Ogromna ilość tras turystycznych i spacerowych sprawia, że każdy z nas może tak zaplanować trasę wycieczki po Krakowie, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Kto interesuje się historią, kto chce poszerzyć swą wiedzę na temat judaizmu, ten z pewnością doceni piękno Kazimierza. To jedna z najciekawszych dzielnic jakimi może nas oczarować Kraków, a czekające tu zabytki mają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Na jakie obiekty warto tutaj zwrócić szczególną uwagę? Jakich atrakcji nie można pominąć podczas wizyty na terenie żydowskiego Kazimierza?
Krakowskie synagogi: perły architektury
Krakowskie synagogi zachwycają swą różnorodnością oraz przeszłością. Każda z nich ma unikalną formę, a wspólnie tworzą kolekcję zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. Które synagogi wzbudzają największe zainteresowanie? Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Kazimierzu jest Synagoga Stara – siedziba muzeum, a jednocześnie – najstarsza bożnica na terenie Krakowa. Wzniesiona przy ulicy Szerokiej w połowie XV wieku, przyciąga zarówno muzealną ekspozycją, jak i piękną elewacją. Dzięki tym czynnikom stała się jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiego Krakowa, do którego tak chętnie zaglądają turyści z całego świata. Wiadomo też, że wielkim powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się Synagoga Remuh, funkcjonująca przy ulicy Szerokiej już w połowie XVI stulecia. Dziś jest ona jedynym krakowskim żydowskim domem modlitwy, w którym odbywają się regularnie nabożeństwa, co sprawia, że zainteresowanie turystów tym zabytkiem dodatkowo się zwiększa. Miłośników monumentalnych budowli zachwyci z kolei Synagoga Izaaka – największa synagoga, jaką może się pochwalić Kraków. Bożnica ta przyciąga jednocześnie barokowym portalem oraz arkadowymi schodami, które stały się znakiem rozpoznawczym tej budowli.
Jednak nie tylko Kraków słynie ze wspaniałych zabytków historycznych. Dowiedz się, jakie skarby spotkasz w Tychach na stronie https://halotychy.pl/.
Innym zabytkiem godnym polecenia jest Synagoga Wysoka z XVI wieku. Wielką jej ozdoba jest skromny renesansowy portal z okutymi żelazem drzwiami, choć to wnętrze – a przede wszystkim sala modlitewna – zasługują tu na szczególne wyróżnienie. Ciekawą formą architektoniczną może się też pochwalić Synagoga Tempel – ciekawy przykład stylu mauretańskiego oraz zabytek, który przypomina nam o postępowych Żydach z krakowskiego Kazimierza.
Żydowskie nekropolie: w królestwie macew
Żydowski Kazimierz to nie tylko piękne synagogi, ale i nekropolie. Przyciągają one wspaniałymi macewami, wśród których nie brak dzieł sztuki mogących się pochwalić bogatą symboliką. Gdzie warto się wybrać? Niezapomnianych wrażeń dostarczy wizyta na terenie cmentarza przy ulicy Miodowej. Znany jako Cmentarz Nowy, może się pochwalić historią sięgającą XIX wieku oraz imponującą kolekcją nagrobków, przy czym najstarszy pochodzi z 1809 roku. Kto chce ujrzeć starsze macewy, ten powinien odwiedzić cmentarz znajdujący się w sąsiedztwie Synagogi Remuh, tuż przy ulicy Szerokiej. Tu można podziwiać macewy z XVI – XIX wieku. Do naszych czasów przetrwało około 700 nagrobków, a w ich gronie znalazły się obiekty tak ciekawe, jak groby tumbowe. Dominują tu jednak tradycyjne macewy, których bogata symbolika tak wiele opowiada nam o dawnych mieszkańcach krakowskiego Kazimierza.
Najważniejsze place i ulice
Niemal każdy placyk i każda uliczka na terenie Kazimierza mogą nas urzec swym pięknem. Są jednak dwa punkty, które mają wyjątkowe znaczenie. Jednym z tych miejsc, którego w czasie wycieczki po terenie Kazimierza nie można pominąć, jest ulica Szeroka. Ten wydłużony rynek znany jest z najpiękniejszych kamienic oraz bożnic, które dziś są tak ważnymi zabytkami i unikalnymi atrakcjami turystycznymi. Drugim ważnym punktem na mapie żydowskiego Kazimierza jest Plac Nowy, kojarzony przede wszystkim ze słynnym „Okrąglakiem”. Wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku budynek o charakterystycznej sylwetce, początkowo pełnił rolę krytej hali targowej, a następnie – rytualnej rzeźni. Dziś Plac Nowy jest znanym miejscem targowym, a Okrąglak przyciąga sklepikami oraz punktami gastronomicznymi.
Kazimierz jest wyjątkowym fragmentem Krakowa. Tu wciąż można się spotkać z cennymi pamiątkami po miejscowej społeczności żydowskiej, tu można zdobywać wiele cennych informacji na temat judaizmu oraz kultury żydowskiej. Efekt? Wycieczki po tej części małopolskiej stolicy dla każdego z nas staną się wyjątkowym doświadczeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci.