ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy - grudzień


zabytki

WARSZAWA

WARSZAWA "Mieszkańcy Sadów Żoliborskich są nieco skonsternowani (...). Nigdy dotąd nie mieli świadomości, że mieszkają w blokach" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej Żoliborza. Sprawcą zamieszania i konsternacji okazał się historyk sztuki i krytyk architektury Jarosław Trybuś.
Jerzy S. Majewski 29.08.2011
czytaj...

WARSZAWA Zrujnowany zabytek przy Łazienkach Królewskich. Stuletni budynek koszar miał się zmienić w apartamentowiec, ale właściciel zburzył wszystko poza trzema ścianami. Te zostawił na pastwę losu, bo nie dostał zgody na nadbudowę.
Tomasz Urzykowski 27.08.2011
czytaj...

WARSZAWA Pierwszy od pół wieku remont Ogrodu Krasińskich. Asfaltowe alejki zmienią się w żwirowe, ożyje kaskada wodna, powrócą zasłonięte dziś drzewami osie widokowe. Cały teren otoczy parkan, którego jednak nie chcą okoliczni mieszkańcy.
Tomasz Urzykowski 18.08.2011
czytaj...

WARSZAWA Ogród Krasińskich będzie jak przed wojną?
Tomasz Urzykowski 22.08.2011
czytaj...

WARSZAWA Krawężniki przycięte ukośnie, równe pasy bruku do łatwego poruszania się z wózkiem czy na wózku, rampy. Przed remontem nawierzchni na Starym Mieście eksperci z Bergen i Warszawy wymieniają się doświadczeniami.
Dariusz Bartoszewicz 20.08.2011
czytaj...

WARSZAWA O pół roku opóźni się budowa Muzeum Pragi, a i ten termin nie jest pewny. Prace niemal zamarły, bo przeszkadzają w nich odkryte obok muzeum XVIII-wieczne piwnice.
Jakub Chełmiński 14.08.2011
czytaj...

WARSZAWA Fort Bema ma szansę stać się nowym Polem Mokotowskim
Andrzej Guzowski 13.08.2011
czytaj...

WARSZAWA Z elewacji Riviery od strony Polnej znika blisko 50-letnia płaskorzeźba z układem okresowym pierwiastków. Robotnicy przystąpili do jej skuwania. - Ocaleje - przekonuje przebywająca na urlopie Ewa Chybińska, rzeczniczka Politechniki Warszawskiej. - Zostanie zbita - słyszymy w biurze promocji.
Jerzy S. Majewski 09.08.2011
czytaj...MAZOWSZE

MODLIN 30 mln zł - tyle pieniędzy wystarczy, żeby kupić 55-hektarową działkę z Twierdzą Modlin. Agencja Mienia Wojskowego już siódmy raz wystawia XIX-wieczną cytadelę na sprzedaż. Czy tym razem znajdzie się chętny?
Michał Wojtczuk 30.08.2011
czytaj...

ŻELAZOWA WOLA Żelazowa Wola jest oblegana. Brakuje audioprzewodników, ekipa nie nadąża ze sprzątaniem. Film o Chopinie jest tylko w polskiej wersji, cudzoziemcy nic nie rozumieją. Dlaczego?
Rozmawiał Dariusz Bartoszewicz 25.08.2011
czytaj...ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Piękna, stylowa, zabytkowa willa Langego przy Zgierskiej 213 w Łodzi, którą właściciel zburzył w atmosferze skandalu i powszechnego oburzenia, nie zostanie odbudowana. Taką decyzję podjął w piątek nadzór budowlany w Łodzi.
Wiesław Pierzchała 2011-08-26
czytaj...

ZGIERZ Park Kulturowy "Miasto Tkaczy" w Zgierzu odwiedziło już ponad 1000 turystów, zwiedzali Dom Turysty, Centrum Konserwacji Drewna, korzystali z kawiarnii i restauracji.
Michał Meksa 2011-08-22
czytaj...

ŁÓDŹ Dwa zabytkowe gmachy właśnie wystawił na sprzedaż Uniwersytet Łódzki. Do 14 września uczelnia szuka chętnych na budynki przy ul. Rewolucji 1905 r. pod numerem 66 oraz przy ul. Gdańskiej 75. Cena wywoławcza pierwszego to 4 mln zł, drugiego - 3 mln zł. Oba gmachy są objęte opieką miejskiego konserwatora zabytków.
Maciej Kałach 2011-08-16
czytaj...ŚLĄSKIE

PSZCZYNA W muzeum zamkowym w Pszczynie rozpoczyna się niecodzienna wystawa poświęcona zakonom rycerskim.
22-08-2011
czytaj...

śWIĘTOCHOWICE W Świętochłowicach przy ul. Polaka powstanie nowoczesne interaktywne Muzeum Powstań Śląskich. Jak będzie wyglądało? Wzorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.
Martyna Staśko, PAP 2011-08-23
czytaj...

BYTOM W Bytomiu w środę rozpoczęło się wyburzanie kamienicy na Pogodzie w Bytomiu. Zabytku nie udało się uratować, gdyż przez lata dewastacji zniszczenia okazały się zbyt duże, aby ktokolwiek mógł się podjąć remontu. Zobaczcie wideo i zdjęcia z wyburzania. Operacja potrwa około dwóch miesięcy.
24=08-2011
czytaj...MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

ZAKOPANE 19 sierpnia 1901 roku na szczycie Giewontu (1895 m n.p.m.) w Tatrach poświęcono 15. metrowy metalowy krzyż. 110 lat po tym wydarzeniu w piątek wyruszy pielgrzymka na najsłynniejszą górę w polskich Tatrach.
18-08-2011
czytaj...

KRAKÓW Wieżę bazyliki Mariackiej czeka remont. Urzędnicy chcą w 2012 roku naprawić drewniane wyjście do pokoju hejnalistów i zamontować monitoring. Proszą o to strażacy, bo z roku na rok wieża staje się coraz bardziej niebezpieczna zarówno dla turystów, jak i samych trębaczy.
Piotr Rąpalski 2011-08-20
czytaj...

KRAKÓW Dwie dziwaczne postacie, kobieta i mężczyzna, "płyną" po ścianie dawnej fabryki słodyczy Wawel. To mural, który namalował na Zabłociu artysta Mikołaj Rejs. Pomagała mu młodzież uczestnicząca w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i konsulat amerykański.
Piotr Rąpalski 2011-08-21
czytaj...

KRAKÓW Przepiękny pałac Tarnowskich przy ul. Szlak 71, była siedziba Radia Kraków, znajduje się dziś w opłakanym stanie. W XIX-wiecznym budynku straszą wybite szyby, drzwi bez zamków, śmieci w zabytkowych salach. W jego wschodniej części widać spalone ściany, belki i okiennice.
Marta Paluch 2011-08-23
czytaj...

KRAKÓW We wtorek ogromne dzieło Jana Matejki wyjedzie do Berlina na wystawę zatytułowaną: "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce".
Katarzyna Jasińska 2011-08-29
czytaj...DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Zabytkowe cegły z muru obronnego, odkrytego na budowie Narodowego Forum Muzyki, od kilku miesięcy leżą na placu budowy i nic się z nimi nie dzieje. - Zbliża się zima. Te cegły mają kilkaset lat. Do wiosny nie wytrzymają - mówi jeden z budowniczych.
Marcin Rybak 2011-08-29
czytaj...

WROCŁAW Kiedy stanął na Rynku, padał rzęsisty deszcz. Wcześniej musiano stoczyć batalię, by przywrócono mu należny hrabiowski tytuł. Aleksander Fredro od ponad pół wieku patrzy na nasze miasto - pisze Hanna Wieczorek.
Hanna Wieczorek 2011-08-13
czytaj...

WROCŁAW Kończy się remont Hali Ludowej.
fot. Piotr Warczak 2011-08-16
czytaj...

WROCŁAW Kiedyś to miejsce kojarzyło się przede wszystkim z dziurawą ulicą Bolesława Krzywoustego i odrapanymi kamienicami. Ten wizerunek już się zmienia: według planu rewitalizacji stare Psie Pole ma odzyskać historyczny charakter lokalnego centrum.
Przemysław Wronecki 2011-08-01
czytaj...

WROCŁAW Ojcowie paulini poddają renowacji dzieło mistrza śląskiego baroku Michała Willmanna - "Wizję św. Antoniego Padewskiego".
Katarzyna Kaczorowska 2011-08-01
czytaj...

WROCŁAW Dotacje od gminy, ministerstwa kultury i urzędu marszałkowskiego wykorzystują wrocławskie parafie na wakacyjne remonty wnętrz i zabytkowych murów. Dodatkowym wsparciem są datki parafian.
Marta Gołębiowska 2011-08-05
czytaj...PODLASKIE

BIAŁYSTOK Międzywojenna kolonia urzędnicza z ulicy Świętojańskiej jest już niemal całkowicie ostyropianowana. Konserwator zabytków nie widzi w tym żadnego problemu. Historycy - a i owszem.
Andrzej Kłopotowski 26.08.2011
czytaj...

PODLASKIE "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" to tytuł olbrzymiej wystawy, na której prezentowanych będzie około 700 najwybitniejszych prac obu krajów z całego milenium. Jej otwarcie już we wrześniu w prestiżowym Martin-Gropius Bau, gdzie od tego tygodnia swoja pracę malarska tworzy podlaski artysta prof. Leon Tarasewicz.
Monika Kosz-Koszewska 23.08.2011
czytaj...

BIAŁYSTOK Na rzeźbach w ogrodzie Branickich pojawiły się właśnie niewielkie tabliczki informacyjne. Na każdej podano kto stoi na postumencie oraz kiedy został wyrzeźbiony.
23-08-2011
czytaj...

SUWAŁKI Blisko 8,5 mln zł kosztował generalny remont zabytkowej siedziby Muzeum Okręgowego w Suwałkach. W ramach modernizacji budynku dobudowano też specjalną windę, dzięki której obiekt stanie się w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.
22-08-2011
czytaj...POMORZE

GDAŃSK Pochodzącą z czasów krzyżackich kaplicę Pokutnic o stropach ozdobionych polichromią i wypełnioną szczątkami co najmniej kilkudziesięciu osób odnaleziono w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.
Dorota Abramowicz 2011-08-09
czytaj...

GDAŃSK Sześcioramienne gwiazdy, namalowane niechlujnie czarnym sprayem, pojawiły się w czterech miejscach na murach bazyliki Mariackiej.
Dorota Abramowicz 2011-08-11
czytaj...

GDAŃSK Mimo sporu proceduralnego, wywołanego skargą złożoną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, sztandarowa gdańska inwestycja - Muzeum II Wojny Światowej - nie powinna być zagrożona. O takiej możliwości poinformowała środowa "Gazeta Wyborcza".
Dorota Abramowicz 2011-08-18
czytaj...

GDAŃSK W czwartek rano w Gdańsku zamontowano szczyt hełmu Ratusza Głównego Miasta z figurą Zygmunta Augusta. Operacja przebiegła bez zakłóceń. Ratusz znów ma ok. 80 metrów wysokości.
25-08-2011
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu