ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki

WARSZAWA

WARSZAWA Woda z deszczu i śniegu już nie podmyje fundamentów kościoła św. Anny. Właśnie zakończył się pierwszy etap ratowania świątyni przy Krakowskim Przedmieściu. Czy powstrzyma pękanie jej ścian?
Tomasz Urzykowski 21.12.2011
czytaj...

WARSZAWA Mieszkańcy domków fińskich mają do nich podejście czysto sentymentalne: "Tu jest fajnie i tak zostawmy". Ale nie da się utrzymać takiego stanu dziś jak w Warszawie tużpowojennej - mówi architekt Artur Filip.
Rozmawiał Dariusz Bartoszewicz 20.12.2011
czytaj...

WARSZAWA Jeden z ostatnich świadków historii warszawskich Żydów zagrożony! - alarmują obrońcy Białego Budynku przy Twardej. Gmina Żydowska planuje jego rozbiórkę
Tomasz Urzykowski 19.12.2011
czytaj...

WARSZAWA Firma HOCHTIEF Development Poland dostała pozwolenie na modernizację zabytkowej, modernistycznej kamienicy Raczyńskiego przy pl. Małachowskiego i dobudowanie na jej tyłach nowego skrzydła. Kamienica pod koniec 2013 r. zamieni się w biurowiec.
Michał Wojtczuk 14.12.2011
czytaj...

WARSZAWA Twórca wielu warszawskich pomników prof. Gustaw Zemła skończył 80 lat. Urodził się wprawdzie we wsi Jasienica Rosielna na Podkarpaciu, ale przez większość życia związany jest z naszym miastem, Tu skończył Akademię Sztuk Pięknych, w której potem był wykładowcą i dziekanem. Tutaj też realizował znane pomniki.
tu 14.12.2011
czytaj...

WARSZAWA Szykuje się zmiana na stanowisku stołecznego konserwatora zabytków. Po dziesięciu latach z funkcji tej chce ustąpić Ewa Nekanda-Trepka. Przez całą dekadę jej decyzje budziły skrajne emocje.
Tomasz Urzykowski 14.12.2011
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Skarb państwa przekaże Łodzi stylową, zabytkową willę Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 5.
Wiesław Pierzchała 2011-12-29
czytaj...

ŁÓDŹ Od środy przez najbliższe dwa miesiące w Experymentarium w Manufakturze będzie można oglądać wystawę "Chiński Smok i Armia Terakotowa Cesarza Qin". Armia Terakotowa cesarza Qin jest uważana za ósmy cud świata
Małgorzata Mijas 2011-12-28
czytaj...

ŁÓDZKIE Do 2014 roku przez tereny ośmiu województw ma zostać wytyczony ogólnopolski szlak "Wschodnioeuropejskiego frontu I wojny światowej". Szlak - według jego pomysłodawców - ma stać się atrakcją turystyczną na skalę podobną jak francuskie Verdun.

czytaj...


ŚLĄSKIE

CZĘSTOCHOWA Obrazy świętych Apolonii i Agnieszki, zabytkowe stiuki, zdobienia oraz polichromie odkryli konserwatorzy w Kaplicy Świętych Relikwii na Jasnej Górze. Specjaliści kończą tu właśnie prace renowacyjne, na które kaplica czekała aż cztery wieki.
Beata Marciniak 2011-12-30
czytaj...

ZABRZE Obszerny chodnik wydrążony ok. 1820 r. w węglu będzie jedną z atrakcji odkopywanej i przystosowywanej dla turystów Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Chodnik, podobnie jak Sztolnia, to unikaty w skali światowej.
2011-12-26
czytaj...

BEDZIN W Będzinie rozpoczęła się wielka odbudowa zamkowych murów i rewitalizacja Wzgórza Zamkowego. To największe tego typu przedsięwzięcie od lat 50., kiedy to odbudowano zniszczoną przez wieki warownię.
Katarzyna Kapusta 2011-12-24
czytaj...

DĄBROWA GÓRNICZA Widzieliście już bazylikę Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej po tegorocznym remoncie? Warto. Wygląda naprawdę imponująco. Zobaczcie zdjęcia
Piotr Sobierajski 2011-12-23
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA W Bielsku-Białej znajdzie się muzeum diecezji bielsko-żywieckiej.
Łukasz Klimaniec 2011-12-16
czytaj...

RYBNIK Z wyremontowanej wieży bazyliki widać cały Rybnik!
Aleksander Król 2011-12-09
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

LANCKORONA Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony chce przywrócić świetność miastu. Na zamkowym wzgórzu górującym nad miejscowością planują częściowo odbudować XIV-wieczny zamek, dawne koszary i fortyfikacje ziemno-drewniane.
Robert Szkutnik 2011-12-27
czytaj...

KRAKÓW Ponad 46 tys. widzów zobaczyło do tej pory wystawę malarstwa Williama Turnera w krakowskim Muzeum Narodowym. W ostatnich latach to jedna z najchętniej oglądanych ekspozycji.

czytaj...

KRAKÓW Okno nad wejściem do kościoła Mariackiego zawiera sceny z życia Matki Boskiej. Jedną z nich mamy na okładce. Czyim są dziełem? Odpowiedzi poszukał Piotr Rąpalski.
2011-12-25
czytaj...

TONIE Udało się zdobyć 80 tys. zł na remont fortu nr 44 w Toniach, który leży na granicy Krakowa i Pękowic (gm. Zielonki). To duży sukces, tym bardziej że do tej pory dzierżawcy modernizowali obiekt głównie z pomocą wolontariuszy i za własne środki.
Katarzyna Ponikowska 2011-12-24
czytaj...

RUDNO Jest szansa, że będą kolejne pieniądze na remont zamku Tenczyn w Rudnie (gmina Krzeszowice). Wniosek, który gmina złożyła w listopadzie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozytywnie przeszedł ocenę formalną.
Katarzyna Ponikowska 2011-12-23
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Internauci zdecydowali: To Hala Ludowa powinna być oficjalną nazwą wrocławskiego zabytku. W sondzie serwisu gazetawroclawska.pl głosowało aż 780 osób. Za Halą Ludową było 52 procent, za Halą Stulecia - 35 procent. Tylko 13 procent uznało, że miasto słusznie decyduje się na utrzymanie obu nazw obiektu.
RED, N 2011-12-06
czytaj...

ŚWIDNICA Na całym Dolnym Śląsku trwa rewitalizacja. Samorządy korzystają z unijnych dotacji i remontują swoje kamienice, parki, zabytki i turystyczne trakty. W naszym cyklu 'Dolnośląskie miasta pięknieją' zaglądamy do kilkunastu miast i miasteczek w naszym regionie i pokazujemy, jak się zmieniają i jakie mają na siebie pomysły.
19.12.2011
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Dla miłośników historii Lublina to gratka. Osiem, nigdy wcześniej nie publikowanych, panoram Lublina sprzed I wojny światowej. W czwartek pokazano je po raz pierwszy w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN
ms, biel 09.12.2011
czytaj...

LUBLIN Mur starego cmentarza żydowskiego przy ul. Kalinowszczyzna jest w bardzo złym stanie. Czy znajdą się pieniądze na jego renowację?
mo 05.12.2011
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN 100-letnie fotografie wyszperane w sortowni

czytaj...


POMORZE

MALBORK Szczątki ośmiu osób z czasów II wojny światowej odnaleziono przy Muzeum Zamkowym w Malborku. Na kości natrafili pracownicy firmy budowlanej, która rozpoczęła odbudowę historycznego wejścia do warowni.
Jacek Skrobisz 2011-12-17
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu