ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki
ZE ŚWIATA

USA Obraz Henri Matisse'a "Odaliska w czerwonych szarawarach", skradziony 10 lat temu w Wenezueli, agenci odzyskali dzięki tajnej operacji w Miami na Florydzie. Udawali, że są zainteresowani kupnem.
2012-07-19
czytaj...

WŁOCHY Włoscy archeolodzy znaleźli szkielet Mony Lisy
firenze.repubblica.it, 19.07.2012
czytaj...

WATYKAN Odnaleziony w Bibliotece Watykańskiej starożytny skrypt rzuca nowe światło na historię narodzin Jezusa Chrystusa i podróż trzech mędrców, którzy przybyli, by złożyć dary nowo narodzonemu Synowi Bożemu - pisze Simon de Bruxelles z "The Times".
2012-07-05
czytaj...


WARSZAWA

WARSZAWA "Mieszkańcy Mokotowa dziękują warszawskim urzędnikom za 14 lat remontowania tego zabytku" - to treść prowizorycznie wykonanej tabliczki zawieszonej nad studzienką z 1924 r.
2012-06-21 Paula Radwanowicz
czytaj...

WARSZAWA Wnętrza kościoła Piotra i Pawła parafii św. Barbary na Koszykach przed 1944 r. zadziwiały feerią barw. Błyszczały marmurami i pozłacanymi polichromiami. Nic z nich nie ocalało. W cyklu Warszawa nieodbudowana: Nowogrodzka 47
Jerzy S. Majewski 22.07.2012
czytaj...

WARSZAWA W niedzielę, 22 lipca, świętować będziemy 60-lecie otwarcia Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej
20.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Poruszające rysunki z getta: na wszystkich widać dzieci
Tomasz Urzykowski 21.07.2012
czytaj...

WARSZAWA - Kino było w fatalnym stanie: fotele się rozpadały, na ścianach był grzyb, dach przeciekał, a widzom po nogach przebiegało czasem jakieś zwierzątko. To już historia - wspomina Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej, właściciel kultowego Iluzjonu. Od października gruntownie wyremontowane kino rusza pełną parą.
Mateusz Pacewicz 20.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Jakie piękne te obrazy Bacciarellego - zachwalali niewidomi, którzy zwiedzali Zamek Królewski. Testowali audioprzewodniki ze specjalnym komentarzem.
Wojciech Karpieszuk 20.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Przyszedł czas na generalny remont ogrodzenia dziedzińca Pałacu Prezydenckiego od strony Krakowskiego Przedmieścia. Rzeźby i łańcuchy zostaną odnowione i zabezpieczone przed deszczem i mrozem.
Anna Miłoszewska 17.07.2012
czytaj...

WARSZAWA W Arkadach Kubickiego można oglądać pierwsze gotowe fragmenty głównej wystawy Muzeum Historii Żydów Polskich. To łupiny sklepienia synagogi. Olśniewają bogactwem barw i wzorów.
17.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Nie wiadomo, czy padł ofiarą wandali, czy ostatnich wichur. Na warszawskich Starych Powązkach uległ zniszczeniu grobowiec Eligiusza Niewiadomskiego, malarza, zabójcy prezydenta Gabriela Narutowicza.
16.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Jak idee najsłynniejszego architekta XX wieku Le Corbusiera wpłynęły na kształt osiedla Za Żelazną Bramą? Przekonamy się już w niedzielę na wystawie otwieranej tam przez fundację Centrum Architektury.
Agnieszka Kowalska 11.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Jak zamkną, to znowu otworzymy! Przywrócimy to miejsce do życia nawet siłą - mówiła Joanna Szczepkowska. W szpilkach i z wysokości kilkunastu metrów zainaugurowała "nieoficjalne, prywatne otwarcie" biblioteki Krasińskich.
Martyna Śmigiel 06.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Znajdujące się w Łazienkach Królewskich w słynnej Pomarańczarni rzeźby będą odnawiane.
Natalia Motyl 06.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Choć budowa jego gmachu zakończy się na przełomie września i października, Muzeum Historii Żydów Polskich świętowało już wczoraj. Dzięki darowiźnie Jana Kulczyka i dwóch fundacji Tada Taubego ma pełną kwotę na urządzenie wystawy głównej.
Tomasz Urzykowski 05.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Takich zmian w Muzeum X Pawilonu nie było od czasów jego otwarcia pół wieku temu. Do remontu i wyposażenia w sprzęt multimedialny dołoży Unia Europejska.
Tomasz Urzykowski 02.07.2012
czytaj...

WARSZAWA Niepewność co do prawnego statusu zburzonej parowozowni na Pradze spowodowała, że sąd nie rozpoznał w czwartek wniosku o umorzenie sprawy kierownika rozbiórki oskarżonego o złamanie ustawy o ochronie zabytków. Odroczono ją do sierpnia.
28.06.2012
czytaj...

WARSZAWA Ponad 1,1 mln zł z wyda w tym roku miasto na odwodnienie i uporządkowanie dolnej części skarpy pod kościołem św. Anny. Czy zabezpieczy go to przed osunięciem?
Tomasz Urzykowski 27.06.2012
czytaj...

WARSZAWA Rozpoczął się pierwszy remont elewacji Gmachu Głównego SGH od czasu jego budowy. Choć remont potrwa blisko dwa lata, jego efekty zobaczymy już po wakacjach.
Tomasz Urzykowski 26.06.2012
czytaj...

WARSZAWA Warszawa nieodbudowana - Świętojańska 8. Przed sierpniem 1944 r. katedrę św. Jana tak jak inne tej rangi świątynie w Polsce wypełniały dziesiątki kamiennych grobowców i płyt epitafijnych. Była w nich zapisana historia miasta od późnego średniowiecza po czasy współczesne
Jerzy S. Majewski 24.06.2012
czytaj...

WARSZAWA Na zabytkowej Lwowskiej trwa właśnie remont chodników, ale nie ma co marzyć, że zaczną wreszcie służyć do chodzenia a nie głównie do parkowania. Dla pieszych pozostanie wąski skrawek trotuaru pod ścianami kamienic.
Krzysztof Śmietana 23.06.2012
czytaj...

WARSZAWA Zabytkowa stacja PKP czeka na pasażerów z lotniska
19.06.2012
czytaj...

WARSZAWA Zaginął po wojnie, niedawno udało się go odnaleźć. We wtorek, po odnowieniu odsłonięty zostanie kamień poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który 75 lat temu odsłaniał ówczesny prezydent Warszawy Stefan Starzyński.
31.05.2012
czytaj...

WARSZAWA W czwartek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski uroczyście otworzy Muzeum Narodowe po 10 miesiącach remontu. Zainauguruje tym samy Rok Jubileuszowy 150-lecia tej instytucji. Widzowie mogą zwiedzać muzeum od piątku, od godz. 10.
17.05.2012
czytaj...

WARSZAWA Park Natoliński otwarty dla wybranych. Zapisz się!
11.05.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ W jaki sposób ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym korzystanie z instytucji kultury? Przybliżaniem świata sztuki osobom niewidomym zajmuje się Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku. Jej założyciele przyjechali do Łodzi na zaproszenie Działu Edukacji Pałacu Herbsta, który od kwietnia tego roku pracuje nad projektem "Podszepty".
2012-06-21 Małgorzata Mijas
czytaj...

ŁÓDŹ Dom przy ul. Piotrkowskiej 128 zaprojektował Gustaw Landau-Gutenteger, jeden z najwybitniejszych łódzkich architektów. Na jej fasadzie widać zamiłowanie artysty do secesji. Miniatura kamienicy pojawi się na skrzynce dystrybucyjnej w centrum miasta.
Aleksandra Hac 23.07.2012
czytaj...

ŁÓDŹ Przy ul. Piotrkowskiej 96 mieściły się redakcje łódzkich gazet i oddział Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie wrocławski deweloper planuje remont kamienicy, ale wcześniej jej miniatura pojawi się na skrzynce dystrybucyjnej w centrum miasta.
Aleksandra Hac 17.07.2012
czytaj...

ŁÓDŹ Dom pod Gutenbergiem uchodzi za najpiękniejszą kamienicę przy ul. Piotrkowskiej. Jest jedną z dwunastu, których miniatury pojawią się na skrzynkach energetycznych w centrum Łodzi.

czytaj...

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI Ponad 17,6 mln zł kosztował remont dworca kolejowego w Piotrkowie Trybunalskim, który w czwartek oficjalnie oddano do użytku. Budynki historycznego dworca zostały wyremontowane we współpracy z konserwatorem zabytków.
2012-07-19
czytaj...

ŁÓDŹ Łódzkie zabytki rodziny Steigertów
2012-07-17 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Zrujnowana zabytkowa fabryka przy ul. Skłodowskiej wreszcie przestanie kusić złomiarzy i wandali. Na terenie posesji pojawiła ekipa budowlana, której zadaniem jest zabezpieczenie nieruchomości.
2012-07-17 Michał Meksa
czytaj...

ŁÓDŹ W niedzielę łodzianie mieli okazję zwiedzić wnętrza schronu przy ul. Konstantynowskiej 98 w Łodzi, który w latach 30. wybudowało Wojsko Polskie.
2012-07-22
czytaj...

ŁÓDŹ Złomiarze niszczą kolejną zabytkową fabrykę
2012-07-10 Michał Meksa
czytaj...

ŁÓDŹ Łódzcy radni przyjęli program rewitalizacji Księżego Młyna. Na cel cel zostanie przeznaczone 10 mln złotych. Odnowionych będzie dziewięć budynków.
2012-07-04 Jolanta Sobczyńska
czytaj...

POLSKA Ponad 60 tys. opisów zabytków przekazanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa zawiera internetowa baza Otwarte Zabytki, która rusza we wtorek. Każdy internauta będzie mógł sam uzupełniać bazę o nowe wpisy i poprawiać błędne informacje.
2012-07-03
czytaj...

ŁÓDŹ Łódzcy radni przyjmą w środę opracowany program rewitalizacji Księżego Młyna. Będzie on jednak oddzielony od projektu rewitalizacji domów familijnych przy ulicy Ogrodowej oraz przy pl. Zwycięstwa.
2012-07-03 Jolanta Sobczyńska
czytaj...

ŁÓDŹ Sąd ogłosił upadłość spółki MNE Investment, która jest właścicielem łódzkich loftów "U Scheiblera". Spółka MNE należy do dewelopera Opal Property Developments (kapitał australijski). Syndyk musi teraz sprzedać jej majątek, by spłacić wierzycieli. Największym z nich jest jeden z polskich banków, który sfinansował inwestycję deweloperską.
2012-06-27 Katarzyna Chmielewska
czytaj...

ŁÓDŹ Na placu za łódzką katedrą rozpoczęła się budowa podziemnej sali wystawienniczej, gdzie pokazywane mają być pamiątki związane z wielokulturowością Łodzi. To część unijnego projektu 3 Centra Idei, który zakłada też remont kolegiaty łaskiej oraz klasztoru Panien Dominikanek.
2012-06-26 Matylda Witkowska
czytaj...

ŁÓDŹ Dwa stylowe magazyny z końca XIX stulecia będą zabytkami. Stoją przy ul. Targowej 2 (w głębi posesji, w pobliżu dawnej fabryki kapeluszy) i przy ul. Targowej 6/8 (blisko ulicy) w Łodzi, niedaleko Nowego Centrum i elektrociepłowni EC-1. Ich wpis do rejestru zabytków właśnie się rozpoczął.
2012-06-25 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Cenne witraże wciąż zdobią dwie tajemnicze, zabytkowe wille Jarischów. W jednej z nich tuż po wojnie mieszkał Kazimierz Mijal, znany z Radia Tirana wyznawca Mao Tse-tunga - pisze Wiesław Pierzchała.
2012-06-25 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Legendarne Muzeum Bajki Se-Ma-For zostanie zamknięte, ale nie jest to smutna wiadomość dla jego wielbicieli. Placówka przejdzie remont i 5 października oficjalnie zostanie otwarta już jako Muzeum Animacji. Z większymi możliwościami, lepszymi propozycjami i budynkiem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych rozpocznie nowy rozdział w swej historii.
2012-06-22
czytaj...

ŁÓDŹ Rozpoczęła się modernizacja prywatnej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 123. To kolejny budynek przy Pietrynie, który niebawem odzyska swój blask.
2012-06-20
czytaj...

ŁÓDŹ Wojciech Bednarek, prezes Stowarzyszenia NEO złożył kolejny wniosek do Prokuratury Rejonowej dla Łodzi Śródmieścia w sprawie zabezpieczenia zabytkowej tkalni Scheiblera w Łodzi. Na teren Unionteksu może wejść każdy. Zabytek nadal nie jest odpowiednio chroniony.
2012-06-20
czytaj...


ŚLĄSKIE

OPAWA Niecierpliwicie się, kiedy będzie okazja zajrzeć do nowej siedziby Muzeum Śląskiego? My też. Dlatego zajrzeliśmy. I do wnętrz i na wystawy, i w podziemia Muzeum Śląskiego w Opawie.
2012-07-20 Justyna Przybytek
czytaj...

śLĄSK Powstał Przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Przygotowały go Anna Dudzińska i Anna Kopaczewska.
2012-07-20 Tomasz Szymczyk
czytaj...

RYBNIK Strażacy lada dzień zapalą zielone światło turystom i zgodzą się na otwarcie wieży bazyliki św. Antoniego!
2012-07-18 Aleksander Król
czytaj...

BĘDZIN Podziemia pod Wzgórzem Zamkowym w Będzinie powstały w czasie II wojny światowej. Zbudowali je Niemcy, wykorzystując w części naturalne chodniki i komnaty. W jakim celu?
2012-07-18 Katarzyna Kapusta
czytaj...

RACIBÓRZ Sensacja w Raciborzu! Odkryto neolityczny pochówek
2012-07-12
czytaj...

ŚLĄSK Wszystko zaczęło się od przypadkowego odkrycia w Archiwum Narodowym Stanów Zjednoczonych. Grupa młodych historyków z Teksasu natknęła się na niezwykły zbiór dokumentów. Były to archiwa Cerkwi Prawosławnej, podczas II wojny światowej zrabowane przez SS w Kijowie, Twerze i Smoleńsku, a następnie ukryte w chodnikach kopalni soli w Niemczech, w 1945 r. odnalezione tam przez US Army i wywiezione do Waszyngtonu.
2012-07-11 Tomasz Borówka, Ryszard Parka
czytaj...

KATOWICE Kult św. Barbary wśród górników na Śląsku jest czymś wyjątkowym na skalę światową. Niestety, figury i obrazy z wizerunkiem świętej w znacznym stopniu uległy zniszczeniu. Dlatego wraz z Katowickim Holdingiem Węglowym Dziennik Zachodni stara się ocalić figurę przy ul. Kopalnianej w Katowicach. To może się udać dzięki pomocy naszych Czytelników.
2012-07-06 Aldona Minorczyk-Cichy
czytaj...

KATOWICE "Uwaga! Tu się buduje", tym hasłem dokładnie rok temu na terenie dawnej kopalni rozpoczęto budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Po 12 miesiącach widać już część dachu budynku, trwa rewitalizacja zabytkowych obiektów po byłej kopalni.
2012-07-05
czytaj...

CZELADŹ Czy zabytkowy kościół św. Stanisława BM w Czeladzi runie? Komisja złożona ze specjalistów wkrótce ma orzec, co spowodowało pęknięcie i osunięcie muru oporowego.
2012-07-04 Katarzyna Kapusta
czytaj...

RACIBÓRZ Dziś oficjalnie otwarto Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim. Zakończono w ten sposób trwający trzy lata remont zabytku, na który Unia Europejska przeznaczyła 20 milionów złotych.
2012-06-22 Aleksander Król
czytaj...

KATOWICE Figura przedstawiająca św. Jana Ewangelistę została usunięta z rozkopanej ulicy św. Jana. - Zostanie odrestaurowana - zapowiada Daniel Muc, rzecznik przebudowy centrum Katowic. Koszt renowacji, to ok. 12,5 tys. zł. Rzeźba wróci do centrum Katowic prawdopodobnie w lipcu.
2012-06-22
czytaj...

ZABRZE Młyn w Zabrzu w dzielnicy Makoszowy - ze względu na swój stan i bezpieczeństwo budynku mieszkalnego, z którym jest połączony - zostanie rozebrany. Sprawdziliśmy, w jakim stanie jest budynek i maszyny, które się w nim znajdują. ZOBACZ ZDJĘCIA.
2012-06-20 Justyna Toros
czytaj...

ŻYWIEC 26-hektarowy park Habsburgów w Żywcu to jeden z najcenniejszych i największych tego typu parków w Europie.
12.07.2012
czytaj...

ŚLĄSK Dwa obiekty z Bielska-Białej i jeden z Czechowic-Dziedzic zostały zgłoszone do prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku 2011. Każdy może na nie zagłosować za pośrednictwem internetu.
23.07.2012
czytaj...

CIESZYN Niezwykły instrument w ewangelickim kościele Jezusowym w Cieszynie jest w fatalnym stanie. Potrzebuje pomocy, bo inaczej zostanie zniszczony.
10.05.2012
czytaj...

ŻYWIEC XIX-wieczne tabernakulum znalazł mieszkaniec Żywca na brzegu Jeziora Żywieckiego. Najprawdopodobniej cenny zabytek znajdował się pod wodą od kilkudziesięciu lat.
10.05.2012
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Jednym z ulubionych miejsc spotkań bielszczan są mury okalające Zamek książąt Sułkowskich. Miejsce szczególnie lubią zakochane pary. Wczesnym wieczorem wejścia na zamkowy taras są jednak zamykane z obawy przed wandalami.
04.06.2012
czytaj...

GÓRKI WIELKIE W Górkach Wielkich, gdzie mieszkała słynna pisarka Zofia Kossak, działa już atrakcyjny hostel urządzony w dawnym folwarku, a odrestaurowane ruiny dworu tętnią życiem kulturalnym. Niestety, stojący w sąsiedztwie zabytkowy spichlerz jest w fatalnym stanie. Wnuczka pisarki chce zrobić wszystko, żeby go uratować

czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

OŚWIĘCIM Modelowana w chlebie głowa mężczyzny wielkości zaledwie 3,4 cm x 2,1 cm, którą wykonał nieznany więzień niemieckiego obozu Auschwitz, trafiła jako depozyt do zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformowała w czwartek placówka.
2012-06-21
czytaj...

ZAKOPANE Czy robotnicy pracujący przy modernizacji parku miejskiego rozpoczęli we wtorek nielegalną rozbiórkę pomnika Grunwaldzkiego? Tak uważa jeden z okolicznych mieszkańców. Sprawę postanowił więc zgłosić policji.
2012-06-19 Łukasz Bobek
czytaj...

KRAKÓW Nowatorska architektonicznie siedziba Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - powstaje w atrakcyjnej lokalizacji, przy bulwarach wiślanych. Przypominająca most budowla miała być okazałą bramą do krakowskiej dzielnicy Podgórze. Teraz jednak ma szanse stać się kolejnym szkieletorem w Krakowie.
2012-06-14 Anna Agaciak
czytaj...

KRAKÓW 11 tys. 729 osób zobaczyło "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci w pierwszym miesiącu eksponowania dzieła w Zamku Królewskim na Wawelu. Najcenniejszy obraz w polskich zbiorach jest pokazywany publiczności od 12 maja, po 2,5 roku nieobecności w Krakowie.
2012-06-13
czytaj...

TARNÓW Zarzut uszkodzenia mienia usłyszało czworo tarnowian, którzy zrzucili maszkarona zdobiącego Wielkie Schody w Tarnowie. Straty oszacowano na 9 tysięcy złotych. W weekend dwaj 24-latkowie, 26 i 29-latek zrzucili z cokołu kamienny posąg - jeden z symboli Tarnowa.
2012-06-08 Paweł Chwał
czytaj...

OŚWIĘCIM Plan globalnej konserwacji i zachowania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau został w środę oficjalnie uruchomiony w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ma on na celu zachowanie autentyzmu byłego niemieckiego obozu dla przyszłych pokoleń.
2012-06-06
czytaj...

DĄBROWA TARNOWSKA Kilka lat temu niszczejącej żydowskiej świątyni groziła katastrofa budowlana. Dziś dąbrowska synagoga to jeden z najpiękniejszych zabytków regionu. Prace budowlane i konserwatorskie kosztowały blisko 10 mln zł. We wnętrzach urządzono Ośrodek Spotkania Kultur, który dzisiaj doczekał się uroczystego otwarcia. Od środy synagogę można już zwiedzać. Wstęp jest bezpłatny.
2012-06-05 Andrzej Skórka
czytaj...

KRAKÓW Przejeżdżając ulicą Karmelicką warto zerknąć na budynek pod numerem 35. Pełen niespodzianek. Kamienica została zbudowana w 1889 roku jako dom własny osobliwego architekta, Teodora Talowskiego. I jest znakomitym dowodem na to, że artystów fantazja ponosi najbardziej w momencie, kiedy tworzą właśnie dla siebie.
2012-06-29 Maria Mazurek
czytaj...

KRAKÓW W trakcie prac przy przenosinach pomnika Grunwaldzkiego w Zakopanem robotnicy dokopali się do kapsuły, w której znajdowały się dokumenty erekcyjne pomnika sprzed ponad stu i 70 lat.
2012-06-20 Łukasz Bobek
czytaj...

KRAKÓW Cenne dzieło epoki średniowiecza przetrwało do naszych czasów jako szuflada. Na jego trop wpadła przypadkowo Katarzyna Bury z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
2012-07-19 Łukasz Gazur
czytaj...

KRAKÓW Zbita z płyt i desek buda zamaskowana... sztuczną zielenią stanęła przed zabytkową kamienicą Władysława Ekielskiego. - To ogołacanie miasta z jego najcenniejszych wartości - zżyma się Jacek Maria Stokłosa, miejski plastyk Krakowa.
Dawid Hajok 27.06.2012
czytaj...

KRAKÓW W piątek przed krakowskim sądem rozpoczął się proces o nowy podział spadku po Stanisławie Wyspiańskim, wytoczony przez wnuczkę artysty w 104 lata po dekrecie dziedzictwa. W toku procesu sąd będzie badał, czy taka zmiana jest dopuszczalna.
22.06.2012
czytaj...

KRAKÓW Najpiękniejsza klatka schodowa w Krakowie (a może i w Polsce), sala z dwumetrowym żyrandolem i mozaikową posadzką, która zauroczyła filmowców - to tylko parę powodów, dla których warto zajrzeć do dwóch budynków Centrum Administracyjnego krakowskiego kombinatu. A właściwie dwóch pałaców - bo ich pierwowzorów trzeba szukać daleko stąd, we Włoszech.
Renata Radłowska 20.06.2012
czytaj...

WIELICZKA Tablicę upamiętniającą Magdalenę Bendzisławską - pierwszą kobietę chirurga, leczącą w XVII wieku wielickich górników, odsłonięto w piątek w komorze Jezioro Wessel w kopalni soli w Wieliczce.
25.05.2012
czytaj...

KRAKÓW Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadali prawie 500 bezcennych rękopisów z kolekcji Biblioteki Pruskiej, która znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej. Odkryli bezcenne dzieła datowane na XIII do XX w. Niektóre z nich na aukcjach mogłyby osiągnąć kilka milionów euro.
Małgorzata Skowrońska 25.05.2012
czytaj...

RABKA Spadkobiercy znacjonalizowanego w 1948 roku Uzdrowiska Rabka zostali jako jedyni dopuszczeni do udziału w prywatyzacji tej spółki. Ich przedstawicielem jest były burmistrz Rabki.
17.05.2012
czytaj...

NOWY TARG W podziemiach nowotarskiego magistratu 10 maja zostanie otwarta "Izba zimnej wojny i socjalizmu". To pierwszy taki obiekt na Podhalu, gdzie do tej pory usuwano symbole minionego ustroju - choćby pomnik Lenina z Poronina.
07.05.2012
czytaj...

KRAKÓW Menażki, szrapnele, żołnierskie nożyczki, fragmenty polowych piecyków... Krakowscy archeolodzy odkrywają w okolicach Bieżanowa pozostałości z czasów I wojny światowej. Czy to cenne znaleziska?
Renata Radłowska 14.07.2012
czytaj...

KRAKÓW Konserwacja polichromii, witrażu z Matką Boską Częstochowską, kamiennych kolumn i ozdobnych latarni to najważniejsze prace, które rozpoczną się w najbliższych dniach we wnętrzu Krypty Zasłużonych na Skałce.
06.07.2012
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Wrocławska Akademia Medyczna chce się pozbyć kilku wartościowych budynków, m.in. przy Dyrekcyjnej, Szewskiej, pl. Nankiera i Wrońskiego.
2012-06-26 Anna Gabińska
czytaj...

WROCŁAW Do końca miesiąca firma Retropol, która jest użytkownikiem wieczystym wrocławskiego Wzgórza Partyzantów, ma przedstawić miejskim urzędnikom szczegółowe sprawozdanie ze sposobu zarządzania obiektem. Magistrat wszczął kontrolę po tym, jak wykryto, że jedna ze spółek wynajmujących zabytkowe pomieszczenia na Wzgórzu dopuściła się samowoli budowlanej. Mianowicie rozpoczęła tam remont zabytkowych pomieszczeń bez konsultacji z konserwatorem zabytków i bez pozwolenia na budowę. Chodzi o budynek obserwatorium.
2012-06-25 Marcin Moneta
czytaj...

WROCŁAW Przedawniła się sprawa kradzieży obrazów z Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Piętnaście lat od przestępstwa, w którym zginęły bezcenne barokowe obrazy zdobiące zabytkowe wnętrza Auli, minęło w nocy z 4 na 5 czerwca.
2012-06-22 Marcin Rybak
czytaj...

WROCŁAW Wzgórze Polskie wreszcie nie straszy bałaganem. Po uporządkowaniu ma to być miejsce, gdzie na chwilę odpoczniemy od miejskiego zgiełku. Niestety, mimo, że prace już się praktycznie skończyły, wrocławianie z nowej atrakcji skorzystają najszybciej w drugim tygodniu maja.
2012-05-02
czytaj...

WROCŁAW Dziesięć dni zostało do zadeklarowanego przez PKP terminu zakończenia remontu Dworca Głównego we Wrocławiu. Na budowie uwija się ciągle 400 robotników. PKP zapowiadają jednak, że nie znikną oni z terenu dworca z dnia na dzień. - To dość duży obiekt. Mimo, że odbiory już trwają, to może się okazać, że po 1 sierpnia gdzieś na terenie dworca spotkamy pracujących budowlańców - uprzedza Bartosz Sarna z PKP. Wyjaśnia też, że w czasie odbiorów może okazać się, że jeszcze coś jest do poprawy.
2012-07-23 Przemysław Wronecki
czytaj...

WROCŁAW Rzeźby aniołów z katedry pw. św. Marii Magdaleny, trzy lata temu wystawione na licytację w warszawskim domu aukcyjnym Rempex, wróciły wreszcie do świątyni. To pierwsze dzieła sztuki z okradanego przez kilkadziesiąt powojennych lat kościoła, które udało się odzyskać.
Beata Maciejewska 17.07.2012
czytaj...

WROCŁAW Potomek prof. Leona hrabiego Pinińskiego, sławnego prawnika, namiestnika Galicji, kolekcjonera i mecenasa sztuki, podpisze w środę w Ossolineum akt notarialny przekazujący formalnie cenne rękopisy ze zbiorów Pinińskiego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich.
11.07.2012
czytaj...

WROCŁAW Tych zabytków już nie zobaczymy. Zburzone, spalone...
10.07.2012
czytaj...

DOLNY ŚLĄSK Blogerzy piszący o zabytkach naszego regionu od dwóch dni przesyłają sobie film "Zaginiona Hiroszima". To wideo stworzone przez pisarza o pseudonimie Hannibal Smoke, który w ten oryginalny sposób chce zwrócić uwagę, że na Dolnym Śląsku wiele zabytkowych obiektów staje się ruiną.
26.06.2012
czytaj...

WROCŁAW Dworzec Świebodzki mógł stać się wizytówką Wrocławia. Położony jest zaledwie 800 metrów od Rynku a 18 lat temu przeszedł gruntowny remont. Wszystko zostało zmarnowane. Śladów kosztownego remontu nie widać. Budynek jest zaniedbany i popada w ruinę.
Jacek Kulesza 25.05.2012
czytaj...

WROCŁAW Zastanawiałeś się, co kryje się za murem biegnącym od mostu Tumskiego? Wreszcie możesz otworzyć kratę i sprawdzić. Niebiański klucznik uchylił bramę.
14.05.2012
czytaj...


WIELKOPOLSKA

CHODZIEŻ Dzieło św. Tomasza z Akwinu "Opera Moralia" z 1597 r., skradzione siedem lat temu z biblioteki klasztornej oo. kamedułów w Krakowie, odzyskali policjanci z Chodzieży (Wielkopolskie). Starodruk odkupił antykwariusz, który poprosił policję o sprawdzenie jego pochodzenia.
22.05.2012
czytaj...

POZNAŃ To jedno z tych miejsc w Poznaniu, gdzie każde wbicie łopaty może oznaczać nowe odkrycie. Dlatego kiedy na Śródce ma powstać nowy budynek, teren muszą dokładnie sprawdzić archeolodzy. Nawet na kilka metrów w głąb. W jaki sposób? Trzeba założyć regularne wykopy i "przeczesać" każdy skrawek ziemi.
2012-06-25 Maciej Roik
czytaj...

POZNAŃ Najbardziej charakterystyczny policyjny budynek w mieście ma odzyskać dawny blask. - Staramy się o pozyskanie unijnych funduszy na generalny remont komisariatu Poznań Stare Miasto - mówi szef wielkopolskiej policji, Krzysztof Jarosz.
2012-06-21
czytaj...

POZNAŃ Pomniki to monumenty i rzeźby na cokołach czy raczej miejsca spotkań mieszkańców? Spierają się o to eksperci dwóch różnych opcji. To dobry moment, ponieważ w najbliższym czasie ma powstać w stolicy Wielkopolski kilka nowych pomników.
2012-06-21 Karolina Koziolek
czytaj...

POZNAŃ Stary Browar, Concordia Design przy Sheratonie, City Park przy Ułańskiej... Teraz kolejną próbę połączenia starych murów z nowoczesną architekturą możemy oglądać na Naramowicach. Nowy kompleks biurowo-usługowy powstaje przy ul. Dworskiej.
2012-06-20 Adriana Rozwadowska
czytaj...

POZNAŃ Nikt nie przystąpił do przetargu na kamienicę przy ulicy Działyńskich 3, którą miasto wystawiło na sprzedaż. Kolejny termin - nie wcześniej niż za dwa miesiące.
2012-06-15
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN KUL: Cenne dzieła sztuki po 80 latach ujrzą światło dziennie
2012-06-23
czytaj...

MIĘDZYRZEC PODLASKI Międzyrzec Podlaski - pałac nad Krzną
18.06.2012
czytaj...

RYKI Dzisiaj zapraszamy do Ryk, do doliny Giełczwi oraz do Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Do wszystkich tych miejsc warto skręcić z głównego szlaku.
09.05.2012
czytaj...

LUBLIN Remont donżonu na Zamku Lubelskim już się zakończył. Jego renowacja pochłonęła prawie 1,5 miliona złotych. Odświeżono elewację, wymieniono zniszczone cegły, przystosowano przejścia do ruchu zwiedzających, a przede wszystkim stworzono taras widokowy na szczycie wieży. Turyści będą mogli z tego miejsca podziwiać panoramę miasta już od przyszłego wtorku, 24 lipca.
21.07.2012
czytaj...

KAZIMIERZ Israel Szmuel Wodnicki urodził się w tradycyjnej żydowskiej rodzinie. Został szewcem, ale marzył o innym życiu. Poznajmy historię nieznanego przedwojennego malarza samouka.
21.07.2012
czytaj...

KOZŁÓWKA Nie ma co liczyć na obniżkę cen biletów w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. jego dyrektor Krzysztof Kornacki przekonał władze województwa, że muszą zostać jakie są. - Pozytywne jest to, że koszty utrzymania rosną, a ceny za wejście są bez zmian - pocieszają urzędnicy.
Sławomir Skomra 16.07.2012
czytaj...

CZERMNO To odkrycie ma moc bomby wodorowej - ekscytował się przed dwoma laty szef Instytutu Archeologii UMCS prof. Andrzej Kokowski. W Czermnie na Zamojszczyźnie znaleziono fundamenty romańskiego kościoła, a zdjęcia lotnicze potwierdziły, że świątynia była częścią wielkiej osady.
23.06.2012
czytaj...

LUBLIN "Stary kryminał", Główny Komisariat Policji Państwowej a wcześniej Pałac Potockich. Czy w piwnicach został ślad po dawnych celach?
06.05.2012
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK W piątek specjaliści z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków, wstępnie oceniali uszkodzenia, jakie wyrządzili fontannie Neptuna kibice podczas mistrzostw Euro 2012.
2012-06-29 Kazimierz Netka
czytaj...

GDYNIA Muzeum Emigracji w Gdyni ogłosiło konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 80 tys. zł. oraz zlecenie na szczegółowe opracowanie projektu ekspozycji. Muzeum ma powstać w 2014 roku.
2012-06-29
czytaj...

GDAŃSK Legendarna Stocznia Gdańska, na terenie której działa obecnie Instytut Sztuki "Wyspa" oraz Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria w Pruszczu Gdańskim zostały nominowane do kolejnej edycji plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski, organizowanego przez miesięcznik "National Geographic Traveler".
2012-06-25
czytaj...

LĘBORK W lęborskim ratuszu trwa remont wybudowanej w 1927 roku miejskiej kasy pancernej. Wkrótce to pomieszczenie, które od blisko 60 lat było ukryte pod podłogą holu, będą mogli oglądać zwiedzający.
2012-06-20 Robert Gębuś
czytaj...

RUSOCIN Popadający od lat w ruinę zabytkowy zespół dworsko-pałacowy z folwarkiem w Rusocinie, po kilku nieudanych przetargach, znalazł w końcu nowego właściciela. W piątek podpisano umowę na użytkowanie wieczyste kompleksu na 99 lat oraz na sprzedaż niezabytkowych budynków i urządzeń.
2012-06-18 Joanna Łabasiewicz
czytaj...

GDAŃSK Ta historia jest jak z bajki, wręcz nieprawdopodobna. Po ponad dwustu latach do Gdańska wrócą z zagranicy bezcenne pamiątki, związane ze sławnym rodem Gralathów, ludzi wyjątkowo zasłużonych dla Gdańska. Byli wśród nich burmistrzowie, rajcy, naukowcy i filantropi.
2012-05-31 Grażyna Antoniewicz
czytaj...

SWOŁOWO W Swołowie, w powiecie słupskim, w ośmiu zabytkowych budynkach gospodarskich, odrestaurowanych za unijne pieniądze, powstaje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Placówka zostanie oficjalnie otwarta w piątek, 25 maja.
2012-05-23
czytaj...

GDAŃSK Wyspa Spichrzów. Miasto zajęło stanowisko w sprawie zaleceń SKO dotyczących umowy z Polnordem
2012-05-22
czytaj...

GDAŃSK Urzędnicy pomorskiego konserwatora zabytków są zasypani wnioskami związanymi z Euro 2012. Rekordzista przyniósł ich jednego dnia aż 50, a wszystkie powinny być rozpatrzone do czerwca.
2012-05-19 Łukasz Kłos
czytaj...

MALBORK Hotelem przy średniowiecznym zamku w Malborku zarządza syndyk masy upadłościowej. Szansa na zmianę tej sytuacji pojawiła się po przetargu ogłoszonym przez Muzeum Zamkowe. Jego wynik musi być jednak zatwierdzony przez Ministerstwo Skarbu Państwa, tymczasem procedury trwają kilka miesięcy.
2012-05-16 Radosław Konczyński
czytaj...

TCZEW W tczewskiej w krypcie pochowani są członkowie rodziny Czarlińskich, wśród nich Jan Franciszek Czarliński, proboszcz tczewskiej fary. Mimo, iż nie potwierdziły tego badania DNA szczątków, specjaliści potwierdzają to na podstawie źródeł historycznych i badań archeologicznych.
2012-05-15 Sebastian Dadaczyński
czytaj...

KARWEŃSKIE BŁOTA Minister kultury nie zgodził się na wykreślenie Karwieńskich Błot (gmina Krokowa) z rejestru zabytków. O wykreślenie ponad 1200 hektarów od stycznia ubiegłego roku starały się władze gminy Krokowa.
2012-05-10 Piotr Niemkiewicz, Roman Kościelniak
czytaj...

POMORZE Wzrosło zainteresowanie nabyciem obiektów zabytkowych będących w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych w Gdańsku. ANR posiada 24 nieruchomości zabytkowe. Kupnem obiektów zainteresowane są głównie spółki.
2012-05-06
czytaj...

ŻUKÓW W 800-lecie sprowadzenia norbertanek nad Radunię, po 12 latach nieobecności, do Żukowa powrócił zegar kolebnikowy. Jest to jeden z największych unikatów sztuki zegarmistrzowskiej w Polsce. Do końca roku można go oglądać w Muzeum Parafialnym przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.
2012-05-06 Janina Stefanowska
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu