ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - grudzień


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Ważą się losy Muzeum Historii Polski. Brakuje pieniędzy na jego budowę, a wybrana lokalizacja nad Trasą Łazienkowską może się jeszcze zmienić. Minister kultury proponuje, by rozważyć inną: Pałac Saski przy pl. Piłsudskiego.
Tomasz Urzykowski 2011-05-04  czytaj...

WARSZAWA Cały naród cieszy się, że pani konserwator zabytków w końcu wyegzekwowała swoją decyzję i zmusiła Empik do ściągnięcia bannerów reklamowych z kamienicy przy Nowym Świecie - pisze w felietonie Grzegorz Lisicki.

Grzegorz Lisicki 07.05.2011  czytaj...

WARSZAWA Angażując pracę swoich rąk i kilka sekatorów, możemy sprawić, że ten zabytek przetrwa kolejnych kilkadziesiąt lat - mówi pisarz Jacek Dehnel, twórca grupy, która w tę niedzielę ma zamiar porządkować cmentarz żydowski przy Okopowej.
01.06.2011  czytaj...

WARSZAWA Most Poniatowskiego znów uszkodzony przez burzę. Podczas nocnej nawałnicy ze środy na czwartek ze szczytu jednej z wieżyc na praskim brzegu Wisły spadła ozdobna kula.
02.06.2011  czytaj...

WARSZAWA Do dawnego domu Gabriela Narutowicza obok Łazienek wprowadzi się nowy gospodarz. Zabytkową willę pierwszego prezydenta II RP zajmie fundacja pierwszego prezydenta III RP - Instytut Lecha Wałęsy.
Tomasz Urzykowski 04.06.2011  czytaj...

WARSZAWA Warszawska archikatedra św. Jana odzyska dawny blask, a obok niej powstanie Muzeum Archidiecezjalne. Fundusze da Unia Europejska.
10.06.2011  czytaj...

WARSZAWA Archiwum Biura Odbudowy Stolicy jednym z najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości. Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova zdecydowała o wpisaniu go na prestiżową listę "Pamięć Świata". Są już na niej m.in. Biblia Gutenberga, rękopis Kopernika i filmy braci Lumiere.
11.06.2011  czytaj...

WARSZAWA Właściciel niszczy zabytkową willę Chowańczaka. Uderzymy do prokuratury - mówi Maciej Gosk, prezes stowarzyszenia MOKO - Akcja 1.
Jerzy S. Majewski 13.06.2011  czytaj...

WARSZAWA Firma rozbiórkowa burzy jedną z najstarszych kamienic przy Marszałkowskiej - XIX-wieczny dom pod numerem 45. Kilka lat temu miasto kupiło go od prywatnych właścicieli za 3 mln zł.
Tomasz Urzykowski 25.06.2011  czytaj...


ŁÓDZKIE

TUM POD ŁĘCZYCĄ To precedens w Polsce. Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie niszczenia wykopalisk na grodzisku w Tumie pod Łęczycą.
Joanna Grabowska, Anna Kołakowska2011-06-04  czytaj...

ŁÓDŹ Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wyburzeniem pałacyku przy Zgierskiej 213 w Łodzi. Informację przekazało biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.
2011-06-27  czytaj...

ŁÓDŹ To łódzka szkoła konserwacji zabytków.
Aleksandra Hac 26.06.2011   czytaj...

ŁÓDŹ To precedens w naszym mieście - nadzór budowlany nakaże odbudować zniszczoną w piątkowe popołudnie stuletnią willę. We wtorek rano z braku działania w sprawie rozbiórki strażnicy miejscy będą się tłumaczyć prezydent Hannie Zdanowskiej.
Aleksandra Hac, Anna Kołakowska 27.06.2011  czytaj...

ŁÓDŹ Archeolodzy, którzy wykopali groby łódzkiej inteligencji na poligonie w łódzkim Brusie nie mają pieniędzy na prowadzenie prac. Twierdzą, że władze miasta odmówiły im pomocy finansowej. Urzędnicy w magistracie zaprzeczają. Jednak zamieszanie medialne wokół tematu sprawiło, że prezydent Łodzi spotka się z badaczami w środę.
Jolanta Sobczyńska 2011-06-06  czytaj...

ŁÓDŹ Kilkadziesiąt osób uzbrojonych w grabie, sekatory i szpadle spotkało się w sobotę, by uprzątnąć kilka zabytkowych grobów na Starym Cmentarzu.
07.05.2011  czytaj...

ŁÓDŹ Tych zabytków już nie ma. Zostały zburzone.
  czytaj...

RAWA MAZOWIECKA Spłonął opuszczony, zabytkowy młyn w Rawie Mazowieckiej.
21.06.2011  czytaj...


ŚLĄSKIE

OŚWIĘCIM Sprawa kanadyjskich turystów, którzy zabrali elementy bocznicy kolejowej byłego obozu Auschwitz, mimo umorzenia śledztwa przez prokuraturę i sąd nie zakończy się. Po interwencji rzecznika praw obywatelskich prokurator generalny polecił krakowskim śledczym jeszcze raz przyjrzeć się postępowaniu.
Jarosław Sidorowicz 2011-05-04  czytaj...

CHORZÓW Planetarium Śląskie wkrótce trafi do rejestru zabytków
Łukasz Respondek 2011-06-07  czytaj...

BYTOM Kamienica u zbiegu ulic Katowickiej i Chorzowskiej w Bytomiu, czyli na popularnej Pogodzie - kiedyś wizytówka miasta, dziś grożąca zawaleniem ruina - wkrótce zakończy swój żywot.
Katarzyna Nylec 2011-06-10  czytaj...

RACIBÓRZ Wnętrza odbudowywanego za unijne pieniądze Zamku Piastowskiego w Raciborzu na razie świecą pustkami. Prace dobiegają końca, ale by obejrzeć puste komnaty, tłumy turystów raczej nie przyjadą.
Aleksander Król 16-06-2011  czytaj...

TARNOWSKIE GÓRY Tarnowskie Góry od soboty mogą się pochwalić jednym z piękniejszych i lepiej odrestaurowanych zabytków na Śląsku.
Krzysztof Szendzielorz 2011-06-19  czytaj...

MYSŁOWICE Czy będzie można posłuchać koncertu w cechowni byłej kopalni Mysłowice? Inwestorzy i eksperci wyższych uczelni przekonują, że to możliwe. To szansa na drugą - po kopalni Katowice - strefę kultury.
Monika Chruścińska 2011-06-24  czytaj...

ZŁOTE WODY Spadkobiercy nie dostaną jeszcze pałacu Raczyńskich.
Janusz Strzelczyk 2011-06-28  czytaj...

KATOWICE Top 45 budynków katowickiej moderny.
  czytaj...

KATOWICE Matkę Boską z Dzieciątkiem muzealnicy znaleźli w domu na Opolszczyźnie. Właścicielka nie wiedziała, co z nią zrobić. Miała być z XIX wieku. Okazała się o ponad 300 lat starsza. Odkryjcie "Śląskie sacrum" na wielkiej wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Łukasz Kałębasiak 29.06.2011  czytaj...

GOCZAŁKOWICE Zabytkowy budynek dworca kolejowego w Goczałkowicach niszczeje i szpeci okolicę. Nikt go nie chce, więc pewnie wkrótce runie.
Małgorzata Goślińska 2011-06-30  czytaj...

GÓRKI WIELKIE Projekt adaptacji zabytkowych ruin dworu Kossaków na cele kulturalne w Górkach Wielkich zdobył najwięcej głosów internautów i tym samym został laureatem czwartej edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich".
Jakub Marcjasz 2011-05-05  czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Zabytkowy budynek przy ul. Wita Stwosza sąsiadujący z modernizowaną siedzibą Muzeum Armii Krajowej został zdewastowany. Z dawnej austriackiej wojskowej fabryki konserw zniknęły metalowe drzwi i co gorsza nadproża. To powoduje pękanie ścian i grozi zawaleniem się konstrukcji. Policja prowadzi śledztwo, a konserwator zabytków wezwał właścicieli, rodzinę znanego biznesmena z Zakopanego, Andrzeja Stocha, do zabezpieczenia konstrukcji. Bez skutku.
Piotr Rąpalski 2011-05-30  czytaj...

KRAKÓW Rzeźbiarz prof. Józef Sękowski właśnie ukończył prace nad trzema rzeźbami gryfów, które staną na dachu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Są one wierną kopią gryfów, które stały tam przed wojną i zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach.
Anna Modzelewska 2011-06-06  czytaj...

KRAKÓW Każdy, kto ma w pamięci bogato zdobione barokowe wnętrza tuchowskiego sanktuarium, zdziwiłby się bardzo, odwiedzając teraz tę jedną z najpiękniejszych świątyń w regionie. W sanktuarium, które od ubiegłego roku nosi tytuł bazyliki, trwa remont. Prezbiterium i nawa główna mają być gotowe na rozpoczynający się już za niewiele ponad dwa tygodnie wielki odpust.
Paweł Chwał 2011-06-13   czytaj...

WARSZAWA Komitet Kopca Kościuszki otworzył wszystkie wejścia na platformę widokową. Zakończono bowiem zabezpieczanie osuniętych po ubiegłorocznej powodzi stoków i alejek.
Anna Agaciak 2011-05-23   czytaj...

BRZESK Za kilkanaście dni zakończy się rewitalizacja Rynku w Brzesku. Wszyscy, którzy nie byli do końca przekonani co do celowości tego zadania, w tej chwili nie powinni mieć już wątpliwości, że była to jedna z bardziej trafionych inwestycji.
Małgorzata Więcek-Cebula 2011-05-16  czytaj...

KRAKÓW Krakowskie Sukiennice zwyciężyły w konkursie "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Zostały nagrodzone w kategorii Zabytek.
Katarzyna Ponikowska 2011-05-17   czytaj...

KRAKÓW Już w najbliższy piątek, 20 maja, będzie można zwiedzać nowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK), położone obok Fabryki Schindlera. Podczas jego otwarcia, w Noc Muzeów, zaprezentowanych zostanie sześć ekspozycji.
Katarzyna Jasińska 2011-05-17  czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

DOLINA PAŁACÓW I OGRODÓW To miejsce wyjątkowe, nie tylko w Polsce. Bo gdzie indziej na raptem stu kilometrach kwadratowych znajdziemy około 30 pałaców, zamków oraz dworów posadowionych tak blisko siebie?
Aneta Augustyn 28.05.2011   czytaj...

WROCŁAW Praca z 2005 roku światowej sławy rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz stanęła przed gmachem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ptak dołączył do znajdujących się tam już posągów Albrechta Dürera i Michała Anioła, których autorem jest Karl August Haertel, oraz do "Alegorii rybołówstwa" Christiana Behrensa.
26.06.2011  czytaj...

WAŁBRZYCH Robotami rozbiórkowymi i porządkowaniem zaczęły się prace nad centrum kulturalno-rozrywkowym, które do końca przyszłego roku ma powstać na terenie XIX-wiecznej kopalni "Julia". Będą tam sale muzealne, restauracje i kluby muzyczne.
29.06.2011  czytaj...

WROCŁAW Miasto chce rewitalizować dawne trakty handlowe na Nadodrzu. Ładna drewniana witryna, szyld, który rzuca się w oczy, malowidło na fasadzie kamienicy mają przyciągnąć klientów z całego miasta do "strefy zakupów niecodziennych".
Beata Maciejewska 30.06.2011  czytaj...

WROCŁAW Odsłaniamy sensacyjne kulisy sprawy kradzieży obrazów z Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
2011-06-26  czytaj...

WROCŁAW Dawniej była wizytówką miasta, jednak zdjęto ją, bo choć piękna, była niepraktyczna. Czy wróci kiedyś na szczyt domu handlowego "Feniks"? Projekt istnieje, ale czy ma szansę na realizację? O najsłynniejszej kuli ziemskiej Wrocławia pisze Aleksandra Buba.
Aleksandra Buba 2011-05-06   czytaj...

WROCŁAW Piękne, choć mało znane osiedle WUWA (to kompleks mieszkaniowy przy Tramwajowej, Dembowskiego, Mikołaja Kopernika i Zielonego Dębu) odzyska dawny blask. Miasto chce, by zabytkowe budynki zostały wyremontowane.
Marcin Torz 2011-05-17  czytaj...

WROCŁAW 50 mln złotych na rozbudowę Opery Wrocławskiej i tyle samo na remont Pawilonu Czterech Kopuł. Takie sumy na wrocławskie inwestycje przeznaczy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pochodzą-ce z Unii Europejskiej fundusze mają szansę uratować niszczejący dziś Pawilon Czterech Kopuł. Do tej pory jego remont stał pod znakiem zapytania.
Marta Wróbel 2011-06-15   czytaj...

WROCŁAW Wrocławskie kościoły kryją liczne tajemnice. Będzie się można o tym przekonać podczas trwającej 24-26 czerwca w naszym mieście Nocy Kościołów.
Jan Prociak 2011-06-20  czytaj...


WIELKOPOLSKA

KÓRNIK Zamek w Kórniku wraz z arboretum stał się 44. obiektem wyróżnionym na liście polskich pomników historii. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał prezydent RP Bronisław Komorowski.
2011-06-24  czytaj...

POZNAŃ Wandale i pożary niszczą piękną kamienicę na rogu ulic Matejki i Niegolewskich w Poznaniu. Nie wiadomo gdzie jest jej właściciel.
Beata Marcińczyk 2011-05-23  czytaj...

POZNAŃ Przechodzimy obok tego budynku bardzo często. Pierwsza myśl - salon Empiku, druga: siedziba Teatru Ósmego Dnia i Wydawnictwa Miejskiego.
Jacek Sobczyński 2011-06-04   czytaj...

WIERZENICA Zabytkowy dwór Augusta Cieszkowskiego, patrona Uniwersytetu Przyrodniczego, wkrótce znów stanie się ozdobą Wierzenicy (gm. Swarzędz). Obecni właściciele hrabiowskiej rezydencji przeprowadzają remont, który ma się zakończyć w połowie przyszłego roku.
Maciej Roik 2011-06-09   czytaj...

POZNAŃ Waży około 60 ton i pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. O bramie zrobiło się o głośno w zeszłym roku, kiedy drogowcy musieli ją przenieść kilkadziesiąt metrów, bo przeszkadzała w przebudowie Bukowskiej. Ta niezwykle widowiskowa akcja odbyła się nocą. Dziś zabytkowa brama folwarku Edwardowo stoi nadal przy ulicy Bukowskiej, ale na wysokości ulicy Leśnych Skrzatów i nie przykuwa uwagi poznaniaków. Wkrótce się to jednak zmieni.
Katarzyna Fertsch 2011-05-19  czytaj...

POZNAŃ Od początku czerwca już dwukrotnie informowaliśmy o zdewastowaniu słynnych poznańskich rzeźb. Najpierw zniszczono kata stojącego na pręgierzu, a kilka dni temu odkryto, że golem stojący na al. Marcinkowskiego stracił fragment ręki. Przypadków bezmyślnego wandalizmu skierowanego przeciw sztuce w ciągu ostatnich kilku lat było znacznie więcej.
17.06.2011  czytaj...


LUBELSKIE

KRUPEM Uwaga! To nie jest materiał dla tych, którzy mają coś pilnego do zrobienia. Film z lotu nad ruinami zamku w Krupem sprawia, że zaczynamy planować weekendowy wyjazd. I tylko pogoda może nam w tym przeszkodzić.
13.05.2011  czytaj...

LUBLIN Robotnicy usunęli już część posadzki w nawie głównej kościoła powizytkowskiego. W przyszłym tygodniu prace rozpoczną tam archeolodzy. Remont świątyni idzie pełną parą.
Ewa Pajuro 2011-06-01  czytaj...

LUBLIN Rusztowania i robotnicy wracają na Bramę Krakowską. Rozpoczyna się ostatni etap remontu zabytku. Prace mają się zakończyć w połowie przyszłego roku.
2011-06-15  czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Styropianowe docieplenie niszczy właśnie kolejny monumentalny gmach z czasów Polski Ludowej. Po sądach ze Skłodowskiej "termodeformacji" poddawana jest Komenda Wojewódzka Policji przy ul. Sienkiewicza. Po obłożeniu ścian warstwą styropianu budynki usiłują nieudolnie naśladować oryginalne fasady i detale. Z komendą będzie jeszcze gorzej.
Andrzej Kłopotowski 2011-06-26  czytaj...

BIAŁYSTOK Firma Antoniego Piekuta ma czas do poniedziałku, by z zabytkowej synagogi przy ulicy Pięknej zdjąć swoją reklamę. Wisi nielegalnie i nie godzi się na nią konserwator.
26-06-2011  czytaj...


POMORZE

SWOŁÓW Mieszkańców Swołowa uwiera historyczny gorset. Nie podoba im się nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który narzuca ograniczenia w rozbudowie wsi. To, co ma ułatwić zachowanie historycznego charakteru i szachulcowej zabudowy miejscowości, która jest częścią Krainy w Kratę, zdaniem mieszkańców, zamienia wioskę w skansen, a ich samych traktuje jak... eksponaty.
Robert Gębuś 2011-05-25  czytaj...

GDAŃSK 16 maja upłynął termin składania ofert na dzierżawę zbrojowni. Tym razem pojawili się zainteresowani zagospodarowaniem pomieszczeń budynku. Jest nadzieja, że władze uczelni wyłonią dzierżawcę.
Kazimierz Netka 2011-05-16  czytaj...

GDYNIA W czerwcu 2010 roku olejarnia w gdyńskim porcie została wpisana do ewidencji zabytków. Nie wie o tym właściciel terenu, na którym znajduje się zabytkowy budynek i wyburza go bez wiedzy konserwatora zabytków.
Agata Grzegorczyk 2011-05-16  czytaj...

GDAŃSK Odnowione wnętrze, nowoczesna aranżacja przestrzeni, ruchoma scena i obrotowe fotele. Po dwóch latach przerwy świętojańskie centrum kultury znów ruszyło pełną parą - w piątek otworzył je koncert smoothjazzowej piosenkarki Basi Trzetrzelewskiej.
Aleksandra Kozłowska 25.06.2011  czytaj...

GDAŃSK Na Dworcu Głównym PKP w Gdańsku na pasażerów czeka nietypowa atrakcja: drzwi zaopatrzone w specjalną dziurkę od klucza, przez którą można obejrzeć materiał multimedialny o historii remontowanego obecnie dworca w... Gdyni.
Michał Tusk 13.06.2011  czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       Prowrót na główną stronę Przeglądu