Według wyliczeń Narodowego Dziedzictwa mamy w Polsce 402 zamki. Każdy z nich skrywa historię oraz typowy dla danego wieku styl architektoniczny.
Dziś przedstawimy zamki, które pochodzą z czasów średniowiecza. Na które obiekty warto zwrócić szczególną uwagę?
Zamek w Golubiu
Jest to krzyżacki zamek, który został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Wzniesiony na wzgórzu, które dominuje nad Golubiem-Dobrzyniem. Słynną mieszkanką zamku była Anna Wazówna. W obecnych czasach w golubskim zamku istnieje bractwo rycerskie, które co rok organizuje słynne zawody rycerskie.
Królewski Zamek Będziński
Średniowieczny zamek, który znajduje się w Będzinie. Został częściowo zrekonstruowany i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Górnego Śląska. Wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce. Był wielokrotnie niszczony. Ostatnie jego odbudowanie było w 1956 roku. W zamku mieści się najokazalsza w Polsce ekspozycja dawnej broni oraz uzbrojenia ochronnego.
Zamek w Oświęcimiu
Zamek w Oświęcimiu jest średniowiecznym dziedzictwem tego miasta. To budowla wzniesiona w czasach średniowiecza na szczycie wzgórza, na prawym brzegu rzeki Soły w Oświęcimiu. Zamek Oświęcimski z wieżą, murami obronnymi i zabudową wzgórza zamkowego to bardzo ważny zabytek tego miasta. Wewnątrz mieści się muzeum, które zostało powołane w 2010 roku.
Zamek w Malborku
To budowla powstała w kilku etapach od 1280 roku aż do połowy XV wieku przez zakon krzyżacki. Znajduje się w Malborku, na prawym brzegu Nogatu. To najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy. W zamku dostępna jest ekspozycja ” Bursztynowe konteksty” – wystawa, która ukazuje różne aspekty bursztynu. Malborska kolekcja kamienia uchodzi za jedną z największych na świecie.
W Muzeum Zamkowym od 2016 roku dostępna jest wystawa ”Militaria orientalne – Skarbiec”. Reprezentowane są wszystkie rodzaje broni oraz uzbrojenie ochronne występujące w XVI-XIX w. na terenach imperium szahinszahów.