ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Cenny zakup: Brunon Schulz z Nowego Jorku do Warszawy
Tomasz Urzykowski 20.12.2012
czytaj...

WARSZAWA Dlaczego Żoliborz przed wojną wyglądał ładniej?
Jerzy S. Majewski 20.12.2012
czytaj...

WARSZAWA Wczesnomodernistyczna kamienica przy Boduena 4 obchodzi sto lat. W piątek na jej fasadzie odsłonięto tablicę pamiątkową.
Jerzy S.Majewski 21.12.2012
czytaj...

WARSZAWA Nie można zburzyć zabytku? To dobudują mu cztery piętra.
Tomasz Urzykowski 27.12.2012
czytaj...

WARSZAWA W siedlisko lumpów zmieniła się opuszczona hala sportowa przy Podskarbińskiej. Kloszardzi wybrali obiekt nie byle jaki: dzieło najbardziej znanego na świecie polskiego architekta.
Tomasz Urzykowski 28.12.2012
czytaj...

WARSZAWA Prawdziwe rarytasy znów ożyją: Szlakiem neonów, mozaik.
Agnieszka Kowalska 29.12.2012
czytaj...

WARSZAWA Duch cara Rosji, nieoznaczony cmentarz i resztki przedwojennych kamienic tuż pod chodnikiem. Ulica Świętokrzyska kryje wiele tajemnic.
30.12.2012
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Koncepcja odbudowy zabytkowej willi Reinholda Langego przy ul. Zgierskiej 213 w Łodzi, którą właściciel Michał L. zburzył w atmosferze skandalu, trafiła na biurko szefów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. Oznacza to, że rosną szanse na odbudowę rezydencji.
2012-12-17 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Właściciel zburzonej, zabytkowej zajezdni tramwajowej przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Kilińskiego w Łodzi, wystąpił do władz miasta o zgodę na usunięcie resztek obiektu.
2012-12-17 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Zabytkowa cerkiew św. Olgi w Łodzi wzbogaciła się o nowe schody wejściowe. Ich odbiór przez wojewódzkiego konserwatora zabytków odbył się w piątek. Inwestycja ta stała się niezbędna, bowiem w starych schodach gromadziła się woda po deszczach i roztopach.
2012-12-14 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Nie dojdzie do zaplanowanej na 18 grudnia licytacji budynku dawnego Polmosu w Łodzi. O wstrzymanie sprzedaży wnioskuje do komornika wierzyciel - Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
2012-12-13 Piotr Brzózka
czytaj...

ŁÓDŹ Pierwsze wizualizacje zagospodarowania Księżego Młyna zostaną pokazane w środę w siedzibie łódzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Wizualizacje przedstawi łódzka firma Arte.
2012-12-12 Matylda Witkowska
czytaj...

ŁÓDŹ Kirchol z ulicy Brackiej
2012-12-08 Anna Gronczewska
czytaj...


ŚLĄSKIE

SOSNOWIEC W ciągu najbliższego roku sosnowiecki Sąd Rejonowy opuści zabytkowy budynek przy ulicy 1 Maja. Pałac Oskara Schoena ma przejąć miasto. Są plany, by w obiekcie powstało Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego, przedstawiające tradycje, kulturę i historię regionu.
2012-12-17 Tomasz Szymczyk
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Krakowski sąd oddalił wniosek o nowy podział spadku po Stanisławie Wyspiańskim, złożony przez wnuczkę malarza - córkę jego najmłodszego syna Stanisława. Uznał, że nie ma podstaw do zmiany postanowienia ani powodów do uznania, że zostało ono wydane w złej wierze.
2012-12-28
czytaj...

KRAKÓW Kolekcja Krystyny Czapskiej - jej dar dla Wawelu - została wystawiona w salach zamku na wawelskim wzgórzu. Zbiór obejmuje dzieła powstałe w czasie od XVI w. do pierwszej połowy wieku XX: malarstwo polskie i obce, grafikę i rysunki, rzeźby, brązy gabinetowe, złotnictwo, zegary, ceramikę oraz meble. Krystyna Czapska opisała i z pietyzmem przechowywała zbiory, niektóre obiekty konserwowała, a całość skutecznie ochroniła przed niszczącym działaniem czasu. Na Wawelu poddano całość kolekcji profesjonalnym zabiegom konserwatorskim. Jak dalece przywróciły one blask zabytkowym obiektom możemy przekonać się na wystawie.
2012-12-18 Jolanta Antecka
czytaj...

KRAKÓW Uszkodzona kopuła kościoła śś. Piotra i Pawła
2012-12-19
czytaj...

HEBDÓW Przebudowa klasztoru w Hebdowie i przystosowanie jego zabudowań do nowych funkcji znalazły się w ścisłym finale konkursu "Małopolski Eurolider MRPO". Głosowanie internautów, które wyłoni zwycięzcę konkursu, kończy się we wtorek, 18 grudnia.
2012-12-17 Aleksander Gąciarz
czytaj...

KRZESZOWICE Policjanci z Krzeszowic zatrzymali czterech mężczyzn, którzy włamywali się do pałacu Potockich i kradli metalowe części.
2012-12-13
czytaj...

KRAKÓW Nieznany sprawca pomalował sprejem zabytkową, żelazną bramę w kamienicy przy ul. Szpitalnej 8. Usunięcie farby z sześćsetletniego metalu nie będzie ani proste, ani tanie - informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
2012-12-11
czytaj...

KRAKÓW 86 drzew zniknęło z Parku Decjusza na Woli Justowskiej. Miłośnicy tego pięknego miejsca nie mogą wyjść z oburzenia. Jednak Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, na którego polecenie rozpoczęła się wycinka, przedstawia swoje racje.
2012-12-10 Małgorzata Stuch
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Muzeum Narodowe we Wrocławiu ogłosiło przetarg na przebudowanie i rewaloryzację budynku Pawilonu Czterech Kopuł.
2012-12-31 Małgorzata Matuszewska
czytaj...

SZCZEDRZYKOWICE Ok. godz. 1 wybuchł pożar w pałacyku w miejscowości Szczedrzykowice. Gasiło go 16 zastępów straży pożarnej.
31.12.2012
czytaj...

DOLNY ŚLĄSK Jak promować zabytki, żeby ludzie chcieli przyjeżdżać?
30.12.2012
czytaj...

WROCŁAW wreszcie oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym odzyskany w lipcu skarb europejskiej klasy, wart miliony euro obraz Cranacha "Madonna pod jodłami".
28.12.2012
czytaj...

WROCŁAW Zaniedbany i opuszczony budynek stał przy ul. Urbańskiego 6, obok Grobli Szczytnicko-Bartoszowickiej. Został rozebrany, bo w przyszłości przez to miejsce ma przebiegać tzw. aleja Wielkiej WyspY.
Marta Gołębiowska-Szuchta 24.12.2012
czytaj...

WROCŁAW Jeremias Joseph Knechtel wprawdzie urodził się w Czechach, w wiosce ?elty koło Czeskiej Kamienicy, ale na miejsce do życia i pracy wybrał Legnicę. Jego prace pokazuje wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy, którą możemy oglądać do końca marca.
20.12.2012
czytaj...


LUBELSKIE

LUBLIN Remont budynku Hospicjum Dobrego Samarytanina przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie ma się ku końcowi.

czytaj...

BIŁGORAJ To nie ma być skansen, a żywe miasto, w którym zamieszkają ludzie, będą działać restauracje i hotele. Biłgoraj odtwarza dawne ulice, domy, a nawet pałac i synagogę. Wszystko ma wyglądać jak na przełomie XIX i XX w.
29.12.2012
czytaj...

LUBLIN Zaczął się remont kirkutu. Potrzeba jeszcze pieniędzy
Piotr Kozłowski 26.12.2012
czytaj...

LUBLIN Pobierają od dzierżawców wysokie czynsze, ale zarobionych pieniędzy nie przeznaczają na remonty. Na najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta wciąż straszą odrapane elewacje. Po Nowym Roku do drzwi właścicieli takich budynków zapuka konserwator zabytków.
15.12.2012
czytaj...

LUBLIN W sobotę w Warszawie wręczono nagrody w konkursie "Wiki Lubi Zabytki 2012" zorganizowanym przez stowarzyszenie wikipedystów. Nadesłano rekordową liczbę 51 tysięcy 201 fotografii zabytków! Wybrano 10 najlepszych, które wezmą udział w ogólnoświatowej edycji konkursu. Prezentujemy najlepsze fotografie z Lubelszczyzny.
09.12.2012
czytaj...

LUBLIN Frontowa elewacja będzie tylko atrapą, która ma nadawać budynkowi zabytkowy wygląd. Dopiero metr za nią stanie szklana elewacja zupełnie nowego gmachu. Na przełomie roku ma ruszyć budowa hotelu przy ul. Sądowej w Lublinie. Według planu w "Wieniawskim" pierwsi goście mają zamieszkać w 2014 r.

czytaj...


PODLASKIE

BIAŁYSTOK W przyszłym roku pod styropian może pójść kolejny modernistyczny budynek, tym razem z ulicy Sienkiewicza. - To kolejna niepotrzebna termomodernizacja, która tylko zniszczy zabytek - komentują obrońcy historii.
Andrzej Kłopotowski 27.12.2012
czytaj...

ZWIERZYNIEC Zakończyły się prace przy budowie nowego ogrodzenia cmentarza wojskowego w Zwierzyńcu. Starą siatkę zastąpiło metalowe ogrodzenie.
22.12.2012
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Znane są wyniki kontroli, jaką w maju br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku. Wykazała ona, że w prowadzonych przez służby konserwatorskie postępowaniach zdarzały się błędy formalne, nie było też dostatecznego nadzoru nad zabytkami.
2012-12-21 Marek Adamkowicz
czytaj...

GDAŃSK Zakończył się trwający cztery lata I etap projektu "Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana". Ostatnim elementem remontu kościoła był powrót kilkunastu zabytków z historycznego wyposażenia kościoła, które zostały wywiezione w czasie wojny, by uchronić je przed zniszczeniem.
Ewa Karendys 28.12.2012
czytaj...

ELBLĄG W Elblągu odkopano pozostałości XIII-wiecznej warowni krzyżackiej. To jak na razie jedyna odkryta, drewniana, krzyżacka warownia w Europie.
28.12.2012
czytaj...

GDAŃSK W sobotę, podczas dnia otwartego Bramy Wyżynnej, mieszkańcy Gdańska będą mogli odwiedzić wszystkie zakamarki jednego z piękniejszych zabytków na Drodze Królewskiej.
14.12.2012
czytaj...

GDAŃSK Od lat nieremontowane, wiele z nich jest w fatalnym stanie. Do ruiny zwykle doprowadziły je lata zaniedbania, niefrasobliwość właścicieli i kompletny brak zainteresowania ze strony władz miasta. Warto je sobie obejrzeć, bo niebawem może ich już po prostu nie być.
Jowita Kiwnik 01.12.2012
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu