ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki

WARSZAWA

WARSZAWA Co to za cztery srebrzyste obiekty "wylądowały" na dziedzińcu między kamienicami Rynku Starego Miasta a ul. Brzozową. - Kiedy na nie patrzę, przypominają mi się efekty specjalne z filmów z lat 80. jak "Akademia Pana Kleksa"
Dariusz Bartoszewicz 30.03.2012
czytaj...

WARSZAWA Jeszcze w tym roku zacznie się grodzenie Ogrodu Krasińskich. W czwartek śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych ogłosił przetarg na odtworzenie historycznego parkanu i wierzei bramy od strony ul, Bohaterów Getta, czyli dawnych Nalewek.
Tomasz Urzykowski 30.03.2012
czytaj...

WARSZAWA Zamieszanie w Muzeum Historii Żydów Polskich: na rok przed planowanym otwarciem do dymisji podała się jego szefowa Agnieszka Rudzińska. W instytucji o międzynarodowej randze to więcej niż niepokojące.
Tomasz Urzykowski 29.03.2012
czytaj...

WARSZAWA Mamy już w Warszawie Street View, a teraz Church View. Właśnie powstał interaktywny model wnętrza kościoła Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego. Luterańska świątynia jest pierwszym zabytkiem stolicy posiadającym taką animację
Tomasz Urzykowski 28.03.2012
czytaj...

WARSZAWA Rządowy samolot Jak-40 odbył swoją ostatnią drogę - z bazy na Okęciu trafił do Muzeum Wojska Polskiego.
mp, PAP 23.03.2012
czytaj...

WARSZAWA We wnętrzach Belwederu cofnął się czas. W poniedziałek otwarto tu odtworzony gabinet Józefa Piłsudskiego.
tu, PAP 19.03.2012
czytaj...

WARSZAWA W Porcie Praskim w nocy z soboty na niedzielę spłonął doszczętnie zabytkowy drewniany Dworzec Wodny z początku XX wieku. Nowy właściciel miał go wyremontować. Nie zdążył
aka, rik 18.03.2012
czytaj...

WARSZAWA Umowy na prowadzenie Fortu Sokolnickiego jak nie było, tak nie ma. Tymczasem tylko od lipca urząd Żoliborza na koszty utrzymania budowli wydał ponad 270 tys. zł
Wojciech Karpieszuk 15.03.2012
czytaj...

WARSZAWA Po raz pierwszy w nowym składzie zebrała się w czwartek wojewódzka rada ochrony zabytków. Choć sama nie podejmuje decyzji, jej opinie mogą przesądzić o losie cennych obiektów.
tu 15.03.2012
czytaj...

WARSZAWA Prywatne części w parku, wyprowadzka urzędników z Pałacu, płot na skwerze, a nawet niewyjaśniona tragiczna śmierć - to wszystko przykłady z historia warszawskiej reprywatyzacji. Warszawa oddaje dawnym właścicielom przejęte dekretem Bieruta nieruchomości od 1995 roku. Do tej pory zwróciła już 2 tysiące majątków. Przypominamy jedne z najbardziej głośnych zwrotów
iwo, wot, mał 14.03.2012
czytaj...

WARSZAWA Wygrał projekt dynamiczny i szlachetny w swojej prostocie. Nawiązujący do tradycji muzeum i jednocześnie podkreślający jego nowoczesność - mówi Mateusz Labuda z Muzeum Narodowego.
bet 12.03.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Stary budynek dworca Łódź Fabryczna ma zostać przesunięty 100 metrów na wschód. Stanie się częścią nowej budowli - tak zdecydowali miejski konserwator zabytków i architekt miasta.
28.03.2012
czytaj...

ŁÓDŹ Rewelacyjnie odrestaurowany Dom Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej 21 zwyciężył w konkursie na łódzkie Najlepsze Wnętrze Roku 2011.
13.03.2012
czytaj...

ZGIERZ, SIERADZ Park kulturowy Miasto Tkaczy w Zgierzu i rynek Starego Miasta w Sieradzu to jedne z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni publicznych w regionie. Towarzystwo Urbanistów Polskich znowu je wybrało.
Aleksandra Hac 26.03.2012
czytaj...

ŁÓDŹ Arkadiusz Bogusławski z powodzeniem pokierował odnową domów tkaczy w Zgierzu. Teraz będzie odpowiedzialny za rewitalizację osiedla na Księżym Młynie. Wygrał konkurs ogłoszony przez łódzki magistrat.
Aleksandra Hac 29.03.2012
czytaj...


ŚLĄSKIE

BIELSKO-BIAŁA Przez lata była zaniedbana, ale gdy wyremontowało ją miasto, upomniał się o nią pewien obywatel Australii. Sąd mu ją przyznał, ale prokuratura podejrzewa, że na podstawie sfałszowanego testamentu.
Ewa Furtak 30.03.2012
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Co będzie łączyło zamek Sułkowskich z Luwrem czy British Museum? Wzbogaci się o dziedziniec przykryty szklanym dachem. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku
Marcin Czyżewski 15.03.2012
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Czy chciałbyś wejść na zamkową basztę i zobaczyć, co z niej widać? A może chciałbyś zajrzeć do wnętrz zamkniętej na co dzień kaplicy św. Anny? Z nami wszystko jest możliwe.
fe 07.03.2012
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW W Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kończą się prace związane z adaptacją strychu budynku na magazyny muzealne i sale edukacyjne. Wcześniej w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE wyremontowano dziedziniec arkadowy.
29.03.2012
czytaj...

KRAKÓW Długo Nowa Huta czekała na remont budynku dawnego kina Świt. Remont zaczął się w czwartek. W odnowionym obiekcie ma być kino, choć niewielkie, kafejka i sklepy, podobno ekskluzywne. Ale czy te pomysły na nowy Świt się sprawdzą? Czy będzie konkurencyjnie i ciekawie?
Renata Radłowska 22.03.2012
czytaj...

KRAKÓW Zgodnie z planami 22 marca zamalowany został mural reklamowy umieszczony na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Karmelickiej. Wiele wskazuje na to, że urzędnicy nie zrobili niczego, by doprowadzić do usunięcia malunku przed czasem.
22.03.2012
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

ŚWIDNICA Specjaliści z Wrocławia, Czech i Austrii będą wspólnie pracować nad biblioteką Kościoła Pokoju w Świdnicy. To jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce
Aneta Augustyn 29.03.2012
czytaj...

WROCŁAW Ponad 6 mln zł dostanie kilkanaście parafii we Wrocławiu na dofinansowanie modernizacji świątyń. Ich remonty mają się zakończyć do grudnia tego roku, co jest warunkiem wypłaty dotacji. Wcześniej parafie musiały z własnych budżetów wyłożyć 30 proc. kosztów inwestycji
Marta Gołębiowska 29.03.2012
czytaj...

LWÓWEK ŚLĄSKI Pałac Brunów (gm. Lwówek Śląski) dostał nagrodę "Hotel Roku 2012". Plebiscyt zorganizowała firma HRS, lider elektronicznego systemu rezerwacji miejsc noclegowych.
lucy 30.03.2012
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu