ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki

WARSZAWA

WARSZAWA W zamkniętej skrzyni pokonał prawie dwa tysiące kilometrów, a jego podróż była tajemnicą. ?Portret nieznanego mężczyzny? Tycjana jest już na Zamku Królewskim.
Aleksandra Pinkas,Janina Blikowska 09-09-2011
czytaj...

WARSZAWA Z kościoła św. Wojciecha na Woli znikają wojenne ślady po kulach i historyczne inskrypcje ? alarmują miłośnicy zabytków. Wszystko uzgodnione z konserwatorem ? twierdzi ks. proboszcz.
Monika Górecka-Czuryłło,Natalia Bet 07-09-2011
czytaj...

WARSZAWA Trzech 18-latków ściągnęło sferę z pomnika Mikołaja Kopernika. Chcieli z nią pójść po... ke­bab.
blik 10-09-2011
czytaj...

WARSZAWA Skradziona w weekend z pomnika Kopernika sfera zostanie przekazana przez policję. Na jej montaż przyjdzie jeszcze poczekać.
13.09.2011
czytaj...

WARSZAWA Parkowanie na trawnikach i w parkowych alejkach, to w Warszawie plaga, ale w sobotę w Parku Skaryszewskim kierowcy przekroczyli wszelkie granice. Na parkowych alejkach powstał po prostu regularny parking.
kuch 25.09.2011
czytaj...

WARSZAWA To był jeden z piękniejszych reklamowych murali okresu PRL-u. Jest szansa, że kultowe jajo powróci na rondo Wiatraczna. Na razie przez weekend będziemy je oglądać w formie projekcji rzucanej na ścianę budynku.
Agnieszka Kowalska 23.09.2011
czytaj...

WARSZAWA Orbis sprzedał hotel Bristol spółce będącej nieruchomościowym ramieniem globalnej sieci hotelowej Le Meridien. Spółka ta dotychczas dzierżawiła hotel od Orbisu
Michał Wojtczuk 21.09.2011
czytaj...

WARSZAWA Park w Wilanowie wzbogacił się o nowy, szklany pawilon rzeźby. W pełni klimatyzowany, pełni funkcję lapidarium, umożliwiając jednocześnie zwiedzającym oglądanie zgromadzonych tu cudów.
Jerzy S. Majewski 20.09.2011
czytaj...

WARSZAWA Czterokrotnie wyższa dotacja, nowi ludzie w zespole, nowy projektant i wykonawca wystawy głównej. Wszystko po to, by Muzeum Historii Żydów Polskich było gotowe 19 kwietnia 2013 r.
Tomasz Urzykowski 20.09.2011
czytaj...

WARSZAWA Perła polskiego baroku - Pałac w Wilanowie - wreszcie w godnej oprawie. Tłum podziwia nowe ogrody: kwietne dywany, hafty z bukszpanów, herby usypane z białych i czerwonych żwirków
Dariusz Bartoszewicz 19.09.2011
czytaj...

WARSZAWA Pałacyk Konopackich przy Strzeleckiej grozi zawaleniem. Jak go uratować, dyskutowali wczoraj okoliczni mieszkańcy i obrońcy zabytków.
Kinga Lusińska 29.09.2011
czytaj...

WARSZAWA Szkoda, że z kawiarni przy Wileńskiej nie rozpościera się już widok na parowozownię. Deweloper zapomniał, że klimat dzielnicy to nie tylko stare kamienice, ale też ludzie, a ci na Pradze są pamiętliwi. Komentarz Jakuba Chełmińskiego.
Jakub Chełmiński 28.09.2011
czytaj...

WARSZAWA Smutną i zarazem radosną uroczystością była konferencja w Muzeum Farmacji przy Piwnej. Wiąże się ze zniszczeniem jednej z ostatnich zabytkowych aptek w Warszawie, za to meble apteczne nie zostały sprzedane i trafiły do muzeum.
Jerzy S. Majewski 28.09.2011
czytaj...


MAZOWSZE

MAZOWSZE 5 mln zł rozdzielił wczoraj sejmik Mazowsza na 94 projekty konserwatorskie zabytków województwa.
mgc 06-09-2011
czytaj...

PODKOWA LEŚNA Słynny portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów pędzla Ignacego Stanisława Witkiewicza - jego prezent ślubny dla Iwaszkiewiczów - uroczyście powrócił do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej pod Warszawą.
2011-09-04
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Spacer szlakiem podwórek Piotrkowskiej proponuje w sobotę stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju "Regio" oraz Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi. Równocześnie ze spacerem prezentowana będzie czytelnikom nowa książka: "Podwórka Piotrkowskiej. Przewodnik".
2011-09-15
czytaj...

ŁÓDŹ Od soboty Łódź zwiedzać można szlakiem murali z czasów PRL. Obejmuje on 16 znanych łodzianom ściennych malowideł z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych.
2011-09-24
czytaj...

ŁÓDŹ Inwestor wyłożył 10 mln zł i efektownie odnowił neorenesansowy pałac Towarzystwa Kredytowego Miejskiego przy ul. Pomorskiej 21.
2011-09-23
czytaj...

ŁÓDŹ Płaskorzeźbę w postaci trzech łóżek - złotego, srebrnego i brązowego, ustawionych na rusztowaniach na dziedzińcu Muzeum Sztuki przedstawił łódzki performer Cezary Bodzianowski.
Anna Pawłowska 2011-09-22
czytaj...

ŁÓDŹ Dawny pałac Towarzystwa Kredytowego Miejskiego przy ul. Pomorskiej 21 zmienił się nie do poznania. Wzrok przyciągają efektownie odnowione elewacje i wspaniałe wnętrza z malowidłami i sztukateriami. Swoje lokum znajdą tu biznes i kultura. Otwarcie obiektu ma nastąpić za kilka tygodni.
Wiesław Pierzchała 2011-09-05
czytaj...


ŚLĄSKIE

BIELSKO-BIAŁA Niech zapanuje moda na bielską Starówkę
Elżbieta Kocur, Joanna Łaciak 2011-09-23
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Bielska kaplica zamkowa to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście. Z zewnątrz została już pięknie odnowiona, ale wnętrza nadal niszczeją.
Ewa Furtak 2011-09-20
czytaj...

ŻYWIEC Turyści, którzy tu przyjadą, zobaczą makiety zabytkowych budowli z całego Podbeskidzia, związanych z rodami Komorowskich, Wielopolskich i Habsburgów.
2011-09-19
czytaj...

KATOWICE Litografia Józefa Czajkowskiego z 1903 roku "Cmentarz Ojców Reformatów w Krakowie" znikła z Muzeum Śląskiego w Katowicach w ostatnim roku wojny. Od lat figurowała na liście polskich strat wojennych poniesionych w czasie II wojny światowej. Niedawno się odnalazła i to w dość niezwykłych okolicznościach.
2011-09-28
czytaj...

GLIWICE Wieże wodne - jak mówią o nich pasjonaci i architekci - to piękne dominanty przestrzeni. W samych Gliwicach znajduje się aż dziesięć wież wodnych. Jedna z nich ma teraz szansę na drugie życie. Jakie? Zobacz, co dzieje się z innymi wieżami wodnymi w regionie.
Justyna Toros 2011-09-26
czytaj...

TARNOWSKIE GÓRY Wersal i krakowska starówka. Kopalnia Zollverein w Niemczech i nasza Wieliczka. Co je łączy? Wszystkie te obiekty są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do elitarnego grona może wkrótce dołączyć Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.
Krzysztof Szendzielorz 2011-09-14
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Z wielką pompą otwarto w poniedziałek w Krakowie Muzeum Armii Krajowej. Kombatanci nie kryli wzruszenia, chóry śpiewały patriotyczne pieśni, a oddziały rekonstrukcyjne prezentowały scenki wojenne. Na razie gotów jest jedynie budynek. Na stałą ekspozycję, która ma przyćmić wystawę w Muzeum Powstania Warszawskiego musimy poczekać jeszcze pół roku.
2011-09-26
czytaj...

NOWY SĄCZ Samorządowcy z Sądecczyzny upomnieli się w poniedziałek o dopisanie odbudowy zamku w Nowym Sączu do listy najważniejszych inwestycji dla regionu, która powstaje w ramach nowej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego do 2020.
Iwona Kamieńska 2011-09-19
czytaj...

KRAKÓW Po trzech latach budowy otwarto w sobotę w Szczawnicy Dworek Gościnny, zwany też dawniej Kurhausem lub Kursalonem. Dworek powstał w 1884 roku, ale doszczętnie spłonął w 1962 roku. Teraz nowo odrestaurowany wygląda imponująco.
Stanisław Zachwieja 2011-09-18
czytaj...

KRAKÓW Obecny właściciel pałacu przy ul. Szlak w Krakowie, spółka Kraków Hostel, chce sprzedać ruderę. Od ponad pół roku nie ma na to chętnych. Nic dziwnego, bo przez brak dozoru perełka krakowskiej architektury jest w katastrofalnym stanie.
Marta Paluch 2011-09-15
czytaj...

KRAKÓW Pod koniec sierpnia została uszkodzona murowana pozostałość bramy białoskórników u wylotu ulicy Szewskiej.
2011-09-13
czytaj...

KRAKÓW Urząd Miasta szykuje niecodzienną licytację. Na sprzedaż zostaną wystawione dwie zabytkowe kamienice znajdujące się przy Małym Rynku 5 i 6. Chętni do zakupu będą podbijać stawkę 20 października o godz. 9, w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Kasprowicza 29.
Arkadiusz Maciejowski 2011-09-12
czytaj...

KRAKÓW Krakowscy konserwatorzy chcą sprawdzić, czy krucyfiks z belki tęczowej z kościoła św. Wojciecha to jedno z pierwszych dzieł włoskiego renesansu, które sprowadzono do Polski. Byłaby to sensacja historyczna!
Anna Agaciak 2011-09-06
czytaj...

HEBDÓW Dziś, po blisko 200 latach popadania w ruinę, zostanie na nowo otwarty ponorbertański klasztor w Hebdowie. Ojcowie pijarzy zdecydowali, że będzie dostępny nie tylko dla zakonników. Odrestaurowany obiekt ma być miejscem otwartym dla gości i turystów.
Katarzyna Ponikowska 2011-09-05
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

LĄDEK ZDRÓJ Willa, która jest domem dla Niemców, Polaków i Rosjan
Aneta Augustyn 11.09.2011
czytaj...

WROCŁAW Zachodnie skrzydło Pawilonu Czterech Kopuł zajęła najnowsza praca Mirosława Bałki. W całości wypełniła zdewastowane wnętrze pomieszczenia pod kopułą. Do mocarnej konstrukcji przez rurę, brutalnie wprowadzoną przez okno, spływa odrażająca, ciemna ciecz.
Agata Saraczyńska 08.09.2011
czytaj...

WROCŁAW Tysiące kadrów kryje się w archiwum Stefana Arczyńskiego i opowiada o Europie, po której nestor polskiej fotografii podróżował przez pół wieku. Część tych zdjęć można zobaczyć we wrocławskim ratuszu, na wystawie towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Kultury.
Magda Podsiadły 08.09.2011
czytaj...

WROCŁAW Do końca remontu wrocławskiego Dworca Głównego zostało jeszcze dziewięć miesięcy, ale kolejne zewnętrzne ściany nabierają już kolorów. Tak wkrótce będzie wyglądał cały dworzec.
2011-09-26 09
czytaj...

WROCŁAW Jeden z najciekawszych, choć zupełnie nieznanych budynków przy ul. Oławskiej, w końcu jest remontowany. Jego modernistyczna bryła odzyska swój przedwojenny blask.
Marcin Torz 2011-09-13
czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Przy ulicy Sienkiewicza w Poznaniu stoi piękna, secesyjna kamienica. Od kilku miesięcy już nikt w niej nie mieszka. Wieczorami jednak goszczą w niej prawdopodobnie bezdomni. Zdarzyło się, że zaprószyli ogień. Sąsiedzi, mieszkańcy okolicznych budynków, zaniepokoili się, że może tam dojść do tragedii.
Beata Marcińczyk 2011-09-29
czytaj...

KONIN Zapomniany, a co gorsza sukcesywnie dewastowany cmentarz wojenny na ul. Szpitalnej w Koninie doczekał się w końcu renowacji. O prace remontowe starali się przede wszystkim miłośnicy konińskich zabytków. Dzięki ich uporowi i determinacji na remont udało się pozyskać aż 85 tys. zł środków zewnętrznych
Ola Braciszewska 2011-09-26
czytaj...

POZNAŃ Ponad rok temu kibice świętujący zdobycie przez Lecha Poznań tytułu mistrza Polski uszkodzili fasadę poznańskiego ratusza. Dopiero teraz rozpocznie się jego remont. Pracownicy Muzeum Narodowego boją się, że takie zniszczenie to nic, w porównaniu z tym co zgotują kibice podczas Euro 2012.
Elżbieta Podolska, Maciej Roik 2011-09-23
czytaj...

POZNAŃ Poznaniacy mają okazję zobaczyć swoje miasto w zupełnie nowej perspektywie. Plac przy Starym Browarze (od ul. Ratajczaka), został wyłożony ponad dwu i pół tysiącem luster. Akcja "Jezioro luster" została przeprowadzona przez telewizję CNN International, która wyemituje cykl programów o Polsce.
Anna Jarmuż 2011-09-08
czytaj...

POZNAŃ Kamienica "żelazko" zburzona. Dedykowano jej konkurs
BEM 2011-09-08
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN W czasie trwającego właśnie remontu kościoła pobrygidkowskiego przy ul. Narutowicza przeprowadzone zostały skrupulatne badania archeologiczne. Ich wyniki i dokonane przy tej okazji odkrycia zaprezentują dziś w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN konserwator zabytków Marek Cempla i archeolog Rafał Niedźwiadek.
28.09.2011
czytaj...

LUBLIN Lista cennej architektury XX wieku w końcu jest już gotowa. Zawiera ponad 60 obiektów. Oficjalna prezentacja w październiku. - Komisja, która ją przygotowała wykonała kawał dobrej roboty - podsumowuje Maciej Paschke, miejski konserwator zabytków.
Piotr Kozłowski 28.09.2011
czytaj...

BYCHAWA Z czym kojarzy ci się Bychawa? Tylko z festiwalem pierogów? Niesłusznie. Malowniczo położone ruiny zamku, to świetne miejsce na niedzielną wycieczkę.
2011-09-16
czytaj...


PODLASKIE

SUPRAŚL Blisko trzydzieści pochówków i fragment muru klasztornego z XVII wieku to jedno. Drugie - relikty Osady Łużyckiej datowanej na pół tysiąca lat przed Chrystusem. To najnowsze odkrycia archeologiczne w Supraślu.
Andrzej Kłopotowski 25.09.2011
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Jeden zamkowy rarytas wyremontowany. Co z drugim?
Mikołaj Podolski 12.09.2011
czytaj...


POMORSKIE, KUJAWSKO-POMORSKIE

GDAŃSK-OLIWA Odtworzenie zabytkowej zajezdni w Oliwie wciąż jest możliwe - przekonywał w Radiu Gdańsk Pomorski Konserwator Zabytków Marian Kwapiński.
12.09.2011
czytaj...

GDAŃSK Prace wybitnych gdańskich grafików i unikatowe ozdoby choinkowe z połowy XIX w. przekazał Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska Hans Jobst Siedler, pochodzący z naszego miasta mieszkaniec Hanoweru.
Alicja Katarzyńska 12.09.2011
czytaj...

GDAŃSK Na wystawę do Gdańska przyjechały obrazy włoskich mistrzów malarstwa, m.in. Tycjana, Antonello da Messiny i Paolo Veronese ze zbiorów Muzeum Narodowego w Sybinie w Rumunii. Rozmowa z Marcinem Kalecińskim, historykiem sztuki.
Rozmawiała Dorota Karaś 10.09.2011
czytaj...

TORUŃ Ulica Pod Krzywą Wieżą świętuje. 11 września dla mieszkańców Torunia przygotowano wiele atrakcji w średniowiecznym stylu.
10.09.2011
czytaj...


ZACHODNIOPOMORSKIE

SZCZECIN Na listę siedmiu nowych cudów Polski trafić mogą szczeciński Cmentarz Centralny i Międzyodrze. Do czwartku 15 września trwa głosowanie w plebiscycie "Polska jest najfajniejsza", który organizuje magazyn "National Geographic Traveler".
12.09.2011
czytaj...

SZCZECIN Trwa remont jednego z najstarszych ceglanych zabytków Pomorza Zachodniego: pocysterskiego kościoła w Kołbaczu. Prace, warte ponad 1,5 mln zł, mają się zakończyć jeszcze w tym roku
Sylwia Polachowska 11.09.2011
czytaj...

SZCZECIN 27 tys. zł kosztowała miasto renowacja pomnika Adama Mickiewicza, który stoi w pobliżu Wałów Chrobrego.
09.09.2011
czytaj...

SZCZECIN Co dalej z Willą Lentza? Czeka ją okres stagnacji.
07.09.2011
czytaj...

SZCZECIN Darmowe wycieczki po zabytkach, wystawy, zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych i konkursy - to tylko niektóre atrakcje rozpoczynających się w sobotę w naszym województwie Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.
07.09.2011
czytaj...

SZCZECIN Do końca przyszłego roku zaniedbane tereny zielone, place i bulwary w centrum miasta wypięknieją. Pojawią się m.in. fontanny, mała architektura i place zabaw. Koszt prac, dofinansowanych przez Unię Europejską, to 5,5 mln zł,
Jakub Ziębka 07.09.2011
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu