Dla tych osób, które interesują się historią i lubią spędzać wolny czas w otoczeniu pięknych budowli, Kozłówka bez wątpienia stanie się wspaniałym celem wycieczki. Co sprawia, że ta rezydencja cieszy się tak wielkim powodzeniem wśród zwiedzających? Z jakich względów warto zajrzeć na jej teren w trakcie wycieczki po okolicach Lublina?
Pałac w Kozłówce – co warto wiedzieć?
Pałac w Kozłówce ma się czym pochwalić, a już samo jego położenie jest wielkim walorem. Piękna sceneria Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego zachęca do odwiedzenia tego miejsca, wielkie wrażenie robią też ogrody, które otaczają ten cenny zabytek.
Sam pałac intryguje swymi rozmiarami oraz formą. Miłośnicy historii sztuki zgodnie twierdzą, iż jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich, z jakimi można się spotkać na ziemiach polskich. Swą ostateczną formę pałac ten przybrał w 1742 roku, choć czasy jego świetności przypadają na lata urzędowania w jego murach Zamoyskich. To oni pod koniec XVIII wieku stali się właścicielami Kozłówki i sprawili, iż stała się ona ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Szczególnie zasłużoną osobą w dziejach tej rezydencji jest Konstanty Zamoyski, który – wraz ze swą żoną Anielą Potocką – zainwestował sporo pieniędzy w rozbudowę tego pałacu. W ten oto sposób Kozłówka zyskała teatralnię oraz pałacową kaplicę.
Sporo pieniędzy wydano też na zmianę wyglądu pałacowych wnętrz oraz na ozdobienie ich wieloma cennymi dziełami sztuki. Do dziś zachowało się tu ponad 450 obrazów (a w czasach świetności pałacu było ich tu około tysiąca), pięknych mebli oraz wyrobów z porcelany.
Więcej interesujących artykułów o atrakcjach turystycznych, znajdziesz w serwisie nakoncuswiata.pl.
Pałac w Kozłówce miał sporo szczęścia, gdyż już w 1944 roku został uznany za placówkę muzealną
Dzięki temu przemarsz Armii czerwonej nie wiązał się tu z większymi zniszczeniami, choć i tak spora część zgromadzonych tu dób wojny nie przetrwała. Dlaczego? Bo ostatnia właścicielka pałacu, Jadwiga, uciekając z Kozłówki do Warszawy, starała się ze sobą zabrać najcenniejsze rzeczy.
Zostały one zniszczone w czasie powstania warszawskiego, co dla wielu miłośników sztuki jest ogromną stratą. Na szczęście to, co można podziwiać do dziś w Kozłówce, też może oczarować turystów, dla których piękne wnętrza i pałacowe ogrody mogą się okazać wymarzonym punktem na trasie historycznej wycieczki po okolicach Lublina.