum Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 58. Miała ją odbudować do 2011 roku.
Piotr Brzózka 2011-01-24 czytaj...


ŚLĄSKIE

BĘDZIN Wzgórze Zamkowe, które powinno być wizytówką Będzina, straszy śmieciami i ruderami domów. Jak na razie jest to idealne miejsce do urządzania libacji pod chmurką.
Anna Malinowska 2011-01-30 czytaj...

BĘDZIN Nieznani sprawcy wybili nocą w czasie ostatniego weekendu kilkadziesiąt szyb w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Syberce oraz w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Będzinie.
26-01-2011 czytaj...

ZABRZE Zjeżdżamy oszkloną windą w głąb ziemi, tuż pod szybem Carnall na terenie skansenu Królowa Luiza. Nagle klatka się urywa, słychać huk, pękają liny, a klatka pędzi w dół. Kilka sekund później się zatrzymuje, gaśnie światło. Jesteśmy w podszybiu. Tam oglądamy trójwymiarową projekcję krótkiego filmu, poświęconego katastrofie, której symulację chwilę wcześniej przeżyliśmy. A to dopiero początek atrakcji!
Maria Olecha 2011-01-28 czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Plany stworzenia panteonu narodowego w kryptach kościoła św. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie rozpaliły emocje w środowisku konserwatorów zabytków i historyków. Alarmują, że inwestycja doprowadzi do katastrofy budowlanej.
Anna Agaciak 2011-01-24 czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Poznań: "Zielona Perła" trafiła do prokuratury Mniejsza czcionka Większa czcionka Wyślij znajomym Drukuj Poznań: "Zielona Perła" trafiła do prokuratury. Miały być piękne apartamenty, a jest niebezpieczna ruina.
Beata Marcińczyk 2011-01-29 czytaj...

JAROCIN, WRONKI Myśląc o muzeum większość z nas ma przed oczami długie korytarze pełne płócien na ścianach i pamiątek przeszłości w szklanych gablotach. Tak na pewno nie będzie w Jarocinie, gdzie rozpoczynają się prace nad Spichlerzem Polskiego Rocka, a także we Wronkach. Tam urodziła się koncepcja muzeum... więziennictwa.
Marcin Kostaszuk 2011-01-29 czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN We wtorek przyjeżdża do Lublina wrocławski plastyk miejski. Podzieli się sprawdzonymi rozwiązaniami, które mogłyby przybliżyć Lublin do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016
Małgorzata Domagała 2011-01-31 czytaj...

LUBLIN Przybory do golenia, szelki, rachunki za skarpetki, kapcie, a nawet szczoteczka do zębów - to tylko niektóre rzeczy po Bolesławie Bierucie, jakie kryją się w magazynach Zamku. Rzadko ktokolwiek ma okazję je oglądać.
Małgorzata Domagała 2011-01-29 czytaj...

LUBELSKIE Wybraliśmy zamek i pałace Lubelszczyzny, które warto zobaczyć. Zapraszamy też w 10 niezwykłych miejsc Lubelszczyzny.
2011-01-04 czytaj...

LUBLIN Rozpoczyna się długo oczekiwany remont kościoła powizytkowskiego. Świątynia otworzy się na zwiedzających. Atrakcją mają być XV-wieczne freski oraz odkryte niedawno krypty. W związku z pracami zmieni się porządek mszy św. Remont, który będzie kosztował prawie 16 milionów zł, potrwa do końca 2012 r.
Ewa Pajuro 2011-01-31 czytaj...


PODLASKIE

PODLASKIE Dotacje na rzeźby, na nowe pokrycie dachowe, na ołtarz czy na ikonostas - to tylko niektóre potrzeby właścicieli zabytków, którzy złożyli wnioski do magistratu. W sumie jest ich trzynaście.
Andrzej Kłopotowski 2011-01-31 czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Czy historyczny płot wokół nekropolii św. Józefa, który podczas remontu zdemontowali robotnicy, wróci na swoje miejsce? Rozstrzygnie to ekspertyza zamówiona przez ratusz.
28-01-2011 czytaj...

LIDZBARK Bezcenne średniowieczne malowidła odkryli konserwatorzy na lidzbarskim zamku. Dzieła są o tyle niezwykłe, że znajdują się na krużgankach. - To rewelacja na europejską skalę - mówią historycy sztuki.
Marek Czajkowski 2011-01-21 czytaj...

OLSZTYN Za tyle gotowe jest sprzedać trzy budynki przy ul. Artyleryjskiej Olsztyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.
Grzegorz Szydłowski 2011-01-19 czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza w Gdańsku została otwarta wystawa "Era Nowych odkryć. 50 lat NASA".
Patryk Szczerba 2011-01-28czytaj...

GDYNIA Podczas prac remontowych, prowadzonych na gdyńskim głównym dworcu kolejowym, robotnicy odkryli malowidło, które nie istnieje ani w dokumentach konserwatora zabytków, ani PKP.
Agata Grzegorczyk 2011-01-27czytaj...


Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

     Prowrót na główną stronę Przeglądu