ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Miasto ponoć nie ma 14 mln zł na remont kamienic nr 12 i 14. Znalazło jednak (czytaj: wyrzuciło w błoto) 15 mln zł na wycinkę 1/3 drzew w Ogrodzie Krasińskich. Władze nie mają też oczywiście pomysłu, co zrobić z koszmarnym blokiem Próżna 5, którego szpetota teraz dopiero kontrastuje z odnowioną kamienicą.
31.01.2013
czytaj...

WARSZAWA Firma, która przeprowadziła zachwycający remont kamienic po nieparzystej stronie Próżnej, chciałaby odnowić też budynek po drugiej stronie ulicy.
29.01.2013
czytaj...

WARSZAWA Rudery stały się perłami. Niezwykła przemiana kamienic.
Dariusz Bartoszewicz 26.01.2013
czytaj...

WARSZAWA Od dzisiaj można za darmo zwiedzać zabytkową piwnicę pod kamienicą przy Brzozowej 11/13.
25.01.2013
czytaj...

WARSZAWA Debata ws. rzezi drzew w Ogrodzie Krasińskich.
24.01.2013
czytaj...

WARSZAWA Są wyniki sondażu dot. usunięcia "czterech śpiących"
Iwona Szpala 19.01.2013
czytaj...

WARSZAWA Lwy już po remoncie. Wróciły pod Pałac Prezydencki
18.01.2013
czytaj...

WARSZAWA W zabytkowej leśniczówce na skraju Lasu Kabackiego powstanie Centrum Edukacji Leśnej. Kosztująca 6,5 mln inwestycja ma się zakończyć w 2014 r.
14.01.2013
czytaj...

WARSZAWA Zaskakujący finał sporu o dawny pawilon meblowy przy ul. Emilii Plater. Budynek został wykreślony z ewidencji zabytków. Wojewódzki konserwator uznał, że nigdy nie powinien tam trafić.
Iwona Szpala, Michał Wojtczuk 09.01.2013
czytaj...

WARSZAWA Hotel Polonia wraca do przedwojennych właścicieli. Ratuszowi grozi konieczność wypłacenia odszkodowań na grube dziesiątki milionów złotych za to, że przed laty sprzedał nieruchomość, wiedząc o roszczeniach spadkobierców.
Iwona Szpala, Michał Wojtczuk 08.01.2013
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Rośnie liczba osób, które podają za spadkobierców byłych właścicieli nieruchomości i żądają ich zwrotu. W 2010 roku do Urzędu Miasta Łodzi wpłynęło 25 wniosków o zwrot nieruchomości, w 2011 roku już 28, a w 2012 roku - 34. Wśród nich jest wniosek mieszkającej w USA Dorothy Newman, która chce odzyskać kamienicę pod Gutenbergiem przy ulicy Piotrkowskiej 86.
2013-01-22 Jolanta Baranowska
czytaj...

ŁÓDŹ Słynna fabryka nici "Ariadna" na Widzewie to prawdziwy fenomen: jest jednym z nielicznych zakładów z czasów "ziemi obiecanej", które do dziś pracują i produkują te same wyroby. Ranga fabryki przy ul. Niciarnianej będzie jeszcze większa, ponieważ służby konserwatorskie właśnie wpisały ją do rejestru zabytków.
2013-01-20 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Po trwających ponad rok i wartych blisko trzy miliony złotych pracach konserwatorskich najpiękniejsze wnętrze Pałacu Karola Poznańskiego, siedziby łódzkiej Akademii Muzycznej, lśni dawnym blaskiem. Specjalnie z myślą o sali szkło katedralne do witraży zostało sprowadzone z hut amerykańskich produkujących je od XIX wieku według dawnych wzorów i technologii, zaś sztukaterie pokryto 24-karatowym złotem.
2013-01-16 Łukasz Kaczyński
czytaj...

WARTA Dzięki uprzejmości ojców bernardynów z Warty mogliśmy zejść do podziemi klasztoru. Jak czytamy w klasztornych kronikach, spoczywa tak ok. 430 osób. Klasztor w Warcie to jeden z najstarszych konwentów bernardyńskich w Polsce.
2013-01-28 Dariusz Piekarczyk
czytaj...

ŁÓDŹ Mylili się wszyscy! Budowniczym zabytkowej willi u zbiegu ul. Żeromskiego i al. Mickiewicza okazał się Ferdynand Schmidt. Do tej pory w publikacjach o łódzkich zabytkach czarno na biało stało, że pierwszymi właścicielami willi byli Abram Aronson i Jakub Kaffeman, do których należała pobliska fabryka wstążek.
2013-01-06 Wiesław Pierzchała
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW Fascynaci historii z firmy ART FM chcą odmienić los Fortu św. Benedykta. Biura, studio nagrań filmowych, restauracja z tarasem widokowym oraz ekspozycja poświęcona krakowskim fortyfikacjom - tak widzą nowe życie niszczejącego od lat zabytku.
Dawid Hajok 12.01.2013
czytaj...

TARNÓWZakończyły się prace remontowe w zabytkowym pałacyku w Parku Strzeleckim w Tarnowie. Obecnie trwa instalacja wyposażenia, po jej zakończeniu do budynku wprowadzi się Galeria Miejska - Biuro Wystaw Artystycznych. W planach jest także odnowienie murów miejskich przy ulicy Bernardyńskiej.
12.01.2013
czytaj...

ZAKOPANEW 2014 roku w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki będzie można oglądnąć szkice Petera Paula Rubensa. Prace wystawiane będą od lipca do września. 60 prac Rubensa przyjedzie z Siegerland Muzeum w Siegen - wystawa organizowana jest w 25. rocznicę podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy tym miastem a Zakopanem.
Marek Podmokły 16.01.2013
czytaj...

KRAKÓWGrzyby i bakterie mogą "zjeść" stary obraz czy druk przechowywany w nieodpowiednich warunkach. Temu zjawisku może zapobiec antyseptyczny papier do pakowania dzieł sztuki, który pochłania szkodliwe związki - mówi PAP Roman Gołąb z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
16.01.2013
czytaj...

ZATOR Wojewoda małopolski Jerzy Miller otworzył drogę rodzinie Potockich do odzyskania zespołu pałacowo-parkowego w Zatorze w powiecie oświęcimskim. Pałac odebrano im w 1944 roku dekretem PKWN o reformie rolnej. Wojewoda stwierdził jednak, że jego odebranie rodowi Potockich nie miało związku z przeprowadzoną wtedy reformą rolną.
24.01.2013
czytaj...

KRAKÓW Wyrwana figura chłopca, skradzione elementy nagrobnej rzeźby. Nieznani sprawcy po raz kolejny zdewastowali grób Tadeusza Kantora na cmentarzu Rakowickim. Jak w przyszłości zabezpieczyć grób wielkiego artysty przed wandalami?
Jarosław Sidorowicz 28.01.2013
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

CHOJNÓW Dolnośląski konserwator zabytków zdecydował, że polichromie z lat 60. w chojnowskim kościele, przedstawiające Gagarina, Armstronga, czerwonoarmistę i Martina Luthera Kinga, powinny pozostać na swoim miejscu. Legniccy biskupi uważają je jednak za socrealistyczne i wciąż chcą je zamalować
Michał Kokot 30.01.2013
czytaj...

WROCŁAW Miejski konserwator zabytków przygotowuje nakaz remontu dla właściciela XVI-wiecznego dworu, od lat niszczejącego przy ul. Wiejskiej na Oporowie. W sprawie dewastacji unikatowego zabytku interweniowała rada osiedla Oporów i policja.
Marta Gołębiowska-Szuchta 31.01.2013
czytaj...

DOLNY ŚLĄSK Jak uratować dolnośląskie zabytki, które stają się ruinami?
26.01.2013
czytaj...

WAŁBRZYCH Dzięki unijnemu dofinansowaniu i pieniądzom miasta dawna kopalnia Julia w Wałbrzychu ma stać się centrum muzealno-wystawienniczo-rozrywkowym.
24.01.2013
czytaj...

PRZYBORÓW Na początku stycznia Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała znajdujący się w jej zasobach pałac w Przyborowie (gmina Wińsko). Kupił go prywatny inwestor.
16.01.2013
czytaj...


PODLASKIE

PODLASKIE To ostatnia chwila, by wystąpić do magistratu po dotację do remontu zabytku. Do podziału w tym roku jest okrągły milion.
28.01.2013
czytaj...

SUPRAŚLNa razie podświetlana jest tylko przy okazji największych świąt. Jeszcze w styczniu ma się to zmienić. Mowa o supraskiej cerkwi Zwiastowania NMP w prawosławnym monasterze.
Andrzej Kłopotowski 17.01.2013
czytaj...

BIAŁYSTOK Oświetlenie nie spełnia wymogów, jakie postawił konserwator. Dlatego też salon ogrodowy Branickich tonie w ciemnościach. Iluminacja barokowego założenia ma być poprawiona w tym roku.
Andrzej Kłopotowski 15.01.2013
czytaj...

BIAŁYSTOK Wizja św. Dominika, rzeźnia miejska, Altana Chińska. Co w zabytkach piszczy?
14.01.2013
czytaj...

BIAŁYSTOK Satyr i Bachantka doczekają się towarzystwa. W ogrodzie.
13.01.2013
czytaj...

śWIĘTA GÓRA GRABARKA Kradzież w cerkwi na Świętej Górze Grabarce. Zginęły wota.

czytaj...

BIAŁYSTOK Barter u Beckera. Nowy właściciel szykuje projekt rewitalizacji pałacu.
Monika Kosz-Koszewska 10.01.2013
czytaj...


POMORZE

GDAŃSK Jest zielone światło dla zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów. W pierwszej kolejności ma zostać zagospodarowana działka przy Moście Zielonym. Znamy już wizualizacje, a te skłaniają do dyskusji...
2013-01-25
czytaj...

SKARSZEWY W Skarszewach, niewielkim miasteczku na Kociewiu mieszkańcy zamierzają powtórzyć niezwykły wyczyn z 14 na 15 września 1741 roku. Co ciekawe, trwają już prace nad tym zadaniem - pisze skarszewianin Sebastian Dadaczyński.
2013-01-26 Sebastian Dadaczyński
czytaj...

GDAŃSK Trzy studentki uczelni artystycznych trafiły do policyjnego aresztu, które sprejem namalowały graffitti na co najmniej 17 budynkach gdańskiego Starego Miasta. Kobiety zostały zatrzymane przez policjantów ze Śródmieścia. Funkcjonariusze cały czas ustalają, które z oszpeconych obiektów to zabytki, a także docierają do właścicieli zniszczonych budynków i ustalają dokładną wartość straty z tytuły uszkodzeń. Dziewczyny zostały zawieszone w prawach studenta.
2013-01-10 Szymon Zięba
czytaj...

GNOJEWO Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zapowiedział cofnięcie zgody na prowadzenie prac w gotyckim kościele św. Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie (powiat malborski). Dla społeczników z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, które od 2009 r. próbowało ratować świątynię, to duże zaskoczenie. Trudno im pojąć decyzję konserwatora, a jeszcze bardziej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2013-01-15 Marek Adamkowicz
czytaj...

SOPOT Muzeum Sopotu wzbogaciło się o niezwykły album z fotografiami sprzed wojny. Na zdjęciach zrobionych przez gdańskich aktorów zobaczymy statystów prezentujących teatralne kostiumy, nieznane wcześniej ujęcia ze spektakli Opery Leśnej, bale i sceny z życia towarzyskiego artystów.
Dorota Karaś 18.01.2013
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu