ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Niezwykła wystawa stereoskopowych zdjęć ukazujących Nowy Jork z lat 30. i 60. XX wieku jest do obejrzenia w Fotoplastikonie.
11.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Zabytkowy kościół w zapomnianej części Targówka znów lśni jak 93 lata temu, gdy jego budowy doglądał znany architekt Stefan Szyller.
09.09.2012
czytaj...

WARSZAWA W weekend startuje polska edycja Europejskich Dni Dziedzictwa - największej na kontynencie imprezy poświęconej tradycji i zabytkom. W Warszawie ich hitem może się stać zwiedzanie prywatnych mieszkań
08.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Tylu remontów, co teraz, nie było w Łazienkach Królewskich od 60 lat. A będzie jeszcze więcej, bo ich dyrektor - Tadeusz Zielniewicz - zdobył wczoraj 24 mln zł z UE na odrestaurowanie Pałacu na Wyspie.
Tomasz Urzykowski 06.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Zabytkowy kirkut na Bródnie znów jest profanowany przez chuliganów. Na kamiennych macewach nabazgrali ordynarne napisy. Zapowiadana od lat ochrona nekropolii wciąż pozostaje w sferze życzeń
Tomasz Urzykowski 04.09.2012
czytaj...

WARSZAWA W posadzkę "wrosła" tu warstwa ciasta chlebowego. Po 107 latach wypiekania bochenków w dawnej piekarni zaczną działać kawiarnia, teatr i bistro z wódką i flakami.
Jakub Chełmiński 24.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Emilię chronić warto, bo to nieprawda, że nie ma dla niej miejsca przy ulicy wieżowców, w jaką zamienia się ulica Emilii Plater. Ale tryb umieszczenia pawilonu w ewidencji zabytków dziwi.
Michał Wojtczuk, Tomasz Urzykowski 24.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Szwedzi zbudowali muzeum dla zatopionego okrętu "Vasa". My zbudujmy pawilon dla łupu zrabowanego przez nich 350 lat temu, teraz wydobytego z dna Wisły.
Jerzy S. Majewski 23.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Niewiele miejsc w Warszawie zachowało oryginalną, brukową nawierzchnię. Przedstawiamy kilka ulic, gdzie wciąż można chodzić po tych samych kamieniach co sto lat temu.
Jarosław Wojciechowski 23.09.2012
czytaj...

WARSZAWA - Chcemy zburzyć ten budynek - mówi deweloper, który kupił tymczasową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Co z docelowym gmachem na pl. Defilad? Miasto dogadało się już z właścicielami działek potrzebnych na jego budowę. Konkurs na pomniejszony o jedną trzecią budynek ogłosi na początku 2013 r.
Iwona Szpala, Michał Wojtczuk 22.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Hotel Europejski przejdzie gruntowną modernizację, po której zamieni się w luksusowy hotel. Urośnie o trzy metry i pomieści także dwa piętra biur
Michał Wojtczuk 20.09.2012
czytaj...

WARSZAWAŚmigłowiec stołecznej policji będzie w czwartek pomagał archeologom w wydobyciu z dna Wisły znalezisk, odsłoniętych dzięki niskiemu stanowi wody. W środę przeprowadzono na miejscu rekonesans.
19.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Po ponad dwuletniej przerwie znów można oglądać "Bitwę pod Grunwaldem" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zakończyły się prace nad konserwacją ikonicznego dzieła Jana Matejki
Martyna Śmigiel 19.09.2012
czytaj...

WARSZAWA Im mniej wody w Wiśle, tym więcej zagadek. Na przedłużeniu ulicy Bednarskiej wystają z rzeki rzędy drewnianych pali. Co to jest?
Jakub Chełmiński 22.09.2012
czytaj...

WARSZAWA W ten weekend po raz pierwszy do odremontowanych piwnic pod kamienicami Starówki weszli zwiedzający.
Jerzy S. Majewski 16.09.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Miasto Łódź domaga się od Fundacji Sztuki Świata niemal 350 tys. zł. To kwota, jaką fundacja powinna była wpłacić na EC1 Łódź Miasto Kultury. Pozew w tej sprawie trafił już do łódzkiego sądu okręgowego.

czytaj...

ŁĘCZYCA Rycerze i szlachta z Łęczycy przybyli na posiedzenie sejmiku wojewódzkiego. Przedstawiono na nim projekt "Tum - perła romańskiego szlaku".
25.09.2012
czytaj...

ŁÓDŹ Pan Zdzisław od kilkunastu lat walczy o to, by na kamienicy, w której urodził się Julian Tuwim, powieszono pamiątkową tablicę. Obiecywano mu ją wiele razy, a tablicy jak nie było, tak nie ma.
Michał Frąk 22.09.2012
czytaj...

ŁÓDŹ Na najbliższej sesji łódzcy radni zaapelują do posłów o zmianę prawa, która pozwoli lepiej chronić zabytki. Wczoraj zajęli się sprawą samowolnie wyburzonej zajezdni, ale na spotkanie nie zaprosili jej właściciela.
Aleksandra Hac 21.09.2012
czytaj...


ŚLĄSKIE

RADLIN W Radlinie trwa właśnie druga edycja projektu "Design w terenie". Młodzi projektanci z katowickiej ASP spróbują rozwiązać część problemów mieszkańców zabytkowego osiedla Emmy.
Iwona Sobczyk 28.09.2012
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Hotel położony przy ulicy 3 Maja w centrum Bielska-Białej przeżywa renesans. Remont przywrócił mu pierwotny wygląd. Bielszczanie już od ponad stu lat chętnie zaglądają tutaj na popołudniową filiżankę kawy.
25.09.2012
czytaj...

CHORZÓW To największy bunkier wybudowany w pasie Obszaru Warowny Śląsk. Była tu siedziba sztabu, to stąd wydawano dyspozycje dotyczące odcinka liczącego 60 kilometrów. Jako pierwsi zwiedziliśmy odnowiony schron przy ul. Parkowej w Chorzowie.
Anna Malinowska 28.09.2012
czytaj...


OPOLSKIE

PRÓSZKÓW Park jest w zasadzie cieniem tego, czym był kiedyś. Dzięki zabiegom szkoły w Prószkowie mające ponad 150 lat arboretum będzie jednak rewitalizowane. Zobacz, co wciąż budzi podziw turystów odwiedzających Pomologię.
29.09.2012
czytaj...

GŁOGÓWEK Głogówek walczy o odzyskanie zamku, który sześć lat temu przeszedł w prywatne ręce. Niestety, niszczeje. Od czterech lat gmina czyni starania, by zamek odzyskać.
22.09.2012
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW W wieku 91 lat zmarł w poniedziałek prof. Mieczysław Porębski - wybitny krytyk, teoretyk i historyk sztuki. Towarzyszył polskiej sztuce od dziesięcioleci, współtworzył jej historię.
Dorota Jarecka2012-09-11
czytaj...

KRAKÓW Jest głęboki na siedem metrów i bardzo tajemniczy, bo nie wiadomo, do czego właściwie służył - w trakcie remontu pałacu Krzysztofory w Krakowie archeolodzy odkryli w pałacowych piwnicach średniowieczny zbiornik. Niby zwykła cysterna, a naukowcy już mówią, że takiego znaleziska jeszcze w Krakowie nie było.
Renata Radłowska 10.09.2012
czytaj...

KRAKÓW Utworzenie i współprowadzenie nowej instytucji kultury - Muzeum Czartoryskich - zakłada list intencyjny, podpisany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i księcia Adama Czartoryskiego. Muzeum Czartoryskich jest obecnie oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.
06.09.2012
czytaj...

KRAKÓW Skradzione z fortu Rajsko zabytkowe okiennice oraz sakralia - w tym rzeźby z Tyńca - odnaleźli policjanci na posesji na obrzeżach Krakowa. Dwie osoby zostały zatrzymane.
06.09.2012
czytaj...

MAŁOPOLSKANa początku jesieni przyjedzie do Polski i na Ukrainę ekspert z UNESCO, który ma ocenić szesnaście cerkwi; osiem z terenu Ukrainy i tyle samo z Polski. To w dużej mierze od jego oceny zależeć będzie, czy zabytki wpisane zostaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
21.09.2012
czytaj...

KRAKÓW Przez cały listopad Zamek Królewski na Wawelu będzie można zwiedzać za darmo.
16.09.2012
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW 200 lat temu kamienica przy ul. Wita Stwosza 16 wabiła znakomitym winem, dzisiaj atrakcją jest klatka schodowa. Miasto dało na jej remont pieniądze, choć z zasady nie finansuje robót we wnętrz budynków.
Beata Maciejewska 22.09.2012
czytaj...

WROCŁAW Firma kamieniarska Thust była na Śląsku legendą. Brała udział w słynnej wystawie sztuki cmentarnej, otwartej w 1913 roku, razem z Halą Stulecia, a jej dzieła wciąż stoją na Cmentarzu Żydowskim. W sobotę ponownie otworzy we Wrocławiu swoją pracownię.
Beata Maciejewska 22.09.2012
czytaj...

WROCŁAW Znajdującą się we Wrocławiu Panoramę Racławicką obejrzało już 8 mln osób. Licealistka z Trójmiasta, która była wyjątkowym, ośmiomilionym widzem dzieła, otrzymała od władz muzeum laptopa.
20.09.2012
czytaj...

WROCŁAW Do pierwszego przetargu na sprzedaż poniemieckiej wieży ciśnień na placu Daniłowskiego i terenu wokół niej nikt się nie zgłosił. W tym tygodniu MPWiK podejmie decyzję, czy w drugim przetargu obniży cenę wywoławczą (1,2 mln zł).
18.09.2012
czytaj...

WROCŁAW Rewaloryzacja części budynków w kampusie Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chałubińskiego jest już na finiszu. Dawny blask odzyskało pięć gmachów.
Tomasz Wysocki 18.09.2012
czytaj...

WROCŁAW Mostek Czarownic, pręgierz, miś koło ratusza czy zwierzęta na Jatkach są jak piękna broszka, która nawet sukience z sieciówki doda szyku haute couture. Nadszedł czas, żeby taką rolę zaczął odgrywać słynny zegar kluskowy.
Beata Maciejewska 16.09.2012
czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Prawie 12 mln zł trzeba jeszcze dołożyć do przebudowy Sali Wielkiej zamku. - Od początku było oczywiste, że w tego typu zabytkowym obiekcie mogą się zdarzyć niespodzianki - mówi dyrektor Centrum Kultury Zamek.
Marta Kaźmierska, sewek 27.09.2012
czytaj...

POZNAŃ O przedwojennych schodach prowadzących z Górnej do Dolnej Wildy głośno zrobiło się w połowie sierpnia. Stowarzyszenie Ulepsz Poznań wpadło na pomysł, by na kolorowo pomalować szare, zniszczone stopnie.
17.09.2012
czytaj...

POZNAŃ Czy termin oddania zamku na Górze Przemysła jest zagrożony? Inwestor zapewnia, że jak na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Ale dostrzega też zagrożenie - jest nim spór o wygląd klatki schodowej i zamkowego hallu.
Piotr Bojarski 16.09.2012
czytaj...


LUBELSKIE

LUBELSKIE Chełmskie podziemia kredowe i Muzeum Czartoryskich w Puławach. To na te kandydatury można głosować w konkursie lub "National Geographic Traveler".
26.09.2012
czytaj...

LUBLIN Stan niektórych staromiejskich kamienic należących do miasta był kiepski, ale z finansową pomocą Unii Europejskiej udało się je wyremontować. Władze miasta obiecują, że to nie koniec remontów na Starym Mieście.
29.09.2012
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

SZYMBARK Plebiscyt na nowe cuda - region znowu ma szansę.
25.09.2012
czytaj...

OLSZTYN Najpierw dzięki zaangażowaniu miłośników historii Olsztyna wyposażenie unikatowego systemu kanalizacyjnego zostało objęte ochroną konserwatora zabytków, a od piątku przy zabezpieczonym przez miasto urządzeniu stanęła stosowna tablica informacyjna.
22.09.2012
czytaj...

OLSZTYN Konserwatorzy odnawiający dom przedpogrzebowy Bet Tahara, według projektu znanego olsztyńskiego architekta Ericha Mendelsohna, rozwiązali kolejną zagadkę związaną z tym zabytkiem.
Robert Robaszewski 14.09.2012
czytaj...

OLSZTYN Kolejny chętny na kamienicę przy placu Bema.
Grzegorz Szydłowski 14.09.2012
czytaj...

OLSZTYN Pomysł na olsztyńskie sgraffita zrodził się przypadkiem. Dekoracje miały być lekiem, który miał ratować złą organizację pracy w polskim budownictwie.
Tomasz Kurs 13.09.2012
czytaj...

OLSZTYNEK Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku przejdzie gruntowny remont. Prace wykona firma z Gdańska.
29.09.2012
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK 23 września 1922 r. Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z największych i najnowocześniejszych portów w Europie.
23.09.2012
czytaj...

RZUCEWO Idealnym celem jesiennych wycieczek mogą być dwory i pałace na Kaszubach, których są dziesiątki. Niektóre podupadłe i zdewastowane czekają na lepsze czasy. Inne, jak Paraszyno czy Sasino, są w trakcie zmiany właściciela. Ale wiele z nich to prawdziwe perełki architektoniczne, miejsca z ciekawą historią i pięknym otoczeniem, które koniecznie trzeba odwiedzić. Najlepiej jesienią, gdy turystów już nie ma tak wielu, a otaczające je parki mienią się wszystkimi kolorami. Wybraliśmy dla was 10 najpiękniejszych dworów i pałaców Kaszub.
Katarzyna Fryc 13.09.2012
czytaj...


INNE

POLSKA Sztuka w czasach popkultury, czyli dlaczego obrazy mistrzów robią furorę na Facebooku.
Marta Piątkowska 28.09.2012
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu