ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - grudzień


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Od uderzenia pioruna w wieżę mostu Poniatowskiego mija rok, a budowla wciąż jest wyszczerbiona. Brakuje części attyki z ozdobną kulą. Zarząd Dróg Miejskich tak długo obiecywał odtworzyć aż w końcu zapomniał.
Tomasz Urzykowski 31.03.2011  czytaj...

WARSZAWA Stracimy Ogród Krasińskich. To dzięki ludziom park żyje
30.03.2011  czytaj...

WARSZAWA Z elewacji Banku pod Orłami u zbiegu Jasnej i Zgody skradziono fragmenty metalowych dekoracji sprzed stu lat. To bezczelny atak złomiarzy w środku miasta - zaalarmowali nas wczoraj czytelnicy.
Jerzy S. Majewski 30-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Wreszcie zaczyna się remont żydowskiego kwartału, który przetrwał wojnę, okres PRL i 20 lat wolnej Polski. Na razie jednak wypięknieją domy tylko po jednej stronie ulicy Próżnej
Michał Wojtczuk 30-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Pierwsze w Polsce Muzeum Neonów działa już w Warszawie.
Agnieszka Kowalska 30-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Nie zabierajcie nam parku. Nie róbcie z niego "muzeum dla turystów" - apeluje do miasta grupa mieszkańców okolic Ogrodu Krasińskich, który ma przejść gruntowny lifting. Urzędnicy odpowiadają: - Ustąpimy, ale nie we wszystkim.
Tomasz Urzykowski 28-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Muzeum Neonów zbiera pieniądze na naprawę ochockiej syrenki rozbitej kamieniem przez wandala. Żeby neon znów zaświecił w Noc Muzeów potrzeba trzy tysiące zł.
20-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Stopniały śniegi, przygrzało słońce i na Saskiej Kępie znów słychać ryk ciężkich maszyn. Po zimowym śnie przebudzili się pierwsi inwestorzy. Szkoda, że akurat ci znani z nielegalnych rozbiórek domów w najstarszej części osiedla.
Tomasz Urzykowski 25-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Muzeum ma wreszcie nowoczesny budynek z multimedialną ekspozycją. Uroczystość otwarcia rozpoczęło złożenie wieńców na pobliskim cmentarzu-mauzoleum, gdzie leży 2115 ofiar niemieckich egzekucji z lat 1939-43.
31-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Lista warszawskich zabytków powiększyła się o kolejny obiekt. Wojewódzka konserwator Barbara Jezierska wpisała do rejestru kamienicę w Alejach Ujazdowskich 37. Sprzeciwów być nie powinno, bo o objęcie domu ochroną wnioskowała wspólnota mieszkańców.
Tomasz Urzykowski 22-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Szwajcarski architekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej powierzył zaprojektowanie konstrukcji budynku inżynierowi specjalizującemu się w budowie mostów. Decyzja ma sens, bo muzeum na pl. Defilad ma wiele wspólnego z mostem.
Michał Wojtczuk 21-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Smutno wyglądają Aleje Jerozolimskie. Około południa w sobotę robotnicy zdemontowali słynny neon-globus z dachu siedziby Orbisu.
19-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Już po raz piąty Agencja Mienia Wojskowego próbuje sprzedać centralną część Twierdzy Modlin. Wcześniejsze przetargi unieważniono, bo nie znalazł się nikt chętny. Zabytkowe prochownie, bramy i kaponiery w obwałowaniach otaczających cytadelę rozpadają się w oczach.
Jerzy S. Majewski 19-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Przedwojenna Targowa była Marszałkowską Pragi. W kamienicy Kwasieborskich pod numerem 44 bawiły się elity Warszawy. Bywali w niej znani literaci i sanacyjni politycy tacy jak Bolesław Wieniawa-Długoszowski.
Jerzy S. Majewski 19-03-2011  czytaj...

WARSZAWA Ten budynek to ewenement. Urządzimy w nim biurowiec, który będzie zapierać dech - zapewniał inwestor, oprowadzając po przechodzącym generalny remont budynku dawnego bierutowskiego Prezydium Rządu przy ul. Wspólnej.
Michał Wojtczuk 18-03-2011  czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Odtworzenie dawnego kształtu ogrodu zimowego i stworzenie w powozowni Galerii Sztuki Dawnej ze stałą ekspozycją zakłada trwająca właśnie modernizacja Pałacu Herbsta.
Anna Pawłowska 2011-03-30  czytaj...

ŁÓDŹ Tylko 3,5 mln zł w tegorocznym budżecie Łodzi zarezerwowano na dofinansowanie renowacji zabytków wpisanych do rejestru, ale nie będących własnością miasta. Pieniądze zostały rozdzielone, dostanie je 15 wnioskodawców.
Monika Pawlak 2011-03-29    czytaj...

ŁÓDŹ Sensacyjnego odkrycia dokonano podczas remontu najpiękniejszej kamienicy w Łodzi. Spod grubej warstwy tynku zdumionym robotnikom ukazały się niezwykłe polichromie.
Wiesław Pierzchała 2011-03-20  czytaj...


ŚLĄSKIE

KATOWICE Elegancki, modernistyczny pawilon dyrekcji WPKiW znika pod styropianem - alarmują bywalcy Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Na szczęście prace zostały przerwane.
29-03-2011  czytaj...

TARNOWSKIE GÓRY Kocham moje miasto, ale nasza zabytkowa kopalnia to nie Wieliczka, a starówka nigdy nie będzie krakowską - wyznaje Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. Mimo to obiecuje wesprzeć starania o wpisanie obiektów na listę zabytków UNESCO.
Anna Malinowska 26-03-2011  czytaj...

BĘDZIN Po ponad stu latach nieobecności do najstarszej będzińskiej świątyni powracają medaliony z podobiznami fundatorów - Wojciecha i Doroty Mieroszewskich.
Witold Gałązka 22-03-2011  czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓWNapis znajdujący się do niedawna obok "Organów" Władysława Hasiora - poświęcony "utrwalaczom władzy ludowej" - będzie zlicytowany. Pieniądze mają pokryć rachunek za remont rzeźby.  czytaj...

KRAKÓW W czwartek w Krakowie odbędzie się spotkanie mediacyjne w sprawie powrotu do Krakowa "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci. Jego gospodarzem będzie prezydent miasta Jacek Majchrowski.
29.03.2011   czytaj...

KRAKÓW Zaledwie wpisano hotel Cracovia do ewidencji zabytków, a już prezydent Krakowa zachęca do wskazywania kolejnych obiektów wartych ochrony przez konserwatora. "Zabytkowy hotel" dzieli krakowian i naszą redakcję.
Bartosz Piłat 29.03.2011  czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Ekipa budowlana odkopała w Karpaczu ponaddwumetrową drewnianą laskę. Archeolodzy z Muzeum Karkonoskiego uważają, że przedmiot służył do obrzędów związanych z Duchem Gór.
31.03.2011  czytaj...

WROCŁAW Drzewo zwrócone korzeniami do góry to stojąca na Wyspie Piaskowej żywa rzeźba autorstwa Jerzego Beresia. Muzeum Architektury w prima aprilis organizuje akcję plastyczną, w czasie której korzenie drzewa zostaną pomalowane na zielono.
30-03-2011  czytaj...

WROCŁAW W sali im. Stefana Banacha w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęła się konserwacja wielkiego plafonu przedstawiającego apoteozę imienia Jezus w postaci spopularyzowanego przez jezuitów trygramu IHS, skrótu wyrażenia Iesus Hominum Salvator.
29-03-2011  czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Żal serce ściska, gdy patrzy się na te budowle. Czasami pozbawione gospodarza, czasem przeciwnie, gospodarza jak najbardziej posiadające, najwyraźniej kiepskiego. Szkoda, bo mogły by być perłami lubelskiej architektury. Oto nasza smutna lista najbardziej zaniedbanych zabytków Lublina.
19-03-2011  czytaj...

LUBLIN UMCS za ponad 4 miliony złotych wyremontuje w końcu sypiący się budynek wydziału pedagogiki i psychologii przy ul. Narutowicza. Ale najwcześniej za rok
Paweł P. Reszka 25.03.2011   czytaj...

LUBLIN Nieistniejące budynki, ulice których już nie ma. Ponad 600 lokalizacji. Całe Stare Miasto, dzielnica żydowska. Teatr NN uruchomił trójwymiarową makietę przedwojennego Lublina. Robi imponujące wrażenie.
Paweł P. Reszka 31.03.2011  czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Przez półtora miesiąca trwać będą prace archeologiczne na terenie dolnego ogrodu Branickich. To krok do tego, by przystąpić do kolejnego etapu rewaloryzacji otoczenia rezydencji.
Monika Kosz-Koszewska 2011-03-27  czytaj...

BIAŁYSTOK Radni rozdysponowali 10 dotacji na prace przy białostockich zabytkach znajdujących się w prywatnych rękach. Do rozdania był milion, ale nie wszystkie wnioski zasługiwały na wsparcie. Dawny blask odzyskają: budynki, pałacowe rzeźby, obiekty sakralne. Rekordzistką jest kamienica pod adresem Warszawska 20.
Monika Kosz-Koszewska 2011-03-28  czytaj...


KUJAWSKO - POMORSKIE

BYDGOSZCZ Nowy pomysł na Młyny Rothera. Na dachach ogrody, na parterze butiki, a niżej - muzeum i parking. Przed młynami - przeszklony klub z tarasami i wodospadem. Ratusz jest przychylny.
Aleksandra Lewińska, Krzysztof Aładowicz 25.03.2011  czytaj...

BYDGOSZCZ Na terenie dawnej niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych (stąd nazwa Exploseum) widać postępy prac. W budynkach wstawiono nowe okna i drzwi, odnowiono też podziemne przejścia na zaplanowanej trasie zwiedzania. - W tej chwili zakończyliśmy adaptację ośmiu budynków.
Maciej Jasiński 23-03-2011  czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

     Prowrót na główną stronę Przeglądu