ZABYTKOM NIEOBOJĘTNY
przegląd prasy


zabytki
WARSZAWA

WARSZAWA Szwedzki kamień miał posłużyć do zbudowania nowego Berlina, mitycznej Germanii, według wizji Hitlera i nadwornego architekta III Rzeszy Alberta Speera. Przydał się m.in. na pomnik Bohaterów Getta w Warszawie.
Dariusz Bartoszewicz 27.04.2013
czytaj...

WARSZAWA Na Woli w zabytkowej hali produkcyjnej powstanie największy w Polsce ośrodek medytacyjny dla buddystów - Hala Buddów.
27.04.2013
czytaj...

WARSZAWA Choć na dworze deszcz, a w środku nie ma jeszcze żadnej wystawy, budynek Muzeum Historii Żydów Polskich odwiedziło w ten weekend kilka tysięcy osób. W niedzielę około południa hol gmachu wypełniony był ludźmi.
Tomasz Urzykowski 28.04.2013
czytaj...

WARSZAWA Ponad 7 mln zł na wsparcie remontów warszawskich zabytków wydadzą w tym roku władze stolicy. Za te pieniądze m.in. odtworzony będzie dach willi Arpada Chowańczaka na Mokotowie i odnowiony front kościoła św. Augustyna na Woli.22.04.2013
czytaj...

WARSZAWA Śródmieście modelowo przygotowuje konkurs architektoniczny na remont pl. Małachowskiego, na którym najbardziej przeszkadzają samochody. Tylko czy znajdą się pieniądze, żeby przeprowadzić zmiany?
Dariusz Bartoszewicz 25.04.2013
czytaj...

WARSZAWA Drewniana willa typu "świdermajer" spłonęła dziś przed południem w Radości. Budynek był opuszczony.
10.04.2013
czytaj...

WARSZAWA Kierowca koparki przejeżdżającej przez bramę koło katedry św. Jana zahaczył o gzyms. Z zabytkowego budynku ukruszyły się fragmenty cegły i tynku.
09.04.2013
czytaj...

WARSZAWA Dziewięć miesięcy po remoncie most znowu oszpecony
08.04.2013
czytaj...

WARSZAWA Wielki biurowiec wyrośnie nad zabytkowym pałacykiem.Michał Wojtczuk 15.04.2013
czytaj...


ŁÓDZKIE

ŁÓDŹ Łódzkie imperium przemysłowe Szai Rosenblatta było tam, gdzie dziś jest politechnika. To wiemy. A gdzie mieszkał ten potentat fabryczny i jego liczna rodzina? Tu zaczynają się schody...
2013-04-30 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ Centralne Muzeum Włókiennictwa. Wielką atrakcję stanowi już sam budynek Muzeum: placówka mieści się w klasycystycznej Białej Fabryce Ludwika Geyera, uważanej za jeden z najpiękniejszych przykładów architektury przemysłowej. Malowniczo położony nad stawem budynek przy ul. Piotrkowskiej 282 został odnowiony i adaptowany z wielką dbałością o historyczny detal.
2013-04-28 Roman Czubiński
czytaj...

ŁÓDŹ Nowy właściciel "Polmosu" zamierza odnowić zabytkowe mury pofabryczne, postawić nowe budynki i uruchomić w tym miejscu centrum biurowo-handlowe.
2013-04-19 Wiesław Pierzchała
czytaj...

ŁÓDŹ W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w łowickim muzeum rozstrzygnięto w czwartek ogólnopolski konkurs "Zabytek zadbany". Do wyróżnienia przyznawanego przez głównego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego nominowano 18 obiektów z całej Polski.
2013-04-18 Rafał Klepczarek
czytaj...

ŁÓDŹ Ponad 4 mln zł kosztowała kompleksowa renowacja gmachu Muzeum Sztuki w Łodzi. Pięcioletnie prace zakończyły się odnowieniem nie tylko rzeźb i detali kamiennych z piaskowca zdobiących elewację neorenesansowego pałacu, który w 1896 roku wybudowany został dla Maurycego Poznańskiego i jego żony Sary.
2013-04-18 Łukasz Kaczyński
czytaj...

ŁÓDŹ Nie milkną echa naszej publikacji na temat opłat, które łódzki Zarząd Dróg i Transportu chce pobierać od właścicieli neonów i szyldów - za zajmowanie "pasa drogowego". Blisko 30 tys. zł rocznie musiałby płacić Teatr Nowy w Łodzi, właściciel dwóch neonów, w tym jednego nagrodzonego "Punktem dla Łodzi". ZDiT wprawdzie przygotowuje nowelizację do uchwały, ale zapewne nie obejmie ona wszystkich podmiotów, które swą obecność w mieście zaznaczają szyldami.
2013-04-16 Łukasz Kaczyński
czytaj...

ŁÓDŹ Łukasz Stryjek, student Politechniki Łódzkiej, odtworzył Wielką Synagogę, stojącą przed wojną na pustym obecnie placu na rogu al. Kościuszki z ul. Zieloną. Zrobił to w przestrzeni wirtualnej, a uczelnia nalega, aby praca studenta i jego opiekunów posłużyła promocji miasta i regionu.
2013-04-14 Maciej Kałach
czytaj...

ŁÓDŹ Znów w pełnej krasie można podziwiać wspaniałe polichromie, sztukaterie i piec kaflowy zdobiące zabytkową rezydencję Adolfa Daubego przy ul. Piotrkowskiej 171/173, przy "Centralu". Właśnie zakończył się remont kapitalny obiektu należącego do miasta.
2013-04-13 Wiesław Pierzchała
czytaj...


ŚLĄSKIE

ŚWIĘTOCHŁOWICE Muzeum Powstań Śląskich ma pokazywać pełną prawdę i bez niedomówień. Wystawa ma rozwijać tę część historii Śląska, która w Muzeum Śląskim potraktowana jest pobieżnie. Czy wystawa będzie kontrowersyjna?
2013-04-30 Martyna Dyszka
czytaj...

ŚLĄSKIE 18 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Ochrony Zabytków. Na początku lat osiemdziesiątych ustanowiła go Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków. W naszym kraju jego celem jest prezentacja zabytków o szczególnym znaczeniu dla światowego dziedzictwa. To też okazja to prezentacja bogatej spuścizny kulturowej naszego kraju. Przeczytaj rozmowę i zobacz galerię zaniedbanych zabytków w woj. śląskim.
2013-04-18
czytaj...

ŚWIĘTOCHŁOWICE Konsorcjum dwóch firm z Gliwic i Bytomia na początku lipca rozpocznie remont budynku, w którym swoją siedzibę będzie mieć Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Wkrótce ogłoszony zostanie też przetarg na wykonawcę ekspozycji. Jak zapowiada prezydent Dawid Kostempski, muzeum otwarte zostanie 1 października 2014 roku.
2013-04-17 Martyna Dyszka
czytaj...

CZĘSTOCHOWA Po Częstochowie krąży plotka - śmieciarze wyrzucają kulturę z Pałacu Ślubów. Historia jak w żarcie o Radiu Erewań - referat kultury zniknie z Pałacu Ślubów, ale go nie wyrzucają, tylko przeprowadzają i nie śmieciarze są sprawcą przeprowadzki, ale Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, które - jak w Radiu Erewań - ma jednak coś wspólnego ze śmieciami.
2013-04-17 Janusz Strzelczyk
czytaj...

GLIWICE "Właścicielu, zabezpiecz wieżę", "Są tacy, co wierzą, że się uda", "Obywatele obserwują" - to tylko niektóre hasła, przyświecające obywatelskiej akcji ratowania zabytku, które znalazły swój wyraz na transparentach i tabliczkach umieszczonych na płocie niszczejącego obiektu w Gliwicach. To najnowsza akcja, bo pasjonaci wieży ciśnień, mieszczącej się przy ul. Sobieskiego, chcą ratować ten jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w mieście przed dewastacją nie od wczoraj.
2013-04-23 Marlena Polok-Kin
czytaj...


POMORZE

RUSOCIN Dworek w Rusocinie. Marcin P. nie płaci za użytkowanie zabytkowego budynku. Co zrobi gmina?
2013-04-11 Agata Cymanowska
czytaj...

GDAŃSK Samorządowe Kolegium Odwoławcze stanęło po stronie władz Gdańska, które odmówiły ujawnienia radnemu miejskiemu Wiesławowi Kamińskiemu umowy, zawartej ze spółką Polnord w sprawie zagospodarowania Wyspy Spichrzów. - Jestem przekonany, żeza półtora roku gdańszczanie nie wybiorą na prezydenta człowieka, który ukrywa przed nimi informacje, na co wydaje pieniądze - mówi radny Kamiński.
2013-04-10 Marek Adamkowicz
czytaj...

TCZEW W ciągu najbliższych trzech tygodni dowiemy się, w jakim kształcie zostanie odrestaurowany zabytkowy most w Tczewie przez Wisłę. Mieszkańcy na spotkaniu otwartym poznali koncepcje przebudowy zabytkowego obiektu. Projektanci z firmy Europrojekt przygotowali cztery koncepcje. Trzy z nich mają po dwa warianty.
2013-04-25 Anna Szałkowska
czytaj...

Przegląd przygotowany przez Alicję Kisiel.

       
Prowrót na główną stronę Przeglądu