ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA "Darmowy listopad w narodowych instytucjach kultury" to nowa inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego roku już zawsze w listopadzie wszyscy będą mogli bezpłatnie zwiedzać najważniejsze muzea.
Jakub Panek 24.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Jak wyglądała Warszawa na kilka chwil przed wybuchem drugiej wojny światowej? Jej obraz zobaczymy w węgierskim filmie fabularnym "Wszyscy do walca" nakręconym w sierpniu 1939 r. Niedawno odnaleziono go w węgierskich archiwach, a za tydzień będzie można zobaczyć z polskimi napisami.
Jerzy S. Majewski 29.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Jest tu XVIII-wieczny rękopis Karola Radziwiłła, ale też szyld dentysty z warszawskiego getta. Muzeum Historii Żydów Polskich otworzyło w poniedziałek Centralną Bazę Judaików - wirtualny zbiór tysięcy pamiątek związanych z żydowską społecznością w Polsce.
Tomasz Urzykowski 30.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Na Starych Powązkach planują remont 12 grobowców. Na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym - odnowienie grobów rodziny Simmlerów, a na Żydowskim - postawienie przewróconych pomników. Czy się to uda? Zależy od naszej hojności.
Tomasz Urzykowski 31.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Zbiórki pieniędzy na remonty zaniedbanych grobów prowadzone są w Warszawie nie tylko na Starych Powązkach i sąsiednich nekropoliach innych wyznań. Wolontariuszy ze skarbonkami spotkamy też na Cmentarzu Wojskowym. Można nawet zostać jednym z nich.
31.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Instytucje sąsiadujące z placem Małachowskiego zawiązały koalicję. Chcą przekształcić to zaniedbane miejsce w jedną z najbardziej atrakcyjnych przestrzeni publicznych Warszawy.
Tomasz Urzykowski 17.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Spinał ulice pełne modnych lokali, luksusowych sklepów, antykwariatów i instytucji użyteczności publicznej. Otaczały go budowle, jakich nie powstydziłoby się żadne miasto. W cyklu Warszawa nieodbudowana - plac Małachowskiego (dawniej Ewangelicki).
Jerzy S. Majewski 21.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Miasto chce ponownie odkopać i przykryć szybą zachowane piwnice Pałacu Saskiego. Czy to znaczy, że rezygnuje z jego odbudowy? - pytają zwolennicy odtworzenia gmachu. - W naszych planach nie ma takiej pozycji - odpowiada rzecznik ratusza.
Tomasz Urzykowski 26.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz wprowadza bonus za starość. Chodzi o kamienice komunalne, które stoją w mieście od co najmniej 112 lat. Z przyszłorocznego budżetu miasta dostaną dodatkowe wsparcie na remonty
Iwona Szpala 26.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Na Starym Mieście wymiana bruków, zaś na Nowym las rusztowań. Równie wielu remontów warszawska Starówka nie widziała od lat.
Jerzy S. Majewski 29.10.2012
czytaj...

WARSZAWA XIX-w. pałacyk z ambasadą Litwy idzie na sprzedaż
Michał Wojtczuk 10.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Niezwykłe kompozycje na szkle zdobiące kiedyś Powszechny Dom Towarowy Wola wciąż istnieją. Odnalazły się w przeznaczonym do zburzenia magazynie. Wydobyli je stamtąd pasjonaci Warszawy i szukają dla nich nowego właściciela.
Tomasz Urzykowski 11.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Pawilon Emilia to buda? Konserwator: należy go chronić
11.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Coraz większe zamieszanie w sprawie wpisania pawilonu Emilia do ewidencji zabytków. - Przepisy o ewidencji łamią prawo. Zaskarżymy je do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiada właściciel pawilonu. A Ministerstwo Kultury stwierdza, że tryb ujęcia Emilii w ewidencji budzi poważne wątpliwości.
Michał Wojtczuk 13.10.2012
czytaj...

WARSZAWA "Muzeum nie może być zakładnikiem" - napisała w oświadczeniu Joanna Mytkowska, dyrektor placówki.
15.10.2012
czytaj...

WARSZAWA Mamy dwa nowe zabytki: kasyno i zapomniany cmentarz
15.10.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

WARTA Przez całą środę trwały próby wydobycia ze starorzecza Warty, koło miasta Warta, czołgu Valentine z II wojny światowej. W styczniu 1945 r. pod pojazdem załamał się lód i maszyna utknęła na dziesięciolecia.
2012-10-25 Dariusz Piekarczyk
czytaj...

ŁÓDŹ Michał L., który zburzył zabytkową willę Reinholda Langego przy ul. Zgierskiej 213, zamierza ją odbudować. Przybył do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi i przedstawił koncepcję rekonstrukcji rezydencji.
2012-10-22 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Stylowa, przedwojenna willa Krystiana Krauzego przy ul. Skrzywana 14 to jedna z bardziej tajemniczych rezydencji w centrum Łodzi. A to dlatego, że brakuje o niej informacji i publikacji. Ale nie tylko z tego powodu.
2012-10-20 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Łódzkie kanały i podziemne zbiorniki służyły już jako scenografia do filmu i sala koncertowa. A może na stałe oddać je zwiedzającym?
2012-10-19 Łukasz Kaczyński, Matylda Witkowska
czytaj...

ŁÓDŹ Łodzianie decydują, który nagrobek na Starym Cmentarzu ma być odnowiony w przyszłym roku. Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi przedstawiło listę 10 zabytkowych pomników z cmentarza przy Ogrodowej. W głosowaniu ma być wybrany jeden z nich. Pozostałe pomniki, które będą odnawiane dzięki pieniądzom ze zbliżającej się kwesty, wybrane zostaną wspólnie przez TOnSC i wojewódzkiego konserwatora zabytków.
2012-10-18
czytaj...

ŁÓDŹ Budynek dawnej szkoły fabryki Karola Scheiblera na Księżym Młynie stanie się własnością Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uczelnia zamierza tam utworzyć Akademickie Centrum Designu. Wczoraj Rada Miejska przyjęła projekt uchwały w sprawie przekazania zabytkowego obiektu ASP.
2012-10-17 Łukasz Kaczyński
czytaj...

ŁÓDŹ We wtorek rozpoczynają się społeczne konsultacje dotyczące programu "Polityki Rozwoju Kultury 2020+ dla Miasta Łodzi". Potrwają one do 17 października.
2012-10-09 Łukasz Kaczyński
czytaj...

ŁÓDŹ Słynna willa "Klara" w Lesie Rudzkim odzyskała dawny blask! Stało się to za sprawą prywatnego inwestora, który kupił od miasta zabytkową, bliską ruiny rezydencję i ją odnowił.
2012-10-09 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Do rejestru zabytków zostanie wpisana malownicza, efektownie odnowiona willa Aronsona i Kaffemana przy ul. Żeromskiego 96. Decyzję w tej sprawie podjęły służby konserwatorskie na wniosek właściciela rezydencji, którym jest firma Varitex.
2012-10-07 Wiesław Pierzchała
czytaj...


ŚLĄSKIE

BYTOM Wyobrażacie sobie bytomski zabytek, budynek przy ul. Piekarskiej, w którym mieści się Poczta Główna, bez... poczty?! A jednak. Niedawno pojawił się na nim wielki baner, informujący o tym, że właściciel, Telekomunikacja Polska, wystawił obiekt na sprzedaż.
2012-10-29 Magdalena Nowacka - Goik
czytaj...

ZABRZE Spłonął dach zabytkowego dworku w Zabrzu-Mikulczycach, w którym mieściła się kiedyś dyrekcja PGR w Zabrzu. Prawdopodobnie było to podpalenie.
2012-10-28
czytaj...

KATOWICE Muzeum Śląskie to najbardziej oczekiwana inwestycja na Śląsku, wyjątkowo droga i wyjątkowo symboliczna. Musi więc być warta nie tylko swojej ceny, ale też emocji, jakie wywołała dyskusja na temat wystawy, która ma być głównym wabikiem, dla - miejmy nadzieję - rekordowej liczby zwiedzających. POZNAJ HISTORIĘ MUZEUM ŚLĄSKIEGO
2012-10-26 Agata Pustułka
czytaj...

BYTOM Pokazują, jak niszczeją żydowskie zabytki
2012-10-25
czytaj...

RYBNIK Starostwo Powiatowe w Rybniku marzy, by w dawnym, poszpitalnym kompleksie Juliusz otwarto hotele, sklepy, biblioteki czy szkoły. Dlatego poprosiło Urząd Marszałkowski - który swego czasu nieodpłatnie przekazał obiekty - aby rozszerzyć możliwości zagospodarowania kompleksu o cele medyczne, kulturalne, usługowe, a także komercyjne. Obecnieobiekty przekazane przez Urząd Marszałkowski mogą być przeznaczone tylko na cele społeczne.
2012-10-25 Barbara Kubica
czytaj...

ŚLĄSK Czy wiedzieliście, że najstarszą wieżą ciśnień w województwie śląskim jest ta w Zabrzu, która znajduje się na terenie huty? Została wybudowana w 1871 roku. Ma 30 metrów wysokości. Zwieńczeniem budowli jest charakterystyczna 12-boczna drewniana obudowa stalowego zbiornika.
2012-10-25 Katarzyna Kapusta
czytaj...

DĄBROWA GÓRNICZA Wstrzymanie robót przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zbyt wolne tempo prowadzenia prac to powody wypowiedzenia umowy wykonawcy przebudowy Pałacu Kultury Zagłębia - firmie BUDOSTAL-2 S.A.
2012-10-22
czytaj...

DANKÓW Jest już projekt budowlany rekonstrukcji tzw. Bramy Krzepickiej w Dankowie. Zabytkową twierdzę chce odbudować Urząd Gminy w Lipiu.
2012-10-21
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

TARNÓW Charakterystyczny dźwięk monet wpadających do puszek kwestarzy wpisał się już na stałe w niezwykłą atmosferę listopadowego święta na Starym Cmentarzu w Tarnowie. W tym roku zbiórka odbędzie się już dwudziesty raz.
2012-10-30 Paweł Chwał
czytaj...

MAŁOPOLSKA Dziennie nawet 3 000 turystów odwiedza Wawel - katedrę, komnaty królewskie. Jeszcze więcej kościół Mariacki i bezcenny XV-wieczny ołtarz Wita Stwosza. Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków, nie ma wątpliwości: turystyka - długowieczności zabytków nie służy. Ale są w Małopolsce i perły architektury, które niszczeją przez zwykłe zaniedbania.
2012-10-30 Maria Mazurek
czytaj...

KRAKÓW Konserwacja polichromii, witraża z Matką Boską Częstochowską, kamiennego ołtarza i kolumn neoromańskich, a także ozdobnych metalowych latarni - to najważniejsze prace, które w tym roku zakończono we wnętrzu Krypty Zasłużonych w klasztorze ojców paulinów na Skałce.
2012-10-24
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Odzyskanie sławnej "Madonny pod jodłami" Cranacha po 65 latach od wywózki zakrawa na cud. Ale wsadzenie go do sejfu to grzech. Wszyscy go na siebie weźmiemy, jeśli nie uda się doprowadzić do ekspozycji obrazu.
Beata Maciejewska 28.10.2012
czytaj...

MOKRZESZÓW Piękny XIX-wieczny budynek dawnego szpitala Zakonu Kawalerów Maltańskich w Mokrzeszowie pod Świdnicą popada w ruinę, a jego właścicieli od dwóch lat bezskutecznie szuka prokuratura.
31.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Nie wyobrażam sobie, że "Madonna pod jodłami" Cranacha nie będzie pokazywana. W Europejskiej Stolicy Kultury jeden z najcenniejszych obrazów, jakie Polska w tej chwili posiada, będzie tkwił w sejfie? - mówi historyk sztuki dr Piotr Oszczanowski.
Beata Maciejewska 29.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Cofnęli czas o 100 lat. Tak remontują na uniwersytecie.
Beata Maciejewska 25.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Dolnośląscy policjanci namierzyli grupę osób zamieszanych w kradzież w Niemczech obrazu Wojciecha Fangora "M51".
23.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Barokowa figura Matki Boskiej i XIX-wieczna rzeźba przedstawiająca św. Józefa wróciły na wieże kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku. Figury były w bardzo złym stanie, ale dzięki staraniom prof. Rudolfa Lenza udało się je odnowić.
21.10.2012
czytaj...

WROCŁAW O tym, kiedy sklepienie średniowiecznego kościoła może nam spaść na głowę (bo może!), gdzie na Dolnym Śląsku można oglądać cuda (jest ich tu najwięcej w tej części Europy), dlaczego żebra są droższe od głowy anioła i czy wolno pomalować bloki na Nowym Targu,rozmawiamy z prof. Jerzym Jasieńką, dyrektorem Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej.
Beata Maciejewska 21.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Stałam nad chmurami i widziałam anioły. Wypełniają górną kopułę barokowej kaplicy mauzoleum opata Hochberga przy gotyckim kościele św. Wincentego na pl. Nankiera i zwiastują zbliżający się koniec wojny we Wrocławiu. Kaplica stoi zamknięta od 1945 roku, to ostatni cenny zabytek zniszczony w czasie oblężenia Festung Breslau, który nie mógł się doczekać odbudowy.
Beata Maciejewska 20.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Przed każdym dziełem w muzeum spędzamy statystycznie 8 sekund. Pędzimy od jednej wystawy do następnej, a setki obrazów zlewają się w jeden. Wolontariusze z Muzeum Narodowego chcą przekonać swoich gości, że warto na chwilę się zatrzymać. Zobacz, kogo możesz spotkać w muzeum podczas Dnia Wolnej Sztuki.
Joanna Dzikowska 19.10.2012
czytaj...

KSIĄŻ W weekend po raz piąty w Walimiu odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Eksploratorów. W programie eksploracje walimskich sztolni, zwiedzanie niedostępnych na co dzień książańskich podziemi, prelekcje na temat roli zamku w obiekcie Riese i badania terenowe wykonywane przez naukowców z AGH.
18.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Czerwony gil przycupnął wśród kwiatów, po morzu płynie okręt, a ogrodnik strąca tyczką owoce w sadzie. Tych sielskich obrazków nikt od 200 lat nie oglądał. Odkryli je konserwatorzy w uniwersyteckiej sali im. Balzera, nad Aulą Leopoldyńską.
Beata Maciejewska 12.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Na początku XX wieku stała tu secesyjna kamienica Alvina Wedemanna, którą zniszczono podczas II wojny światowej. Budynek wyremontowano w latach 60., a teraz jego rozbudową i modernizacją zajmuje się firma Real Estates. Żeby wyburzyć część kamienicy, trzeba było użyć zdalnie sterowanych robotów.
Joanna Dzikowska 10.10.2012
czytaj...

WROCŁAW Osiem lat temu wrocławski kościół św. Macieja groził zawaleniem, dziś jest perłą na głównej trasie turystycznej łączącej Rynek z Ostrowem Tumskim. Właśnie skończył się remont prezbiterium, któremu przywrócono średniowieczną kolorystykę.
Beata Maciejewska 06.10.2012
czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK Jedna z agencji nieruchomości wystawia na sprzedaż kamienicę przy Warszawskiej 44. Dołącza nawet wizualizacje, jak ma wyglądać po przebudowie. - Żadna zgoda na przebudowę nie została przez nas wydana - zapewnia konserwator, który o wizualizacjach dowiedział się od nas.
Andrzej Kłopotowski 22.10.2012
czytaj...

SUWAŁKI Nigdy wcześniej nie były pokazywane, ale od niedzieli przez trzy tygodnie zobaczyć je będzie można w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Pokaz obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego z prywatnej kolekcji zaprezentowany zostanie na 153. urodzinach malarza. Jubilatowi nie wypada, ale szanowna małżonka chętnie przyjmie, co kto będzie miał. Każde pięć złotych jest na wagę złota.
Monika Żmijewska 20.10.2012
czytaj...

BIAŁYTSOK Zamiast przy Rynku Siennym budować nowe domy, można przenosić te, które przeszkadzają w realizacji inwestycji drogowych - uważają zabytkoznawcy. Pomysł, który został już przetestowany m.in. w Łodzi i Zgierzu, podoba się konserwatorowi wojewódzkiemu. Zachwycona jest nim też część radnych.
Andrzej Kłopotowski 12.10.2012
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Pożar dachu Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Ogień wybuchł w środę popołudniu, walczyło z nim osiem zastępów straży pożarnej.
2012-10-24
czytaj...

TCZEW W Ministerstwie Transportu w Warszawie jest już gotowe porozumienie w sprawie gruntownej przebudowy tczewskiego zabytkowego mostu na Wiśle. To oficjalna informacja płynąca z samego resortu.
2012-10-06 Sebastian Dadaczyński
czytaj...

GDAŃSK 7,6 mln zł zamierza wydać w tym roku na remonty i konserwację zabytków miasto Gdańsk. Samorząd województwa wyda na ten cel 750 tys. zł, ale pilotuje też wieloletnie - finansowane z funduszy UE - prace konserwatorskie warte w sumie ok. 190 mln zł.
2012-10-06
czytaj...

POMORZE Wraca temat odwołania pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, dr. Mariana Kwapińskiego. Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Badane mają być decyzje administracyjne z lat 2010-2012, w których zezwalano na wycinkę drzew na terenach objętych ochroną konserwatorską.
2012-10-02 Marek Adamkowicz
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu