ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki

WARSZAWA

WARSZAWA Do końca czerwca, a nie - jak dotąd mówiono - do końca lutego szwajcarski architekt ma zakończyć prace nad projektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Michał Wojtczuk, PAP 31.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Na tyłach reprezentacyjnego gmachu mieścił się Rój, jedno z najciekawszych wydawnictw międzywojennej Polski. Popularyzowało arcydzieła mało znanych autorów, a po wojnie wprowadziło na rynek amerykański więcej polskich książek niż ktokolwiek inny. W cyklu Warszawa nieodbudowana - Kredytowa 1.
Jerzy S. Majewski 29.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Impas w sprawie Fortu Sokolnickiego trwa. Ratusz wyznaczył osiem tygodni na podpisanie umowy z nowym gospodarzem. Ten zaś alarmuje: - Stan Fortu jest zły i pogarsza się z dnia na dzień.
Wojciech Karpieszuk 27.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Wyremontowane wnętrza Muzeum Narodowego, powrót kina Iluzjon do dawnej siedziby, zakończenie budowy Muzeum Historii Żydów Polskich, rewitalizacja Łazienek Królewskich - to najważniejsze inwestycje kulturalne, które zostaną zrealizowane w 2012 r. w Warszawie.
PAP, kuch 22.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Starostwo w Otwocku chce znaleźć inwestora, który wyremontuje stojący w centrum miasta zabytkowy budynek dawnego Uzdrowiska Abrama Gurewicza z przeznaczeniem na sanatorium, szpital lub dom spokojnej starości.
Tomasz Urzykowski 22.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Sprzeczne opinie na temat przyszłości domu kultury z Teatrem Komedia. Czy miasto powinno go kupić od spółdzielni, której bloki są dziś daleko stąd? A jeśli tak, to za ile?
Jarosław Osowski 20.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Warszawa nieodbudowana, Bracka 20. Podwórko kamienicy przy Brackiej do dziś kryje jedną z tajemnic Warszawy: całkiem spory pałac. O jego istnieniu wiedzą jedynie ci, którzy odważą się przekroczyć bramę budynku.
Jerzy S. Majewski 15.01.2012
czytaj...

WARSZAWA To muzeum nie potrzebuje specjalnego budynku. Eksponaty znajdziemy w mieście. Magdalena Estera Łapińska zaprojektowała Muzeum Warszawskiej Architektury Modernistycznej.
Agnieszka Kowalska 13.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Świdermajery, działobitnie i dworki: jak je uratować?
Tomasz Urzykowski 14.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Po ponad półwieczu będzie można oglądać jedno z najpiękniejszych klasycystycznych wnętrz w Warszawie. Sala Kolumnowa, czyli dawna Odlewów Gipsowych, w budynku Wydziału Historii UW zostanie otwarta 22 lutego w urodziny Chopina. 200 tys. książek przeniesiono z niej do nowego pawilonu zbudowanego tuż obok.
Jerzy S. Majewski 14.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Niemiecki fundusz inwestycyjny za sto milionów złotych kupił Pałac Młodziejowskiego przy Miodowej. Po zakończonym w zeszłym roku remoncie pałac jest luksusowym biurowcem, w którym rezyduje m.in. jedno z biur Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Michał Wojtczuk 02.01.2012
czytaj...

WARSZAWA Licząca 150 lat kamienica przy Sierakowskiego 4, w której maturę zdał Janusz Korczak, wróciła do rejestru zabytków. Taką decyzję podjął wojewódzki konserwator Rafał Nadolny.
Tomasz Urzykowski 01.01.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ List w sprawie koncepcji przebudowy placu Wolności przedstawił w środę łódzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Podczas sesji Rady Miejskiej list przekazany został Markowi Janiakowi, architektowi miasta, Hannie Zdanowskiej, prezydent Łodzi, przewodniczącemu Rady Miejskiej i radnym z Komisji Planu Przestrzennego, Urbanistyki i Architektury.
(Ad.) 2012-01-12
czytaj...

ŁÓDŹ 51,6 proc. łodzian jest przeciwna przesunięciu pomnika Tadeusza Kościuszki, wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię architekta miasta.
Jolanta Sobczyńska 2012-01-24
czytaj...

ŁÓDŹ O przesunięciu pomnika Tadeusza Kościuszki na placu Wolności w Łodzi dyskutować będą w środę łódzcy radni.
js, (Ad.) 2012-01-23
czytaj...

ŁÓDŹ Dwa metalowe napisy "Petersilge" - jeden po łacinie, a drugi rosyjską cyrylicą - zdobiły dawniej fronton zabytkowej, efektownie odnowionej kamienicy"Pod Gutenbergiem" przy ul. Piotrkowskiej 86.
Wiesław Pierzchała 2012-01-23
czytaj...

ŁÓDŹ Przyklejone na ścianie gazety sprzed prawie stu lat odkryto podczas wymiany okien w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 128. Dawni robotnicy użyli gazet jako podkładów pod tapety. Gazety zobaczyć można we wnęce okiennej na parterze, gdzie obecnie mieści się biuro podroży.
Matylda Witkowska 2012-01-21
czytaj...

PABIANICE Dwie kompozycje Magdaleny Abakanowicz zaprezentowane zostaną w Pabianicach. Będą to pierwsze plenerowe rzeźby Abakanowicz w województwie łódzkim.
(Ad.) 2012-01-12
czytaj...

ŁÓDŹ Około 1/5 - 1/6 łódzkich obiektów wpisanych do rejestru zabytków podlegać będzie miastu. To efekt umowy o współpracy między wojewódzkim a miejskim konserwatorem zabytków.
wp, (Ad.) 2012-01-09
czytaj...

ŁÓDŹ Dawny blask odzyska zabytkowa, neorenesansowa rezydencja Adolfa Steinerta z końca XIX wieku przy ul. Piotrkowskiej 272 stojąca tuż obok słynnego, podwójnego, neobarokowego pałacu jego synów: Emila i Karola Steinertów.
Wiesław Pierzchała 2012-01-08
czytaj...

MAŁKÓW W nocy z czwartku na piątek w Małkowie koło Warty w powiecie sieradzkim nieznani sprawcy skradli brązowe popiersie Władysława Reymonta. Do kradzieży doszło na terenie zespołu pałacowo-parkowego, gdzie autor "Chłopów" bywał i tworzył.
Dariusz Piekarczyk 2012-01-27
czytaj...

ŁÓDŹ Zabytkowa willa Meyera przy ul. Moniuszki w Łodzi odzyskała dawny blask. Zakończony w grudniu remont kosztował 12 mln zł, a jego efekty można już podziwiać.
mar, kac 2012-01-28
czytaj...


ŚLĄSKIE

BIELSKO-BIAŁA Wypięknieją dwie malownicze uliczki, częściowo zrekonstruowana zostanie dawna baszta i pojawi się nowy skwer. Takie zmiany czekają starówkę w najbliższych miesiącach.
Marcin Czyżewski 10.01.2012
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Bielsko-Biała nazywane nie bez powodu Małym Wiedniem pięknieje w oczach. Ale nadal są tutaj miejsca, których wygląda nie jest powodem do dumy. Nie całe miasto jest piękne. Oto - naszym zdaniem - najbrzydsze miejsca i widoki.

czytaj...

KOZY Dla młodych par neoklasycystyczny pałac Czeczów w Kozach może się stać wymarzonym miejscem na ślub. Kosztem 6 mln zł zabytek znów nabierze blasku, a do jego pomieszczeń wprowadzi się m.in. urząd stanu cywilnego.
Marcin Czyżewski 30.01.2012
czytaj...

WĘGIERSKA GÓRKA Umocnienia wojenne z Węgierskiej Górki są znane w całej Polsce, ale o tych z Krzyżowej mało kto wie. Odsłonięte i oczyszczone niedawno trzy forty niebawem zostaną jeszcze oświetlone, i zwiedzać je będzie można z przewodnikiem.
Marcin Czyżewski 16.11.2011
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Nowe zasady przyznawania pieniędzy na ratowanie krakowskich zabytków ustalił Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Dotacje będzie można dostać na 50 proc. wartości prowadzonych prac. Tylko w wyjątkowych przypadkach przyznana kwota będzie wyższa.
29.01.2012
czytaj...

KRAKÓW Sposobem na aktywizację krakowskich nabrzeży Wisły ma być stawianie w ich obrębie obiektów użyteczności publicznej o ciekawej architekturze. Jednym z takich obiektów ma być nowe Muzeum Tadeusza Kantora z siedzibą Cricoteki.
Dawid Hajok 29.01.2012
czytaj...

KRAKÓW Budowa muzeum Tadeusza Kantora i nowej siedziby Cricoteki w Krakowie trwa już blisko rok. Oryginalna architektura budynku odmienia wygląd nabrzeża Wisły w części starego Podgórza. Na razie jednak tylko na wizualizacjach, bo obiekt dopiero zaczął wychodzić powyżej poziomu gruntu.
Dawid Hajok 20.11.2011
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Ratusz do reprezentacji, wystawy w Pałacu Królewskim
Agata Saraczyńska 30.01.2012
czytaj...

WROCŁAW 11 pałaców z Kotliny Jeleniogórskiej i młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju trafiły do elitarnego grona polskich Pomników Historii. Teraz będą mogły ubiegać się o wpis na najbardziej prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
20.01.2012
czytaj...

WROCŁAW Trwa renowacja Bastionu Ceglarskiego pod Wzgórzem Polskim. Już wiosną będzie można wejść na porośnięty zielenią plac z ławkami i część bastionu, która zamieni się w taras. W przyszłości mieszkańcy będą mogli zwiedzić także wnętrza. Jako pierwsi zobaczyliśmy, co kryją stare mury obronne.
Sławomir Pawłowski 05.01.2012
czytaj...

WROCŁAW Barokowa kaplica na placu Nankiera to ostatni cenny zabytek zniszczony w czasie oblężenia Festung Breslau, który nie mógł się doczekać odbudowy. Jeszcze niedawno wypełniał ją gruz, a w posadzce ział wypełniony wodą lej po bombie. Nikt z wrocławian, poza konserwatorami, nie widział jeszcze wnętrza kaplicy. Weszliśmy tam jako pierwsi.
Beata Maciejewska 04.01.2012
czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Najpierw w londyńskim autobusie opowiadamy o naszych marzeniach. Potem swoimi pomysłami dzielą się eksperci i społecznicy. I tak powstaje plan, dzięki któremu w śródmieściu Poznania warto będzie mieszkać i bywać.
Jakub Łukaszewski, Michał Wybieralski 31.01.2012
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Casablanka na półmetku remontu. Zobacz, jak idą prace.
greg 20.01.2012
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz postawiła zarzuty właścicielowi zabytkowego Domu Młynarza, który rozebrał stary gmach w sierpniu ubiegłego roku, podczas przeprowadzania jego remontu. Jednocześnie umorzone zostało wcześniejsze postępowanie, w trakcie którego zakładano, że to konserwatorzy mogli dopuścić się zaniedbań w zakresie ochrony gdańskiego zabytku.
Anna Werońska 2012-01-04
czytaj...

SZTUM Plac Wolności w Sztumie, zwany potocznie przez mieszkańców miasta Rynkiem, ma szansę powrócić przynajmniej w części do wyglądu z przełomu XIX i XX wieku, z malowniczymi kamieniczkami. Na południowej pierzei Rynku powstaną bowiem nowe kamienice, lecz jednym z warunków budowy jest ich wygląd ściśle nawiązujący do historycznej formy architektonicznej sprzed ponad stu lat.
Piotr Piesik 2012-01-17
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu