ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - grudzień


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Wczoraj zaprezentowano projekt galerii Zagłada. To będzie najbardziej poruszająca część wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich.
Tomasz Urzykowski 12.04.2011  czytaj...

WARSZAWA To by była śmierć dla tego obrazu - mówi dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska. Zdecydowała, że dzieło Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" nie pojedzie do Berlina. Planuje też zamknięcie muzeum 15 lipca, by przearanżować je na przyszłoroczny jubileusz 150-lecia.
Agnieszka Kowalska 14.04.2011  czytaj...

WARSZAWA Narasta spór o Ogród Krasińskich. Mieszkańcy jego okolic przyszli w środę do urzędu Śródmieścia i po raz kolejny skrytykowali planowany remont parku. Największą burzę wywołał zamiar stawiania ogrodzenia
Tomasz Urzykowski 14.04.2011  czytaj...

WARSZAWA Generalny Konserwator Zabytków jest przeciwny Pomnikowi Światła na Krakowskim Przedmieściu.
15-04-2011  czytaj...

WARSZAWA Niewiele ponad 4 mln zł zamierza w tym roku wydać miasto na dofinansowanie remontów warszawskich zabytków. Rok temu pieniędzy tych było ponad dwa razy więcej.
17-04-2011  czytaj...

WARSZAWA Jerzy Halbersztadt ogłosił w czwartek, że rezygnuje ze stanowiska dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. Ale o zakończeniu jego misji już wcześniej zdecydowali prezydent Warszawy i minister kultury.
Tomasz Urzykowski 22.04.2011  czytaj...

WARSZAWA Popiersie cesarza Francuzów przyjechało na pl. Powstańców Warszawy (przedwojenny pl. Napoleona). Stanęło na wysokim postumencie, z którego podrywają się do lotu cztery orły. To kopia przedwojennego warszawskiego pomnika Napoleona autorstwa Michała Kamieńskiego, odsłoniętego w 1923 r. obok Wyższej Szkoły Wojennej przy ul. Koszykowej.
26-04-2011   czytaj...

WARSZAWA Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski odwołał w czwartek Barbarę Jezierską ze stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dymisję urzędniczki zaakceptował generalny konserwator Piotr Żuchowski.
28-04-2011  czytaj...

WARSZAWA Nie projektowała wiele. Jej realizacje nie oszałamiały skalą. A jednak zbudowane przez nią osiedla mieszkaniowe stawiają ją w rzędzie najwybitniejszych polskich architektów drugiej połowy XX wieku. 21 kwietnia zmarła prof. Halina Skibniewska. W czwartek o godz. 14 pogrzeb na Powązkach
Jerzy S. Majewski 28.04.2011   czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Księży Młyn na liście Unesco?
Łukasz Kaczyński 2011-04-25  czytaj...

TUM POD ŁĘCZYCĄ Ryszard Grygiel, dyrektor łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego, odpierał na konferencji prasowej zarzuty dotyczące nieprawidłowości przy prowadzonych przez muzeum wykopaliskach archeologicznych w Tumie pod Łęczycą.
20-04-2011  czytaj...

ŁÓDŹ Za 23 mln zł samorząd województwa wyremontuje w Łodzi dwa zabytkowe obiekty - neorenesansową willę fabrykanta Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki i budynek dawnego Banku Przemysłowego przy ul. Roosevelta. W obu tych obiektach mieścić się będą instytucje samorządu regionu.
18-04-2011  czytaj...

ŁÓDŹ Ikony, dwa egzemplarze Pisma Świętego z końca XIX wieku oraz obrazy przedstawiające świętych, zniknęły z łódzkich cerkwi - stwierdził Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi, i natychmiast zawiadomił prokuraturę. Ta zaś nie potrafiła ustalić, co stało się z zabytkami, więc umorzyła sprawę.
Wiesław Pierzchała 06-04-2011  czytaj...


ŚLĄSKIE

GÓRKI WIELKIE Zabytkowy dwór w Górkach Wielkich w powiecie cieszyńskim, w którym mieszkali i tworzyli znani malarze rodu Kossaków - Wojciech, Karol i Jerzy oraz spowinowacony z nimi Stanisław Ignacy Witkiewicz, znów jest miejscem, które przyciąga turystów.
Łukasz Klimaniec 2011-04-24  czytaj...

KATOWICE To jedyny katowicki zabytek w gronie 41 Pomników Historii i trzeci śląski - po zespole klasztornym oo. Paulinów na Jasnej Górze oraz podziemiach zabytkowej kopalni i sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach. Nikiszowiec, ponadstuletnie robotnicze osiedle w Katowicach, teraz ma szansę trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Justyna Przybytek 2011-04-16  czytaj...

RYBNIK Zabytkowe budynki znajdujące się na terenie poszpitalnego kompleksu Juliusz, w których jeszcze kilkanaście lat temu były sale operacyjne i setki pacjentów, zostaną wydzierżawione.
Barbara Kubica 2011-04-29  czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

ANDRYCHÓW Pałac w Andrychowie może wrócić do spadkobierców rodziny Bobrowskich - ostatnich właścicieli Andrychowa. Wojewoda małopolski stwierdził, że pałac przejęty przez państwo na mocy dekretu o reformie rolnej z 1944 roku, nie podlegał jej, bo pełnił funkcję mieszkalną, a nie gospodarczą.
Edyta Tkacz 2011-04-28   czytaj...

KRAKÓW Radni miejscy debatują nad planem zagospodarowania przestrzennego dla Bronowic Małych. Ma on chronić przed degradacją starą wieś Bronowice wraz z Rydlówką, zezwolić na budowę domków jednorodzinnych i ukrócić działania deweloperów.
Piotr Rąpalski 2011-04-11  czytaj...

KRAKÓW Rodzina Miczyńskich z Krakowa od 15 lat szuka chętnych na gospodarzenie w stuletnim dworku - niegdysiejszej perełce na osiedlu Gołąbkowice w Nowym Sączu. Wiekowa budowla ulokowana w sercu zabytkowego parku nie cieszy się dobrą sławą. Jej otoczenie upodobali sobie amatorzy taniego wina i pospolici chuligani z pobliskiego blokowiska. Wymaga pilnego remontu.
Iwona Kamieńska 2011-04-06  czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

JELENIA GÓRA Seria odkryć fresków w regionie jeleniogórskim. XVIII-wieczne, barokowe malowidła znaleziono podczas prac remontowych w klasztorze cysterskim w Cieplicach. Były ukryte pod warstwą tynku.
Mariusz Junik 2011-04-02  czytaj...

WAŁBRZYCH Rewitalizacja wałbrzyskiego centrum
Paweł Gołębiowski 2011-04-14  czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Gdański spichlerz Błękitny Baranek znalazł się wśród 27 laureatów nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego "Europa Nostra" 2011.
Agata Cymanowska 2011-04-09  czytaj...

GDAŃSK Kolejnego ciekawego znaleziska o wartości historycznej dokonali pracownicy Mostostalu Warszawa SA podczas prac modernizacyjnych na gdyńskim głównym dworcu kolejowym. Tym razem odkryli ceglaną ścianę, która może być jedyną pozostałością po przedwojennym budynku dworca.
Agata Grzegorczyk 2011-04-09  czytaj...

SIERAKOWICE Z powodu przedłużającej się zimy opóźni się rekonstrukcja starego kościoła św. Marcina w Sierakowicach. Cieśle kończą na ziemi prace przy budowie szczytu wieży - a do świąt wielkanocnych zostanie on umieszczony na dobudowanej wieży.
Janina Stefanowska 2011-04-11  czytaj...

GDAŃSK Komisja przetargowa w TVP nie rozstrzygnęła w czwartek, kto stanie się nowym właścicielem zabytkowego budynku przy ul. Sobótki we Wrzeszczu. Cena wywoławcza dawnej siedziby gdańskiego oddziału telewizji, mieszczącego się w zrujnowanych obecnie już budynkach, wynosiła niespełna 9 milionów złotych.
Dorota Abramowicz 2011-04-14  czytaj...

MALBORK Malborski zamek będzie jeszcze bardziej przypominał warownię z czasów średniowiecznych. W ciągu dwóch lat odtworzone zostanie historyczne wejście do pokrzyżackiej twierdzy. Prowadzić ono będzie od ul. Piastowskiej wzdłuż wału von Plauena w stronę bramy głównej muzeum. Trwają już prace archeologiczne przy ruinach na wale.
Jacek Skrobisz 2011-04-14  czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       Prowrót na główną stronę Przeglądu