ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki

WARSZAWA

WARSZAWA Trwa przebudowa kina Iluzjon przy Narbutta. Prace zakończą się za kilka tygodni, potem wyposażanie, na filmy widzowie będą się mogli wybrać najpewniej wiosną.
28.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Ponad 260 dzieł sztuki ze zbiorów polskich i zagranicznych: obrazów z królewskiej kolekcji, portretów, map, projektów architektonicznych, orderów, medali, a także okazów broni i dokumentów możemy od niedzieli oglądać na Zamku Królewskim na wystawie 'Stanisław August - ostatni król Polski. Polityk, mecenas, reformator 1764-1795'.
Jerzy S. Majewski 26.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Pałac i Ogród w Wilanowie przeszły gruntowną modernizację. Elewacje odzyskały oryginalny kolor a w ogrodach przybyło 180 tys. roślin. Najlepiej widać to z góry.
26.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Teren po dawnej stalowni i zbrojowni na Pradze ma nowego właściciela. Inwestor może tu zbudować centrum konferencyjne, ale zabytkowe budynki musi przeznaczyć na galerie i teatr.
Jakub Chełmiński 26.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Czytelnicy "Gazety" podnieśli alarm: podczas remontu ulicy Profesorskiej zniknęła przedwojenna furtka z tablicą, na której widać ślady po pociskach.
Tomasz Urzykowski 21.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Dwaj rycerze bez głów za to z tarczami zegarów słonecznych to jedyne pozostałości po bramach triumfalnych, jakie stawały kiedyś w Warszawie. Były to budowle utrwalone tylko w nielicznych opisach, grafikach i obrazach. kolejny odcinek cyklu Warszawa nieodbudowana.
Jerzy S. Majewski 25.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Sensacyjne odkrycie w nurtach Wisły. Po 350 latach wydobyto z niej kamienne detale, które w XVII w. zdobiły Zamek Królewski i inne budowle Warszawy. Zrabowane przez Szwedów zatonęły podczas transportu w pobliżu Żoliborza.
Tomasz Urzykowski 23.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Jak dziś mówić o dawnym Dom Partii - zapytaliśmy czytelników. To już od dawna nie jest siedziba KC PZPR, do nowej siedziby wyniosła się Giełda Papierów Wartościowych. A nowej nazwy Centrum Bankowo-Finansowe "Nowy Świat" przecież nikt nie używa.
22-11-2011
czytaj...

WARSZAWA Pomnik "czterech śpiących" z hukiem znika z Pragi. Ekipa rozbiórkowa burzy właśnie jego cokół, z którego miały ocaleć okładziny potrzebne do odbudowy monumentu. Ale podczas skuwania część płyt się rozpadła.
Tomasz Urzykowski 23.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Warszawiacy mają własny strój ludowy. Z Wilanowa
Alex Kłoś 21.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Ratusz wystawi na sprzedaż potężny neogotycki budynek przy ul. Rakowieckiej, dawny sierociniec dla dziewcząt. Jeżeli ktoś wyłoży prawie 30 mln zł, będzie mógł w nim urządzić np. hotel. Tyle że co najmniej drugie tyle będzie musiał zainwestować w remont gmachu.
Michał Wojtczuk 18.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Miasto chce odebrać prywatnemu inwestorowi działkę przy 29 Listopada 5 za to, że bez żadnych zezwoleń zburzył stojący na niej stuletni budynek koszar. Ratusz będzie walczyć w sądzie o anulowanie aktu notarialnego.
Tomasz Urzykowski 18.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Jest gospodarz Fortu Sokolnickiego. Przetarg wygrało dziewięć kobiet z konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego. Na Żoliborzu powstanie długo wyczekiwane centrum kultury.
Wojciech Karpieszuk 17.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Zapowiada się najpiękniejsze z nowych muzeów Warszawy. - To będzie świecąca latarnia w przestrzeni publicznej - zapowiada Rainer Mahlamäki, architekt Muzeum Historii Żydów Polskich. - "Pudełko" i "ciastko" w jednym.
Dariusz Bartoszewicz 17.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Prawie 200 osób zebrało się w poniedziałek wieczorem u zbiegu ulic Zwycięzców i Katowickiej, by powitać odnowioną płaskorzeźbę "Plon". Przytwierdzone do narożnika kamienicy dzieło Jerzego Jarnuszkiewicza z 1947 r. uratowali mieszkańcy Saskiej Kępy.
14.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Konserwatorzy zdjęli dziś z pomnika Czterech Śpiących figurę Trzech walczących, czyli żołnierzy ze szczytu cokołu.
10.11.2011
czytaj...

WARSZAWA Czterech Śpiących? Nie takie rzeczy przesuwaliśmy.
Tomasz Urzykowski 09.11.2011
czytaj...

WARSZAWAPrzedwojenna Marszałkowska miała swój pawilon. Był to modernistyczny budynek pod numerem 103, nad którym świecił neonowy półksiężyc cukierni Alijewa. Dziś w tym miejscu znajdziemy południowe wyjścia z wind do stacji metra Centrum.
Jerzy S. Majewski 06.11.2011
czytaj...


MAZOWSZE

MIŃSK MAZOWIECKI Napis "Jude raus", znak swastyki i wulgarne bazgroły bezczeszczą cmentarz żydowski w Mińsku Mazowieckim. Na grobach leżą śmieci i butelki po libacjach. Jeden z największych kirkutów wschodniego Mazowsza nie ma opiekuna.
Tomasz Urzykowski 07.11.2011
czytaj...

WÓLKA RADZYMIŃSKA Miłośnicy historii wykopali w Wólce Radzymińskiej szczątki legendarnego bombowca "Łoś". 11 listopada jego fragmenty zostaną pokazane w Muzeum Wojska Polskiego (MWP)
05.11.2011
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Przedsiębiorcy, właściciele odnawianych zabytków i pomysłodawcy Festiwalu Światła - oni sprawiają, że przybywa powodów do odwiedzenia najważniejszej łódzkiej ulicy. Czyje działanie przynosi odwrotny efekt? - ocenia.Aleksandra Hac 22.11.2011
czytaj...


ŚLĄSKIE

WĘGIERSKA GÓRKA Umocnienia wojenne z Węgierskiej Górki są znane w całej Polsce, ale o tych z Krzyżowej mało kto wie. Odsłonięte i oczyszczone niedawno trzy forty niebawem zostaną jeszcze oświetlone, i zwiedzać je będzie można z przewodnikiem.
Marcin Czyżewski 16.11.2011
czytaj...

ŻYWIEC Gotycki obraz Matki Bożej Tronującej, zwany "Madonną z poziomką", jedno z najcenniejszych dzieł sztuki sakralnej na Żywiecczyźnie, trafi jeszcze w listopadzie do konserwacji, która potrwa rok - informuje rzecznik burmistrza Żywca Tomasz Terteka.
11.11.2011
czytaj...

ZABRZE 25 listopada w zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego wybuchł pożar i choć placówka nadal zmaga się z jego skutkami, nie zamierza zmieniać planów na najbliższe dni. W środę, 7 grudnia zamierza hucznie obchodzić swoje 30. urodziny
Iwona Sobczyk 30.11.2011
czytaj...

GLIWICE - To było dobrze zorganizowane miasto, które nie pływało w średniowiecznym błocie - mówią archeolodzy pracujący obecnie na ul. Plebańskiej w Gliwicach.
Anna Malinowska 30.11.2011
czytaj...

KATOWICE W podpalonej przed dwoma tygodniami dawnej dyrekcji Huty Uthemanna bez przerwy pracują dmuchawy, dach przykryto nieprzemakalną folią. Wszyscy wiedzą, że z nadejściem mrozów wilgoć dla nadwątlonych murów byłaby zabójcza.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,73757,10723417,Osuszaja_podpalony_zabytek__bo_mrozy_by_go_zniszczyly.html
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

TARNÓW Muzeum Okręgowe w Tarnowie pozyskało kolejny fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej pod kierownictwem Jana Styki. Placówka posiada już 15 części tego dzieła, co stanowi największy zbiór w Polsce.
PAP 29.11.2011
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Zobacz wnętrze zabytkowej wieży ciśnień na Grobli
2011-11-25
czytaj...

WROCŁAW Wielka rękopiśmienna mapa Śląska z 1752 roku o wymiarach 1,5 na 1,5 m (cena wywoławcza 9900 zł) jest jednym z najdrożej wycenionych zabytków wystawionych na aukcję przygotowaną przez Wojciecha Lizaka i jego antykwariat Wu-eL ze Szczecina. Można ją oglądać we wrocławskim Arsenale wraz z 818 innymi eksponatami przeznaczonymi do sprzedaży.
Agata Saraczyńska 24.11.2011
czytaj...

WROCŁAW W środę o godz. 12 stylizowany zegar w recepcji zaczął odmierzać czas nowej ery saunarium Wrocławskiego Centrum SPA przy ul. Teatralnej. Po trzyletnim remoncie urodę odzyskała zabytkowa strefa z sauną suchą i parową, pokojami wypoczynkowymi, gabinetem masażu i atrakcjami wodnymi.
Joanna Banaś 29.11.2011
czytaj...

WROCŁAW W ubiegłym roku wrocławscy historycy sztuki wywołali sensację, odkrywając na obrazie w ołtarzu głównym kościoła św. Antoniego odręczny podpis Michaela Willmanna, nazywanego śląskim Rembrandtem. Konserwatorzy ściągnęli dwie warstwy przemalowań i potwierdzili: to jedno z najlepszych dzieł mistrza.
Beata Maciejewska 30.11.2011
czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Już za rok po raz pierwszy odwiedzimy gmach nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich. Dzięki sprzyjającej pogodzie rozbudowa biblioteki posuwa się szybko do przodu.
Piotr Bojarski 29.11.2011
czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Białystok jest właścicielem zabytkowego pałacyku Tryllingów z ul. Warszawskiej. Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało w zamian działkę na Dojlidach. Teraz włodarze gminy zastanawiają się jak zagospodarować pustostan.
Andrzej Kłopotowski 30.11.2011
czytaj...

BIAŁYSTOK W jaki sposób uzyskać dotację do remontu zabytku? Odpowiedź na to pytanie będzie można uzyskać podczas czwartkowego (23 listopada) forum konserwatorskiego.
23.11.2011
czytaj...


POMORZE

GDYNIA Jeszcze pół roku potrwa remont na gdyńskim dworcu PKP. Odzyskano mozaiki w sali restauracyjnej, pogłębiono o trzy metry część piwniczną, gdzie znajdą się szafki bagażowe, łazienki i pomieszczenia handlowe.
Anna Umięcka 30.11.2011
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu