ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Nowoczesny biurowiec stworzony w zabytkowych kamienicach przy Próżnej jest już niemal w całości wynajęty. Inwestor, firma Warimpex, właśnie sprzedał oba budynki funduszowi IVG Warschau Fonds.
27.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Spadkobiercy kupieckiego rodu Jabłkowskich są o krok od eksmitowania księgarni Traffic z budynku przy Brackiej 25. - Zajmuje ten budynek prawem kaduka, nie płaci ani grosza, a na propozycje podpisania umowy najmu nie odpowiada - wylicza prawnik reprezentujący rodzinę Jabłkowskich.
Michał Wojtczuk 27.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Czy warto wydawać 10 mln zł na remont placu Piłsudskiego z pełną świadomością, że efekt tych prac zostanie zmarnowany, gdy kiedyś zacznie się odbudowa Pałacu Saskiego? - To błąd. Obawiam się, że to przesądzi o tym, że pałac nigdy nie powstanie - prorokuje projektant odbudowy pałacu
Michał Wojtczuk 26.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wycinki drzew w Ogrodzie Krasińskich. Powodem odmowy był "brak znamion czynu zabronionego".
26.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Już 700 osób podpisało petycję o ratowanie zrujnowanej willi Pod Kogutkiem w Radości. Wśród nich Irena Santor, Dorota Kędzierzawska, Emilia Krakowska i Ignacy Gogolewski. Społeczna akcja finiszuje dziś debatą o przyszłości zabytkowego domu.
Tomasz Urzykowski 22.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Zabytkowy kirkut na Bródnie zmienił właściciela. Decyzją wojewody została nim Gmina Żydowska w Warszawie. Deklaruje, że jeszcze w tym roku rozpocznie remont cmentarza. Fundusze ma z odszkodowania za inną nieruchomość w mieście.
Tomasz Urzykowski 20.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Mniej miejsca dla samochodów, więcej dla pieszych, rowerzystów i działań artystycznych - takiego placu Małachowskiego chcą jego sąsiedzi. Zielone światło zapalili już konserwator zabytków i inżynier ruchu.
Tomasz Urzykowski 18.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Pawilon Kliniki Dermatologii przy ulicy Koszykowej 82a został wpisany do rejestru zabytków. Budynek powstał w latach 20. XX w.
18.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Najpierw było rozczarowanie. Gdy w listopadzie spod rusztowań wyłoniły się odnowione elewacje Zamku Królewskiego od strony Wisły, zamiast głosów zachwytu słychać było pytania: "Kto wymyślił te kolory?", "Czemu takie smutne?".
Tomasz Urzykowski 13.02.2013
czytaj...

WARSZAWA W piątek zaczęło się wyburzanie budynku przy ul. Pańskiej, w pobliżu ronda Daszyńskiego. We wtorek maszyny niszczyły już ostatnią klatkę schodową, co uwiecznił nasz reporter.
08.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Zbudowana pod koniec XIX wieku kamienica w Al. Ujazdowskich 18 jest już w rejestrze zabytków. Było o niej głośno, gdy ekipa budowlana bez zgody konserwatora skuła z fasady balkony.
Tomasz Urzykowski 12.02.2013
czytaj...

WARSZAWA Fort Traugutta znalazł wreszcie nabywcę. To Michał Kiciński, spółki CD Projekt - znanego wydawcy gier komputerowych, w tym Wiedźmina.
11.02.2013
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Podczas remontu kapitalnego dawnej rezydencji fabrykanta Adolfa Daubego przy ul. Piotrkowskiej 171/173, w pobliżu "Centralu", odsłonięto polichromie. Można je podziwiać m.in. na ścianach klatki schodowej oraz na sufitach dwóch reprezentacyjnych komnat na piętrze: w jadalni i salonie. Ich autor jest nieznany. Wszystkie zostały bezmyślnie zamalowane farbą olejną w czasach PRL.
2013-03-07 Wiesław Pierzchała
czytaj...


ŚLĄSKIE

ŚLĄSKIE Psują przestrzeń naszych miast i pozbawiają nas w niej komfortu życia... Reklamy. Nie jesteśmy im przeciwni, ale nie zgadzamy się na ich wszechobecność, nachalność i szkaradę. Najgorzej, jeśli szpecą nieliczne piękne albo zabytkowe miejsca w aglomeracji. A takich reklam nie brakuje.
2013-02-19 Justyna Przybytek
czytaj...

CHORZÓW Planetarium Śląskie w Chorzowie - największe i najstarsze w Polsce - zostało wpisane do rejestru zabytków. Dyrekcja placówki liczy na większe środki, które pozwolą zachować unikatowy charakter obiektu.
2013-02-24
czytaj...

RACIBÓRZ Zakończyły się już prace budowlane i konserwatorskie na zewnątrz kaplicy zamkowej św. Tomasza Becketa przy Zamku Piastowskim w Raciborzu.
2013-02-26
czytaj...

BIELSKO-BIAŁA Miasto sprzeda jedną z najładniejszych willi.
03.02.2013
czytaj...


MAŁOPOLSKA I PODKARPACIE

KRAKÓW 11 tys. woluminów, w tym 8 tys. starodruków, wartych ok. 20 mln zł, przekazali w depozyt Bibliotece Jagiellońskiej kameduli z klasztoru na Bielanach. Przez tydzień w Jagiellonce można oglądać wystawę najcenniejszych pozycji z kolekcji.
2013-02-28
czytaj...

KRAKÓW Niewiele ponad rok temu zakończył się remont zabytkowego przepustu drogowego pod nasypem kolejowym, który łączy ulice Miodową z Siedleckiego. Efekt prac dewastują wandale. Mimo apeli szanse na montaż kamery w tym rejonie są niewielkie.
2013-02-28 Marcin Warszawski
czytaj...

ZATOR Spadkobiercy Potockich odzyskali większość rodzinnych dóbr w Zatorze, w tym zabytkowy pałac i park, ale na razie nie wiadomo, jakie mają dalsze plany. Gdyby chcieli je sprzedać, prawo pierwokupu ma gmina. Opusztoszały od ośmiu lat pałac popada w ruinę.
2013-02-26 Bogusław Kwiecień
czytaj...

MAŁOPOLSKA Zobaczcie galerię zdjęć największych muzeów w naszym województwie pod względem powierzchni całkowitej. Które z nich najbardziej Wam się podoba? Które najbardziej lubicie?
2013-02-21
czytaj...


DOLNY ŚLĄSK

WROCŁAW Muzeum Narodowe we Wrocławiu przyjęło w depozyt (z przeznaczeniem do zakupu) obraz "Wiosna" (Baśniowy ogród) Tadeusza Makowskiego. Można go oglądać na wystawie "Polska sztuka współczesna".
27.02.2013
czytaj...

WROCŁAWDo wrocławskiego Muzeum Narodowego wpłynęły tylko dwie oferty na przetarg, który ma wyłonić wykonawcę rewaloryzacji i przebudowy zabytku na cele wystawiennicze. Zwycięzcę poznamy prawdopodobnie za dwa tygodnie.
Agata Saraczyńska 25.02.2013
czytaj...

WROCŁAW Czy rzeźbiarz, którego dzieła zdobią kościoły na całym niemal Śląsku, może zostać zapomniany? Może, nawet jeśli jest Witem Stwoszem XX wieku. Ale nadszedł czas, żeby naprawić krzywdę, którą historia wyrządziła Brunonowi Tschötschelowi.
Beata Maciejewska 23.02.2013
czytaj...

JELENIA GÓRA W Muzeum Karkonoskim od niedawna można już oglądać stałą wystawę na temat historii, kultury i sztuki Jeleniej Góry i całego regionu. Warto się tam wybrać.
22.02.2013
czytaj...

DOLNY ŚLĄSK 3 mln na zabytki od ministra kultury. Finansowa kroplówka.
Beata Maciejewska 22.02.2013
czytaj...


WIELKOPOLSKA

POZNAŃ Poznańscy architekci zaprojektowali odbudowę charakterystycznej kamienicy przy ul. Ogrodowej 19, którą zburzono w 2011 r. Historyczny kostium będzie krył nowoczesne biura i luksusowe apartamenty.
Michał Wybieralski 21.02.2013
czytaj...

POZNAŃ Miejska konserwator zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska wysłała do dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu list z żądaniem usunięcia reklam z wieży zamku na Wzgórzu Przemysła.
17.02.2013
czytaj...

POZNAŃ Konserwatorzy odsłonili już oryginalne, intensywne brązy i morskie zielenie bogatych sztukaterii zdobiących pokoje przy ul. Działyńskich 3. W budynku zaczął się wreszcie remont. W przyszłości mają tu być biura.
Maria Bielicka 14.02.2013
czytaj...

POZNAŃ "Czyściciel kamienic" chce kupić zabytkowy budynek w centrum.
Maria Bielicka 09.02.2013
czytaj...


PODLASKIE

SAWEJKI Kompleks parkowo-dworkowy w Sawejkach w obwodzie brzeskim, należący kiedyś do rodu Czapskich, to tylko jeden ze sprzedanych ostatnio - za 200 tys. dolarów - dawnych dworków na Białorusi. W innym pewien Rosjanin chce stworzyć Muzeum Szlachty Białoruskiej.
Małgorzata Wyrzykowska 23.02.2013
czytaj...

PODLASKIE Ponad milion złotych trafi do regionu na ochronę zabytków. Minister kultury rozdzielił je między pięć obiektów: cztery świątynie i jeden klasztor. Dzięki pieniądzom uda się m.in. wyremontować jedną z najpiękniejszych i najmniejszych cerkiewek na Podlasiu - w Werstoku. Sprawa jest pilna - przeciekający dach niszczy zabytek z 1768 roku.
Monika Żmijewska 02.02.2013
czytaj...


WARMIŃSKO MAZURSKIE

OLSZTYN Właściciel dworca chce przejąć zabytkową kamienicę.
Grzegorz Szydłowski 20.02.2013
czytaj...

OLSZTYN Dramatyczny stan przeprawy przy ul. Pieniężnego w Olsztynie sprawił, że urzędnicy myślą o budowie nowej konstrukcji. Wiele wskazuje jednak na to, że trzeba będzie ją odtworzyć w obecnej formie.
03.02.2013
czytaj...


POMORZE

POMORZE Dwanaście unikatowych pomorskich zabytków otrzyma finansowe wsparcie. Dzięki temu odzyskają dawny blask. Decyzję w tej sprawie podjął już Sejmik.
2013-02-26 Kazimierz Netka
czytaj...

MALBORK Władze Muzeum Zamkowego, oprócz zajmowania się bezcennymi eksponatami, mają jeszcze na głowie obowiązki z zakresu... obrotu nieruchomościami. Instytucja kulturalna jest w trakcie poszukiwania firmy, która ponownie uruchomi hotel w sąsiedztwie zamku.
2013-02-23 Jacek Skrobisz
czytaj...

TCZEW Kolejne dobre wieści w sprawie przebudowy tczewskiego zabytkowego mostu przez Wisłę. Przedstawiciele rządu, z którymi rozmawialiśmy w Warszawie, nie wycofują się z deklaracji przekazania środków na remont ponad 150-letniego obiektu.
2013-02-22 Sebastian Dadczyński
czytaj...

OLIWA Działka, na której znajduje się zespół katedralny gdańskiej diecezji, ma obciążoną hipotekę do wysokości 21 mln zł za długi wobec banku. Zabezpieczenie ustanowiono w latach 2004-2005. Jak wynika z hipoteki dług nadal nie został spłacony. Tymczasem okazuje się, że hipoteka w praktyce może być nic niewarta.
2013-02-22 Łukasz Kłos
czytaj...

OLIWA Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku walczy o stan zabytkowej zajezdni tramwajów konnych
2013-02-17
czytaj...

POMORZE Walka o zabytki wywiezione przed laty do Warszawy. Czy wrócą na Pomorze?
2013-02-13 G. Antoniewicz, R. Kończyński, J.Łabasiewicz
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu