ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki

WARSZAWA

WARSZAWA Dekoracje malarskie sprzed stu lub więcej lat wyłoniły się spod warstw farby w kamienicy przy Hożej 57. Zanim konserwatorzy zdążyli je przebadać, ekipa remontowa zasmarowała ściany szarą zaprawą.
Tomasz Urzykowski 28.02.2012
czytaj...

WARSZAWA Monumentalna sala otwarta po półwieczu w ukryciu
Jerzy S. Majewski 23.02.2012
czytaj...

WARSZAWA Wieżyca mostu Poniatowskiego zagrodzona. Będzie badana.
Grzegorz Lisicki 22.02.2012
czytaj...

WARSZAWA Znów możemy oglądać malowidła znanych artystów w dawnej kawiarni Lajkonik. Jako syrena wdzięczy się Kalina Jędrusik, a kelnerka obnaża wszystkie swe wdzięki spod przeźroczystej tkaniny. Zobacz co jeszcze można dostrzec na ścianach odnowionej kawiarni.
Jerzy S. Majewski 22.02.2012
czytaj...

WARSZAWA Miasto oddało kawał Ogrodu Saskiego dawnym właścicielom.
Iwona Szpala 07.02.2012
czytaj...

WARSZAWA Warszawska Stacja Filtrów rozporządzeniem Bronisława Komorowskiego została przyjęta w poczet pomników historii. Do tej pory w naszym regionie tytuł ten przysługiwał tylko Staremu Miastu wraz z Traktem Królewskim i Wilanowem. To słuszna decyzja, bo Stacja Filtrów to jedno z najpiękniejszych miejsc w Warszawie. Zarówno nad ziemią, jak i pod.
Jerzy S. Majewski, Agata Żelazowska 04.02.2012
czytaj...


MAZOWSZE

OTWOCK W zastraszającym tempie ubywa otwockich świdermajerów. Jedne płoną, inne czekają na rozbiórkę. Zapowiadany przez konserwatora zabytków program ochrony tej architektury niedługo okaże się zbędny, bo nie będzie już czego ratować.
Tomasz Urzykowski 07.02.2012
czytaj...

ŻYRARDÓW Prezydent Komorowski kilka dni temu wpisał zabytkową osadę fabryczną w Żyrardowie na listę pomnik historii. Sto lat temu Żyrardów uchodził za najlepiej urządzona osadę fabryczną w Królestwie Polskim. Wiele wprowadzonych tu rozwiązań było prekursorskich, a sama osada zachwycała starannym rozplanowaniem urbanistycznym.
Jerzy S. Majewski 06.02.2012
czytaj...

OTWOCKW Otwocku spłonął kolejny świdermajer - charakterystyczny drewniany dom. Podzielił los wielu przepięknych innych na linii otwockiej. Świdermajery płoną, są rozbierane pod nowe domy, a przecież do dziś zachwycają swoją urodą. Dekorowane wycinanymi w deskach ornamentami mają coś z rosyjskich daczy, coś też ze szwajcarskich pensjonatów.
Tomasz Urzykowski, Agata Żelazowska 04.02.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Przewodniczący Łódzkiej Izby Architektów wygrał konkurs zorganizowany przez łódzki magistrat. Będzie odpowiedzialny m.in. za przygotowanie miejscowych planów zagospodarowania.
sasza 27.02.2012 czytaj...


ŚLĄSKIE

RACIBÓRZ Zamek Piastowski w Raciborzu przetrwał niejedno oblężenie - świadczą o tym chociażby olbrzymie kamienne kule, znalezione podczas remontu tzw. budynku bramnego.
ALEK 2012-02-21
czytaj...

KATOWICE Odnaleziony w Ameryce Południowej obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego" został we wtorek zaprezentowany w Muzeum Śląskim w Katowicach. Dzieło namalowane przez mistrza w wieku 23 lat będzie można oglądać do 6 marca.
2012-02-21
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Archiwista i historyk dr Przemysław Stanko znalazł dokumenty mogące wywrócić do góry nogami naszą wiedzę o historii Bielska. Informacja o jego odkryciu wywołała wśród historyków poruszenie.
Jacek Drost 2012-02-17
czytaj...

RYBNIK Dokładnie 41 kamieniczników z Rybnika wyremontowało swoje zabytkowe budynki w centrum miasta i w zamian przez 10 lat nie musi płacić podatku od nieruchomości. Do wykonania prac właścicieli budynków przekonało miasto, które jednak nie świeci dobrym przykładem.
2012-02-17
czytaj...

BOBOLICE Brama Laseckich - właściciel zamku w Bobolicach chce zaistnieć na mapach
Krzysztof Suliga 2012-02-16
czytaj...

ZABRZE Fragmenty starego, podziemnego portu, górnicze narzędzia i dobrze zachowane pola eksploatacyjne - takie skarby mogą skrywać korytarze zabytkowej, XIX-wiecznej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Za kilka tygodni rozpocznie się jego udrażnianie.
Maria Olecha 2012-02-11
czytaj...

ŻYWIEC Uwaga! Arcydzieło sztuki gotyckiej można podziwiać do końca lutego w żywieckim Muzeum Miejskim, mieszczącym się w Starym Zamku. Chodzi o rzeźbę Świętej Anny Samotrzeć, wykonaną z miękkiego drewna lipowego, którą pokryto gruntem kredowym, temperą i srebrzeniami.
Łukasz Gardas 2012-02-09
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Choć trudno dziś oczekiwać od władz miasta, aby broniły podmiejskiego charakteru dzielnicy, która tworzy obecnie centralną część miasta, to nie sposób nie zauważyć, że władze Krakowa wypuściły z rąk Krowodrzę i Bronowice. Wcześniej przegrały Ruczaj.
Dawid Hajok 27.02.2012
czytaj...

KRAKÓW Konserwator przeciwko reklamowemu graffiti przy Karmelickiej
Błażej Strzelczyk 22.02.2012
czytaj...

KRAKÓW Chcesz zwiedzić bez przewodnika Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, ale chciałbyś się dowiedzieć jak najwięcej? Od dziś, dzięki projektowi "Nokia zbliża do sztuki", jest to prostsze. Wystarczy telefon.
22.02.2012
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Są ogromne, imponują wykonaniem. Batalistyczne obrazy "Bitwa pod Wiedniem" i "Bitwa pod Parkanami" można oglądać do 5 marca w Muzeum Architektury.
Małgorzata Matuszewska 2012-02-19
czytaj...

PAKOSZÓW Pałac w Pakoszowie na rogatkach Jeleniej Góry to kolejny obiekt, który będzie udostępniony do zwiedzania w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Zwieńczeniem trwającego kilka lat remontu jest odrestaurowanie sali balowej pałacu. Jego właściciele zdecydowali się odtworzyć barokowe malowidło na jej suficie.
Rafał Święcki 2012-02-12
czytaj...

WROCŁAW We Wrocławiu jest ponad 500 schronów i bunkrów z różnych czasów. Pokazujemy te, o których mało kto wie.
Marcin Torz, fot. Tomasz Hołod 2012-02-03
czytaj...


POMORZE

SKARYSZEWY Skarszewy. Znaleziono najstarszą butelkę po piwie w Polsce. Flaszkę po złocistym napoju z oryginalną etykietą sprzed 1870 roku chciało zdobyć muzeum z Monachium, ale ostatecznie została na Pomorzu.
Sebastian Dadaczyńsk 2012-02-19
czytaj...

GDAŃSK Pieniądze na rewitalizację Dolnego Miasta i Nowego Portu z awanturą w tle
Ewelina Oleksy 2012-02-17
czytaj...

WARSZAWA Czy uda się uratować helskie obiekty wojenne przed zniszczeniem? Wojewódzki konserwator zabytków zaproponował helanom utworzenie parku kulturowego, obejmującego wszystkie obiekty militarne.
Krzysztof Miśdzioł 2012-02-06
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu