Jest ważnym zabytkiem nie tylko dla miłośników sztuki sakralnej, ale i dla tych, którzy fascynują się historią. Kościół Trójcy Świętej w Korfantowie dla każdego z nas może się okazać ciekawym celem wycieczki, tym bardziej, że w kościelnym wnętrzu kryją się cenne zabytki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Kościół w Korfantowie to wyjątkowo ciekawa budowla, zaliczana też do grona najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie województwa opolskiego. Wiadomo, że zabytek ten może się pochwalić długą historią, gdyż jego budowę rozpoczęto jeszcze w XIII wieku. I choć z czasem budowla ta zmieniła swą formę, wciąż można tu dostrzec wiele ciekawych detali architektonicznych z różnych okresów historycznych. W początkach XX wieku powstała charakterystyczna wieża, wzniesiona została też nowa nawa główna. Pracom tym towarzyszyła rozbiórka starego kościoła, choć starano się ocalić te pamiątki, które miały ogromną wartość. Możliwość ich podziwiania sprawia, że niewielki Korfantów jest bardzo atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika sztuki i historii. Jakie zabytki zasłużyły tu na szczególne wyróżnienie?
Wśród tych atrakcji, które przyciągają uwagę, znajduje się granitowy portal wejścia głównego. We wnętrzu dominuje neobarok, nie brak tu jednak ciekawych pamiątek z poprzednich epok. Cennym zabytkiem jest tu również płyta nagrobna feudalnego pana Henryka Wacława Nowagka – zmarłego w 1681 roku w czasie epidemii dżumy. Poświęcony mu pomnik nagrobny jest jedną z najważniejszych ozdób kościelnego wnętrza oraz zabytkiem, na którym skupia się uwaga większości zwiedzających tę świątynię turystów. Podobnym, równie cennym zabytkiem, jest pochodząca z 1591 roku płyta nagrobna najmłodszej córki Henryka Schuberta – Urszuli. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania kościoła? Na marmurową chrzcielnicę z przełomy XVIII i XIX wieku oraz na świeczniki procesyjne cechów rzemieślniczych. Warto też zwrócić uwagę na takie elementy wystroju kościelnego wnętrza, jak stacje Drogi Krzyżowej oraz figury przyścienne.