ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki

WARSZAWA

WARSZAWA Warszawa przez epoką Wazów nie była prowincjonalną dziurą. "Miasto jest bardzo dobrze i pięknie zbudowane", a mieszczanie "noszą się świetnie, żyją w zbytku" - chwalił pochodzący z Gdańska Martin Gruneweg. Jego zapiski są rewelacją wystawy "Pod wspólnym niebem".
Tomasz Urzykowski 30.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Wytwórnia Wódek Koneser, ponadstuletni kompleks fabryczny na Pradze zmienia się teraz w miasteczko biur i loftów. Zobacz go od środka dzięki wirtualnej wycieczce.
29.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Lucjan Korngold budował nowocześnie, ale bez przesady. Jego kamienice cechowały wytworna elegancja i modna nowoczesność. Nie było w nich jednak nic z awangardy artystycznej odstręczającej mieszczańskich inwestorów. W cyklu Warszawa nieodbudowana - aleja Niepodległości 120
Jerzy S. Majewski 29.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Już od 3 maja w Zamku Królewskim można będzie obejrzeć jedną z najważniejszych wystaw historycznych ostatnich lat: "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)".
29.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Na odbudowanej Starówce w Noc Muzeów zobaczymy wreszcie prawdziwe zabytki - średniowieczne piwnice. Ich remont trwał aż cztery lata.
bart 28.04.2012
czytaj...

WARSZAWA To już pewne: Muzeum Sztuki Nowoczesnej wprowadzi się na trzy lata do pawilonu meblowego przy ul. Emilii Plater. Na jesieni ma odbyć się pierwsza wystawa.
Michał Wojtczuk, Iwona Szpala 23.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Adres w Al. Ujazdowskich był przed I wojną światową szczytem snobizmu. "W moich oczach Aleje stanowiły wyspę zamieszkaną przez wybrańców losu. Osoby, które miały nieszczęście przemieszkiwać na takich ulicach jak Chmielna czy Zielna, nie mówiąc już o Twardej, uważałem za element niepełnowartościowy" - wspominał były snob. Cykl Warszawa Nieodbudowana.
Jerzy S. Majewski 22.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Co Warszawie zostało po Olendrach?
Grzegorz Lisicki 22.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Kamionek traci cenny dworek - biją na alarm obrońcy zabytków. - To miejska chałupa bez większej wartości - odpowiada architekt Czesław Bielecki, niedoszły prezydent Warszawy, współwłaściciel burzonego właśnie domu przy Grochowskiej.
Tomasz Urzykowski 21.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Już tylko miesiąc został do wielkiego otwarcia Muzeum Narodowego po remoncie. Urządzane są nowe galerie stałe, remontowany jest dziedziniec.
Agnieszka Kowalska 19.04.2012
czytaj...

WARSZAWA 2 tysiące unikatowych zdjęć Warszawy trafiło do Muzeum.
Jerzy S. Majewski 18.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Prezydent zapowiedział, że "będzie zabiegał", by w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej powstało muzeum zbrodni komunistycznej. - Nie mam pojęcia, jak to rozwiązać technicznie - przyznaje Henryk Wujec, doradca prezydenta.
Piotr Machajski 18.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Pierwszy od 60 lat gruntowny remont warszawskiej archikatedry św. Jana ledwo się zaczął, a wykonawcy prac już mówią, że jego zakres powinien być większy
Tomasz Urzykowski 17.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Urzędnicy i panie z konsorcjum Nowy Fort Sokolnickiego podpisali umowę. Wreszcie w XIX - fortyfikacji na tyłach Parku Żeromskiego powstanie centrum kultury
16.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Kolejna próba wskrzeszenia kolumnady kamienicy Mikulskiego przy placu Teatralnym. Zabrał się za to znakomity architekt Stanisław Fiszer.
Jerzy S. Majewski 16.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Wśród miłośników architektury panikę wzbudziła wiadomość, że Ministerstwo Rolnictwa zamierza przeprowadzić termomodernizację swojej siedziby - monumentalnej perły socrealizmu. Czy jest się czego bać?
Michał Wojtczuk 13.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Między zabytkowymi gmachami kampusu Politechniki Warszawskiej stanął pierwszy nowoczesny budynek cały ze szkła. To transparentne MINI, czyli Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych. A w środku - bezlik tablic do pisania.
Dariusz Bartoszewicz 12.04.2012
czytaj...

WARSZAWA W piątek odbędzie się ponowne uroczyste odsłonięcie Kamienia Katyńskiego z tablicą : "Pamięci oficerów Wojska Polskiego zamordowanych na całym obszarze imperium zła po 17 września 1939 r."
12.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Przedwojenna Warszawa miała blisko 70 kin. Obok premierowych, luksusowych o wnętrzach połyskujących marmurami i chromami, nie brakowało dusznych sal. Najgorsze były kina parafialne oraz Rozkosz z prześcieradłem jako ekran.
Jerzy S. Majewski 08.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Kolorystykę sprzed ponad 240 lat zamierzają przywrócić konserwatorzy elewacji Zamku Królewskiego od strony Wisły.
Jerzy S. Majewski 05.04.2012
czytaj...

WARSZAWA Jest porozumienie w sprawie Fortu Sokolnickiego. Umowa ma być podpisana 16 kwietnia. - I od razu zaczniemy działać - mówi Katarzyna Bijas z konsorcjum Nowy Fort.
Wojciech Karpieszuk 04.04.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Dzieła znajdujące się w zasobach Muzeum Sztuki w Łodzi można oglądać w internecie. Muzeum jako jedna z dwóch instytucji kultury w Polsce dołączyło bowiem właśnie do innowacyjnej platformy Google Art Project. Muzeum zaprezentuje w projekcie wybór dzieł z okresu od końca XIX po XX i XXI wiek.
Łukasz Kaczyński 2012-04-04
czytaj...

ŁÓDZKIE Atrakcje turystyczne w regionie łódzkim
2012-04-29
czytaj...

ŁÓDŹ Z naszych informacji wynika, że Urząd Miasta Łodzi mógł stracić szansę na zdobycie 60 mln zł dofinansowania do rewitalizacji łódzkiego Śródmieścia.
Jolanta Sobczyńska 2012-04-26
czytaj...

ŁÓDŹ W budżecie Łodzi znajdzie się 3,6 mln zł, które zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie i remonty zabytkowych budynków wpisanych do rejestru zabytków. Są to budynki, które nie są własnością Urzędu Miasta Łodzi.
Jolanta Sobczyńska 2012-04-25
czytaj...

ŁÓDŹ Rozpoczęła się rozbiórka stuletniej kamienicy u zbiegu ul. Zielonej i Gdańskiej. Obrońcy zabytków zapowiadają walkę, inwestor - odtworzenie fasady. Na kamienicy przy ul. Zielonej 23 niedawno pojawiły się rusztowania. Okazało się, że nie będą służyć remontowi, ale... rozbiórce.
Matylda Witkowska, Wiesław Pierzchała 2012-04-19
czytaj...

ŁÓDŹ Michał L., który zburzył zabytkową willę przy Zgierskiej 213, odwołał wcześniejsze zeznania. Nie przyznał się do winy, twierdzi, że zburzył budynek, a nie zabytek. Jego nowy adwokat chciał umorzenia sprawy.
Wiesław Pierzchała 2012-04-19
czytaj...

ŁÓDŹ Kompromisową decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończył się głośny spór służb konserwatorskich i Plaza Centers Poland w sprawie obiektów na terenie dawnej Fabryki Kotłów i Radiatorów Fa-kora u zbiegu ul. Rzgowskiej i Warneńczyka na Chojnach. Powstanie tam centrum handlowo-rozrywkowe.
Wiesław Pierzchała 2012-04-11
czytaj...

ŁÓDŹ Kościół luterański w Nowosolnej wybudowano w dziewiętnastym wieku. Wtedy nikt nie przypuszczał, że po latach ta wieś stanie się częścią Łodzi - pisze Anna Gronczewska.
Anna Gronczewska 2012-04-08
czytaj...

ŁÓDŹ Dawne imperium rodziny znanych fabrykantów Kestenbergów składało się z dwóch stylowych, efektownych rezydencji oraz wielkich zakładów bawełnianych. W dawnej fabryce mieści się dzisiaj Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, secesyjna rezydencja u zbiegu ul. Jaracza i Sterlinga stoi pusta, niszczeje i woła o pilny remont, zaś malownicza willa przy skrzyżowaniu ul. Składowej i Narutowicza ma wprawdzie wielu użytkowników, jednak jej też przydałaby się gruntowna renowacja.
Wiesław Pierzchała 2012-04-08
czytaj...

ŁÓDŹ Uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla zabytkowego kompleksu fabrycznego Zygmunta Richtera, który ciągnie się wzdłuż ulicy Radwańskiej między al. Politechniki a ul. Stefanowskiego.
Katarzyna Chmielewska 2012-04-07
czytaj...


ŚLĄSKIE

MOSZCZENICA Odnowią pałac, w którym mieszkał Józef Piłsudski.
Marcin Czyżewski 20.04.2012
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Żydowskie zabytkowe nagrobki wydobyto z rzeki Białej. Trafił już na kirkut przy ul. Cieszyńskiej. Więcej na ich temat będzie wiadomo po odczytaniu inskrypcji.
Ewa Furtak 12.04.2012
czytaj...

CZECHOWICE-DZIEDZICE Zespół pałacowo-parkowy Pałac Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach znalazł się wśród nominowanych do nagrody w konkursie "Zabytek Zadbany" ogłoszonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
06.04.2012
czytaj...

BIELSKO-BIAŁAHotel z odnowioną pozłacaną fasadą jest zasłaniany i oszpecany przez przystanek autobusowy, który znajduje się tuż przed nim.
Marcin Czyżewski 28.04.2012
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Muzeum Inżynierii Miejskiej przejmie zabytkowe klapy kanalizacyjne i kratki ściekowe, które usunięto ze Wzgórza Wawelskiego. Chce też przygotować stałą ekspozycję krakowskiego żeliwa użytkowego na swoim dziedzińcu.
Renata Radłowska 25.04.2012
czytaj...

SKOTNIKI Działające w Krakowie Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń ma od wtorku nową siedzibę - fort w Skotnikach. W zabytkowym obiekcie otwarto pierwszą wystawę i prowadzone są warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
24.04.2012
czytaj...

NOWY TARG Wyjątkowego odkrycia dokonali archeolodzy w Nowym Targu. Podczas prac rewitalizacyjnych odkryto fundamenty drewnianego Ratusza Miejskiego. O tym, co stanie się z pozostałościami budowli, zadecyduje Konserwator Zabytków.
23.04.2012
czytaj...

KRAKÓW Odręczny list Tadeusza Kościuszki do Thomasa Jeffersona, prezydenta USA i autora Deklaracji Niepodległości został zlicytowany w sobotę podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie. Autograf, którego cena wywoławcza wynosiła 40 tys. zł, został sprzedany za 54 tys. zł.
21.04.2012
czytaj...

KRAKÓW Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej powstanie w dawnym pałacu rodziny Czapskich i ogrodzie przy ul. Piłsudskiego. Muzeum Narodowe, które jest opiekunem cennej kolekcji, otwiera je w przyszłym roku.
Małgorzata Skowrońska 20.04.2012
czytaj...

KRAKÓW Arras "Pomieszanie języków" z kolekcji króla Zygmunta Augusta przeszedł kompleksową konserwację. Tkaninę można oglądać do 29 kwietnia w Zamku Królewskim na Wawelu.
19.04.2012
czytaj...

OPOCZNO Skarbnicę skamieniałości sprzed 148 mln lat, m.in. odciski i szczątki ryb, gadów morskich i latających, ważek i ornamentowanych muszli, odkrył niedaleko Opoczna dr Adrian Kin z UJ. Jest to unikatowe w skali świata stanowisko paleontologiczne.
14.04.2012
czytaj...

ZAKOPANE Jeśli dawne zakopiańskie drewniane wille mają przetrwać, to pod Tatrami musi powstać spójny plan ich ochrony. Specjalnym programem to wyjątkowe miasto powinien objąć rząd - postulują eksperci.
Bartłomiej Kuraś 28.04.2012
czytaj...

ZAKOPANE Pensjonat "Palace" - w którym mieściła się dawna siedziba Gestapo w Zakopanem, zwana Katownią Podhala - został wystawiony na sprzedaż. Historyk Muzeum Auschwitz Adam Cyra obawia się, że to miejsce pamięci przestanie istnieć.
27.04.2012
czytaj...

KRAKÓW Krakowskim historykom sztuki, konserwatorom i archiprezbiterowi bazyliki Mariackiej podniósł ciśnienie Andrzej Nowakowski. Autor zdjęć ołtarza Wita Stwosza alarmuje, że gotyckie rzeźby są brudne i w złym stanie.
Małgorzata Skowrońska 07.04.2012
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

GÓRY SOWIE Projekt "Riese", czyli "Olbrzym" - wykute w skale podziemne miasta w Górach Sowich - był najpotężniejszym przedsięwzięciem górniczo-budowlanym hitlerowskich Niemiec.
Mirosław Maciorowski 2012-04-28
czytaj...

TWARDOGÓRA XIX-wieczny kościół pw. św. Trójcy i Matki Boskiej w Twardogórze został laureatem ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany. W kategorii "architektura i konstrukcje drewniane" Twardogóra wygrała z obiektami w Kosieczynie, Nowym Warpnie i Radrożu.
23.04.2012
czytaj...

BOLESŁAWIEC Muzeum Ceramiki w Bolesławcu ma niepowtarzalną okazję wzbogacenia swoich zbiorów o prawdziwy skarb - niezwykle cenną kolekcję XVII-wiecznej kamionki bolesławieckiej. Potrzebne są jednak spore pieniądze.
21.04.2012
czytaj...

WROCŁAW Bastion Ceglarski pod Wzgórzem Polskim wreszcie wypiękniał i zostanie otwarty dla mieszkańców. Już w maju będziemy mogli tam pospacerować lub usiąść i odpocząć.
21.04.2012
czytaj...


LUBELSKIE

ZAMOŚĆ Przez trzy miesiące w stołecznym Muzeum Historii Polski będziemy mogli oglądać, jak wyglądała wielokulturowa Rzeczpospolita Obojga Narodów. Jako modelowe miasto zaprezentowany został Zamość.
Kamil Kudyba 26.04.2012
czytaj...

LUBLIN Ratusz weźmie na siebie obowiązek ochrony współczesnej architektury Lublina. Takie obiekty, jak dawny gmach komitetu wojewódzkiego PZPR, najstarsze budynki UMCS czy kamienice przy placu Zamkowym znajdą się w gminnej ewidencji zabytków.
Marcin Bielesz 26.04.2012
czytaj...

LUBELSKIE Co roku wojewódzki konserwator zabytków przyznaje Laur Konserwatorski - nagrodę dla inwestorów, którzy z najlepszym skutkiem podjęli renowację należących do nich zabytków. Laury zostaną dziś wręczone, a my przyglądamy się tym pięknym zabytkom.
26.04.2012
czytaj...

LUBLIN KUL po raz kolejny próbuje sprzedać dawny Pałac Potockich. Od dwóch lat na atrakcyjny budynek w ścisłym centrum miasta nie ma chętnych. Uczelnia obniża cenę. O dwa miliony.
Paweł P. Reszka 25.04.2012
czytaj...

LUBELSKIE Dzięki wykorzystaniu unijnych funduszy powiatowe miasta, które dotychczas nie miały pieniędzy na duże inwestycje rewitalizują place, rynki i skwery. Chcemy Wam pokazać kilka udanych inwestycji. Na początek wybraliśmy się do Krasnegostawu.
14.04.2012
czytaj...

ROKITNO Wyjątkowe znalezisko przeleżało w ziemi 350 lat. Zostało odkryte w Rokitnie przypadkiem, w czasie orki. Właściciel pola oddał skarb do Muzeum Lubelskiego.
Małgorzata Szlachetka 11.04.2012
czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK To już koniec domu na Wiktorii 6. Domu, gdzie na początku XX wieku pomieszkiwał... przyszły naczelnik państwa Józef Piłsudski. Dom spłonął w nocy z soboty na niedzielę.
29.04.2012
czytaj...

BIAŁYSTOK Z kompleksu strażaków przy Warszawskiej może zniknąć jeden z historycznych elementów. Mowa o niewielkim budynku z numerem 5b. Choć pochodzi prawdopodobnie jeszcze z przełomu XIX i XX wieku, nie jest chroniony.
Andrzej Kłopotowski
czytaj...

SOCE Znajdujące się w Krainie Otwartych Okiennic Soce właśnie stały się zabytkiem. Konserwator uznał, że wieś zasługuje na ochronę.
25.04.2012
czytaj...

BIAŁYSTOK Szczęściem Warszawskiej było to, że ominęły ją zniszczenia wojenne. Smutnym paradoksem zaś to, że najgorzej z tą historyczną ulicą obeszliśmy się my, to znaczy białostoczanie drugiej połowy XX wieku i obecnego stulecia - pisze Andrzej Lechowskim, szef Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

czytaj...

BIAŁYSTOK Były plany, by stworzyć tu knajpkę, może muzeum pokazujące włókiennicze tradycje Białegostoku czy też biuro rady miejskiej. Wiadomo już jednak, że pomysły te można odłożyć na półkę. Miasto nie dobije targu z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i nie stanie się właścicielem pałacyku Tryllingów przy Warszawskiej.
Andrzej Kłopotowski 18.04.2012
czytaj...

KRUSZYNIANY Zabytkowy cmentarz muzułmański w Kruszynianach przejdzie prace konserwatorskie. Ministerstwo kultury przeznaczyło 80 tys. zł. na ratowanie grobów z XVIII i XIX wieku.
17.04.2012
czytaj...

BIAŁYSTOK Kamienica pod Kariatydami oraz Pałacyk Nowików - te dwa budynki jeszcze w tym roku doczekają się iluminacji.
Andrzej Kłopotowski 14.04.2012
czytaj...


POMORZE

KWIDZYŃ Zamek w Kwidzynie nie jest ani największym, ani najstarszym z zamków krzyżackich w Polsce, ale warto go zobaczyć choćby z jednego powodu. Gotycka budowla może się pochwalić... największą latryną w Europie, zwaną gdaniskiem.
Rafał Cybulski 2012-04-16
czytaj...

GDAŃSK W sobotę na Długi Targ powróciła rzeźba króla mórz - Neptuna. Pod koniec września ubiegłego symbol Gdańska zniknął na pół roku. Studnia Neptuna przeszła gruntowną modernizację. Teraz mieszkańcy i turyści mogą podziwiać ten zabytek w całej okazałości. Figura uroczyście wróciła na swoje miejsce po konserwacji.
KG 2012-04-14
czytaj...

GDAŃSK Zakończyły się prace rekonstrukcjo-budowlane przy najstarszym murowanym obiekcie Gdańska - refektarzu XIII-wiecznego klasztoru. W tej odkrytej przy placu Dominikańskim przed sześciu laty podziemnej budowli powstanie skansen archeologiczny.
2012-04-05
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu