ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Zamek po remoncie ma nowy kolor. Dlaczego taki smutny?
Tomasz Urzykowski 25.11.2012
czytaj...

WARSZAWA Zapowiadane na październik przyszłego roku wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich z udziałem głów państw ma się odbyć dopiero w grudniu. Rzecznik instytucji tłumaczy to opóźnieniem w wykańczaniu gmachu przez firmę budowlaną.
Tomasz Urzykowski 19.11.2012
czytaj...

WARSZAWA W samym centrum Warszawy obok dziesięciopiętrowych budynków zachowało się pole uprawne, ze szklarniami i sadem. To tereny klasztoru, które wciąż przypominają Warszawę sprzed 300 lat.
17.11.2012
czytaj...

WARSZAWA To już nie są komputerowe wizje, którymi przez lata raczyli nas inwestorzy, zapowiadając remont kamienic przy Próżnej. Spod rozbieranych rusztowań wyłoniły się właśnie ich odtworzone elewacje. Kto oglądał te domy wcześniej, będzie w szoku.
Tomasz Urzykowski 16.11.2012
czytaj...

WARSZAWA Szturm drapaczy chmur na okolice pl. Grzybowskiego. Rośnie jak na drożdżach wieża Cosmopolitana, a tuż obok mają powstać dwie następne. By zrobić im miejsce, inwestorzy chcą zburzyć Teatr Żydowski i stojący obok synagogi XIX-wieczny Biały Budynek
Tomasz Urzykowski 15.11.2012
czytaj...

WARSZAWA Fragmenty posągu i detali kamiennych sprzed 200 lat leżą przed blokiem na Mokotowie. Przywieźli je lokatorzy, żeby zbudować z nich pergolę
Tomasz Urzykowski 15.11.2012
czytaj...

WARSZAWA Na Żoliborzu powstaje front obrony niezwykłej biblioteki - z agrestem i antonówkami w ogrodzie i zajęciami plastycznymi dla dzieci. Czytelnicy obawiają się, że urzędnicy marszałka Struzika sprzedadzą atrakcyjną willę
Wojciech Karpieszuk 14.11.2012
czytaj...

WARSZAWA Przedpole Pałacu w Wilanowie nie jest już zaniedbanym parkiem. W poniedziałek uroczyście otwarto je po rewaloryzacji. Koszt prac - ponad 5 mln zł - pokryła w większości dotacja Unii Europejskiej.
Tomasz Urzykowski 13.11.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Na listę pomników historii prezydent Bronisław Komorowski postanowił wpisać dwie perły architektury w Łódzkiem: opactwo Cystersów w Sulejowie oraz bazylikę katedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łowiczu. Uroczystość wręczenia rozporządzeń prezydenta w tej sprawie odbywa się w środę w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
2012-11-28 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹInformacja o wypowiedzeniu umowy przez administratora, AN "Zielony Rynek" zaskoczyła Ewę Szelągowską, mieszkającą w zabytkowej rezydencji na rogu ul. 6 Sierpnia i 28. Pułku Strzelców Kaniowskich.
2012-11-27 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Dawną świetność odzyska zabytkowy dom ogrodnika zbudowany przez senatora Aleksandra Heimana - Jareckiego w parku Matejki. Budynek stoi pusty - przy ul. Matejki, naprzeciw BUŁ-y i niszczeje. Na szczęście został kupiony przez inwestorów spoza Łodzi, którzy chcą go odnowić. A warto, gdyż jest to perełka rzadkiego w Łodzi stylu dworkowego typowego dla lat 20. XX wieku.
2012-11-25 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Czy warto chronić za wszelką cenę wszystkie stare budowle w Łodzi?
2012-11-24 Piotr Brzózka
czytaj...


ŚLĄSKIE

BIELSKO-BIAŁA Bielsko: Nowe muzeum przyjmie gości w 2014 roku.
26.11.2012
czytaj...

ŚLEMIEŃ Chaty z całego regionu, drewniany spichlerz, kuźnia, studnie, stara kapliczka - to wszystko znajduje się na terenie niecodziennego parku w Ślemieniu na Żywiecczyźnie. Wybudowano go dzięki unijnym funduszom.
22.11.2012
czytaj...

ŚLĄSK Na Szlaku Architektury Drewnianej spotkać można także ciekawe kościoły. Warto poświecić trochę czasu na to, by zajrzeć do ich środka. Są przepiękne.
16.11.2012
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Zabytkowy bielski cmentarz ewangelicki
Tomasz Fritz [ZDJĘCIA} 02.11.2012
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Spłonęły zabytkowe, drewniane wille przy rondzie Matecznego. Pożar wybuchł w nocy. Policja bada jego przyczyny. Pod uwagę jest brana wersja z przypadkowym zaprószeniem ognia, ale też z podpaleniem. W pożarze nikt nie ucierpiał, ponieważ budynki były niezamieszkane.
2012-11-21
czytaj...

PRANDOCIN Kościół w Prandocinie odzyskuje dawny blask
2012-11-19 Klaudia Skrężyna
czytaj...

KRAKÓW W prywatnych apartamentach królewskiech na Wawelu rozpoczęła się wczoraj prezentacja najnowszego nabytku: obrazu Tadeusza Kuntzego "Śmierć Priama", jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XVIII wieku. "Śmierć Priama" to - zgodnie z tytułem - scena zabicia króla Troi przez syna Achillesa. Akcja toczy się na tarasie królewskiego pałacu, przed ołtarzem Zeusa, na tle łun płonącego miasta.
2012-11-13 Jolanta Antecka
czytaj...

KRAKÓW Słyszy się głosy, że do Hasiora nie dojrzeliśmy po dzień dzisiejszy. Jedno jest pewne - jego twórczość nadal nie jest w pełni odkryta i jeszcze długo taką pozostanie. Jego prace nie były prezentowane w Krakowie na indywidualnej wystawie od 1963 roku. Rangi wydarzeniu dodaje sama twórczość Hasiora, który znacznie wyprzedził swoją epokę ponad pół wieku temu tworząc prace nadal szokujące odbiorcę.
2012-11-12
czytaj...

TARNÓW Maszkaron - jeden z głównych symboli Tarnowa, wrócił na Wielkie Schody. Ogromną, kamienną głowę zrzucili w czerwcu wandale, uszkadzając ją. Sprawców udało się zatrzymać. Teraz podzielą się niemałymi kosztami naprawy rzeźby.
2012-11-09 Paweł Chwał
czytaj...

MAŁOPOLSKA Dzięki pracy policjantów i publikacjom w mediach ustalono już skąd pochodzą kolejne skradzione przedmioty sakralne zabezpieczone przez małopolskich policjantów. Przedmioty te rozpoznali parafianie.
2012-11-08
czytaj...

KRAKÓW Do 31 stycznia 2013 r. zakończy działalność sklep franczyzowy Carrefour Express w krakowskich Sukiennicach. Lokalizacja ta wzbudziła kontrowersje. W efekcie władze miasta zdecydowały o wypowiedzeniu umowy najmu przedsiębiorcy prowadzącemu sklep.
2012-11-07
czytaj...

KRAKÓW Prezydent ma szereg ważnych kompetencji, ale trudno znaleźć uzasadnienie dla zajmowania się zabytkami - uważa szef sejmowej komisji finansów publicznych Dariusz Rosati (PO). Chodzi o będący w dyspozycji Kancelarii Prezydenta Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
2012-11-22
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Wrocławskie Muzeum Narodowe dostało 30 dzieł sztuki, będących dotąd własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. - Jeszcze nigdy nie udało się wykreślić z ksiąg inwentarzowych jednego muzeum i oddać drugiemu tak dużego i cennego zespołu zabytków. Mam nadzieję, że lody zostały przełamane i w muzeach zacznie się ruch - mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Beata Maciejewska 17.11.2012
czytaj...

WROCŁAW Jeszcze w tym roku ruszy modernizacja zabytkowego budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy etap przebudowy pochłonie 3,6 mln zł.
Marta Gołębiowska-Szuchta 19.11.2012
czytaj...

WROCŁAW Kraków dostaje co roku z budżetu państwa na swoje zabytki 42 mln zł, a reszta Polski musi podzielić między sobą 82 mln zł. We Wrocławiu zaczął się jednak bunt przeciwko uprzywilejowaniu jednego miasta. Protest jest usprawiedliwiony, bo Dolny Śląsk ma najwięcej zabytków w kraju i największy z nimi problem.
Beata Maciejewska 20.11.2012
czytaj...

LEGNICA Zakończyła się renowacja murów, elewacji, kamieniarki i dachu wieży św. Jadwigi na Zamku Piastowskim.
20.11.2012
czytaj...

WROCŁAW Barokowe epitafium w bezpiecznych ramionach policji.
26.11.2012
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Dariusz Chmielewski, nowy konserwator zabytków: Nie jesteśmy w stanie chronić wszystkiego
2012-11-03 Marek Adamkowicz
czytaj...

ZASKORCZYN "Macierzyństwo" jest w cenie, a przynajmniej to z gminy Trąbki Wielkie. Chodzi, oczywiście, o rzeźbę autorstwa Josefa Thoraka, austriackiego artysty, uznawanego za "nadworne dłuto" Hitlera. Stoi ona na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zaskoczynie (gm. Trąbki Wielkie). Pytanie, jak długo. Na "Macierzyństwo" chrapkę mają bowiem władze Pruszcza Gdańskiego.
2012-11-15 Wawrzyniec Rozenberg
czytaj...

GDAŃSK Dwanaście okien udało się w tym roku odrestaurować w gdańskim kościele św. Katarzyny, który w maju 2006 r. zniszczył pożar. Wykonano też izolację pionową, a w najbliższym czasie planowane jest uruchomienie zegarów oraz carillonu w wieży świątyni.
2012-11-27
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu