ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - grudzień


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA ZTM proponuje przejazd zabytkowymi wagonami tramwajowymi w ramach turystycznej linii T. W nietypową podróż można wybrać się od 2 lipca do 4 września, w każdą sobotę i niedzielę oraz dodatkowo w poniedziałek, 15 sierpnia.

  czytaj...

WARSZAWA Sprawę wiekowej czynszówki na Woli bada policja. Dzielnica doprowadziła ją do ruiny, teraz chce, by skreślić ją z rejestru zabytków.
Janina Blikowska,Natalia Bet 14-07-2011  czytaj...

WARSZAWABudynek przy ul. Targowej 21 idzie pod młotek. Dzielnica wywiesiła już informację o zamiarze przetargu. Jeśli nie zgłosi się właściciel, który ma prawo pierwokupu, to przetarg będzie ogłoszony w październiku.
15-07-2011  czytaj...

WARSZAWA W trzy dni zburzono dom w Wawrze, w którym mieszkał legendarny aktor Stefan Jaracz. ? To barbarzyństwo ? mówią społecznicy.
19-07-2011  czytaj...


MAZOWSZE

NOWY DWÓR MAZOWIECKI Dzięki rodzinom osób ocalonych z Holocaustu i Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie otworzono odrestaurowaną nekropolię w Nowym Dworze Mazowieckim.
14-07-2011  czytaj...

WARSZAWA Po dwóch miesiącach od zwolnienia Barbary Jezierskiej ze stanowiska mazowieckiego konserwatora zabytków wojewoda ogłosił w piątek konkurs na jej następcę.
02-07-2011  czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Nowym gospodarzem zabytkowego "Domku Ogrodnika" w Parku Źródliska będzie Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. W samo południe umowę dzierżawy podpisał rektor uczelni prof. Grzegorz Chojnacki i wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak.
Łukasz Kaczyński 2011-07-26  czytaj...

ŁÓDŹ Łódzka prokuratura zajmie się sprawą nielegalnego wyburzenia zabytkowej willi, która mieściła się przy ul. Zgierskiej 213, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wystąpi z wnioskiem o odbudowę zniszczonego pałacyku. Zabytek zburzono w ostatni piątek.
Jarosław Kosmatka 2011-06-25   czytaj...

ŁÓDŹ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymało w pełni zakres ochrony Fakory wskazany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
  czytaj...


ŚLĄSKIE

CZĘSTOCHOWADobiega końca wieloletni remont Archikatedry pw. św. Rodziny w Częstochowie. Ostatnim etapem prac jest renowacja potrójnych, dębowych drzwi wejściowych do Bazyliki Archikatedralnej
Maciej Hasik 2011-07-18   czytaj...

śLĄSK Trwa plebiscyt "Dziennika Zachodniego", na największą śląską atrakcję. Po Beskidzkiej 5 i Cieszynie przedstawiamy kolejne dwie kandydatury konkursowe.
Sławomir Cichy 2011-07-19  czytaj...

CZECHOWICE-DZIEDZICE Czechowice-Dziedzice doczekały się miejsca, które z dumą mogą chwalić się gościom z kraju i zagranicy. W wybudowanym w 1729 roku Pałacu Kotulińskich pod nadzorem konserwatora zabytków został urządzony ekskluzywny hotel. A w pałacowym parku, w starej kręgielni Kotulińskich, znalazła się restauracja.
Łukasz Klimaniec 2011-07-23   czytaj...

KRZEPICE Złodzieje okradli cmentarz żydowski w Krzepicach. O kradzieży unikatowych macew powiadomił policję w sobotę społeczny opiekun cmentarza - historyk Romuald Cieśla. Żeliwne macewy odkrył w punkcie skupu złomu.
Beata Marciniak 2011-07-25  czytaj...

WARSZAWA Fragmenty średniowiecznej drogi drewnianej odkryli w Lelowie archeolodzy z Wrocławia. Trakt świetnie się zachował. Drewno miało doskonały mikroklimat w bezltenowym i organicznym podłożu - powiedziała PAP archeolog Aleksandra Łukaszewska.
2011-07-25   czytaj...

WARSZAWA Władzom miasta udało się odłożyć 180 tys. zł na remont Baszty Rycerskiej na Grodzisku. 20-metrowa, zabytkowa budowla, niegdyś miejsce spotkań turystów, pięć lat temu została częściowo strawiona przez pożar i od tamtej pory niszczeje.
Kinga Markowska 2011-07-26   czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Ponad 1,5 mln zł będzie kosztował remont elewacji charakterystycznej kamienicy z lat dwudziestych XX. przy pl. Inwalidów 6. W konserwacji pięknego, zabytkowego obiektu pomaga Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.?
Anna Agaciak 2011-07-12   czytaj...

KRAKÓW Mam nadzieję, że wystawę zatytułowaną "Skarby Korony Hiszpańskiej" w Muzeum Narodowym w Krakowie obejrzy rzesza krakowian i turystów. Zgromadzone na niej dzieła pozwolą przede wszystkim lepiej poznać Hiszpanów, Hiszpanię i całe dziedzictwo ludzkości - mówi Jose Gabriel Moya Valganión, kurator imponującej wystawy, która będzie czynna do 9 października.
Urszula Wolak 2011-07-12  czytaj...

PASTERNIK Czy jest szansa na uratowanie historycznego posągu przy poligonie wojskowym na Pasterniku? - ze zniecierpliwieniem pytają nas czytelnicy. Po naszym pierwszym artykule o rozpadającym się pomniku, rozpoczęło się wielkie poszukiwanie gospodarza terenu, na którym stoi zabytek.
Anna Agaciak 2011-07-18  czytaj...

LIMANOWA 85-letni Andrzej Józef Beck, wybitny działacz polonijny i syn przedwojennego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, zmarł w zeszłym tygodniu w Fairfield w amerykańskim stanie Connecticut. Mocno związany z Limanową, starał się od kilku lat odzyskać zabytkowy budynek (tzw. Beckówkę), w którym mieszkał jego dziadek i gdzie urodził się jego ojciec. Sprawa utknęła, gdyż dom przy ul. Piłsudskiego i Słonecznej należy formalnie do miasta i jest od dziesiątków lat zamieszkany. Teraz problem może się rozwiąże.
Jerzy Wideł 2011-07-25  czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

MARCZÓW Prokuratura z Lwówka Śląskiego będzie szukała skarbu rzekomo ukrytego pod posadzką kościoła w Marczowie. Śledczy wspólnie z archeologami chcą sprawdzić, czy ziemia rzeczywiście kryje jakieś kosztowności.
Rafał Święcki 2011-07-15   czytaj...

BOGATYNIA Niszczą domy przysłupowe w Bogatyni. Mieszkańcy robią remonty bez powiadomienia nadzoru budowlanego i konserwatora zabytków.
Mariusz Junik 2011-07-26   czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Rozpoczęły się przygotowania do prac archeologicznych na terenie byłej zajezdni przy ul. Wałowej, gdzie stanie Muzeum II Wojny Światowej. Archeolodzy przebadają 1,4 ha. Badania na tak dużym obszarze w Gdańsku są prowadzone po raz pierwszy.
Agata Cymanowska 2011-07-12  czytaj...

SZTUM Już trzy przetargi na sprzedaż zamku krzyżackiego w Sztumie zakończyły się fiaskiem. Powód? Brakuje chętnych na twierdzę.
Piotr Piesik 2011-07-21  czytaj...

WEJHEROWOWojnę szkodnikom drewna - kołatkom wypowiedzieli wejherowscy zakonnicy. Chodzi dokładnie o kościół klasztorny w Wejherowie i znajdujący się w nim ołtarz, w którym mieści się cudowny obraz Matki Bożej Wejherowskiej. Ten zabytkowy ołtarz był na tyle "zjedzony" przez owady, że konieczna okazała się jego natychmiastowa renowacja.
Joanna Kielas 2011-07-22  czytaj...

GDAŃSK To już 216 karton wypełniony ludzkimi kośćmi pochodzącymi z XVII-wiecznego ossuarium, a do zbadania został jeszcze czterometrowy odcinek ziemi. To szczątki kilku tysięcy gdańszczan, które prawdopodobnie przeniesiono tu z kryp kościoła św. Mikołaja. Ostatnio pod zachodnim krużgankiem gotyckiego klasztoru odkryto jeszcze 11, prawdopodobnie wykonanych z dębowych desek, trumien, a w nich również szkielety gdańszczan, którzy zostali tu pochowani na przełomie wieków XVII iXVIII - katolików, dorosłych, dzieci, a nawet pary bliźniąt.
Agata Cymanowska 2011-07-31  czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       Prowrót na główną stronę Przeglądu